TEST DRIVE
Reolink Duo 2 WiFi i Go PT Plus
Buljavko i celularni
Dejan PETROVIĆ
1. novembar 2022.

Još jedan u nizu brendova koji nismo imali prilike do sada fs predstavimo na ovim stranicama jeste Reolink. Firma se bavi proizvodnjom sistema za video-nadzor i prateće opreme. U svom prodajnom asortimanu imaju zaista široku lepezu proizvoda, a nas je opčinio sam dizajn. Moramo reći da se sa sličnim rešenjima nismo susretali. Još manje, recimo, sa 4K kamerama za video-nadzor.

Krenućemo prvo od „buljave” spoljašnje kamere sa oznakom Duo 2 WiFi, koja nema jedan video-senzor, već dva! Očigledno je da je dizajnerima inspiracija bilo nešto poput robota Wall-e ili slično. Uporedili bismo ga sa robotom Zeksom, ali ko još od mlađe populacije zna za dečiju SF seriju od pre 40 godina? Elem, kamera je zaista nesvakidašnjeg dizajna, ali isto tako nesvakidašnje kvalitetnog kućišta. Kućište se sastoji iz dva dela, belog većeg, i crnog, prednjeg, u kome se i nalaze objektivi kamera. Dimenzije kamere su manje-više standardne za ovaj tip uređaja, iako neuobičajenog oblika. Kućište je od metala i sa svoje gornje i donje strane ima po jednu ulivenu navrtku preko koje se uz prateći nosač može pričvrstiti na bukvalno bilo koju površinu, bez obzira na to da li će stajati ili visiti. Pride, sam nosač ima zglob, te odabir podloge na koju će kamera da se pričvrsti ne sme da bude problem. Uz kameru se dobijaju svi šrafovi, ključevi, pa čak i odvijač.

Duo 2 WiFi na lokalnu mrežu može da se poveže na dva načina. Jedan je putem Ethernet priključka. Kao i kod sličnih rešenja, i ovde se jedan kabl račva na mrežni i priključak strujnog adaptera. Reolink se odlučio za stomegabitni protok, ali, sudeći prema specifikacijama, bez PoE. Za napajanje se dobija strujni adapter, kao i 18 metara produžnog naponskog kabla. U kutiji zatičemo i kraći Ethernet kabl, ali i vodonepropusnu zaštitu samog mrežnog konektora. Drugi način sugeriše i sam naziv kamere - Wi-Fi. Baš da ne lupimo, ali mislimo da je ovo prva kamera s kojom smo se susreli, a koja na lokalnu mrežu može da se poveže u oba najrasprostranjenija frekventna opsega. U tu svrhu se dobijaju dve 2T2R MIMO antene koje se sa kamerom povezuju preko SMA priključaka. Domet antena na otvorenom je i do 50 metara, u zavisnosti od samog rutera. Kamera snimak može da čuva na mikro-SD kartici kapaciteta do 256 gigabajta, čiji se slot nalazi sa donje strane. Malena zašrafljena vratanca ujedno kriju i taster ’Reset’. Inače, po predefinisanim postavkama i bitrateu od 5120 kilobita u sekundi, kartica maksimalnog kapaciteta je u stanju da prihvata nove snimke čitava dva dana.

Na kraju dođosmo do prednjeg, „buljavog” dela. Radeći sa ovom kamerom, stalno smo imali utisak da bukvalno „bulji” u nas. Tome je umnogome doprineo dizajn gde su kamere razmaknute i zakošene pod određenim uglom u odnosu na osu, te je snimak pun široki ugao od 180 stepeni (uz 60 stepeni po vertikali). Proizvođač to zove panoramskim snimkom. Uglavnom, kamera snimak sa dva senzora automatski pakuje u jednu celinu, te se dobija jedna velika slika. Pritom, snimak je u 4K rezoluciji i zaista se tu nema šta više dodati. Senzori su CMOS tipa od osam megapiksela i u stanju su da snimaju u rezoluciji 4608×1728 tačaka, pri 20 sličica u sekundi. U donjoj zoni, ispod samih sočiva kamera poređane su IR LED kojima je efektivan domet do 30 metara. Između IR LED su poređane Spotlight LED za snimanje noćnih snimaka u boji. Na samoj sredini, između sočiva kamera nalazi se senzor svetla, kao i mikrofon. Zvučnik je sa donje strane kamere, te sve ovo zajedno omogućava dvosmernu govornu komunikaciju.

