TIPS & TRICKS
VLC media player: Šta sve može VLC media player
Sedam „ skrivenih ” mogućnosti
Vladimir PISODOROV
1. decembar 2021.

Sa VLC media playerom družimo se još od prvog februara 2001. godine. Za dvadeset godina poznanstva naučili smo da se radi o besplatnom multimedijalnom plejeru koji može da se koristi na, praktično, bilo kojoj softversko/hardverskoj platformi, da nema tog formata koji nije moguće reprodukovati, ali i da program raspolaže baterijom različitih mogućnosti koje ga razlikuju od ostatka čopora.

Sedam „skrivenih” mogućnosti...

Upravo ovde dolazimo do najvećeg problema, a on leži u činjenici da je većina naprednih funkcija prilično loše dokumentovana. Možda je bolje reći da su nedovoljno dobro istaknute, a za sve je „zaslužan” upravljački interfejs, koji ne samo što se između verzija ne menja (nabolje), već je toliko rudimentaran da predstavlja razlog zbog kog mnogi korisnici na samom startu odustaju od korišćenja programa.

Da VLC može daleko više od „obične” reprodukcije multimedijalnih datoteka, pokušaćemo da vam pokažemo i ovim tekstom. Naime, predstavićemo neke, tačnije, njih sedam, mogućnosti koje se veoma lako previde. Videćete da VLC media player, zapravo, nije samo multimedijalni plejer, već alatka koja može da se koristi za daleko više poslova nego što to neugledan upravljački interfejs otkriva na samom početku.

Konvertovanje datoteka

Ukoliko pritisnete kombinaciju tastera ’Ctrl-R’, na ekranu će se otvoriti sićušna radna forma koja omogućava pristup multimedijalnom sadržaju iz, praktično, bilo kog izvora. Odavde možete da otvorite datoteke uskladištene na hard-disku, optičkom medijumu, ali i da pristupite komplementima na mreži, pa čak i signalu koji dolazi sa nekog od eksternih izvora, na primer, capture kartica.

Zadržimo se na radnoj kartici File koja se otvara po defaultu i ako kliknemo na taster + Add, dobićemo mogućnost dodavanja datoteka na svojevrsnu radnu listu. Kada to obavite, „overite” taster Convert/Save koji na ekran poziva novu radnu formu čiji najvažniji deo, u ovom slučaju, predstavlja sekcija Profile. Odavde se bira jedan od podržanih formata zapisa u koji želite da „pretabate” originalni fajl. I ne samo to - pošto se radi o svojevrsnim šablonima, neki od njih omogućavaju pripremu sadržaja za nesmetanu reprodukciju sa određenih hardverskih uređaja. Na jednostavan način sadržaj može da se optimizuje za uređaje pogonjene Androidom, servis YouTube, ali isto tako moguće je obaviti i ekstrahovanje audio-komponente i njeno odvojeno snimanje.

Ovo je tek početak priče, pošto je na raspolaganju i koketiranje sa podešavanjem audio i video kodeka, uz njihov pojedinačni odabir, rad sa tekstualnim potpisima, ali i mogućnošću da sami definišete oblik radnog profila i sačuvate ga za naknadnu upotrebu. VLC media player se u dobrom delu slučajeva oslanja na ugrađene kodeke, ali ako odabrani noseći format nije na listi onih koji su podržani, o tome ćete biti obavešteni i podrazumevaće se da ćete morati da obavite instalaciju third party sadržaja.

Preuzimanje sadržaja streamova

Kao što vam je, nadamo se, poznato, VLC media player donosi mogućnost reprodukcije streamovanog, online sadržaja. Nakon što pritisnete kombinaciju tastera ’Ctrl-N’, sve što treba da uradite je da u za to predviđeno polje kopirate link do video-sadržaja koji želite da „zavrtite” na ekranu. Međutim, to nije sve, pošto je moguće obaviti i njegovo snimanje na hard-disk i kasniju reprodukciju na klasičan način.

Ovde do izražaja dolazi zaguljenost VLC-a, pa taster Download ne da nije istaknut, već se snimanje pokreće zaobilaznim putem. Naime, nakon što pokrenete reprodukciju, potrebno je da odete do sekcije Tools u padajućem meniju i odande odaberete funkciju Codec Information (ili, jednostavno, pritisnite kombinaciju tastera ’Ctrl-J’). Pri samom dnu radne forme nalazi se polje Location u koje je upisana poduža adresa - desnim tasterom miša kliknite na nju, iz kontekstualnog menija prvo odaberite Select All, a odmah potom i Copy, kako biste je prebacili u Clipboard. Otvorite internet browser i u novi tab kopirajte sačuvanu adresu. Nakon što se video pojavi na ekranu, desnim tasterom miša kliknite na njega i iz kontekstualnog menija odaberite funkciju Save Video As.

