PHONE ZONE
Xiaomi Mi A3
Na korak do savršenstva
Gradimir JOKSIMOVIĆ
1. novembar 2019.

Uz sav raskoš ponude pristupačnih pametnih telefona, kada se lupa usmeri na jeftine uređaje pod Android One kišobranom, izbor se odjednom sužava na samo nekoliko modela vrednih pažnje. Dok Nokia i Motorola, kao jedini angažovani ambasadori Android One programa u našem okruženju, svoju ponudu diverzifikuju većim brojem modela u širem cenovnom intervalu, Xiaomi ovo pitanje rešava jednostavnije, jednim telefonom koji objedinjuje dve izuzetne krajnosti: nisku cenu i naprednu funkcionalnost koja se zasniva na modernom procesoru sa obiljem memorije, odličnim kamerama i moćnoj bateriji. Pitanje je samo da li ekran niže rezolucije može da pokvari veselje?

Xiaomi Mi A3 štafetu preuzima od modela Mi A2 i cilja pravo u čelo svakog poštovaoca stock Androida, ali i korisnike koji reže na MIUI interfejs zbog njegovih intruzivnih reklama i bloatware aplikacija; garancija da će nam bezbednosne zakrpe novog izdanja Androida biti servirane dok su još tople, dodatno podgreva entuzijazam. Telefon odiše modernim dizajnom koji je inspirisan modelom Mi 9, a odlikuje ga i veoma kvalitetna (metal-staklo sendvič) izrada kućišta sa ravnim ekranom i idealnim gabaritima - Mi A3 je kompaktniji od prethodnika, jer marginalno veći ekran (sa dodatnih 0,02 inča) ima znatno tanje okvire. Ivice kućišta su prijatno zaobljene, a propisno je sprovedena zaštita Gorilla Glass 5 staklom na obe strane, kao i na modulu sa kamerama koji je postavljen uz levu ivicu (u providnoj silikonskoj maskici iz paketa ovaj modul ne štrči). Telefon je čvrst kao granit, dobro podnosi brejkdens sa ključevima u torbici, kao i padove na tvrdo tlo, što je dobro, jer u ruci bez maskice klizi kao nauljen. Svi tasteri, portovi i senzori logično su razmešteni, a u ponudi su ponovo 3,5 milimetarski audio-priključak i microSD slot, kojih je Mi A2 bio lišen. Izdvajamo još i odličan zvučnik koji se oglašava sa donje ivice.

Ekran je mešano meso i svojevrsna Ahilova peta ovog telefona. S jedne strane, dobili smo Samsungov SAMOLED panel sa karakterističnim dubokim „crnilom”, odličnim kontrastom i solidnim osvetljenjem (nedostaje samo High Brightness režim iz MIUI okruženja), dok nas je sa druge na volej dočekala HD+ matrica rezolucije zbog koje tekst i video visoke rezolucije izgledaju pikselizovano ili mutno. Gorka pilula u svakom slučaju, ali u kojoj meri će vas rezolucija žuljati zavisi od toga da li telefon pretežno koristite za iščitavanje teksta i gledanje filmova ili radije uživate u natprosečno dobrim performansama tokom igranja zahtevnijih igara. Dok je pero kritike još uvek na ekranu, čvrgu treba lupiti i anemičnom ekranskom čitaču otiska prsta, koji je spor i neprecizan. To je zaista šteta, jer Mi A3 u ostalim hardverskim kategorijama zavređuje odlične ocene.

Što se performansi tiče, u svakodnevnim zadacima ne beležimo radikalan skok u odnosu na prethodnika, dok sintetički testovi svedoče o ubrzanju od gotovo 30 odsto (verzija sa šest gigabajta RAM-a), što se i te kako oseća tokom igranja: Adreno 610 je zaista odličan i promoviše A3 u najbolji igrački telefon za sitne novce. Baterija je izdašna, a odličnoj autonomiji doprinose još i 11-to nanometarski čipset i ekran, dok brzi punjač kompletan posao obavi za nešto manje od dva sata (testirano sa Quick Charge 3.0 punjačem od 18 vati drugog proizvođača). O softveru sve najlepše - Pie u Android One ruhu i svim onim što uz njega ide, dovoljna su preporuka za sve korisnike koji planiraju da zadrže telefon duže od godinu dana.

Xiaomi Mi A3 broji tri kamere na zadnjoj strani i jedan senzor s prednje strane. Primarna kamera koristi Sonyjev senzor IMX 586 od 48 megapiksela, a tu su još i širokougaona kamera od osam megapiksela i standardni senzor dubine od dva megapiksela. Prednja kamera se sa 32 megapiksela svrstava u red najkvalitetnijih selfi kamera koje smo testirali ove godine. Uopšteno, kvalitetom fotografija smo veoma zadovoljni, naročito pod dnevnim ili jačim veštačkim osvetljenjem - slike su detaljne, boje verodostojne, a dinamički kontrast daleko iznad proseka klase. Sa lošijim osvetljenjem fotke gube na detaljima, dok boje duže odolevaju tako da i u tim okolnostima dobijamo kvalitet iznad očekivanja.

