NA LICU MESTA
Mobile World Congress 2024
Ovde i AI ima AI
Miodrag KUZMANOVIĆ Jovana KUZMANOVIĆ
1. april 2024.

Od 26. do 29. februara 2024. u Barseloni je održano još jedno izdanje sajma „Mobile World Congress”. Sa 101.000 posetilaca, 2700 učesnika iz 205 zemalja i teritorija, ovogodišnji sajam postigao je desetak odsto bolje rezultate posećenosti/popunjenosti nego prošlogodišnji. Iako te brojke još uvek pomalo kaskaju za rekordima postignutim pre COVID-19 pandemije, evidentno je da se priroda oporavlja i da industrija i te kako ima interesa za „fizičkom” dimenzijom predstavljanja svojih proizvoda i usluga.

Utisak je da MWC „na nogama” drže isključivo velike kineske kompanije, a praksa predstavljanja flegšip telefona na sajmu je sve ređa...

Karakter sajma, doduše, vidljivo je drugačiji nego ranijih godina. Stiče se utisak da sajam dobija sve dominantniji B2B šmek i da „šou” aspekt novih gadžeta sve više ustupa mesto konceptima i uslugama, ali i sociološkim implikacijama koje donosi tehnološki razvoj. Drugi dominantan utisak jeste da celu ovu predstavu na nogama drže isključivo velike kineske kompanije - čak je i Huwaei, koji je bukvalno proteran sa svih tržišta u Evropi, samostalno zakupio kompletnu Halu 1, kao da se ništa ne dešava i kao da sutra očekuju potpisivanje infrastrukturnih ugovora sa evropskim mobilnim provajderima. U slučaju iole ozbiljnije eskalacije trgovinskog rata između zapadnih zemalja i Kine, ovaj sajam bi zanavek stavio katanac na kapiju, jer ogromne hale ne bi imao ko da popuni.

Kao i prošle godine, i ove se sve vrtelo oko AI-ja, koji je postao dominantni selling point nekoliko najbitnijih flegšip uređaja, pre svega iz kompanija Honor i Samsung. Svi pričaju samo o AI-ju i svaka kompanija koja pretenduje na nekakav prestiž upinje se da ponudi i predstavi neku uslugu ili uređaj na koji može da se prilepi neka AI vokacija. Drugi buzzword koji je parao uši jeste sustainability: od održivog ovog i održivog onog bukvalno nije moglo da se živi. Pili smo održivu kafu, slušali panel diskusiju o održivim trendovima reciklaže starih baznih stanica, gledali filmove o održivim načinima proizvodnje čipova, sedeći na stolicama napravljenim od održive plastike. Trebalo je održati sve to.

Nekoliko hardverskih novina

Gotovo je nemoguće čak i taksativno nabrojati šta smo sve videli na sajmu, te ćemo se ovom prilikom ograničiti na stvari koje su nam ostavile najjači utisak. Tokom četiri sajamska dana, najveća gužva se formirala oko štanda kompanije Lenovo, koja je predstavila prototip ThinkBook Transparent Display laptopa. Da li vam treba laptop s providnim ekranom kakve smo do sada viđali samo u SF filmovima? Ovaj model sa MicroLED ekranom od 17,3 inča obezbeđuje 55% transparencije kad ga postavite u specifičan režim rada, što izgleda vrlo impresivno.

MWC Barselona je ranije važio za THE događaj za predstavljanje flegšip telefona, ali tu praksu su najveće kompanije, jedna po jedna, lagano napustile. Honor je bio jedna od retkih kompanija koja je sajam iskoristila da predstavi svoju perjanicu - Honor Magic 6 Pro. U ovom broju imamo opsežan test telefona, pa bacite pogled na nj. Paralelno s njim, predstavljen je i Magic6 RSR, specijalna edicija uređaja sa Porche dizajnom, za čiju cenu je bolje da ne pitate. Honor je, ujedno, kompanija koja je osvojila najveći broj nagrada na ovogodišnjem sajmu - čak četrdeset pet, u najrazličitijim kategorijama.

