TEST OF TIME
Arkadni fliperi
Vladimir PISODOROV
1. jun 2011.

Da li možete da zamislite kako su običnoj raji početkom i tokom osamdesetih godina prošlog veka izgledali ljudi zainteresovani za računare i video igre? Neki od nas se i sećaju toga, ehhh... Kao pravi geekovi! E sad, zamislite kako su tim geekovima izgledali oni koji su na arkadnim aparatima igrali flipere umesto da se pomere korak udesno ili ulevo u fliperani (pazite - fliperani) i ubace žeton u pravu stvar - kao super geekovi! Pobogu, ko bi normalan pored onolikog broja predivnih „hardverskih” flipera hteo da se zamajava njihovim softverskim verzijama? Upravo je to jedan od razloga zbog čega se tokom godina na tržištu arkada nije pojavilo previše virtuelnih reprezentacija flipera i zašto je ova platforma u odnosu na kućne komplemente večito kaskala.

Ovoga puta napravićemo presek najvažnijih ostvarenja, u čije se kvalitete možete uveriti i sami putem emulatora MAME.

Video Pinball

Video Pinball (www.romnation.net/srv/roms/58310, 10 KB) kompanije Atari smatra se prvim arkadnim fliperom. S obzirom na to da je igra izdata još početkom 1979. godine, u Atariju nisu mogli da se oslone samo na crnu pozadinu i bele elemente koje bi igrač „lopticom” trebalo da ukloni sa ekrana kako bi zavredio bodove (za toliko je tadašnji hardver bio sposoban). Zbog toga je preko ekrana nalepljena specijalna folija, koja ima zadatak da dočara oblik i izgled same table. Ideja je svojevremeno zvučala odlično, ali s aspekta igranja iz emulatora, ne baš tako dobro. Naime, igru ćete moći da vidite i igrate, ali nećete imati predstavu ni o tome gde se nalazite ni od čega se loptica odbija (osim ako preko monitora ne zalepite repliku pomenute folije). Naravno, mehanika igranja pojednostavljena je do krajnjih granica i svodi se na „izbaci lopticu i potom je udaraljkama usmeravaj ka platformama koje je potrebno skinuti”. Video Pinball je doživeo lep uspeh na tržištu i prodat je u više od 12.000 primeraka.

Vs. Pinball

 
Što zbog činjenice da je izdat pet godina kasnije od Video Pinballa što zbog podatka da je za njegov nastanak zaslužan Nintendo, koji je u to vreme pretvarao u zlato sve što dotakne, Vs. Pinball (www.romnation.net/srv/roms/58344, 51 KB) znatno je modernija reprezentacija popularne igre. Kolorna paleta sastavljena od 64 boje, lepa grafička rešenja i simpatični zvučni efekti samo su vrh ledenog brega. Igra donosi podršku za dva igrača, mnoštvo elemenata (kartice, kružni odbijači, rupe...), ali je najzanimljivije to što se tabla sastoji iz dva dela između kojih se možete prebacivati ukoliko lopticu pustite da propadne ili je pak hitnete dovoljno jako da prošiša vrh ekrana (kad se nalazite u donjem delu, logično). Ukoliko budete imali dovoljno sreće i umešnosti, uspećete da pronađete i bonus odeljak u kojem vas očekuju Mario i njegova verna ljuba.

Pinbo

Iste godine (1984) kada je Nintendo izbacio svoj Vs. Pinball i poznata kompanija Jaleco pokušala je da se uključi u trku za izradu najbolje simulacije flipera. Na prvi pogled, Pinbo (www.romnation.net/srv/roms/57269, 97 KB) previše je kitnjast i donosi ekran koji je prepun različitih elemenata (na ekranu se nalazi četiri puta više boja). Izvođenje je jednostavno, ali i obogaćeno stvarčicama koje se ne viđaju kod klasičnih flipera. Tako imamo nekakave živuljkice koje pokušavaju da dosegnu deo ekrana ispred ručica koji označava tzv. sigurnu zonu, loptica se može povećati, a tu su i naročite bonus deonice. Tabla se sastoji od klasičnih kružnih odbijača, kartica, rupe u koju se može ubaciti loptica, bočnih odbijača... Najzanimljivije je to što se tema table može promeniti, a to rezultuje drugačijim bonus deonicama (sama tabla ostaje praktično ista). Kada se sve uzme u obzir, Pinbo je prilično simpatična igra, a jedino što kvari utisak jeste nerealno ponašanje loptice, koja u većini slučajeva ne priznaje zakone fizike. Ipak, to je nešto što je u to vreme bilo potpuno uobičajeno za ovaj tip igara.

