TEST DRIVE
Microstar DR8-A, LG GSA-4081B, NEC ND-2500A
...I pržiti 10 minuta na osmici
Dušan STOJIČEVIĆ
1. mart 2004.

Mnogi su skloni da tvrde da je upotrebljivost DVD-a još daleko od upotrebljivosti jeftinog CD-a, ali su događaji u proteklih godinu dana ubrzano nadoknadili osnovne mane DVD-a. Nedavna pojava osmobrzinskih DVD pisača i najava 16-brzinaca za ovu godinu označavaju da DVD počinje da preuzima primat nad CD-om. Otklonjene su osnovne mane - preskup medij i sporo rezanje - tako da je sigurno da će ovogodišnja sezona doneti DVD uređaje i u najjeftinijim potrošačkim konfiguracijama.

Debi prvih osmobrzinskih dualnih DVD pisača na našem tržištu doneo je dosta toga: od očekivanog pojeftinjenja starijih modela do pomenutog bržeg rezanja DVD medija. Teoretski, radi se o brzini od 11.040 (8 x 1380) KB/s, što donosi vreme od oko sedam minuta za samo rezanje punog DVD medija ili, u praksi, oko 10 minuta sa ostalim radnjama koje DVD drajv mora da učini pri rezanju. Do nas je stigla trojka ovakvih drajvova sa potpisima firmi koje najčešće srećemo kod domaćih dilera. Ipak, sva tri modela ne pripadaju istoj generaciji dualnih drajvova i razlike između njih su vrlo primetne i brojne. Prvo i osnovno, modeli iz Microstara i LG-a nisu „pune osmice”. Naime, kod njih se 8x odnosi samo na DVD+R standard, dok je brzina rezanja „protivničkog” DVD-R stala na 4x. Jedino NEC-ov model nudi 8x i za DVD-R medije.

Microstar DR8-A
Microstar DR8-A
Brzina od 4x je kod modela iz MSI-ja deklarisana i za DVD+RW, dok je za DVD-RW predviđena brzina od 2x. Pri čitanju DVD medija ovaj model predviđa 12x, dok je karakteristika u CD modu dosta dobra - 40x/24x/40x. Stiže u bogatom pakovanju koje uključuje instalacije za Ahead Nero i Sonic MyDVD, uputstvo, audio kabl i šrafove. Što se tiče njegove spoljašnjosti, jedini je od sva tri modela kod kojeg dioda za indikaciju rada menja boju u zavisnosti od režima: prilikom rezanja je crvena, a pri čitanju je zelena. Kako odelo ne čini čoveka, pa ni drajv njegova spoljašnjost, ispostavilo se da se MSI DR8-A u radu pokazao kao jedan od najlošijih uređaja. Slabo se snalazio sa DVD medijima sumnjivog kvaliteta, čak je i pri rezanju bio najizbirljiviji. Deklarisane brzine je uglavnom opravdao, ali sa određenim vremenskim zaostatkom u odnosu na ostala dva drajva. Njegova prednost se ogleda u svemu što je vezano za CD - podrška za tehnologiju HD-BURN (CD duplog kapaciteta koji se ponaša kao DVD), odlična digitalna audio ekstrakcija i zadovoljavajuća vremena u radu sa CD medijima.

LG GSA-4081B
LG GSA-4081B 
Uklapanje dobrog CD moda je i dalje preteško za pojedine proizvođače, pa je tako LG GSA-4081B u tome daleko najlošiji. Njegov CD mod ima davno prevaziđene brzine - 24x/16x/32x. U DVD modu, njegova deklaracija je identična deklaraciji Microstarovog modela, osim jedne sitnice. Naime, ogromna reklama na kutiji koja govori da je to prvi drajv koji podržava sve standarde nije slučajno tu. Ovo je jedan od retkih pisača u svetu, a za sada jedini na našem tržištu, koji reže DVD-RAM medije - standardne za kućne DVR (digital video recorder) uređaje. Za DVD-RAM je predviđeno pisanje brzinom od 3x. Shodno tome, u kutiji se našao i jedan DVD-RAM medij, pored kojeg je bilo još i uputstvo, instalacioni CD-ovi za PowerDVD 5 i drajveri, šrafovi, jedan audio i jedan IDE kabl. Ovo bogato pakovanje i lepa spoljašnjost bili su prvi znaci da je u pitanju dobar DVD uređaj. Pre svega, ispoljio je sigurnost u radu, odlično se snalazio sa sumnjivim medijima, imao je dobra vremena rezanja DVD medija, što sve ukupno daje odličnu ocenu za DVD mod. Malo je iznenadilo loše vreme narezivanja DVD-RAM medija brzinom 3x koje je iznosilo nešto manje od 40 minuta.

