TEST DRIVE
Gigabyte Radeon RX 9070 Gaming OC
Pobednik u gostima
Vladimir TRAJKOVIĆ
1. maj 2025.

Prošlog meseca, AMD nas je iznenadio novom serijom Radeona. Iako su nove generacije bile spremne još u januaru, AMD je odlučio da sačeka svog glavnog konkurenta i predstavljanje njihovih RTX 5070 (Ti) modela, kako bi istog dana „lansirao” i svoje adute i na sebe skrene deo pažnje. U međuvremenu je radio na „peglanju” drajvera i potrudio se da „naštancuje” dovoljan broj kartica, kako ne bi došlo do trenutne nestašice na tržištu, što je problem koji Nvidia još uvek ne uspeva da reši u dovoljnoj meri. Tako su novi Radeoni od samog starta potpuno spremno dočekali početak borbe za svoj deo tržišta.

U prošlom izdanju, pozabavili smo se jačim modelom - RX 9070 XT, a sada je na redu nešto slabija verzija, bez sufiksa XT. Pogledajmo u čemu se i koliko razlikuje u odnosu na jačeg rođaka.

Navi 48 XT

Novi Radeon RX 9070 koristi isti čip kao i jači, RX 9070 XT model, ali u nešto oslabljenoj verziji. Ovoga puta, grafički procesor sastoji se od 56 CU (compute units) celina, koje su raspoređene u četiri shader engine grupe. Svaka od CU sadrži isto toliko stream procesora, tako da ih je ukupno 3584. Pored njih, Navi 48 XT sastoji se još i od 112 AI akceleratora, 56 RT akceleratora, 224 teksturne i 128 rasterskih jedinica, a tu je i 64 megabajta L3, odnosno Infinity keš memorije.

Kapacitet video-memorije iznosi 16 gigabajta, upotrebljeni su GDDR6 čipovi, a magistrala je širine 256 bita, tako da je po tom pitanju identičan jačem modelu. Takođe, podrška za FSR 4, odnosno AI upscaling, kao i PCI-E 5.0 i sve ostale novitete koji krase RX 9070 XT se podrazumevaju. O performansama i tome kako se RX 9070 drži u odnosu na jači model biće reči nešto kasnije, ali najpre da se pozabavimo detaljima testiranog modela.

Gigabyte
Radeon RX 9070 Gaming OC

Na prvi pogled, testirani model izgleda isto kao i svaki drugi Gaming OC iz Gigabyteove kuhinje. Masivni Windforce hladnjak dominira karticom. Sastavljen je od vapor chamber dela koji prekriva grafički procesor, memorijske čipove i komponente naponske sekcije, a sa njegove poleđine se granaju toplotne cevi koje uz pomoć aluminijumskih rebara i tri ventilatora pomažu da kartica ostane u zadatim temperaturnim vrednostima. Iako su ventilatori prilično tihi, radna temperatura gotovo nikad ne prelazi vrednost od 60 stepeni Celzijusa, što je odličan rezultat i svedoči u prilog efikasnosti rashladnog sistema. Ko je posebno osetljiv na buku, ima mogućnost da odabere radni režim Silent i time dodatno uspori brzinu ventilatora na račun par stepeni više temperature, ali kod ovog modela za tim zaista nema neke potrebe - tih je u svakoj varijanti. Gigabyte je i kod ovog modela upotrebio termalni gel umesto klasičnih termalnih padova kao sredstvo kontakta između komponenata naponske sekcije i memorijskih čipova i kulera. Na taj način su izbegnute sve nesavršenosti kontakta između hladnjaka i hlađenih celina, a što se vidi i kroz vrednosti zabeleženih radnih temperatura.

Uprkos vrlo efikasnom kuleru, dimenzije kartice, kao i masa, za današnje standarde mogu se podvesti pod skromne. Kartica zauzima tik nešto više od dva slota u kućištu, a i dužina od 228 milimetara ne zahteva posebno planiranje rasporeda ostalih komponenata u iole prostranom kućištu.

LED osvetljenje nije izostalo, iako je neupadljivo izvedeno i svodi se na svetleći logotip, a kompatibilno je sa Gigabyteovim RGB Fusion sistemom za kontrolu LED rasvete. Interesantno je to što kod ovog modela Gigabyte nije implementirao LED osvetljenje ventilatora, što nikako ne smatramo manom, naprotiv. Kao i kod ostalih Gaming OC modela poslednje generacije, tako je i ovde upotrebljen pomični deo sa natpisom Gigabyte, koji je moguće prilagoditi sopstvenim afinitetima, štampanjem i lepljenjem nekog grafičkog detalja umesto pomenutog natpisa, koji će onda svetleti obasjan pozadinskim osvetljenjem ili čak štampanjem potpuno novog dela na 3D štampaču, koji će prilagoditi i oblik svetlećeg dela kartice ukusu korisnika.

Kartica se napaja strujom uz pomoć dva klasična osmopinska naponska konektora, što svakako pozdravljamo, jer postoje modeli drugih proizvođača koji koriste novi 12HPWR standard za napajanje svojih kartica, a koji je s pravom ozloglašen zbog neretkog broja slučajeva kada je zbog preopterećenja 16 mršavih provodnika hardver stradao. Tih problema ovde neće biti, a konfiguracija naponskih konektora garantuje i dobre rezultate overkloka, jer je potrošnja deklarisana na 220 vati.