Kompanija TCL na sajam je ponela deo svog portfelja uređaja predstavljenog na CES-u, ali i nekoliko interesantnih novina s kojih je premijerno skinula krinku tajnosti. Zvezde njihove ponude nesumnjivo jesu NxtPaper 14 i 14 Pro, korpulentnije verzije tableta sa papirolikim ekranom koji nas je oduševio pre godinu dana (SK 5/2023, i.sk.rs/32217). Obe četrnaestice koriste ekran sa NxtPaperom 3.0, najnovijom iteracijom tehnologije koja eliminiše refleksiju, difuzira pozadinsko svetlo i eliminiše plavi deo spektra, donoseći dijagonalu od čak 14 inča u rezoluciji 2,8K (Pro) i 14,3 inča u 2,4K (običan). Ove veličine tableta čine ga idealnim za čitanje magazinskih sadržaja u razmeri 1:1 - recimo, skeniranu biblioteku „Stripoteke” koju ste godinama čuvali za ovakvu priliku. Obična i Pro verzija razlikuju se i po kapacitetu baterije, radne i sistemske memorije, ali ih pogoni isti čipset (MediaTek Dimensity 8020). Pro verzija bi trebalo da košta oko 550 dolara/evra, dok normalna četrnaestica ne bi trebalo da pređe 400. Oba uređaja su, za sada, najavljena samo za američko tržište.

Pored ovih tableta, TCL je predstavio čak sedam novih telefona serije 50 - TCL 50 5G, 50 SE, 50 XL, 50 XL NxtPaper 5G, 50 XE NxtPaper 5G, 50 XL 5G, 50 XE 5G i 50 LE. Najskuplji među njima, TCL 50 XL NxtPaper 5G, trebalo bi da košta svega 230 evra kad se u drugom kvartalu pojavi na EMEA tržištu, dok će se nekoliko najjeftinijih prodavati za 150 evra. Bilo bi lepo kad bi TCL iskoristio tehnologiju NxtPaper za neki jači uređaj više srednje (ili flegšip) klase, ali za tako nešto za sada ne postoje planovi.

Primetili smo i rapidan rast nekada male kompanije Tecno, koja je na sajam, pored novih komercijalnih uređaja, ponela i nekoliko prototipova i proof of concept demonstratora. Od robotskog psa (Tecno Dynamic 1), koji je, izgleda, ispit zrelosti i čekpoint koji se mora preći za svaku kompaniju koja pretenduje na određeni nivo prestiža i rasta, preko telefona sa roll ekranom (Phantom Ultimate), pa do hedseta za VR/AR mobilno igranje (Tecno Pocket Go), TECNO se trudio da štiklira sve kockice. Predstavili su i inovacije na polju materijala, uključujući Fragrance Leather, vegansku kožu kojoj su tokom proizvodnje dodate mirisne mikrokapsule u poliuretanskoj smoli, koje zadržavaju miris preko godinu dana. Što se tiče telefona koji su spremni za tržišnu premijeru, predstavili su POVA 6 Pro 5G, zanimljiv i cenovno povoljan srednjak koji nam uskoro dolazi na test.

Ukus i dodir na japanski
način - Docomo

Zaintrigirani ranijim zanimljivostima na štandu japanske kompanije Docomo, odlučili smo da ih posetimo i ove godine. Kao što smo i očekivali, i njihovi proizvodi, ali i način njihove prezentacije, i te kako su zavredili da im posvetimo malo pažnje.

Jedna od takvih zanimljivosti jeste interaktivna prezentacija jedinstvene tehnologije Feel Tech, koja deli senzorne informacije među ljudima, kao vid augmentacije ljudskih sposobnosti na budućim 6G mrežama, a nudi mogućnost da bukvalno iskusite kako druga osoba oseća ukus hrane ili pića. U praksi je to značilo da sedate u „bar” i popunjavate anketu s gomilom pitanja na osnovu kojih se otkriva kakav je vaš osećaj za ukus. Pitanja kreću od nekih uobičajenih, ali postepeno postaju sve čudnija, vezana za individualni osećaj pri kušanju kiselog, ljutog itd, kao i neke individualne preference, da bi vas mašina konačno svrstala u neki od predefinisanih profila. Prezentacija se završava probanjem paradajz supe čiji je ukus oformljen na osnovu tako napravljenog profila i iste te supe kako bi je okusilo, na primer, neko dete. Otkrivamo da deca mnogo jače osećaju ukuse i da njima nešto što je vama vrlo blago i fino može veoma lako biti gadno. Zabavno, da, ali čemu sve to? Pa, primene u industriji proizvodnje hrane sigurno će biti brojne, a pala nam je na pamet i mogućnost degustacije vina na daljinu, na primer...

