TEST DRIVE
AMD Athlon (ThunderBird)
Dani grmljavine
Saša UZELAC
1. februar 2001.

AMD Athlon (ThunderBird)
AMD Athlon (ThunderBird)
Na stranicama ovog časopisa već je nekoliko puta bilo reči o novim AMD procesorima. Ipak, najviše se pričalo o odgovarajućim matičnim pločama, dok o samim procesorima nije pisano detaljnije. Iz tog razloga ovaj tekst je u potpunosti posvećen AMD procesorima i to jačem modelu, Athlon ThunderBirdu.

Priča počinje 1999. godine kada je AMD na tržište izbacio prve modele Athlon procesora koji su koristili K7 jezgro. Startovali su na 500 MHz da bi sa nešto malo modifikovanim K75 jezgrom dogurali do 1 GHz. Međutim, čim je sa 1 GHz Athlonom AMD odneo pobedu u „gigahercnoj trci” AMD je prestao da ubrzava pomenuto K75 jezgro, iako je pre toga najavljivao da ono može i više od toga. Uzrok za ovakvu odluku jeste činjenica da novi, sve brži procesori nisu donosili i proporcionalno poboljšanje performansi, a sve zbog toga što se drugostepeni keš na tim procesorima nije mogao namestiti na više od 350 MHz. Tako je kod poslednjih Athlona on radio na samo 1/3 brzine procesora, a jezgro je ponekad čekalo i do dva takta da bi dobilo potrebne podatke. AMD je srećom na vreme uvideo ovo ograničenje pa je u trenutku izbacivanja poslednjih K7 Athlona skoro u potpunosti završio novo jezgro zvučnog imena ThunderBird.

Poput K75, i jezgro ThunderBird je izrađeno u 0,18-mikronskoj tehnologiji (K7 je proizveden u 0,25 „mikrona”), a broj tranzistora povećao se sa 22 miliona na čitavih 37 miliona. Međutim, mnogo je važniji podatak da najnoviji Athlon (poput onih sa K7 i K75 jezgrom, AMD i procesore sa ThunderBird jezgrom ovako naziva) ima u sebi integrisano i 256 KB drugostepenog keša koji radi na punoj brzini jezgra. Ovo je jedina suštinska razlika, a testovi će pokazati da je veoma značajna. Pored ovoga, sa ThunderBirdom je napušteno i Slot A pakovanje procesora i AMD je u potpunosti prešao na izradu Socket A procesora. I dalje svi AMD-ovi procesori rade sa magistralom od 100 MHz (realno 200 MHz zbog EV6 protokola).

Kada su u pitanju performanse, testiranje smo vršili sa tri trenutno najbrža raspoloživa modela Athlona, na 900 MHz, 1 GHz i 1,1 GHz. Za poređenje je poslužio jedini pravi konkurent, „Intelov” procesor Pentium III Coppermine. Da bi se stekao što bolji uvid u mogućnosti ovih procesora, potrudili smo se da nove Athlone isprobamo u većem broju različitih testova. Nažalost, raspoloživi prostor nam dozvoljava da prikažemo samo nekolicinu najpopularnijih.

Kada se porede procesori na istim ili sličnim frekvencijama, generalno gledano, ThunderBird je u maloj prednosti. Razlike u njegovu korist primećuju se u „matematički nastrojenim” aplikacijama poput 3D Studio MAX-a ili raznih (de)kompresora. Ti programi umeju dobro da iskoriste Athlonovu jedinicu za računanje sa pokretnim zarezom (FPU) koja je superiorna u odnosu na istu na Coppermine procesorima. S druge strane, Athlon malo zaostaje u multimedijalnim aplikacijama, poput igara i programa za obradu bitmap i vektorskih crteža, gde je Pentium III nešto brži. Međutim, stiče se utisak da je ovo pre posledica takta magistrale od 133 MHz, nego samog jezgra. Takođe, treba uzeti u obzir da su neki od ovih programa, poput Adobe Photoshopa, specijalno optimizovani za SSE instrukcije koje poseduju samo „Intelovi” procesori.

Sve u svemu, pomalo nelogično deluje da je navodno ozbiljniji proizvođač „Intel” brži u „neozbiljnim” aplikacijama (igrama), dok je AMD brži u „profesionalnim” aplikacijama koje „cene” sirovu procesorsku snagu.

Nakon uvida u rezultate mnogi će se zapitati zašto Athlona olako proglašavamo boljim procesorom, iako rezultati pokazuju da su samo „tu negde”. Odgovor se krije u ceni, jer ako se ne porede procesori na istoj brzini, već modeli koji jednako koštaju, onda su AMD-ovi modeli uvek u prednosti. Ovo je posebno izraženo na sporijim modelima: recimo, ThunderBird 700 košta kao Celeron na 633 ili P3 na 550. Kod bržih modela razlika u ceni se smanjuje, ali je i dalje na strani AMD-a.

