TEST DRIVE
Asus Zenbook 3 (UX390UA)
Trenkvilistični elitizam
Stevan JOSIMOVIĆ
1. mart 2017.

Marketinški gurui iz Asusa kažu da bi bilo značajno potcenjivanje ako bismo novi Asus Zenbook 3 nazvali samo novim modelom Zenbook serije. Još kažu da su ispočetka „izmislili” ovaj Zenbook za novu eru mobilnog računarstva. Da vidimo koliko su zaista u pravu?

Do nas je stigao Zenbook 3, model UX390U. Kao i pređašnji modeli, novi Zenbook je veoma portabilan računar, a entuzijasti ga cene jer najčešće dolazi bez značajnih kompromisa, pa je tako i ovaj put. Međutim, glavna novina je u tome što se prvi put u ovoj veličini (čitaj: nivou kompaktnosti i gustini integracije) nudi Core i7 nivo performansi. To je moguće zbog Intelovog referentnog dizajna baziranog na Core i7-7500U procesoru. Toplotna disipacija od samo 15 vati, kao i 14-nanometarska litografija u kojoj je ovaj CPU izrađen, obezbeđuju smanjenje dimenzija, što je do sada neviđeno u Core i7 klasi. Sistem za hlađenje je takođe redizajniran i sada se koriste ventilatori od polimernog tečnog kristala (liquid crystal polymer), čija elisna pera ne prelaze debljinu od 0,3 milimetra. Uz to, za odvođenje toplote koriste se cevi od specijalne bakarne legure čiji su zidovi svega 0,1 milimetar debeli. Čitav sistem za hlađenje ima visinu od samo tri milimetra, i veoma je efikasan. Toplota se sprovodi do skrivenih otvora na šarkama ekrana, što je zaista elegantan detalj vredan hvale. Iako ćete zvuk rashladnog sistema jedva čuti u prostoriji u kojoj se normalno razgovara, u tišim okruženjima je on znatno primetniji, ali svakako daleko, daleko ispod buke koju proizvode klasični laptopovi pod punim opterećenjem.

Kad već govorimo o dimenzijama, minijaturizacija novog Zenbooka impresionira: 296 × 191 × 11,7 milimetara. U kućište ovih dimenzija Asus je uspeo da smesti pomenuti Core i7-7500U, 16 gigabajta LPDDR3 RAM-a, Toshiba SATA3 SSD od 512 gigabajta, ekran dijagonale 12,5 inča, osvetljenu tastaturu pune veličine (naravno, bez numeričkog dela) i šestoćelijsku polimersku bateriju od 40 Wh. Čitav računar je u toj konfiguraciji težak samo 910 grama, pa ga zaista nije problem nositi sa sobom bilo gde. Zenbook 3 dolazi sa predivnom zaštitnom futrolom, koja će u rančevima (i ženskim torbicama) sprečiti grebanje. Dok punjač malih dimenzija možete ostaviti kod kuće, jer će Zenbook u standardnom režimu opterećenja i sa štednjom baterije bez problema raditi više sati, obavezni deo opreme za nošenje biće USB hub koji vam omogućava da na USB 3.1 tip C priključujete svoje standardne USB periferije. Novi Zenbook, osim ovog jednog USB-a i priključka za slušalice, nema drugih priključaka, što za neke korisnike može biti realan problem. USB razdelnik koji dobijate uz računar je osnovna verzija koja će vas snabdeti jednim klasičnim USB priključkom, jednim HDMI-em i jednim „okruglim” USB-om 3.1 tip C. Ukoliko punjač utaknete u hub u pomenuti „okrugli” USB, moći ćete da koristite ostale priključke na hub-u dok se baterija puni, što je veoma korisno, naročito ukoliko vaše radne navike iziskuju nešto veću potrošnju „soka” iz baterije. Asus nudi i Universal Dock koji ima značajno više priključaka, ali se prodaje zasebno. Sa njim dobijate LAN, VGA, HDMI, SD čitač, 2 × USB 3.0, zasebne priključke za slušalice i mikrofon, kao i USB 3.1 tip C, preko koga možete i da punite Zenbook bateriju. Ako vas to sve pomalo podseća na Apple pristup „ceđenju suve drenovine”, verovatno niste jedini. Ostaje da vidimo koliko će Asus sa tom taktikom biti uspešan, pošto Appleu na tržištu prenosnih računara u poslednje vreme ne cvetaju ruže.