Takođe, na temu augmentacije, druga prezentacija tehnologije Feel Tech smestila nas je u sistem veza, kablova i naočara, koji nam je na vrlo zabavan način demonstrirao deljenje haptičkih informacija u virtuelnoj realnosti: pokretima ruku pomerali smo predmete, kretali se kroz virtuelno okruženje, na kraju se i igrali s psom, puštali da nas vuče preko povoca i mazili ga. Zanimljivo je to što pri svim tim aktivnostima vibracije putem senzora na ručnim zglobovima i prstima kreiraju osećaj stvarnog dodira. I prošle godine smo imali prilike da isprobamo neke vidove deljenja personalizovanih informacija među ljudima, ali sada je sve podignuto na još viši nivo. Upotrebe su sigurno brojne: od unapređenog prenosa informacija, pa do poboljšanja kvaliteta života za određene kategorije ljudi.

Neke od drugih stvari koje smo videli povele su nas još malo u budućnost i svet 6G veza i naprednih bežičnih tehnologija koje Docomo trenutno razvija, od kojih je veoma zanimljiva takozvana non-terrestrial network (NTN), mreža koja sadrži platforme na visini (HAPS), koje bi trebalo da olakšaju širok prenos komunikacije izvan oblasti koje pokrivaju standardne mreže (daleka mora, niska orbita...). Bespilotne letelice moći će da lete stratosferom danima, koristeći releje da bi pružale mobilni signal u rasponu do 200 kilometara, čak i u planinama i drugim nepristupačnim oblastima, odnosno u slučaju katastrofa u kojima je komunikacija ometena, kao što su zemljotresi i druge prirodne nepogode.

Konačno, futurističke XR (extended reality) naočare kompanije NTT QONOQ Devices trebalo bi da budu lansirane sredinom godine, a donose razne vidove primene: tumačenje i prevođenje u realnom vremenu, snimanje razgovora, navigaciju, kao i primene u raznim industrijskim oblastima.

Zdravo telo uz zdrav AI

Iako je ove godine očigledan fokus MWC-a bio na AI-ju i njegovim višestrukim primenama, zaintrigirao nas je broj proizvoda koji su na neki način ipak bili malo više okrenuti čoveku. Iako je prilagođavanje tehnologije ljudima i njena upotreba za nadgledanje ili poboljšanje zdravlja odavno prisutna na tržištu, čini se da je nov razvoj i hardvera i softvera na tom polju omogućio prilično brz i stabilan razvoj. Tako se širom sajma govorilo o digitalnim inovacijama u zdravstvenim sistemima i infrastrukturi bolnica, o slučajevima kliničke upotrebe u kojima je potrebna brzina i preciznost komunikacije, kao i o raznim stvarima koje mogu da olakšaju, kako rad bolnica, tako i svakodnevnu brigu ljudi o sebi i svom zdravlju.

Što se softvera tiče, zainteresovala nas je Whispp aplikacija čija je namena da u realnom vremenu pomaže pri pozivima, konvertujući govor osoba koje imaju zdravstvenih poteškoća ili iz bilo kog razloga govore suviše tiho ili nerazgovetno u jasan, prirodan ljudski glas. Dakle, ukoliko je neko izgubio glas usled bolesti, oštećenja glasnih žica, traume, starosti ili, na primer, previše muca, pa se teško razume šta govori, ova aplikacija putem konverzije zvuka zasnovane na veštačkoj inteligenciji, u realnom vremenu omogućava prirodnu konverzaciju. Štaviše, ako osoba ima neki snimak svog glasa iz perioda dok je još bio razgovetan, program može da ga iskoristi kao osnovu za konverziju. Sistem je nezavisan od jezika, a funkcioniše pri pozivima, snimanju glasa i slanju glasovnih poruka.

