PHONE ZONE
Lenovo K6
Skriveno iznenađenje
Gradimir JOKSIMOVIĆ
1. decembar 2016.

Dobro isplanirana i još bolje izvedena akcija preuzimanja dominantne uloge na tržištu mobilnih uređaja kineskim proizvođačima uzrokovala je samo jednu glavobolju: glavni konkurenti su im Kinezi. Posledično, komšijske čarke prenesene na globalni nivo sve više liče na ruralno nadmetanje gastarbajtera u disciplini „ko ima veći”, a od toga najveću korist izvlače kupci.

U novi krug Lenovo, uvek spreman za prijatna iznenađenja, ulazi sa tročlanom porodicom koju čine dva telefona i jedan tablet, svi sa prezimenom K6. Za ovu priliku dočepali smo se osnovnog modela (u ponudi su još i Power i Note), petoinčnog Marshmallow Androida koji nudi više nego što prvi pogled otkriva. Gledano s prednje strane, Lenovo K6 nije nešto posebno privlačan, jer izgleda kao generički srednjak depresivnog dizajna koga u izlogu ne biste primetili ni da nosi leptir mašnu. Međutim, pogled na zadnju stranu budi sasvim suprotan osećaj, potpuno vizuelno zadovoljstvo koga tvore trodelni metalni poklopac u dve nijanse, presečen sa dve srebrne trake postavljene blizu gornje i donje ivice i tri serijski poređane kružnice pri vrhu - otvor kamere, blic i čitač otiska prsta, koji nagoveštava da je K6 nešto više od low level stormtrupera sa aromom soja sosa.

Ekranu sa full HD IPS matricom rezolucije 441 ppi se ne može ozbiljnije prigovoriti; oštrina, osvetljenost, kontrast i boje na nivou prošlogodišnjih premium uređaja, a sasvim je zadovoljavajuća i čitljivost na dnevnom svetlu (uglovi gledanja možda nisu za pet plus, ali malo je verovatno da će se ispred ekrana naći deset pari očiju u isto vreme). Ispod ekrana nalaze se neosvetljeni upravljački senzori, mehanički tasteri su na desnom boku dok je microUSB konektor posađen na gornjoj ivici, neposredno uz 3,5-milimetarski audio priključak, i to mesto mu pristaje kao nosu trtica (ali eto, nešto je drugačije od konkurenata). Performanse ugrađenih kamera nisu reprezentativne, iako nam se u prvi mah učinilo da u toj priči ima prostora za hepiend. Naime, fotografije na ekranu telefona izgledaju veoma dobro, to nije sporno, ali kada se razvuku na dijagonalu računarskog monitora do izražaja dolaze svi nedostaci jeftinog sočiva i senzora: postoji evidentan problem sa fokusiranjem koji ne zavisi od količine ambijentalnog svetla, fotografije imaju jaku primesu žute boje, na makro snimcima detalji su gube umesto da budu jasniji, a već na osnovnom uvećanju je uočljiv zrnast prikaz. Na navedene nedostatke prednja kamera dodaje svoje hirove: osvetljenje se sporo prilagođava, a o normalnom fokusiranju nema ni govora. Jedino što valja je „bjuti” režim, koji nije preterano agresivan. Kvalitetna je i aplikacija za rad s kamerom jer nudi ozbiljno dobar manuelni režim, ali opet sa jalovim učinkom (ne pravi se pita od blata).

Čaša žuči ište čašu meda, koja se kod Lenova K6 ogleda u brzini kojom izvršava svoje zadatke. Snapdragon 430 je pravi mali dragulj među jeftinim procesorima, koji uz podršku dva gigabajta RAM i Adreno 505 grafike radi kao satić. Iako smo se trudili, nismo našli aplikaciju koja bi usporila puls ovog telefona, čak ni pod ozbiljnijim multitaskingom, a slično je bilo i sa igrama.

Sve u svemu, Lenovo K6 je telefon o kome ne treba suditi na osnovu prvog utiska, jer za svaku očiglednu manu ima po nekoliko skrivenih prednosti.


Operativni sistem:
Android 6.0.1
Dimenzije:
141,9 x 70,3 x 8,2 mm / 140 g
Ostalo:
Qualcomm MSM8937 Snapdragon 430 čipset (octa-core, 8x1,4 Cortex A53 CPU + Adreno 505 GPU), 5” IPS (1080 x 1920, 441 ppi), 2 GB RAM, 16/32 GB interne memorije, microSD do 256 GB, Bluetooth v4.1 A2DP/LE, Wi-Fi 802.11 b/g/n/hotspot, GSM/HSPA/LTE, microUSB 2.0, čitač otiska prsta, 13 Mpx 1080p@30 fps / 8 Mpx, nano-SIM dual, Li-Ion baterija 3000 mAh
Performanse:
AnTuTu 43814, Geekbench 613 (Single-Core), 1713 (Multi-Core)
Proizvođač:
Lenovo
Kontakt:
Vip
PRETHODNI TEKST
SLEDEĆI TEKST
Najčitanije
Igre
Telefoni
Hardver
Softver
Nauka
Aktuelno štampano izdanje
MAJ 2025
Microsoft Majorana 1
Kvantna topologija
Topološki kvantni računar otporan je na uticaj kosmičkog zračenja, ali i dalje mora da se ohladi skoro do apsolutne nule...
AMD Ryzen 9 9950X3D
Jedan, da svima vlada
Ako vam je potreban najbrži procesor, i za igranje, i za ozbiljnije zadatke, Ryzen 9 9950X3D nema konkurenciju...
Gigabyte GeForce RTX 5070 Ti Aero OC 16G i GeForce RTX 5070 Ti Gaming OC 16G
I za kreativce, i za igrače
Sasvim sposoban da se nosi sa 4K rezolucijom u svim igrama i pruži sasvim pristojne performanse, dok u 1440p apsolutno blista...
Asus ROG Strix Scar 18 (G835LX)
Fantastična zver i kako je kupiti (3)
Laptop namenjen onima koji „ne žale pare” da imaju ono što je trenutno najbolje i najbrže...
Deset najboljih Microsoft PowerToys alatki
Najbolji od najboljih
PowerToys Run je alatka kojoj treba da se okrenete ukoliko vam sistemska rutina za pretragu ne odgovara...
Apple iPhone 16e
Malo muzike za mnogo para
Problem nije samo cena i slabiji grafički podsistem, već i trajanje baterije...
Cemu 2.6
Wii U emulacija
Cemu omogućava pokretanje i privođenje kraju oko 57 procenata igara „napisanih” za Wii U...
.rs: nove usluge eUprave - novi propisi - najava 5G
Mnogo eNoviteta
U novom esDnevniku roditelji će dobijati notifikacije za ocene i izostanke...
Trgovinski rat Istoka i Zapada
Velika igra, nesagledive posledice
Kao u igri „kukavice”, dve supersile kreću se velikom brzinom jedna prema drugoj, izazivajući drugu da prva skrene...
Blue Prince
Jedinstveni dijamant i jedna od najoriginalnijih igara u poslednjih nekoliko godina...
Tempest Rising
Skupa i ambiciozna fotokopija legendarnog RTS klasika Command & Conquer...
South of Midnight
Magična igra koja izgleda kao živa bajka, animirana u stilu filmskog serijala „Spiderverse”...
© 2025 Svet kompjutera. Sva prava zadrzana.
Novi broj - Arhiva - Forum - O nama