Što se utisaka u radu tiče, napominjemo da nismo imali nikakve probleme. Neobavešteni se pozivaju na nekompatibilnost, nestabilnost i mučan proces podešavanja svega što na sebi nema „Intel inside”, ali sve je to daleko od istine. Tačno je samo da se AMD-ovi procesori u radu greju više od „Intelovih”, te zahtevaju nešto bolje sisteme hlađenja. Ipak, kako cena čak i najboljih ventilatora ne prelazi tri odsto cene celog računara, nešto veće temperature u radu nikako ne bi trebalo da predstavljaju problem. Kad smo već kod zagrevanja, pomenimo da se i Athlon procesori dobro overklokuju (i tada još više greju, naravno). Nažalost, nisu na nivou Durona koji su po tom pitanju šampioni, česti su modeli koje je moguće ubrzati i preko 50 odsto, ali ni Athloni nisu loši. U proseku, moguće ih je naterati da rade na 20 do 30 odsto većoj brzini, što se pokazalo i u našem testu. Modele deklarisane na 900, 1000 i 1100 MHz uspeli smo da nateramo da stabilno rade na 1092, 1212 i 1350 MHz. Svima je napon sa standardnih 1,75 V podignut na 1,85 V.

Na kraju samo možemo da ponovimo zaključak da je AMD svojim najnovijim procesorima napravio odličan potez i naneo težak udarac „Intelu”. Što je najgore, kraj „Intelovih” muka se ni ne nazire. Pentium IV nije doneo ništa novo, čak ga mnogi smatraju korakom unazad, pa ga upoređuju sa Athlonima na 200-300 MHz nižem taktu. Iz „Intela” još nema najava o Coppermineovom nasledniku, a AMD će vrlo brzo na tržište izbaciti procesore sa najnovijim jezgrima Palomino (novi Athlon) i Morgan (novi Duron).

Ipak, verovatno će najpogubnija po „Intel” biti najavljena pojava matičnih ploča sa čipsetom AMD 760MP, koje će Athlonima omogućiti multiprocesorski rad. Ovim čipsetom AMD će udariti i na poslednje „Intelovo” uporište - server računare - gde je „Intel” još uvek neprikosnoven iz prostog razloga što je - jedini.

Što se preporuka tiče, one su u ovom trenutku nesumnjivo na strani AMD-a. U nižoj klasi, Duron serija procesora, sa kojom Celeroni teško da mogu i da se porede, predstavlja logičan izbor za sve igrače i manje zahtevne korisnike, dok Athlon zbog odličnih perfromansi i niže cene predstavlja najbolje rešenje za zahtevne korisnike i profesionalce.


PRETHODNI TEKST
SLEDEĆI TEKST
Najčitanije
Igre
Telefoni
Hardver
Softver
Nauka
Aktuelno štampano izdanje
MAJ 2025
Microsoft Majorana 1
Kvantna topologija
Topološki kvantni računar otporan je na uticaj kosmičkog zračenja, ali i dalje mora da se ohladi skoro do apsolutne nule...
AMD Ryzen 9 9950X3D
Jedan, da svima vlada
Ako vam je potreban najbrži procesor, i za igranje, i za ozbiljnije zadatke, Ryzen 9 9950X3D nema konkurenciju...
Gigabyte GeForce RTX 5070 Ti Aero OC 16G i GeForce RTX 5070 Ti Gaming OC 16G
I za kreativce, i za igrače
Sasvim sposoban da se nosi sa 4K rezolucijom u svim igrama i pruži sasvim pristojne performanse, dok u 1440p apsolutno blista...
Asus ROG Strix Scar 18 (G835LX)
Fantastična zver i kako je kupiti (3)
Laptop namenjen onima koji „ne žale pare” da imaju ono što je trenutno najbolje i najbrže...
Deset najboljih Microsoft PowerToys alatki
Najbolji od najboljih
PowerToys Run je alatka kojoj treba da se okrenete ukoliko vam sistemska rutina za pretragu ne odgovara...
Apple iPhone 16e
Malo muzike za mnogo para
Problem nije samo cena i slabiji grafički podsistem, već i trajanje baterije...
Cemu 2.6
Wii U emulacija
Cemu omogućava pokretanje i privođenje kraju oko 57 procenata igara „napisanih” za Wii U...
.rs: nove usluge eUprave - novi propisi - najava 5G
Mnogo eNoviteta
U novom esDnevniku roditelji će dobijati notifikacije za ocene i izostanke...
Trgovinski rat Istoka i Zapada
Velika igra, nesagledive posledice
Kao u igri „kukavice”, dve supersile kreću se velikom brzinom jedna prema drugoj, izazivajući drugu da prva skrene...
Blue Prince
Jedinstveni dijamant i jedna od najoriginalnijih igara u poslednjih nekoliko godina...
Tempest Rising
Skupa i ambiciozna fotokopija legendarnog RTS klasika Command & Conquer...
South of Midnight
Magična igra koja izgleda kao živa bajka, animirana u stilu filmskog serijala „Spiderverse”...
© 2025 Svet kompjutera. Sva prava zadrzana.
Novi broj - Arhiva - Forum - O nama