PHONE ZONE
Motorola Moto C i C Plus
Šampioni u narodnoj klasi
Miodrag KUZMANOVIĆ
1. septembar 2017.

Ovo je godina kada su pametni telefoni konačno „sišli u narod”, odnosno, godina kada firmirani uređaji u cenovnom rangu od 100 evra koji ne pate ni od jednog većeg problema hardversko-softverske prirode, više nisu izuzetak, nego pravilo.

Motorola Moto C i Moto C Plus su najjeftiniji modeli koje nudi Motorola (Lenovo): koštaju svega 100 i 120 evra. Za ovaj novac ste do nedavno mogli da kupite samo anonimne „Kineze” prepune bloatwarea i spywarea, sačinjene od plastike koja na dodir peva arije škripanja i pucketanja. Oba uređaja su u celosti konstruisana od kvalitetne, vrlo čvrste plastike koja se pod prstima ne uvija, niti daje ikakvu naznaku škripanja, i koja je blago izbrušena tako da ne klizi pod prstima. Call me crazy, ali više volim telefone sa mat plastičnim leđima, nego one presvučene staklom koje se lomi od pada na parket sa visine od pola metra i na kome se jasno vidi svaki otisak prsta. Oba uređaja sa zadnje strane imaju kružni segment koji krije objektiv kamere i blic, ispod kojeg se nalazi prepoznatljivi Motorolin logo. Generalno gledano, veoma ih je teško razlikovati dok ih ne osmotrite iz neposredne blizine.

Prednjom stranom Motorole Moto C dominira petoinčni TFT LCD ekran rezolucije 480 × 854 piksela, sa prilično skromnim uglovima gledanja i bez zaštitnog stakla otpornog na lomove i ogrebotine. To je ujedno i najslabija tačka ovog telefona, ali, s obzirom na cenu, ne možemo očekivati ništa bolje. Niska rezolucija ima jedan benefit - igre, čak i kompleksni 3D naslovi, kao što su Asphalt 8: Airborne i Asphalt Rally, relativno će lepo raditi, bez obzira na skromni čipset uređaja.

Što se tiče utrobe, u njoj su smešteni low-end Mediatekov MT6737M čipset opremljen četvorojezgarnim CPU-om klokovanim na 1,1 gigaherc, Mali-T720MP2 grafikom i jedan gigabajt radne memorije. Od ove kombinacije, naravno, ne treba očekivati čuda, ali u praksi se pokazala sasvim sposobnom. Za to možemo da zahvalimo gotovo „goloj” iteraciji Androida 7.0, koja je pošteđena agresivnog skina i ne dolazi sa preinstaliranim bloatwareom, kao i niskoj rezoluciji ekrana. Telefon dolazi sa osam gigabajta interne memorije, od koje je korisniku dostupno malo više od pola, a koja se može proširiti micro SD karticom. Sledeća, očekivano, skromna karakteristika Moto C telefona su kamere, koje definitivno spadaju u niži segment. Glavna ima pet megapiksela, nema autofokus, ali ima LED blic i sposobna je za 720p video u 30 frejmova. Prednja kamera ima dva megapiksela, blic, a za obe važi da je dobre fotke moguće napraviti samo u uslovima jakog svetla.

Sve u svemu, za 100 evra, koliko Moto C košta u slobodnoj prodaji, teško ćete naći „kompletniji” telefon, a pogotovo ne sa Motorolinim pedigreom, ali ako ste u divljem, raskalašnom raspoloženju i spremni ste da izdvojite još dvadeset evra za Moto C Plus, apsolutno vam to preporučujemo, jer za 20% veću cenu dobijate bar 50% bolji telefon.

Motorola Moto C Plus donosi malčice jaču verziju Mediatekovog čipseta, taman toliko snažniju da isprati višu ekransku rezoluciju. Ekran, sa rezolucijom 720p, značajno je bolji od prethodnog modela, kako po jasnoći prikaza, tako i po uglovima gledanja. Moto C Plus može da se kupi u dve varijante - prva, jeftinija (o kojoj pišemo) dolazi sa jednim gigabajtom RAM, dok skuplja, koje za sada nema na našem tržištu, ima dva gigabajta i podržava LTE (4G). Moto C Plus dolazi sa duplo većom internom memorijom, koju je takođe moguće proširiti micro SD karticom, a ima potpuno istu verziju Androida, bez nepotrebnih aplikacija koje ga usporavaju. Što se tiče kamera, prisutno je vidljivo unapređenje u odnosu na Moto C. Senzor glavne kamere sada ima osam megapiksela i opremljen je autofokusom (i LED blicem), dok je prednja kamera identična slabijem modelu.

