PHONE ZONE
Sony Xperia L2
Korak dalje
Gradimir JOKSIMOVIĆ
1. april 2018.

Treći Sonyjev novitet sa zimus održanog sajma CES naslednik je modela Xperia L1 i takođe se predstavlja kao „jeftina ulaznica” u svet pametnih telefona koji nose potpis renomiranog japanskog proizvođača.

Xperia L2 je jednostavno koncipiran, ali dobro opremljen aparat sa svežim Androidom, privlačnim dizajnom, kvalitetnom izradom i odlično optimizovanim softverom. Karakterističan dizajnerski potpis po kome bez greške možemo prepoznati svaku Xperiju ovde je ovlaš modifikovan, slično kao kod modela XA2/XA2 Ultra (zaobljenije ivice, čitač otiska prsta na zadnjoj strani, kamera na sredini). Okviri oko ekrana, međutim, ne samo da su ostali široki, već je udeo ekrana u ukupnoj površini prednje strane manji nego kod prethodnika (74,8 spram 71,5%). Gabariti uređaja nisu skromni, pa nije baš jednostavno manipulisati njime jednom rukom.

Ivice kućišta oko ekrana su malo uzdignute, tako da se telefon neće oslanjati o staklo kada ga postavite licem nadole. Na širokom okviru iznad ekrana nalaze se LED signalna lampica, prednja kamera, zvučnik i senzor osvetljenja, dok na istom takvom okviru ispod njega nema ničega (da su barem senzorski tasteri izvučeni sa ekrana, razumeli bismo svrhu tolikog prostora). Glavna kamera je postavljena na sredini zadnjeg dela, pored nje je LED blic, a ispod čitač otiska prsta. Na donjoj ivici raspoređeni su USB Type-C, mikrofon i veliki zvučnik, a sa gornje strane su audio-konektor i mikrofon za uklanjanje šuma.

Ekran je sličan onome u starijem modelu: u pitanju je 5,5-inčni IPS panel niže rezolucije (1280 × 720 tačaka, 267 ppi) sa izrazito dobrim kontrastom i osvetljenjem koje će se izboriti sa dnevnim svetlom. Otporan je na ogrebotine (Gorilla Glass 4 staklo), ne prlja se lako i daje sasvim korektnu sliku, oštar prikaz sa zasićenim bojama i ima odlične uglove gledanja.

Dirigent hardverskog orkestra Xperije L2 je MediaTekov čip MT6737T, koji je upregao četiri Cortex-A53 jezgra „nasvirana” na 1,45 gigaherca, koja „pasu” RAM od tri gigabajta. Ovo povećanje radne frekvence donosi evidentnu dobrobit u odnosu na sporije varijante čipa, što je potvrđeno testovima i iznenađujuće dobrim utiskom o ukupnim performansama (uključujući i igre, sa kojima dvojezgarni Mali T-720 MP2 lepo barata). Doduše, besprekorno optimizovan sistem sigurno daje veliki doprinos ovakvim rezultatima, ali, bilo kako bilo, pohvale ostaju.

Xperia L2 nudi odličnu kombinaciju selfi kamere od osam megapiksela (f/2.4, senzor 1/4” i širokougaono sočivo) i glavne kamere od 13 megapiksela, sa jakim LED blicem, automatskim fokusiranjem i blendom od f/2.0 (obe kamere podržavaju prepoznavanje lica i HDR). Zadovoljni smo i video-snimcima, koji se posebno ističu kvalitetnim zvukom (jedino što nedostaje je optička stabilizacija slike, mada i softverska zamena uglavnom korektno obavlja zadatak).


Operativni sistem:
Android 8.0
Dimenzije:
150 × 78 × 9,8 mm / 178 g
Ostalo:
Mediatek MT6737T čipset (Quad-core, 4 × 1,5 GHz Cortex-A53 CPU + Mali-T720MP2 GPU), 5,5” IPS LCD (720 × 1080, 267 ppi), 3 GB RAM, 32 GB interne memorije, microSD do 256 GB, Bluetooth v4.2 A2DP/aptX/LE, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/hotspot/Direct, GSM/HSPA/LTE, USB Type-C, 13 MP f/2.0 1080p@30 fps / 8 MP f/2.4 1080p, nano-SIM, čitač otiska prsta, Li-Ion baterija 3300 mAh
Performanse:
AnTuTu Benchmark: 45182; Geekbench 4: 677 (Single-Core), 1909 (Multi-Core)
Proizvođač:
Sony
PRETHODNI TEKST
SLEDEĆI TEKST
Najčitanije
Igre
Telefoni
Hardver
Softver
Nauka
Aktuelno štampano izdanje
MAJ 2025
Microsoft Majorana 1
Kvantna topologija
Topološki kvantni računar otporan je na uticaj kosmičkog zračenja, ali i dalje mora da se ohladi skoro do apsolutne nule...
AMD Ryzen 9 9950X3D
Jedan, da svima vlada
Ako vam je potreban najbrži procesor, i za igranje, i za ozbiljnije zadatke, Ryzen 9 9950X3D nema konkurenciju...
Gigabyte GeForce RTX 5070 Ti Aero OC 16G i GeForce RTX 5070 Ti Gaming OC 16G
I za kreativce, i za igrače
Sasvim sposoban da se nosi sa 4K rezolucijom u svim igrama i pruži sasvim pristojne performanse, dok u 1440p apsolutno blista...
Asus ROG Strix Scar 18 (G835LX)
Fantastična zver i kako je kupiti (3)
Laptop namenjen onima koji „ne žale pare” da imaju ono što je trenutno najbolje i najbrže...
Deset najboljih Microsoft PowerToys alatki
Najbolji od najboljih
PowerToys Run je alatka kojoj treba da se okrenete ukoliko vam sistemska rutina za pretragu ne odgovara...
Apple iPhone 16e
Malo muzike za mnogo para
Problem nije samo cena i slabiji grafički podsistem, već i trajanje baterije...
Cemu 2.6
Wii U emulacija
Cemu omogućava pokretanje i privođenje kraju oko 57 procenata igara „napisanih” za Wii U...
.rs: nove usluge eUprave - novi propisi - najava 5G
Mnogo eNoviteta
U novom esDnevniku roditelji će dobijati notifikacije za ocene i izostanke...
Trgovinski rat Istoka i Zapada
Velika igra, nesagledive posledice
Kao u igri „kukavice”, dve supersile kreću se velikom brzinom jedna prema drugoj, izazivajući drugu da prva skrene...
Blue Prince
Jedinstveni dijamant i jedna od najoriginalnijih igara u poslednjih nekoliko godina...
Tempest Rising
Skupa i ambiciozna fotokopija legendarnog RTS klasika Command & Conquer...
South of Midnight
Magična igra koja izgleda kao živa bajka, animirana u stilu filmskog serijala „Spiderverse”...
© 2025 Svet kompjutera. Sva prava zadrzana.
Novi broj - Arhiva - Forum - O nama