Kamera se sasvim odlično snalazi sa Reolinkovim mrežnim snimačima, što ćemo obraditi u sledećem broju. Ako NVR nije pri ruci, kamera može da se koristi preko aplikacije Reolink. Prvo što nas je iznenadilo jeste to da aplikacija nije tražila da imamo nalog. Iako se na mrežu može povezati bežičnim putem, da bi se proces postavki uopšte završio, kameru je potrebno prethodno povezati sa mrežom Ethernet kablom. U par zaista brzih koraka dobili smo snimak kamere na ekranu telefona. Osnovna podela aplikacije bila bi Camera, Cloud i IoT. Aplikacija kamere donosi standardni interfejs, sa osnovnim opcijama, shodno tipu kamere. Traka ispod snimka omogućava da se snimak pauzira, uključi zvuk, naprave snimci i video-zapisi i slično. Ispod su opcije za razgovor, kao i za reprodukciju snimljenog materijala. Iznad snimka je traka sa opcijama za upravljanje obaveštenjima radi detekcije pokreta, a softver razlikuje vozila, ljude i kućne ljubimce. Tu je i opcija za uključenje vrlo jakih Spotlight LED i podsećamo vas da ovo ne radite dok je kamera uperena u vas; mi smo to saznali na teži način. U opcijama postoji dosta toga za uključivanje, kao što su detekcija alarma prema zonama, osetljivost, veličina objekta. Zatim, detekcija kućnih ljubimaca, razni načini obaveštenja (push, e-mail, FTP i sirena). Čak postoji i opcija za kreiranje time lapse snimaka, što može biti zabavno prilikom smene dana i noći, a može da bude korisno ako se gradi neka građevina, snima dečiji rođendan u dvorištu i slično.

Reolink nije izostavio ni rešenje za računar, što smatramo vrlo praktičnim. Varijanta klijenta za PC jako je slična onoj u mobilnoj verziji. Sa leve strane je traka odakle se bira kamera, a tu su i sve već pobrojane opcije.

Neverovatan je osećaj posmatrati pola kruga oko sebe u jednom snimku. O samim snimcima se nema šta reći: dnevni su odlični, a kamera je u stanju da i od noćnih napravi dnevne, koristeći jake Spotlight LED. Nećete to videti na slikama u časopisu, ali verujte nam na reč da su odlični.

Druga kamera koju vam ovaj put predstavljamo nosi naziv Go PT Plus i dolazi sa Reolinkovim solarnim panelom. Ova kamera je zamišljena tako da radi van lokalne mreže, to jest, da se na internet povezuje preko 4G mobilne mreže. Baterija i solarni panel joj daju potpunu autonomiju, što može da bude ključno za video-nadzor na udaljenim lokacijama.

Solarni panel (postoji varijanta ovog modela i bez njega) treba posmatrati kao zaseban uređaj koji se sa kamerom povezuje putem četiri metra kabla, a preko mikro-USB priključka zaštićenog gumenom zaptivkom. Sam panel ima sopstveni nosač sa zglobom, tako da može da se postavi pod idealnim uglom. Ćelije solarnog panela su zaštićene gumenom membranom koja će apsorbovati manje udarce. Panel je u stanju da isporuči maksimalnih 530 miliampera struje pri isto tako maksimalnih šest volti napona. Sveukupno, do nekih 3,2 vata. Solarni panel omogućava kameri konstantno napajanje strujom, dokle god postoji izvor svetlosti.

Druga kamera pripada PTZ (pan/tilt/zoom) grupi kamera. Ovo je, takođe, kamera za spoljašnju upotrebu, a nismo sigurni da smo skoro jednu spoljašnju PTZ kameru imali na stolu. Dizajn kamere je klasičan za PTZ, s tim što je akcenat dat na vodonepropusnosti. Kamera je predviđena da, za razliku od unutrašnjih, stoji i naopako, za šta se dobijaju odgovarajući nosač, šrafovi, pa čak i pak-treger, čiju ulogu nismo ustanovili. Nosač dozvoljava da se prvo kamera ušrafi na odvojivi deo, pa tek onda sve zajedno postavi na njega, što olakšava montažu. Deo kućišta koji je fiksan, na nosaču iza gumene zaptivke, krije mikro-USB priključak preko koga se kamera napaja strujom i ujedno puni baterije. Baterije, prema navodima proizvođača, nisu predviđene za zamenu, iako su jasno vidljivi šrafovi za otvaranje kućišta. Osim preko solarnog panela, kamera može da radi preko klasičnog strujnog adaptera (punjača za telefon), za šta se dobija USB kabl, ali ne i adapter. Ovde još treba dodati LED statusa baterije i SMA priključak antene za mobilnu mrežu. Antena dolazi razdvojena, iz praktičnih razloga.

Središnji deo koji se rotira oko svoje ose (pan) takođe ima deo prekriven gumenom zaptivkom iza koga se nalazi prekidač kojim kameru uključujemo. Na ovom delu kamere još imamo zvučnik, tik iznad same glave kamere. Glava kamere je izvedena kao i kod sličnih rešenja i nosi CMOS senzor od četiri megapikslea koji je u stanju da pravi snimke u rezoluciji 2560×1440 tačaka, pri 15 sličica po sekundi. Digitalni zoom je moguć u 16 koraka. Šest IR LED omogućava snimanje do daljine od 10 metara po mraku, na šta treba obratiti pažnju prilikom postavljanja kamere, da ne bi bila suviše visoko. Tu su još senzor svetla, ali i PIR senzor (pokreta) sa detekcijom do 120 stepeni, što se ne sreće često kod sličnih rešenja. Dvosmerna zvučna komunikacija ne bi bila moguća bez mikrofona, koji je svoje mesto našao ispod PIR. I glava kamere ima deo prekriven gumenom zaptivkom. Iza nje se kriju slot mikro-SD kartice sa jednom već ugrađenom od 32 gigabajta, uz mogućnost proširenja do 128 gigabajta. Memorijska kartica u paketu uz bilo kakav uređaj je prava retkost. Do nje se našlo mesta za taster ’Reset’ i slot nano-SIM kartice. Prilikom kupovine ove kamere, predlažemo vam da se posavetujete sa prodavcem u vezi sa kompatibilnošću sa mobilnom mrežom koju hoćete da koristite.