Pinball Action/Super Pinball Action

 
Iako je izašao samo godinu dana kasnije u odnosu na Vs. Pinball i Pinbo, Pinball Action (www.romnation.net/srv/roms/57177, 151 KB) doneo je pravu revoluciju - i kada je izvođenje i kada je izgled table u pitanju. Prvi put na ekranu imamo kvazi 3D objekte (kartice), dizajn table mnogo više podseća na prave flipere, a isto može da se kaže i za zvučne efekte koji su besprekorni (nema više cijukanja i pijukanja pozajmljenih iz Donkey Konga i sličnih igara). Broj objekata na ekranu je povećan - pored kartica, rupa, bočnih i kružnih odbijača sada imamo prilike da se družimo i sa rotacionim rampama. Naravno, autori su u vatru ubacili i dodatne table, koje ovog puta donose potpuno drugačiji layout na ekranu i nisu više samo kozmetičkog karaktera. Ponašanje loptice je vrhunsko i ako se izuzme podatak da je nešto lakša nego što bi to trebalo da bude, te da nije dočarana njena rotacija, drugih zamerki nemamo. Zanimljivo je to što su autori ubacili i tzv. opciju nudge koja simulira drmanje flipera, čime može da se utiče na putanju kretanja loptice (ruku na srce, to je imao i Video Pinball). Jedina neuobičajena stvar jeste način ubacivanja loptice na tablu. Umesto povlačenjem opruge standardno stacionirane u krajnjem desnom delu flipera, loptica se u vatru baca običnim pritiskanjem dugmeta (izleće između ručica). To znači da na intezitet njenog ispaljivanja nemate nikakvog uticaja.

Igra je doživela veliki uspeh, pa nije ni čudo što je izrađen i njen nastavak - Super Pinball Action (www.romnation.net/srv/roms/57830, 790 KB), koji se na tržištu pojavio 1991. godine. U paketu se nalaze četiri različite table, implementirano je još realnije ponašanje loptice, ali i grafička rešenja koje je zahvatila „kičizacija” devedesetih godina. Layout tabli dodatno je unapređen tako da postoje i dugačke rampe, odnosno delovi tabli koji su postavljeni u više nivoa. Ono što smeta jeste teško uočavanje bitnih elemenata zbog suviše šarene grafike i mnoštva detalja na ekranu. Ne pomaže ni činjenica da je po vertikali na ekranu prisutno duplo više piksela nego u prethodnom delu. Detektujemo i povećanu brzinu izvođenja, mnoštvo usemplovanog glasa, te nešto aktivniju muzičku podlogu, koja često ne odgovara dešavanjima na ekranu.

Time Scanner

 
Sega je svojim Time Scannerom (www.romnation.net/srv/roms/58122, 552 KB) dala sasvim pristojan doprinos razvoju video flipera. Igra se ne može pohvaliti naročito maštovitim dizajnom, ali je postojanje kružnih i bočnih odbijača, kartica i rotacionih rampi sasvim dovoljno da vam drži pažnju. Mnogo je važnije to što Time Scanner donosi čak četiri različite table, gde se svaka sastoji od dva spojena dela koji imaju odvojen set ručica. Prebacivanje s table na tablu vrši se prelaskom iz jedne vremenske zone u drugu, što je i lajtmotiv cele igre. Možemo konstatovati da Time Scanner sadrži lepe (čitaj: realistične) zvučne efekte, mističnu i pomalo dosadnu muzičku pratnju, a da mu je najveća mana grafika. Ipak, te davne 1987. godine sve je izgledalo mnogo drugačije.

