PD KUTAK
Xmpeg 5.0 RC1 i Dr. DivX
Vladimir PISODOROV
1. jul 2003.

MPEG-2 standard zapisa video-materijala pored superiornog kvaliteta donosi problem skladištenja usled ogromne konzumacije raspoloživog prostora. Iz tog razloga pristupa se njegovom „sabijanju” nekim od poznatih MPEG-4 kodeka (kompresora/dekompresora). Ma koliko se nekom činilo da je ta operacija jednostavna i sasvim slična izradi MP3 numera (usled analogije da je MPEG-4 za video ono što je MP3 za muziku), to ni izbliza nije tako. Gomila kodeka i šarolikih programskih rešenja samo su vrh ledenog brega. S obzirom na to da DVD polako postaje naša svakodnevica (pa tako i grebovanje video-materijala sa njega), a da upotrebom jeftinih SkyStar 2 satelitskih kartica svako može da izradi tonu MPEG-2 materijala, odlučili smo da napravimo svojevrsni pregled programskih alata za kompresiju.

Sve za kompresovanje video-materijala u MPEG-4 format

Zaboravite na Vidomi, stigao je Xmpeg

Jedan od razloga zbog kojih je Vidomi (vidi SK 2/2003) dobro primljen od strane korisnika jeste izuzetno razumljiv i opcijama bogat komandni interfejs. To je početnicima konačno dalo mogućnost da se upuste u avanturu zvanu kompresovanje MPEG-2 materijala. Međutim, ispod prijatne spoljašnjosti krije se prilično nestabilan programski kôd, što su najbolje osetili oni koji su malo više radili s njim. Tako nikakvo čudo nije prekidanje kompresije i izbacivanje nerazumljivih grešaka usred posla (nakon dva sata čekanja), loša kalkulacija veličine izlaznog fajla, neželjena podela fajlova na delove itd. Pojavom Xmpega ovakve stvari trebalo bi da postanu prošlost.

Xmpeg je nastao na jezgru popularnog programa FlasKMPEG 0.6 i predstavlja njegovu unapređenu i našminkanu verziju. Poslednja verzija FlasKMPEG-a izašla je još 28. oktobra prošle godine i nosi oznaku 0.7.8.39, a možete je preuzeti sa adrese www.flaskmpeg.net (instalaciona datoteka „teži” 916 KB). Program je, naravno, besplatan. S obzirom da su ova dva ostvarenja koncepcijski vrlo slična, pažnju ćemo usmeriti na tek izašli Xmpeg 5.0 RC1.

 
Osnovna odlika Xmpega jeste nenametljiv modularni komandni interfejs koji nudi sve što je potrebno za gotovo instant kompresovanje MPEG-2 materijala. Proces kompresije mogao bi da se podeli na dva dela: pripremu materijala i samo kompresovanje. Upotrebom video i audio alata u pripremnom delu moguće je pristupiti podešavanju rezolucije snimka (program će vas kulturno obavestiti da li je izabrana rezolucija pogodna za posao koji ste odabrali: VCD, SVCD, DivX), odsecanju neželjenih ivica, kontroli kontrasta i osvetljenja, definisanju letterbox prikaza, normalizaciji jačine zvuka, izdvajanju audio-komponente u fajl i slično. Izrada kompresovanih AVI fajlova vrši se uz pomoć poznatog plug-ina AVI Writer 2.3 koji dozvoljava podešavanje svih aspekata kompresije na jednostavan i svima razumljiv način. On se odlično snalazi sa svim MPEG-4 kodecima, a posebno treba istaći stabilan rad sa XviD-om koji zna da pravi probleme (recimo u slučaju Vidomija, na pojedinim mašinama). U budućim verzijama biće implementirana podrška za automatsko izračunavanje bitrejta, deljenje fajlova po dostizanju određene veličine, kao i mogućnost automatskog narezivanja materijala na CD. Za pohvalu je i stabilnost Xmpega koji ni nakon pedesetak kompresovanih fajlova od 1,5 GB i tridesetodnevnog testiranja (zajedno sa beta 2 verzijom) nije „poklekao” i napravio grešku.