Osim što zahteva prilično žongliranja, primenjeni metod ne nudi manevarski prostor kao specijalizovane alatke iz klase. Tako, nije moguće birati kvalitet snimka, ali ni rezoluciju u kojoj će se obaviti skladištenje podataka.

Snimanje sadržaja desktopa

Ako je konvertovanje video-datoteka i snimanje reprodukovanog online sadržaja bila stvar koja se očekuje, sledeća to svakako nije. Naime, VLC media player omogućava da se korisnikove radnje koje preduzima na desktopu pretoče u video-snimak. Treba reći da je ova mogućnost samo deo dostupnog dijapazona u oblasti snimanja i da program može da se iskoristi i za snimanje sadržaja sa capture uređaja. No, snimanje sadržaja desktopa u ovom slučaju bilo nam je zanimljivije, pa ćemo vam skrenuti pažnju na to kako to možete da obavite.

Prvo što treba da uradite je da VLC-u „kažete” koji izvor signala će da koristi prilikom snimanja. Pritisnite kombinaciju tastera ’Ctrl-C’ ili idite do padajućeg menija, kliknite na stavku Media i odaberite sekciju Open Capture Device. Prva na spisku je funkcija Capture mode, a od tri podržane vrednosti potrebno je da odaberete Desktop. Skrećemo nakratko sa teme i pojašnjavamo da je odavde moguće preuzeti signal sa capture kartice (funkcija TV - digital), pa čak i sa, recimo, veb-kamerice i odgovarajućeg izvora zvuka (DirectShow). Kada odaberete Desktop, videćete da se na raspolaganju nalazi svega nekoliko mogućnosti, ali i da je materijal pored snimanja na hard-disk moguće automatski streamovati.

Ukoliko vas zanima samo ovo prvo, iz kategorije Options (nalazi se u sredini radne forme), odaberite vrednost frameratea (30 sličica u sekundi biće sasvim dovoljno), a onda „odrulajte” kursor miša do tastera Play u donjem desnom uglu radnog ekrana i kliknite na strelicu pored njega. Koristimo sličan princip kao prilikom konvertovanja video-datoteka, što znači da biramo stavku Convert i, praktično, ponavljamo opisan metod odabira izlaznog formata i njegovog kvaliteta. Manevarski prostor nije bogzna kakav, ali važno je znati da je i snimanje sadržaja desktopa funkcija koja se nalazi u opticaju.

Trimovanje video-datoteka

Mnogi odlaze toliko daleko i tvrde da VLC media player može da se iskoristi i kao svojevrsni video-editor, ali to baš i nije slučaj. Pre bismo mogli da kažemo da je na raspolaganju mogućnost odsecanja neželjenih delova video-datoteka, to jest, skraćivanje njegovih krajeva. Ponovo, ne očekujte znatan manevarski prostor, već isključivo funkcije osnovnog karaktera koje mogu „da vam se nađu”.

I za ovo ćemo koristiti sekciju Convert / Save, što znači da je pozivamo pritiskom kombinacije tastera ’Ctrl-R’ ili je otvaramo tako što iz padajućeg menija prvo odaberemo Media, a odmah zatim i Convert / Save. Preko tastera +Add na radnu listu dodajemo video-snimak sa kojim želimo da radimo, a nakon toga potrebno je štriklirati polje ispred funkcije Show more options. Na radnoj formi pojaviće se dva poveća polja: Start Time i Stop Time, koja služe za upisivanje graničnih vremena sa tačnošću od jedne hiljaditinke.

Kao što možete da pretpostavite, odavde se obavlja markiranje sadržaja i potrebno je da upišete početnu i krajnju vremensku odrednicu. Sve što se nalazi između dva postavljena markera biće sačuvano, dok će ostalo završiti u večnim lovištima. Nedostatak u celoj priči je u tome što ne postoji nikakva vizuelna kontrola nad pozicioniranjem, što znači da prilikom ovog koraka morate da budete pripremljeni i ranije zapišete negde timestampove koje ćete koristiti. Nakon što ste postavili graničnike, kliknite na taster Convert / Save i na već opisan način odaberite lokaciju na kojoj želite da uskladištite rezultat, odnosno, pozabavite se sa odabirom formata zapisa ukoliko želite da se obavi konvertovanje video-zapisa.