Speed Ball

Godine 1987. kompanija Tecfri na trište je izbacila Speed Ball (www.romnation.net/srv/roms/57847, 76 KB). Na prvi pogled, u pitanju je kopija Pinball Actiona koju krase izmenljive table (na početku možete da birate jednu od tri), mnošto objekata na ekranu, te zvučni efekti po ugledu na prave flipere. Nažalost, sve je za koplje slabijeg kvaliteta nego kod uzora, mada igra ima svojih vrlina. Jedna od njih je i suludo brzo izvođenje, te ako volite refleksno igranje, Speed Ball će vam se dopasti. Zanimljivo je to što se u ovoj igri loptica izbacuje na identičan način kao kod prethodnika - između samih ručica. Lepa stvar je to što su autori implementirali „lutriju” nakon svake završene partije. Ukoliko se potrefi da poslednje dve cifre postignutog skora budu identične sa onim koje izvlači AI rutina, dobijate mogućnost nastavka.

PinBot

 
Pre nego što pređemo na ostvarenja izrađena tokom devedesetih godina, osvrnućemo se na igru kompanije Rare - PinBot (www.romnation.net/srv/roms/57217, 129 KB) iz 1988. godine. U pitanju je port velikog hita sa konzole NES i jedina simulacija flipera koja prikaz table vrši u kvazi 3D okruženju. Da stvar bude kompletna, PinBot je fliper koji postoji kao klasična mašina, a za čiji je nastanak zaslužna čuvena kompanija Williams. Upravo zbog toga ova igra nudi iskustvo koje je najpribližnije realnom, mada je nekoliko stvari deli od savršenstva. Pre svega, radi se o izuzetno siromašnoj grafici (prikaz je veoma sitan) i malom broju boja na ekranu (još malo pa da pomislite da se radi o igri za „dugu”). Zbog velikog broja detalja koje je bilo potrebno smestiti na ekran, autori jednostavno nisu uspeli da iz tadašnjeg hardvera izvuku više, što je prava šteta. Inače, PinBot donosi podršku za igranje četiri ljudska igrača, te mogućnost tiltovanja flipera.

Grand Cross

Devedesete godine prošlog veka generalno su bile dobre za razvojne timove koji su se bavili izradom video flipera. Dovoljno je samo da se setimo kakav je uspeh na Amigi postigao Pinball Dreams, odnosno njegov nastavak Pinball Fantasies. Nažalost, kada su arkadni aparati u pitanju, situacija nije baš tako dobra, a dokaz za to je i Grand Cross (www.romnation.net/srv/roms/56192, 3,24 MB) kompanije Excellent System iz 1994. godine. Praktično, u pitanju je prva simulacija flipera kod koje se javlja skrolovanje ekrana, ali je ono, osim po vertikali, izvedeno i po horizontali, pa je izuzetno teško snaći se u nekim situacijama. Međutim, to nije jedina čudna stvar. Naime, Grand Cross ima pozadinsku priču koja govori o najezdi svemirskih vragova i o nekakvom robotu-konstruktikonu koji je poslat na njihov mothership kako bi im pokazao zube. Stigavši na brod, robot se pretvara u lopticu za fliper i kreće da tamani neprijatelje odbijajući se tamo-amo o zidove i o prepreke. Usput će skupljati razna poboljšanja, pa se i obračunavati sa svojevrsnim šefovima oblasti. Iako ga krasi naizgled dobra ideja, Grand Cross je ostao samo mrtvo slovo na papiru pošto su ga pravi ljubitelji žanra zaobišli u širokom luku jer ipak nudi krajnje „nefliperaški” pristup tematici.