Jedna od glavnih odlika svakog Zenbooka je avangardni dizajn spoljašnjosti i Zenbook 3 nije izuzetak po tom pitanju. Materijali koje je Asus odabrao za novi model su zaista vrhunskog kvaliteta. Ni jedan detalj dostupan oku ne pokazuje ni trunku kompromisa: čvrstina metalnog unibody kućišta, kvalitet završne obrade, odabir boja... sve je apsolutno savršeno.

LED panel od 12,5 inča, koji je potpisao AU Optronics, ima punu HD rezoluciju (1920 × 1080 piksela), što je na toj dijagonali više nego dovoljno tačaka. Slika je izuzetno oštra, osvetljenje je ravnomerno, a boje su sa merom zasićene. Naravno, prisutna je Asusova Splendid tehnologija, pa njom možete popraviti parametre slike ukoliko vam se ne dopadaju. Debljina ovog LED panela je „celih” 7,6 mm, a širina ugla gledanja je 178 stepeni. Pomenuta debljina ekrana uključuje i Corning Gorilla Glass 4 zaštitu, što se ne sreće često u svetu ultrabook i notebook računara. Ekran pokriva impresivnih 82 odsto površine poklopca ovog ultrabooka, što veoma doprinosi ukupnom vizuelnom utisku. Crni ram oko panela je i dalje širok, nešto manje od 10 mm, ali je zato širina baze Zenbooka iskorišćenja maksimalno, jer je u nju smeštena tastatura pune veličine. Tastatura je izrađena od veoma kvalitetne i čvrste plastike, a lokalizovana je za naš jezik sa jasno označenim ’Alt’Gr’ znacima. Osim toga, ima biserno belo led osvetljenje u svojoj pozadini, ali slova nisu bela već žućkasto-zelenkasta. Ta nijansa se savršeno uklapa sa ostatkom kućišta i, uz krupan i lako čitljiv font, daje mu futuristički izgled. Od dodatnih funkcija, tu su Suspend, Airplane Mode, kontrola osvetljenja na tastaturi, kontrola osvetljenja na monitoru, biranje video izlaza, uključenje/isključenje tačpeda i kontrola zvuka. Osećaj pri kucanju je dobar, mada je hod tastera veoma plitak i iznosi svega 0,8 milimetara. Ipak, ukoliko deaktivirate tačped, broj grešaka pri kucanju se može svesti na minimum. Kucanje sa aktivnim tačpedom zahteva nekoliko sati privikavanja da biste slučajne aktivacije sveli na prihvatljiv broj. Tačped je, kako smo i navikli, veoma krupan i osetljiv, pa je zasebni taster za njegovu (de)aktivaciju veoma bitna karakteristika. U gornjem desnom uglu tačpeda nalazi se i skener za otisak prsta, čime možete potvrditi svoj identitet i rešiti se pamćenja (barem nekih) lozinki.

Što se izmerenih performansi tiče, one su zaista vrhunske za ovu klasu računara. Ruku na srce, testirali smo i brže mašine bazirane na Core i7-7500U, ali nikako ne u ovom form-factoru. Ekstremno tanko kućište nalaže značajna ograničenja za rashladni sistem, pa je očekivano da se pri maksimalnom opterećenju CPU-a, s vremena na vreme obara njegova radna frekvencija, kako bi se temperatura držala pod kontrolom. Ipak, to se u svakodnevnom radu ne primećuje, jer na Zenbooku sve teče glatko i nema „dramskih pauza”. Interesantno je i to da naša merenja nisu pokazala sličan (minimalni) pad performansi kada je integrisani GPU (Intel HD Graphics 620) bio pod maksimalnim opterećenjem, iako se temperatura pela i do 82 stepena. Rezultati na našem standardnom baterijskom testu nisu impresivni, jer je Core i7-7500U moćan procesor koji će na maksimalnoj frekvenciji trošiti značajno više struje nego u balansiranom modu. Kada smo aktivirali opcije za uštedu energije (na procesoru i ekranu), prišli smo veoma blizu autonomiji od celih devet časova koje Asus navodi. To podrazumeva lako surfovanje u nekoliko tabova, slušanje muzike i, recimo, rad u tekst editoru.