Upravljanje na daljinu iz internet browsera

Osim što omogućava „povlačenje” i reprodukciju fajlova iz mreže, VLC media player ima i zgodnu funkciju kontrole „na daljinu”. Da budemo krajnje precizni, reč je o kontroli plejera iz internet browsera, što može da bude jako zgodno ukoliko, na primer, sadržaju multimedijalnog centra pristupate „sa daljine”.

Pritiskom na kombinaciju tastera ’Ctrl-P’ pozovite sekciju sa podešavanjima (Preferences) i uočite da se pri dnu radne forme nalazi improvizovani toolbar u čijem levom uglu je parkirana funkcija Show Settings. Takozvani radio button prebacite iz položaja Simple u All, kako biste na ekranu izlistali sve dostupne funkcije koje VLC nudi. Izgled menija će se u velikoj meri promeniti i neodoljivo će podsećati na formu Properties iz programskih paketa porodice Visual. Locirajte sekciju Interface i prebacite se na kategoriju Main interfaces u kojoj je potrebno štriklirati kućicu ispred funkcije Web. Ostavši u istoj kategoriji, prebacite se u potsekciju Lua i u polje Password upišite pristupnu lozinku. Nakon toga „overite” taster Save, restartujte program i na pitanje da li dozvoljavate da se obavi prenos podataka preko mrežne konekcije odgovorite potvrdno.

Da bi se komande za kontrolu toka reprodukcije pojavile na ekranu, u odabranom internet browseru, u adresnoj liniji upišite localhost:8080 i pritisnite taster ’Enter’. Nakon toga možete da uživate u prednostima svojevrsnog veb-daljinca. Inače, na ovaj način veoma jednostavno možete da prebirate po sadržaju plejlista ili Media Libraryja.

Kontrola audio-komponente

Većina korisnika misli da je VLC plejer koji služi isključivo za reprodukciju video-datoteka. Ipak, on može da se iskoristi i za puštanje muzike, pa čak na raspolaganje stavlja i grafički ekvilajzer, što je krajnje neuobičajeno za ostvarenja iz ove klase. Za vreme reprodukcije najjednostavnije mu pristupate tako što pritiskate kombinaciju tastera ’Ctrl-E’.

Po defaultu, ekvilajzer je isključen i ukoliko to želite da promenite, štriklirajte kućicu ispred funkcije Enable. Na taj način obezbeđujete pristup desetokanalnom grafičkom ekvilajzeru, ali i softverskom pretpojačalu. Moguće je koristiti i unapred pripremljene šablone (ima ih 17), koji će skale ekvilajzera podesiti tako da budu spremne za reprodukciju određenih muzičkih žanrova. Obratite pažnju na to da je Equalizer tek prva od pet komandnih kartica koje se nalaze u sekciji Adjustements and Effects. Tako, na raspolaganju je i Compressor, Spatializer, Stereo Widener, te sekcija Advanced iz koje se, preko vertikalnog klizača, obavlja promena visine glasa. Baš kao i u slučaju grafičkog ekvilajzera, sve funkcije iz ove sekcije su po defaultu u dorment fazi.

Ubacivanje dodataka

Ono što je više nego jasno je to da VLC media player prevazilazi potrebe prosečnih korisnika. Međutim, čak i oni treba da budu svesni činjenice da uključene mogućnosti nisu kraj i da ih je moguće nadograđivati. Na ovaj način nije prepreka čak ni promeniti izgled upravljačkog okruženja, ali nije sve tako jednostavno kao što se u prvi mah čini.

Šta je sve komuna iznedrila možete da pogledate na adresi addons.videolan.org, a kada pronađete ono što vas zanima i downloadujete sadržaj na hard-disk, nastupa teži deo. Dodaci se ne instaliraju automatski, pokretanjem izvršne datoteke, već ih je potrebno smestiti u određeni direktorijum. Ukoliko se radi o LUA datotekama (a u većini slučajeva je tako), stvar je nešto jednostavnija, jer ih je samo potrebno kopirati u direktorijum C:UsersIME KORISNIKAAppDataRoamingvlcluaextensions. Ponekad je potrebno načiniti još neki korak, ali je to uglavnom veoma dobro dokumentovano, pa obratite pažnju na uputstva koja se nalaze na stranici dodatka kog želite da preuzmete.