Koristi se ista aplikacija kao sa prethodno opisanim modelom, a jedina razlika su opcije za upravljanje PTZ mogućnostima kamere. Sve ostalo je isto, uključujući sistem obaveštenja, pa i time lapse. Isto važi i za desktop aplikaciju.

Kamera je funkcionisala bez pogovora. Kao i slična rešenja, u zakretanju može da ide do 355 stepeni, dok je u obaranju raspon 140 stepeni. Noćni snimci su odličnog kvaliteta za ovaj cenovni rang, a nemamo zamerke ni za one u dnevnim uslovima. Iako je kamera vodootporna, mi, ipak, preporučujemo da ne bude na mestu direktnog slivanja vode. Nismo merili vreme trajanja baterija, niti znamo njen kapacitet. Prema nekim podacima, u pitanju su dve 18650, ali to uzmite sa zrnom soli. Prema proizvođaču, u stanju je da radi u potpunoj autonomiji na baterije na mestima gde nije izvedena električna instalacija, ako uzmete verziju bez solarnog panela.

Moramo priznati da nas je Reolink prijatno iznenadio. Pakovanje je odlično, kamere vrhunski izrađene, a vreme do pojave snimka na telefonu se meri jedva punim minutom. Interesantno je da Reolink ne traži našu lokaciju, pa čak ni korisnički nalog, iako on može da se otvori zbog „oblaka”.

GALERIJA

Reolink Duo 2 WiFi

Tip uređaja:
spoljašnja IP kamera

Osnovno: 100 megabit Ethernet, Wi-Fi 2,4 GHz i 5 GHz, 4K video, 2 × 8 Mpx,
do 256 GB mikro-SD

Reolink Go PT Plus

Tip uređaja: spoljašnja PTZ (pan/tilt/zoom) kamera

Osnovno: 3G/4G LTE,
32 GB (128 GB opciono), solarni panel

Proizvođač:
Reolink (reolink.com)

Kontakt:
Sampro (sampro.rs)


PRETHODNI TEKST
SLEDEĆI TEKST
Najčitanije
Igre
Telefoni
Hardver
Softver
Nauka
Aktuelno štampano izdanje
MAJ 2025
Microsoft Majorana 1
Kvantna topologija
Topološki kvantni računar otporan je na uticaj kosmičkog zračenja, ali i dalje mora da se ohladi skoro do apsolutne nule...
AMD Ryzen 9 9950X3D
Jedan, da svima vlada
Ako vam je potreban najbrži procesor, i za igranje, i za ozbiljnije zadatke, Ryzen 9 9950X3D nema konkurenciju...
Gigabyte GeForce RTX 5070 Ti Aero OC 16G i GeForce RTX 5070 Ti Gaming OC 16G
I za kreativce, i za igrače
Sasvim sposoban da se nosi sa 4K rezolucijom u svim igrama i pruži sasvim pristojne performanse, dok u 1440p apsolutno blista...
Asus ROG Strix Scar 18 (G835LX)
Fantastična zver i kako je kupiti (3)
Laptop namenjen onima koji „ne žale pare” da imaju ono što je trenutno najbolje i najbrže...
Deset najboljih Microsoft PowerToys alatki
Najbolji od najboljih
PowerToys Run je alatka kojoj treba da se okrenete ukoliko vam sistemska rutina za pretragu ne odgovara...
Apple iPhone 16e
Malo muzike za mnogo para
Problem nije samo cena i slabiji grafički podsistem, već i trajanje baterije...
Cemu 2.6
Wii U emulacija
Cemu omogućava pokretanje i privođenje kraju oko 57 procenata igara „napisanih” za Wii U...
.rs: nove usluge eUprave - novi propisi - najava 5G
Mnogo eNoviteta
U novom esDnevniku roditelji će dobijati notifikacije za ocene i izostanke...
Trgovinski rat Istoka i Zapada
Velika igra, nesagledive posledice
Kao u igri „kukavice”, dve supersile kreću se velikom brzinom jedna prema drugoj, izazivajući drugu da prva skrene...
Blue Prince
Jedinstveni dijamant i jedna od najoriginalnijih igara u poslednjih nekoliko godina...
Tempest Rising
Skupa i ambiciozna fotokopija legendarnog RTS klasika Command & Conquer...
South of Midnight
Magična igra koja izgleda kao živa bajka, animirana u stilu filmskog serijala „Spiderverse”...
© 2025 Svet kompjutera. Sva prava zadrzana.
Novi broj - Arhiva - Forum - O nama