S druge strane, u slučaju Samsunga, na primer, susrećemo se sa pojmom „inteligentnog zdravlja”, mahom putem proizvoda kao što su Galaxy Watch 6 i, prvi put ovde predstavljen, Galaxy Ring. Ovaj digitalni prsten predstavlja uređaj za ljude koji žele sve prednosti pametnog sata, ali bez previše muke i viška podataka: ovde nema interaktivnog ekrana, udoban je za nošenje i prilagođavanje i učenje je veoma brzo i jednostavno. Pored toga, može da se nosi i istovremeno sa satom, čime se dobijaju najpotpuniji podaci o zdravlju. U mogućnosti predstavljene uz ove uređaje spadaju praćenje ciklusa spavanja, praćenje plodnosti i menstrualnog ciklusa... Funkcija My Vitality Score pruža personalizovane uvide na osnovu spavanja, aktivnosti, pulsa itd, a Booster Card prati unapred definisane ciljeve na dnevnom nivou. Tu su i opcije za zdraviji dom: sistem SmartThings omogućava, na primer, automatsko isključivanje ili prigušivanje svetla u određeno vreme radi optimizacije ciklusa spavanja, a možete i da ga podesite da vam izdaje upozorenja za uzimanje lekova.

Iako i Huawei već tradicionalno ima svoju paletu funkcija i proizvoda okrenutih zdravlju, privuklo nas je jedno rešenje specijalizovano za nešto ozbiljniju primenu. Naime, Medical Technology Digitalization Solution namenjen je zdravstvu i pokriva oblasti poput digitalne patologije, snimanja, automatizacije procesa u laboratoriji i telemedicine. Tako, veštačka inteligencija, prepoznavanje slika itd. pomažu pri ubrzanju davanja dijagnoze, uz unapređen kvalitet slike i povećanu bezbednost podataka.

Što se proizvoda za šire tržište tiče, Huawei već neko vreme nudi niz pametnih satova za razne nivoe upotrebe (Huawei Watch Ultimate, Huawei Watch 4 i Huawei Watch GT 4), a zanimljivo je pomenuti i tehnologiju TruSeen za praćenje pulsa, koja se već godinama neprestano unapređuje. Praćenje pulsa pri aktivnostima poput trčanja, aerobika, joge i sličnog već se odavno podrazumeva, međutim, AI i mašinsko učenje i ovde doprinose poboljšanju tehnologije, te je tačnost senzora i obrade podataka do te mere doterana da se satovi, na primer, mogu koristiti i u lošim uslovima, pri veoma dinamičnim aktivnostima ili na izuzetno niskim temperaturama, a da to ne utiče na konzistentnost podataka.

„The Next Healthcare” prostor predstavlja više izlagača sa proizvodima koji unapređuju načine dijagnostikovanja i lečenja pacijenata i uvode nove tehnologije na polju zdravstva. Neuroni, čipovi, digitalna rešenja, ISDIN tehnologija za zaštitu kože... Da osećaj naučne fantastike bude kompletniji, pobrinuo se Cortical Labs sa svojim rešenjem koje objedinjuje moždane ćelije sa računarskim uređajima i pokazuje mogućnosti njihovog učenja. Ovakav razvoj biološke inteligencije prikazan je u više demonstracija koje nam omogućavaju tek da naslutimo kuda će sve otići medicina budućnosti.

Konačno, VMWare je predstavio svoj koncept Hospital On Wheels - realističan primer upotrebe inovacija u realnom životu: neprekidne povezanosti bolničkih kola sa bolnicom, prenos informacija lekaru u bolnici, ali i vođenje inventara neophodne opreme i drugih funkcija koje olakšavaju život medicinskom osoblju na terenu.

Iako se primene veštačke inteligencije vide na svakom uglu sajma, upotreba u zdravstvu unekoliko nam je delovala kao najsvrsishodnija i kao nešto što stvarno za nekoliko godina, pa i manje, može da dovede do velikih promena u ovoj i te kako važnoj oblasti. Brzina prenosa informacija, brzina i tačnost dijagnostike i mogućnosti trenutne i neometane komunikacije zaista su opcije koje spasavaju živote, pa u poređenju s time sve druge primene ovih tehnologija neumitno blede.

Ostale zanimljivosti

Pored mobilnih uređaja, tehnologija i provajdera, i ove godine je na sajmu bilo i kojekakvih sitnica koje se teško mogu svrstati u neku određenu kategoriju, a opet bude radoznalost. Tako su mnoge kompanije ponudile raznolike manje ili više korisne gedžete, a pažnju nam je privukao, na primer, Humane AI Pin, značka koja u sebi objedinjuje mini-kameru, projektor i funkcije ličnog asistenta. Budući da nema ekran, komande se izdaju glasom, ali uređaj može da projektuje sliku na ruci korisnika. Značka može da prevodi, konvertuje valute, daje nutritivne vrednosti...