Velika prednost modela Moto C Plus jeste baterija od čak 4000 mAh, koja će vam, uz razumno korišćenje, bez problema potrajati čitava dva dana. Oba modela, inače, dozvoljavaju skidanje zadnje maske i samostalnu promenu baterije. Jača baterija kod Plus modela podrazumeva nešto veću debljinu i masu uređaja, ali on i dalje deluje kompaktno i skladno.

Zaključak svih zaključaka? Ako se dvoumite između ova dva modela, definitivno odaberite Moto C Plus - dvadeset evra razlike zaista nije previše.


Motorola Moto C
Operativni sistem:
Android 7.0
Dimenzije:
145,5 × 73,6 × 9 mm / 154 g
Ostalo:
Mediatek MT6737M čipset (Quad-core 1,1 GHz Cortex-A53 CPU + Mali-T720MP2 GPU), 5” TFT LCD (480 × 854, 196 ppi), 1 GB RAM, 8 GB interne memorije, microSD do 32 GB, Bluetooth v4.2 A2DP/LE, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/hotspot, GSM/HSPA, Micro-SIM, microUSB v2.0, FM radio, A-GPS, 5 MP primarna kamera (geo-tagging, touch focus, panorama, LED blic), 2 MP selfi kamera (LED blic), Li-Po baterija 2350 mAh
Performanse:
AnTuTu: 24132, Geekbench: 421 (Single-Core), 1234 (Multi-Core)
Motorola Moto C Plus
Operativni sistem:
Android 7.0
Dimenzije:
144 × 72,3 × 10 mm / 162 g
Ostalo:
Mediatek MT6737 čipset (Quad-core 1,3 GHz Cortex-A53 CPU + Mali-T720MP2), 5” TFT LCD (720 × 1280, 294 ppi), 1 GB RAM, 16 GB interne memorije, microSD do 32 GB, Bluetooth v4.2 A2DP/LE, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/hotspot, GSM/HSPA/LTE, nano-SIM, microUSB v2.0, FM radio, 8 MP primarna kamera (f/2,2, autofokus, LED blic), 2 MP selfi kamera (f/2,8, LED blic), Li-Po baterija 4000 mAh
Performanse:
AnTuTu: 25425, Geekbench: 530 (Single-Core), 1507 (Multi-Core)
Proizvođač:
Motorola
Kontakt:
Telenor
PRETHODNI TEKST
SLEDEĆI TEKST
Najčitanije
Igre
Telefoni
Hardver
Softver
Nauka
Aktuelno štampano izdanje
MAJ 2025
Microsoft Majorana 1
Kvantna topologija
Topološki kvantni računar otporan je na uticaj kosmičkog zračenja, ali i dalje mora da se ohladi skoro do apsolutne nule...
AMD Ryzen 9 9950X3D
Jedan, da svima vlada
Ako vam je potreban najbrži procesor, i za igranje, i za ozbiljnije zadatke, Ryzen 9 9950X3D nema konkurenciju...
Gigabyte GeForce RTX 5070 Ti Aero OC 16G i GeForce RTX 5070 Ti Gaming OC 16G
I za kreativce, i za igrače
Sasvim sposoban da se nosi sa 4K rezolucijom u svim igrama i pruži sasvim pristojne performanse, dok u 1440p apsolutno blista...
Asus ROG Strix Scar 18 (G835LX)
Fantastična zver i kako je kupiti (3)
Laptop namenjen onima koji „ne žale pare” da imaju ono što je trenutno najbolje i najbrže...
Deset najboljih Microsoft PowerToys alatki
Najbolji od najboljih
PowerToys Run je alatka kojoj treba da se okrenete ukoliko vam sistemska rutina za pretragu ne odgovara...
Apple iPhone 16e
Malo muzike za mnogo para
Problem nije samo cena i slabiji grafički podsistem, već i trajanje baterije...
Cemu 2.6
Wii U emulacija
Cemu omogućava pokretanje i privođenje kraju oko 57 procenata igara „napisanih” za Wii U...
.rs: nove usluge eUprave - novi propisi - najava 5G
Mnogo eNoviteta
U novom esDnevniku roditelji će dobijati notifikacije za ocene i izostanke...
Trgovinski rat Istoka i Zapada
Velika igra, nesagledive posledice
Kao u igri „kukavice”, dve supersile kreću se velikom brzinom jedna prema drugoj, izazivajući drugu da prva skrene...
Blue Prince
Jedinstveni dijamant i jedna od najoriginalnijih igara u poslednjih nekoliko godina...
Tempest Rising
Skupa i ambiciozna fotokopija legendarnog RTS klasika Command & Conquer...
South of Midnight
Magična igra koja izgleda kao živa bajka, animirana u stilu filmskog serijala „Spiderverse”...
© 2025 Svet kompjutera. Sva prava zadrzana.
Novi broj - Arhiva - Forum - O nama