Na kraju pomenimo i to da je zvučni sistem rezultat zajedničkih napora Asusa i kompanije Harman Kardon. Zvuk je dovoljno snažan, predivno definisan i slušanje muzike predstavlja izuzetno prijatno i bogato iskustvo na trećem Zenbooku. Reč „bogato” bi mogla biti i jedna od asocijacija kad čujete cenu ovog sjajnog ultrabooka, ali nećemo vam kvariti uživanje tričarijama poput novca ili broja vaših radnih sati da priuštite novo zen-iskustvo.

Futuremark 3DMark
Ice Storm51980
Cloud Gate5736
Fire Strike856
Unigine Heaven
1920 x 1080 px [min/avg/max fps]5.5 / 10.2 / 20.6
MaxxPi2
Single [Kps]458.8
Multi [Kps]784.5
Maxon Cinebench R15 (64bit)
OpenGL [fps]42.1
CPU [pts]284
CPU, samo jedna nit [pts]95
MP Ratio [x]2.99
Fritz 12 Chess Benchmark
Relativna brzina13.13
Knodes/s6301
AS SSD Benchmark
Sekvencijalno [read/write, MB/s]1413.89 / 137.24
Trajanje baterije
Battery Eater, maksimalno opterećenje1:51:00

Procesor:
Intel Core i7-7500U, 2.9 GHz (Turbo 3.5 GHz)
Memorija:
16GB 2133 MHz LPDDR3
Ekran:
12,5 inča, 1920 × 1080 px, AU Optronics, LED
Grafika:
Intel HD Graphics 620
Skladište:
Toshiba SSD 512 GB
Mreža:
Wi-Fi Intel Dual Band Wireless AC 8260, Bluetooth 4.1
Zvuk:
Harman Kardon zvučnici, Asus SonicMaster
Kamera:
VGA kamera
Priključci:
USB 3.1 tip C, 3,5 mm audio kombo
Baterija:
6-ćelijska litijum-polimer, 40 Wh
Dimenzije i masa:
296 × 191 × 11,7 mm, 910 g
Operativni sistem:
Windows 10 Pro 64-bit
Proizvođač:
Asus
PRETHODNI TEKST
SLEDEĆI TEKST
Najčitanije
Igre
Telefoni
Hardver
Softver
Nauka
Aktuelno štampano izdanje
MAJ 2025
Microsoft Majorana 1
Kvantna topologija
Topološki kvantni računar otporan je na uticaj kosmičkog zračenja, ali i dalje mora da se ohladi skoro do apsolutne nule...
AMD Ryzen 9 9950X3D
Jedan, da svima vlada
Ako vam je potreban najbrži procesor, i za igranje, i za ozbiljnije zadatke, Ryzen 9 9950X3D nema konkurenciju...
Gigabyte GeForce RTX 5070 Ti Aero OC 16G i GeForce RTX 5070 Ti Gaming OC 16G
I za kreativce, i za igrače
Sasvim sposoban da se nosi sa 4K rezolucijom u svim igrama i pruži sasvim pristojne performanse, dok u 1440p apsolutno blista...
Asus ROG Strix Scar 18 (G835LX)
Fantastična zver i kako je kupiti (3)
Laptop namenjen onima koji „ne žale pare” da imaju ono što je trenutno najbolje i najbrže...
Deset najboljih Microsoft PowerToys alatki
Najbolji od najboljih
PowerToys Run je alatka kojoj treba da se okrenete ukoliko vam sistemska rutina za pretragu ne odgovara...
Apple iPhone 16e
Malo muzike za mnogo para
Problem nije samo cena i slabiji grafički podsistem, već i trajanje baterije...
Cemu 2.6
Wii U emulacija
Cemu omogućava pokretanje i privođenje kraju oko 57 procenata igara „napisanih” za Wii U...
.rs: nove usluge eUprave - novi propisi - najava 5G
Mnogo eNoviteta
U novom esDnevniku roditelji će dobijati notifikacije za ocene i izostanke...
Trgovinski rat Istoka i Zapada
Velika igra, nesagledive posledice
Kao u igri „kukavice”, dve supersile kreću se velikom brzinom jedna prema drugoj, izazivajući drugu da prva skrene...
Blue Prince
Jedinstveni dijamant i jedna od najoriginalnijih igara u poslednjih nekoliko godina...
Tempest Rising
Skupa i ambiciozna fotokopija legendarnog RTS klasika Command & Conquer...
South of Midnight
Magična igra koja izgleda kao živa bajka, animirana u stilu filmskog serijala „Spiderverse”...
© 2025 Svet kompjutera. Sva prava zadrzana.
Novi broj - Arhiva - Forum - O nama