• • •

Ako ste pomislili da smo završili, prevarili ste se, jer pažnju želimo da vam skrenemo na još nekoliko mogućnosti ovog programa. Na primer, da li ste znali da je za snimanje screenshotova iz VLC-a samo potrebno pritisnuti kombinaciju tastera ’Shift-S’ kako bi sadržaj bio sačuvan u direktorijumu Pictures aktivnog korisnika? Podrazumevani format zapisa je PNG, ali možete da odaberete i JPG ili TIFF.

Preko reprodukovane slike može da se „nalepi” logotip, a to se obavlja pozivanjem sekcije Effects and Filters, pritiskanjem kombinacije tastera ’Ctrl-E’. Kada se na ekranu pojavi radna forma, prebacite se na komandnu karticu Video Effects, odaberite Overlay, pa štriklirajte kućicu ispred funkcije Add Logo. Na ekran možete da postavite bilo koju sliku u JPG ili PNG formatu, sa tačnošću pozicioniranja od jednog piksela i određivanjem nivoa prozirnosti.

Nekoliko puta pominjana sekcija Convert / Save može da se iskoristi za još jednu namenu, a to je „čupanje” sadržaja optičkih (video) medijuma. Ovog puta, prvo što radite je pozivanje komande Open Disc preko kombinacije tastera ’Ctrl-D’. Potom sledi odabir tipa optičkog medijuma sa kojim želite da radite (podržani su svi), a onda i naznačavanje naslova, odnosno početnog poglavlja. Nedostaje mogućnost vizuelne kontrole sadržaja, baš kao kod trimovanja, ali je zato na raspolaganju mogućnost automatskog odstranjivanja menija.

Za kraj, ostala nam je samo još jedna „caka”, ali za nju nije potrebno uraditi ništa dodatno. VLC media player može, bez prethodnog raspakivanja, da obavi reprodukciju arhiviranog i kompresovanog video-sadržaja. Reprodukcija je čak moguća i u slučajevima kada je kompresovana arhiva podeljena na više delova -samo se pobrinite da svi delovi budu u istom direktorijumu.

GALERIJA

PRETHODNI TEKST
SLEDEĆI TEKST
Najčitanije
Igre
Telefoni
Hardver
Softver
Nauka
Aktuelno štampano izdanje
MAJ 2025
Microsoft Majorana 1
Kvantna topologija
Topološki kvantni računar otporan je na uticaj kosmičkog zračenja, ali i dalje mora da se ohladi skoro do apsolutne nule...
AMD Ryzen 9 9950X3D
Jedan, da svima vlada
Ako vam je potreban najbrži procesor, i za igranje, i za ozbiljnije zadatke, Ryzen 9 9950X3D nema konkurenciju...
Gigabyte GeForce RTX 5070 Ti Aero OC 16G i GeForce RTX 5070 Ti Gaming OC 16G
I za kreativce, i za igrače
Sasvim sposoban da se nosi sa 4K rezolucijom u svim igrama i pruži sasvim pristojne performanse, dok u 1440p apsolutno blista...
Asus ROG Strix Scar 18 (G835LX)
Fantastična zver i kako je kupiti (3)
Laptop namenjen onima koji „ne žale pare” da imaju ono što je trenutno najbolje i najbrže...
Deset najboljih Microsoft PowerToys alatki
Najbolji od najboljih
PowerToys Run je alatka kojoj treba da se okrenete ukoliko vam sistemska rutina za pretragu ne odgovara...
Apple iPhone 16e
Malo muzike za mnogo para
Problem nije samo cena i slabiji grafički podsistem, već i trajanje baterije...
Cemu 2.6
Wii U emulacija
Cemu omogućava pokretanje i privođenje kraju oko 57 procenata igara „napisanih” za Wii U...
.rs: nove usluge eUprave - novi propisi - najava 5G
Mnogo eNoviteta
U novom esDnevniku roditelji će dobijati notifikacije za ocene i izostanke...
Trgovinski rat Istoka i Zapada
Velika igra, nesagledive posledice
Kao u igri „kukavice”, dve supersile kreću se velikom brzinom jedna prema drugoj, izazivajući drugu da prva skrene...
Blue Prince
Jedinstveni dijamant i jedna od najoriginalnijih igara u poslednjih nekoliko godina...
Tempest Rising
Skupa i ambiciozna fotokopija legendarnog RTS klasika Command & Conquer...
South of Midnight
Magična igra koja izgleda kao živa bajka, animirana u stilu filmskog serijala „Spiderverse”...
© 2025 Svet kompjutera. Sva prava zadrzana.
Novi broj - Arhiva - Forum - O nama