NOVE TEHNOLOGIJE
Biomemorijski mediji
Živa memorija
Dušan STOJIČEVIĆ
1. maj 2001.

Grupa naučnika iz Centra za molekularnu elektroniku „W.M. Keck”, na čelu sa profesorom Robertom Birdžom (Robert R. Birge), napravila je prototip memorijskog sistema budućnosti koji koristi digitalne osobine molekula organske materije. U tu svrhu iskorišćen je molekul proteina bakteriorodopsina. Protein je purpurne boje, apsorbuje svetlo i nalazi se u membrani mikroorganizma Halobacterium Halobium. Ova bakterija živi u slanim močvarama gde temperature dostižu 150 stepeni Celzijusa. Kada je nivo kiseonika nizak za bakteriju, ona ovaj protein koristi za foto-sintezu.

Biokompjuter je i dalje daleka budućnost, ali neke organske materije možemo iskoristiti za poboljšanje karakteristika današnjih računara

Bakteriorodopsin je odabran zbog njegovog fotociklusa (sekvence strukturnih promena pri reakciji sa svetlom) koji ga čini idealnim za memorijski element „&” tipa, tj. prekidač. Prema istraživanju, takozvano bR stanje (vrednost logičke 0) i Q stanje (vrednost logičke 1) su srednja stanja molekula koja mogu ostati stabilna dugi niz godina. Birdžova grupa je ustanovila da ovako zapamćeni podaci mogu „živeti” oko pet godina. Druga, takođe bitna osobina jeste da protein u različitim stanjima ima različiti spektar, što omogućava da se lako, putem lasera određene frekvencije, očitava stanje u kome je molekul.

Bakteriorodopsin se, zajedno sa poliakridnim gelom, smešta u sud duguljastog oblika, dimenzija 2,5 x 2,5 x 3 cm. Sud je okružen laserima i CID (Charge Injection Device, uređaj za detektovanje punjenja) detektorima. Podaci koji se smeštaju na memoriju prikazani su u takozvanom SLM (Spatial Light Modulator, prostorni svetlosni modulator) delu, a to je matrica veličine 4096 x 4096, sastavljena od tamnih i svetlih tačaka koje predstavljaju podatke. Prolaskom žutog lasera kroz ovakvu matricu protein reaguje na zrak i prelazi iz bR u Q stanje. U onim tačkama gde je molekul prešao u Q stanje nalaze se logičke jedinice, a ostali deo koji je u inicijalnom stanju predstavlja logičke nule.

Za čitanje podataka koristi se crveni laser čiju svetlost apsorbuju molekuli binarne nule, a molekuli binarne jedinice je propuštaju. Tako se stvara matrica koja sadrži stranicu binarnih podataka. Nju očitava CID uređaj. Za „brisanje” podataka koristi se plavi laser koji vraća molekule iz Q u bR stanje. U istu svrhu može da se koristi i obično ultraljubičasto svetlo.

Prema testovima, jedna stranica podataka može se čitati oko 5000 puta bez znatnog gubljenja podataka. Ipak se nakon svakih 1024 pristupa stranici njen sadržaj obnavlja. Brzina je zadovoljavajuća, jer se za čitanje ili pisanje stranice troši oko deset milisekundi. Tako se dobija ukupna brzina od nekih 10 Mbit/s. Međutim, proces je nezavisan za svaku stranicu, pa se tako može u isto vreme raditi sa osam stranica, što dovodi do 80 Mbit/s. Po rečima profesora Birdža, ovaj prototip je po brzini u klasi sadašnjih poluprovodnih memorija, sve dok se ne dođe do greške. Za korekciju je potreban nov pristup stranici gde će laser biti pozicioniran s druge strane, što predstavlja veliki gubitak u vremenu. Teorijski, ovakva memorija može da „drži” do 1 TB podataka, što zavisi od kvaliteta proteina i kvaliteta optičkog dela u laserskom sistemu.

Da li ovakva memorija može zaživeti u našim računarima? Dobra osobina je da je joj je osnova protein, koji se lako i jeftino proizvodi. Druga prednost jeste većana radna temperatura od klasičnih poluprovodničkih komponenata. Treće, jednom zapisani podatak ne gubi se čak i ako nestane struje. I na kraju, veličina memorije: „jedan molekul - jedan podatak” svakako je bolje nego kod sadašnjih oblika memorije.


PRETHODNI TEKST
SLEDEĆI TEKST
Najčitanije
Igre
Telefoni
Hardver
Softver
Nauka
Aktuelno štampano izdanje
MAJ 2025
Microsoft Majorana 1
Kvantna topologija
Topološki kvantni računar otporan je na uticaj kosmičkog zračenja, ali i dalje mora da se ohladi skoro do apsolutne nule...
AMD Ryzen 9 9950X3D
Jedan, da svima vlada
Ako vam je potreban najbrži procesor, i za igranje, i za ozbiljnije zadatke, Ryzen 9 9950X3D nema konkurenciju...
Gigabyte GeForce RTX 5070 Ti Aero OC 16G i GeForce RTX 5070 Ti Gaming OC 16G
I za kreativce, i za igrače
Sasvim sposoban da se nosi sa 4K rezolucijom u svim igrama i pruži sasvim pristojne performanse, dok u 1440p apsolutno blista...
Asus ROG Strix Scar 18 (G835LX)
Fantastična zver i kako je kupiti (3)
Laptop namenjen onima koji „ne žale pare” da imaju ono što je trenutno najbolje i najbrže...
Deset najboljih Microsoft PowerToys alatki
Najbolji od najboljih
PowerToys Run je alatka kojoj treba da se okrenete ukoliko vam sistemska rutina za pretragu ne odgovara...
Apple iPhone 16e
Malo muzike za mnogo para
Problem nije samo cena i slabiji grafički podsistem, već i trajanje baterije...
Cemu 2.6
Wii U emulacija
Cemu omogućava pokretanje i privođenje kraju oko 57 procenata igara „napisanih” za Wii U...
.rs: nove usluge eUprave - novi propisi - najava 5G
Mnogo eNoviteta
U novom esDnevniku roditelji će dobijati notifikacije za ocene i izostanke...
Trgovinski rat Istoka i Zapada
Velika igra, nesagledive posledice
Kao u igri „kukavice”, dve supersile kreću se velikom brzinom jedna prema drugoj, izazivajući drugu da prva skrene...
Blue Prince
Jedinstveni dijamant i jedna od najoriginalnijih igara u poslednjih nekoliko godina...
Tempest Rising
Skupa i ambiciozna fotokopija legendarnog RTS klasika Command & Conquer...
South of Midnight
Magična igra koja izgleda kao živa bajka, animirana u stilu filmskog serijala „Spiderverse”...
© 2025 Svet kompjutera. Sva prava zadrzana.
Novi broj - Arhiva - Forum - O nama