Konkurent iz kuhinje DivX Networksa

Dr. DivX je tzv. dumb free program namenjen prvenstveno početnicima koji ne znaju apsolutno ništa o kompresovanju, kodecima i ostalim tehnikalijama. Naravno, to za uzvrat ima visoku cenu registracije, jer su se autori očigledno držali one narodne izreke: „ko plati, taj će i da klati”. Suprotno očekivanju, Dr. DivX ima simpatičan komandni interfejs koji „ispod haube” nudi precizna podešavanja za one koji se malo bolje razumeju u tematiku. S obzirom na činjenicu da je izrađen od strane tvoraca DivX standarda, dolazi isključivo sa podrškom za kodek DivX Pro 5.05 čija je registracija uključena u cenu paketa (pojedinačno, cena kodeka je 20 dolara). Da li je ovo dobar marketinški potez ili ne pokazaće vreme, ali se moglo i očekivati da od podrške za XviD nema ničega. Podešavanje parametara kompresije odvija se u tri koraka uz maksimalan nivo automatizacije. Prvi korak podrazumeva odabiranje ulaznog materijala koji može da bude u obliku fajla, transferovan sa digitalne kamere ili nekog capture uređaja koji eventualno posedujete u mašini. U drugom koraku određuje se kvalitet izlaznog fajla odabirom Certification Levela, kao obeležja DivX 5.x kodeka, čime se automatski podešava i izlazna rezolucija. Pored toga, moguće je pristupiti „cepanju” ulaznog materijala na proizvoljan broj delova definisane veličine (automatski se eliminiše potreba za korišćenjem bitrejt kalkulatora). Treći korak, pored finalizacije procesa, donosi i opcioni rad sa naprednim funkcijama kao što su: odsecanje neželjenih ivica (crop), podešavanje rezolucije (resize) i proporcija slike (aspect ratio), kontrola kvaliteta MP3 kompresije, ručno upisivanje bitrejta, određivanje broja prolaza itd. Ostavljena je i mogućnost upotrebe eksternih filtera (slično kao kod VirtualDuba) za automatsku implementaciju specijalnih efekata i dodatno „peglanje” slike (mogu da se nađu na adresi shelob.mordor.net/dgraft), a tu je i podrška za batch kompresovanje (putem Job liste). Za ostvarenje namenjeno apsolutnim početnicima i nije tako loše.

• • •

Kako sada stvari stoje, ponuda programa za izradu kompresovanih MPEG-4 datoteka više je nego zadovoljavajuća. U mnoštvu softvera i početnici i oni koji se malo bolje razumeju naći će nešto za sebe. Pol poziciju zauzima Xmpeg, dok ga u stopu prate Dr. DivX i VirtualDub. FlaskMPEG još nije za bacanje, a treba očekivati i novu verziju Vidomija.


PRETHODNI TEKST
SLEDEĆI TEKST
Najčitanije
Igre
Telefoni
Hardver
Softver
Nauka
Aktuelno štampano izdanje
MAJ 2025
Microsoft Majorana 1
Kvantna topologija
Topološki kvantni računar otporan je na uticaj kosmičkog zračenja, ali i dalje mora da se ohladi skoro do apsolutne nule...
AMD Ryzen 9 9950X3D
Jedan, da svima vlada
Ako vam je potreban najbrži procesor, i za igranje, i za ozbiljnije zadatke, Ryzen 9 9950X3D nema konkurenciju...
Gigabyte GeForce RTX 5070 Ti Aero OC 16G i GeForce RTX 5070 Ti Gaming OC 16G
I za kreativce, i za igrače
Sasvim sposoban da se nosi sa 4K rezolucijom u svim igrama i pruži sasvim pristojne performanse, dok u 1440p apsolutno blista...
Asus ROG Strix Scar 18 (G835LX)
Fantastična zver i kako je kupiti (3)
Laptop namenjen onima koji „ne žale pare” da imaju ono što je trenutno najbolje i najbrže...
Deset najboljih Microsoft PowerToys alatki
Najbolji od najboljih
PowerToys Run je alatka kojoj treba da se okrenete ukoliko vam sistemska rutina za pretragu ne odgovara...
Apple iPhone 16e
Malo muzike za mnogo para
Problem nije samo cena i slabiji grafički podsistem, već i trajanje baterije...
Cemu 2.6
Wii U emulacija
Cemu omogućava pokretanje i privođenje kraju oko 57 procenata igara „napisanih” za Wii U...
.rs: nove usluge eUprave - novi propisi - najava 5G
Mnogo eNoviteta
U novom esDnevniku roditelji će dobijati notifikacije za ocene i izostanke...
Trgovinski rat Istoka i Zapada
Velika igra, nesagledive posledice
Kao u igri „kukavice”, dve supersile kreću se velikom brzinom jedna prema drugoj, izazivajući drugu da prva skrene...
Blue Prince
Jedinstveni dijamant i jedna od najoriginalnijih igara u poslednjih nekoliko godina...
Tempest Rising
Skupa i ambiciozna fotokopija legendarnog RTS klasika Command & Conquer...
South of Midnight
Magična igra koja izgleda kao živa bajka, animirana u stilu filmskog serijala „Spiderverse”...
© 2025 Svet kompjutera. Sva prava zadrzana.
Novi broj - Arhiva - Forum - O nama