A kada smo već kod overkloka, Gigabyte je omogućio podizanje power limita za dodatnih 10 odsto, uprkos tome što je kartica već fabrički overklokovana. Tako će svako uz vrlo malo truda karticu moći da potera i na više od tri gigaherca, što je za preko 500 megaherca više u odnosu na referentni model. Zaista sjajan rezultat!

Pobednik u gostima

AMD je RX 9070 zamislio kao direktnu konkurenciju modelu GeForce RTX 5070. U odnosu na njega, raspolaže sa više memorije (16 naspram 12 gigabajta), širom magistralom (256 naspram 192 bita), ali zato koristi stariji tip memorije (GDDR6 naspram GDDR7).

Testovi pokazuju da se novi Radeon vrlo uspešno nosi sa glavnim konkurentom, od koga je i jeftiniji. U klasičnom renderingu (rasterizaciji), uglavnom je brži u svakoj igri, naročito u 4K rezoluciji, a odlično se pokazao i prilikom ray tracinga, gde je, iznenađujuće, takođe pokazao superiornost u odnosu na konkurenta, što ga čini prvim modelom Radeona koji je i u ovom zadatku brži od Nvidijinog parnjaka. RTX 5070, ipak, zadržava prednost kada se u igru uključe DLSS 4 i Multi Frame Generation, tako da pobeda Radeona nije sasvim apsolutna, ali ako uzmemo u obzir i cenu, svakako je ubedljiva.

GALERIJA

Igre, 2160p / 1440p [99% fps]

F1 22 (Ultra high, RT high)

49 / 92

F1 22 (Ultra high, RT off)

146 / 272

Cyberpunk 2077 (Ultra)

56 / 120

Cyberpunk 2077 (Ultra, RT)

38 / 47

Cyberpunk 2077 (Ultra, RT, FSR Quality)

49 / 81

Stalker 2 (Epic)

41 / 69

Far Cry 6 (Ultra)

112 / 177

GPU: Navi IV (Navi 48 XT - RDNA 4.0), 3584 stream processors, 224 teksturne i 128 ROP jedinica, 128 AI accelerators, 56 Ray accelerators, radni takt 2210/2700 MHz

Memorija: 16 GB GDDR6, radni takt 20 GHz, magistrala 256 bita,
Infinity cache 64 MB

Video-konektori: 2 × HDMI 2.1b, 2 × DisplayPort 2.1a

Dimenzije:
228 × 132 × 50 mm, 3-slot

Ostalo: 4 nm, TDP 220 W, 3 × 8-pin konektori za napajanje, podrška za 4 monitora, LED osvetljenje, Dual BIOS prekidač

Proizvođač:
Gigabyte (gigabyte.com)


PRETHODNI TEKST
SLEDEĆI TEKST
Najčitanije
Igre
Telefoni
Hardver
Softver
Nauka
Aktuelno štampano izdanje
MAJ 2025
Microsoft Majorana 1
Kvantna topologija
Topološki kvantni računar otporan je na uticaj kosmičkog zračenja, ali i dalje mora da se ohladi skoro do apsolutne nule...
AMD Ryzen 9 9950X3D
Jedan, da svima vlada
Ako vam je potreban najbrži procesor, i za igranje, i za ozbiljnije zadatke, Ryzen 9 9950X3D nema konkurenciju...
Gigabyte GeForce RTX 5070 Ti Aero OC 16G i GeForce RTX 5070 Ti Gaming OC 16G
I za kreativce, i za igrače
Sasvim sposoban da se nosi sa 4K rezolucijom u svim igrama i pruži sasvim pristojne performanse, dok u 1440p apsolutno blista...
Asus ROG Strix Scar 18 (G835LX)
Fantastična zver i kako je kupiti (3)
Laptop namenjen onima koji „ne žale pare” da imaju ono što je trenutno najbolje i najbrže...
Deset najboljih Microsoft PowerToys alatki
Najbolji od najboljih
PowerToys Run je alatka kojoj treba da se okrenete ukoliko vam sistemska rutina za pretragu ne odgovara...
Apple iPhone 16e
Malo muzike za mnogo para
Problem nije samo cena i slabiji grafički podsistem, već i trajanje baterije...
Cemu 2.6
Wii U emulacija
Cemu omogućava pokretanje i privođenje kraju oko 57 procenata igara „napisanih” za Wii U...
.rs: nove usluge eUprave - novi propisi - najava 5G
Mnogo eNoviteta
U novom esDnevniku roditelji će dobijati notifikacije za ocene i izostanke...
Trgovinski rat Istoka i Zapada
Velika igra, nesagledive posledice
Kao u igri „kukavice”, dve supersile kreću se velikom brzinom jedna prema drugoj, izazivajući drugu da prva skrene...
Blue Prince
Jedinstveni dijamant i jedna od najoriginalnijih igara u poslednjih nekoliko godina...
Tempest Rising
Skupa i ambiciozna fotokopija legendarnog RTS klasika Command & Conquer...
South of Midnight
Magična igra koja izgleda kao živa bajka, animirana u stilu filmskog serijala „Spiderverse”...
© 2025 Svet kompjutera. Sva prava zadrzana.
Novi broj - Arhiva - Forum - O nama