Na tržištima gde korisnici imaju bolji izbor pristupačnih Android One modela (Kina, Indija), Xiaomi Mi A3 možda ne bi izdržao teret konkurencije, ali u našem rezervatu on se trenutno nalazi na samom vrhu lanca ishrane. Da, ekran može biti problematičan, ali sve ostalo je u kategoriji „ne propustiti”.


Operativni sistem:
Android 9.0; Android One
Dimenzije:
153,5 × 71,9 × 8,5 mm / 173,8 g
Ostalo:
Qualcomm SDM665 Snapdragon 665 čipset (11 nm, Octa-core, 4 × 2,0 GHz Kryo 260 Gold CPU + 4 × 1,8 GHz Kryo 260 Silver CPU + Adreno 610 GPU), 6,01” Super AMOLED (720 x 1560, 19,5:9, 286 ppi), 6 GB RAM-a, 128 GB interne memorije, microSD do 256 MB (hibridni slot), Bluetooth v5.0 A2DP/LE/aptX HD, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/dual/direct/hotspot, GSM/HSPA/LTE, 3,5-mm audio-port, FM, IR, USB 2.0 Type-C 1.0, 48 MP (f/1,8, wide, PDAF), 2160p@30 fps – 1080p@120 pfs + 8 MP (f/2,2, ultrawide 13 mm) + 2 MP (f/2,4) / 32 MP (f/2.0, HDR), 1080p@30 fps, dual nano SIM, Li-Po baterija 4030 mAh, brzo punjenje (10 W)
Performanse:
AnTuTu Benchmark: 176024; Geekbench 4: 1510 (Single-Core), 5623 (Multi-Core); Geekbench 5: 315 (Single-Core), 1395 (Multi-Core)
Proizvođač:
Xiaomi
Kontakt:
Vip
PRETHODNI TEKST
SLEDEĆI TEKST
Najčitanije
Igre
Telefoni
Hardver
Softver
Nauka
Aktuelno štampano izdanje
MAJ 2025
Microsoft Majorana 1
Kvantna topologija
Topološki kvantni računar otporan je na uticaj kosmičkog zračenja, ali i dalje mora da se ohladi skoro do apsolutne nule...
AMD Ryzen 9 9950X3D
Jedan, da svima vlada
Ako vam je potreban najbrži procesor, i za igranje, i za ozbiljnije zadatke, Ryzen 9 9950X3D nema konkurenciju...
Gigabyte GeForce RTX 5070 Ti Aero OC 16G i GeForce RTX 5070 Ti Gaming OC 16G
I za kreativce, i za igrače
Sasvim sposoban da se nosi sa 4K rezolucijom u svim igrama i pruži sasvim pristojne performanse, dok u 1440p apsolutno blista...
Asus ROG Strix Scar 18 (G835LX)
Fantastična zver i kako je kupiti (3)
Laptop namenjen onima koji „ne žale pare” da imaju ono što je trenutno najbolje i najbrže...
Deset najboljih Microsoft PowerToys alatki
Najbolji od najboljih
PowerToys Run je alatka kojoj treba da se okrenete ukoliko vam sistemska rutina za pretragu ne odgovara...
Apple iPhone 16e
Malo muzike za mnogo para
Problem nije samo cena i slabiji grafički podsistem, već i trajanje baterije...
Cemu 2.6
Wii U emulacija
Cemu omogućava pokretanje i privođenje kraju oko 57 procenata igara „napisanih” za Wii U...
.rs: nove usluge eUprave - novi propisi - najava 5G
Mnogo eNoviteta
U novom esDnevniku roditelji će dobijati notifikacije za ocene i izostanke...
Trgovinski rat Istoka i Zapada
Velika igra, nesagledive posledice
Kao u igri „kukavice”, dve supersile kreću se velikom brzinom jedna prema drugoj, izazivajući drugu da prva skrene...
Blue Prince
Jedinstveni dijamant i jedna od najoriginalnijih igara u poslednjih nekoliko godina...
Tempest Rising
Skupa i ambiciozna fotokopija legendarnog RTS klasika Command & Conquer...
South of Midnight
Magična igra koja izgleda kao živa bajka, animirana u stilu filmskog serijala „Spiderverse”...
© 2025 Svet kompjutera. Sva prava zadrzana.
Novi broj - Arhiva - Forum - O nama