NEC ND-2500A
NEC ND-2500A
Jedina prava „osmica” bio je NEC ND-2500A, prvi drajv kod kojeg 8x važi za standard DVD-R/+R . Međutim, ovaj model je napravio pomak i kod DVD-RW medija, gde je prvi od svih postigao 4x. Ova brzina, kao i kod ostalih modela, važi i za DVD+RW medije. Kao čitač DVD medija nudi 12x, dok je deklaracija u CD modu osrednja - 32x/16x/40x. Shodno ovome, CD mod je u radu bio osrednji, ali je u važnijem DVD modu ovaj pisač najbrži od sva tri modela, i po testovima i po vremenima rezanja. Upravo zbog toga, on deluje kao najbolji izbor od ova tri modela. Kao mane se mogu pomenuti izbirljivost medija i „zaključana” brzina na 5x (CAV - konstantna ugaona brzina) pri čitanju DVD-ROM medija.

Konstantna brzina?
Motor unutar uređaja vrti DVD ili CD medij na četiri načina:
CLV (Constant Linear Velocity - konstantna linearna brzina): medij se čita ili se na njega zapisuje konstantnom brzinom.
CAV (Constant Angular Velocity - konstantna ugaona brzina): medij se čita ili se na njega zapisuje brzinom koja se konstantno povećava od centra ka obodu diska.
P-CAV (Partial-CAV - delimična CAV): medij se izvesno vreme čita ili narezuje brzinom koja se konstantno povećava. Od jednog trenutka brzina prestaje da se povećava i ostaje konstantna.
Z-CLV (Zone-CLV - zonska CLV): koristi se samo pri pisanju. Medij je izdeljen na koncentrične zone koje se pišu svaka svojom, sve većom brzinom.
 
Osim 2 MB bafera, zajedničko za sva tri modela je snimanje tehnikom Z-CLV, koja se smatra najsporijom, te se od sledećih drajvova očekuje da se ovo promeni. Uopšteno gledajući uštede u vremenima rezanja, nedavni skok koji je načinjen prelaskom sa 2x na 4x pri rezanju DVD medija bio je ubedljiviji nego skok sa 4x na 8x. Naime, ušteda od oko 10 minuta naspram uštede od nekoliko minuta bila je značajnija. Ipak, tih nekoliko minuta uštede kod „osmica” svelo je vreme pisanja jednog DVD medija na prihvatljivih 10 minuta, što su postizala sva tri modela. Pored ovoga, mora se primetiti da je ovo povećanje brzine direktno opteretilo procesor računara, što se videlo i na testu, ali i iz same deklaracije: sva tri modela traže minimalno procesor P III na 1 GHz. I na kraju, sva tri modela imaju manju dubinu kućišta drajva, što više ne treba da čudi jer su skoro svi proizvođači ovo usvojili kao standard. Time se štedi i na prostoru unutar kućišta računara, ali i na ukupnoj ceni drajva. Dakle, polako stiže vreme da se latimo novčanika i pazarimo neki dualni DVD pisač.


Proizvođač:
Microstar
Kontakt:
Microstar
PRETHODNI TEKST
SLEDEĆI TEKST
Najčitanije
Igre
Telefoni
Hardver
Softver
Nauka
Aktuelno štampano izdanje
MAJ 2025
Microsoft Majorana 1
Kvantna topologija
Topološki kvantni računar otporan je na uticaj kosmičkog zračenja, ali i dalje mora da se ohladi skoro do apsolutne nule...
AMD Ryzen 9 9950X3D
Jedan, da svima vlada
Ako vam je potreban najbrži procesor, i za igranje, i za ozbiljnije zadatke, Ryzen 9 9950X3D nema konkurenciju...
Gigabyte GeForce RTX 5070 Ti Aero OC 16G i GeForce RTX 5070 Ti Gaming OC 16G
I za kreativce, i za igrače
Sasvim sposoban da se nosi sa 4K rezolucijom u svim igrama i pruži sasvim pristojne performanse, dok u 1440p apsolutno blista...
Asus ROG Strix Scar 18 (G835LX)
Fantastična zver i kako je kupiti (3)
Laptop namenjen onima koji „ne žale pare” da imaju ono što je trenutno najbolje i najbrže...
Deset najboljih Microsoft PowerToys alatki
Najbolji od najboljih
PowerToys Run je alatka kojoj treba da se okrenete ukoliko vam sistemska rutina za pretragu ne odgovara...
Apple iPhone 16e
Malo muzike za mnogo para
Problem nije samo cena i slabiji grafički podsistem, već i trajanje baterije...
Cemu 2.6
Wii U emulacija
Cemu omogućava pokretanje i privođenje kraju oko 57 procenata igara „napisanih” za Wii U...
.rs: nove usluge eUprave - novi propisi - najava 5G
Mnogo eNoviteta
U novom esDnevniku roditelji će dobijati notifikacije za ocene i izostanke...
Trgovinski rat Istoka i Zapada
Velika igra, nesagledive posledice
Kao u igri „kukavice”, dve supersile kreću se velikom brzinom jedna prema drugoj, izazivajući drugu da prva skrene...
Blue Prince
Jedinstveni dijamant i jedna od najoriginalnijih igara u poslednjih nekoliko godina...
Tempest Rising
Skupa i ambiciozna fotokopija legendarnog RTS klasika Command & Conquer...
South of Midnight
Magična igra koja izgleda kao živa bajka, animirana u stilu filmskog serijala „Spiderverse”...
© 2025 Svet kompjutera. Sva prava zadrzana.
Novi broj - Arhiva - Forum - O nama