Hot Pinball/Gals Pinball

 
Na prvi pogled još jedna sasvim uobičajena „tematska” simulacija flipera. Šarena grafika, prisustvo samo osnovnih elemenata i frenetična brzina izvođenja javljaju se kao osnovne odlike. Ipak, Hot Pinball (www.romnation.net/srv/roms/56408, 2,93 MB) japanske kompanije Comad & New Japan System iz 1995. godine je sve samo ne uobičajen predstavnik žanra. Dok u departmentu izvođenja to i ne može da se konstatuje, tema je ono što ovo ostvarenje izdvaja od ostalih. Naime, ovaj fliper je namenjen odraslima jer kao pozadine ovde dominiraju obnažena ženska tela. Ukoliko budete uspešni i ispunite zadatak na tabli, dobićete mogućnost da se warpujete na sledeću tablu, gde vas čeka nova lepa devojka. U međuvremenu bićete u prilici da vidite akt devojke koja je bila „tema” prethodne table. Naravno, sve to bez ikakvih „prepreka” na ekranu.

Vrući fliper doživeo je nastavak 1996. godine - Gals Pinball (www.romnation.net/srv/roms/56175, 3,3 MB). Pretpostavljate već da se na tematskom planu ništa nije izmenilo, što znači da vas očekuje gomila veoma, veoma lepih i vrućih slika. Gameplay takođe nije pretrpeo neke veće izmene, sem što je izvođenje za nijansu sporije. Najveće poboljšanje vidi se kod samog dizajna tabli, koje su neuporedivo maštovitije i sa više klasičnih elemenata. Nažalost, to se odnosi samo na pojedine table, pošto i dalje ima onih koje izgledaju ravno i totalno neizazovno.


PRETHODNI TEKST
SLEDEĆI TEKST
Najčitanije
Igre
Telefoni
Hardver
Softver
Nauka
Aktuelno štampano izdanje
MAJ 2025
Microsoft Majorana 1
Kvantna topologija
Topološki kvantni računar otporan je na uticaj kosmičkog zračenja, ali i dalje mora da se ohladi skoro do apsolutne nule...
AMD Ryzen 9 9950X3D
Jedan, da svima vlada
Ako vam je potreban najbrži procesor, i za igranje, i za ozbiljnije zadatke, Ryzen 9 9950X3D nema konkurenciju...
Gigabyte GeForce RTX 5070 Ti Aero OC 16G i GeForce RTX 5070 Ti Gaming OC 16G
I za kreativce, i za igrače
Sasvim sposoban da se nosi sa 4K rezolucijom u svim igrama i pruži sasvim pristojne performanse, dok u 1440p apsolutno blista...
Asus ROG Strix Scar 18 (G835LX)
Fantastična zver i kako je kupiti (3)
Laptop namenjen onima koji „ne žale pare” da imaju ono što je trenutno najbolje i najbrže...
Deset najboljih Microsoft PowerToys alatki
Najbolji od najboljih
PowerToys Run je alatka kojoj treba da se okrenete ukoliko vam sistemska rutina za pretragu ne odgovara...
Apple iPhone 16e
Malo muzike za mnogo para
Problem nije samo cena i slabiji grafički podsistem, već i trajanje baterije...
Cemu 2.6
Wii U emulacija
Cemu omogućava pokretanje i privođenje kraju oko 57 procenata igara „napisanih” za Wii U...
.rs: nove usluge eUprave - novi propisi - najava 5G
Mnogo eNoviteta
U novom esDnevniku roditelji će dobijati notifikacije za ocene i izostanke...
Trgovinski rat Istoka i Zapada
Velika igra, nesagledive posledice
Kao u igri „kukavice”, dve supersile kreću se velikom brzinom jedna prema drugoj, izazivajući drugu da prva skrene...
Blue Prince
Jedinstveni dijamant i jedna od najoriginalnijih igara u poslednjih nekoliko godina...
Tempest Rising
Skupa i ambiciozna fotokopija legendarnog RTS klasika Command & Conquer...
South of Midnight
Magična igra koja izgleda kao živa bajka, animirana u stilu filmskog serijala „Spiderverse”...
© 2025 Svet kompjutera. Sva prava zadrzana.
Novi broj - Arhiva - Forum - O nama