Roboti-psi takođe odavno nisu novost na ovom sajmu, a ovog puta pažnju nam je privukao Inupia Robotics Dynamic 1, pas inspirisan nemačkim ovčarima, a zabavan posebno zbog vrlo životnih, gotovo bi se moglo reći umiljatih pokreta. Dynamic 1 koristi naprednu AI tehnologiju za kretanje po okruženju, interakciju s predmetima, kao i pomaganje ljudima u raznim zadacima.

Husqvarna je kompanija koja proizvodi kosilice, ali ne bilo kakve! Njihove imaju GPS, pokreću se i rade automatski, a aplikacija skuplja i čuva podatke da bi kreirala topografsku mapu vašeg dvorišta. Kao da sve to nije dovoljno, putem ekrana i kontrola kosilice možete igrati i DOOM! Ne moramo ni da pominjemo da je red na sajmu da se ova mogućnost isproba bio pozamašan.

Konačno, simpatični Coffie Barista jeste minijaturno vozilo, nalik na mali kombi iz nekog crtanog filma, namenjeno velikim užurbanim gradovima u kojima ljudi iznenada požele da popiju kafu, ali nemaju vremena ili mogućnosti. Rešenje je ovo maleno i simpatično vozilo koje u takvim prilikama možete da dozovete da vam donese topli napitak baš tu gde ste. Mi bismo vam ipak preporučili da nađete malo slobodnog vremena i sednete negde na kaficu, makar da natenane pročitate novine.

Bilo je na sajmu još mnogo sitnica: robota-usisivača, interfejsa koji vam pomaže da pronađete izgubljenog ljubimca, providnih tableta, izdržljivih telefona, savitljivih uređaja, šareniša, pa i modnih dodataka. AI svuda i u svemu. Koliko će sve to zaista imati uticaja na naše živote u budućnosti, ostaje tek da vidimo.

Naš video: i.sk.rs/359869


PRETHODNI TEKST
SLEDEĆI TEKST
Najčitanije
Igre
Telefoni
Hardver
Softver
Nauka
Aktuelno štampano izdanje
MAJ 2025
Microsoft Majorana 1
Kvantna topologija
Topološki kvantni računar otporan je na uticaj kosmičkog zračenja, ali i dalje mora da se ohladi skoro do apsolutne nule...
AMD Ryzen 9 9950X3D
Jedan, da svima vlada
Ako vam je potreban najbrži procesor, i za igranje, i za ozbiljnije zadatke, Ryzen 9 9950X3D nema konkurenciju...
Gigabyte GeForce RTX 5070 Ti Aero OC 16G i GeForce RTX 5070 Ti Gaming OC 16G
I za kreativce, i za igrače
Sasvim sposoban da se nosi sa 4K rezolucijom u svim igrama i pruži sasvim pristojne performanse, dok u 1440p apsolutno blista...
Asus ROG Strix Scar 18 (G835LX)
Fantastična zver i kako je kupiti (3)
Laptop namenjen onima koji „ne žale pare” da imaju ono što je trenutno najbolje i najbrže...
Deset najboljih Microsoft PowerToys alatki
Najbolji od najboljih
PowerToys Run je alatka kojoj treba da se okrenete ukoliko vam sistemska rutina za pretragu ne odgovara...
Apple iPhone 16e
Malo muzike za mnogo para
Problem nije samo cena i slabiji grafički podsistem, već i trajanje baterije...
Cemu 2.6
Wii U emulacija
Cemu omogućava pokretanje i privođenje kraju oko 57 procenata igara „napisanih” za Wii U...
.rs: nove usluge eUprave - novi propisi - najava 5G
Mnogo eNoviteta
U novom esDnevniku roditelji će dobijati notifikacije za ocene i izostanke...
Trgovinski rat Istoka i Zapada
Velika igra, nesagledive posledice
Kao u igri „kukavice”, dve supersile kreću se velikom brzinom jedna prema drugoj, izazivajući drugu da prva skrene...
Blue Prince
Jedinstveni dijamant i jedna od najoriginalnijih igara u poslednjih nekoliko godina...
Tempest Rising
Skupa i ambiciozna fotokopija legendarnog RTS klasika Command & Conquer...
South of Midnight
Magična igra koja izgleda kao živa bajka, animirana u stilu filmskog serijala „Spiderverse”...
© 2025 Svet kompjutera. Sva prava zadrzana.
Novi broj - Arhiva - Forum - O nama