TEST DRIVE
Kingston DataTraveler 4000 G2 i DataTraveler Vault Privacy 3.0
Lični trezori
Tihomir STANČEVIĆ
1. oktobar 2016.

Čak i države koje tek žele da postanu članice Evropske unije, kao što je Srbija, uskoro će biti važno da još više, pa i zakonski, povedu računa o regulativi širenja i korišćenja ličnih podataka pojedinaca. Naime, takozvana „Direktiva Evropskog parlamenta i Veća o zaštiti pojedinaca u vezi s obradom ličnih podataka” doneta je maja ove godine, a države članice EU svoje zakonodavstvo treba da joj prilagode do maja 2018. godine. Da ne detaljišemo baš sada ovde, radi se o, pre svega, zaštiti ličnih podataka, naročito u ovom „elektronskom” vremenu kada je lako „curenje” ličnih podataka, pa time i njihova zloupotreba. Zato je zakonodavac dužan ne samo da to definiše i spreči, već je obaveza i samih subjekata da zaštite svoje lične podatke. U prevodu, možda vam se „može” da ne vodite računa o tajnosti svojih podataka, ali uskoro će vas zakon obavezivati na to. Jedno od rešenja su kriptovani USB fleš uređaji. O nekoliko modela smo već pisali na našim stranicama, a ovim pasusom želimo samo da naglasimo koliko je to važno, ili će uskoro biti.

Kingstonovi modeli koji su predmet ovog teksta su novi i/ili unapređeni u odnosu na prethodnu generaciju. Oba modela podržavaju USB 3.0, ali i mnogo važniji 256-bitni AES (Advanced Encryption Standard), uz stepen zaštite po standardu FIPS (Federal Information Processing Standard koji definiše američki National Institute of Standards and Technology) koji je FIPS 197 za model DataTraveler 4000 G2, te FIPS 140-2 Level 3 za model DataTraveler Vault Privacy 3.0. U osnovi, radi se o standardu koji definiše koji je stepen hardverske enkripicije podataka, tj. koliko je teško (ako uopšte i moguće) da neko na bilo koji način dešifruje podatke.

Nakon uključivanja u računar ovi flešići se „vide” kao mali drajv koji sadrži samo program za pokretanje sigurnog dela flešića. Tek nakon kucanja šifre (ili definisanja iste, ako je prvi put), na raspolaganju vam je drugi, kriptovani drajv sa ostatkom kapaciteta flešića. Kriptovani drajv se nadalje koristi kao i bilo koji drugi, s tim što se svi podaci transparentno upisuju kriptovano, a pri čitanju dekriptuju nazad u oblik koji je vama vidljiv. Radi dodatne bezbednosti, kritpovana particija može da se sama isključi posle definisanog perioda neaktivnosti.

Oba modela postoje i u tzv, managed verziji, odnosno sa softverom DataConsole kompanije DataLocker koji omogućava da se svim flešićima upravlja serverski, sa jednog mesta, na primer u nekoj većoj kompaniji, pri čemu administrator može da određuje kojoj osobi ili hijerarhijskoj funkciji pripada koji uređaj, kao i to šta sve ta osoba može da radi sa njim, koju vrstu fajlova da koristi, uz kompletnu kontrolu i statistiku ko je od zaposlenih šta radio sa svojim primerkom. Model Vault Privacy dodatno dolazi i u verziji sa antivirusnim softverom, pa na sebi može da ima i ESET-ov NOD32 za dodatnu zaštitu i u tom smislu.

Iako brzina uopšte nije primarna karakteri-stika ovakvih flešića, isprobali smo ih i u tom pogledu. Oba modela su deklarisana na 165 i 22 MB/s pri čitanju i pisanju, što su na sintetičkim testovima i dokazali, a, u dobroj praksi Kingstona, u realnim uslovima i premašili. Dakle, performanse su solidne, a bezbednost, zna se - nema cenu.


Osnovno:
256-bitna AES enkripcija, FIPS 197 / FIPS 140-2 Level 3 (4000 G2 / Vault)
Ostalo:
USB 3.0 interfejs, Managed opcija (oba modela) i verzija sa antivirusnim softverom (Vault)
Proizvođač:
Kingston
PRETHODNI TEKST
SLEDEĆI TEKST
Najčitanije
Igre
Telefoni
Hardver
Softver
Nauka
Aktuelno štampano izdanje
MAJ 2025
Microsoft Majorana 1
Kvantna topologija
Topološki kvantni računar otporan je na uticaj kosmičkog zračenja, ali i dalje mora da se ohladi skoro do apsolutne nule...
AMD Ryzen 9 9950X3D
Jedan, da svima vlada
Ako vam je potreban najbrži procesor, i za igranje, i za ozbiljnije zadatke, Ryzen 9 9950X3D nema konkurenciju...
Gigabyte GeForce RTX 5070 Ti Aero OC 16G i GeForce RTX 5070 Ti Gaming OC 16G
I za kreativce, i za igrače
Sasvim sposoban da se nosi sa 4K rezolucijom u svim igrama i pruži sasvim pristojne performanse, dok u 1440p apsolutno blista...
Asus ROG Strix Scar 18 (G835LX)
Fantastična zver i kako je kupiti (3)
Laptop namenjen onima koji „ne žale pare” da imaju ono što je trenutno najbolje i najbrže...
Deset najboljih Microsoft PowerToys alatki
Najbolji od najboljih
PowerToys Run je alatka kojoj treba da se okrenete ukoliko vam sistemska rutina za pretragu ne odgovara...
Apple iPhone 16e
Malo muzike za mnogo para
Problem nije samo cena i slabiji grafički podsistem, već i trajanje baterije...
Cemu 2.6
Wii U emulacija
Cemu omogućava pokretanje i privođenje kraju oko 57 procenata igara „napisanih” za Wii U...
.rs: nove usluge eUprave - novi propisi - najava 5G
Mnogo eNoviteta
U novom esDnevniku roditelji će dobijati notifikacije za ocene i izostanke...
Trgovinski rat Istoka i Zapada
Velika igra, nesagledive posledice
Kao u igri „kukavice”, dve supersile kreću se velikom brzinom jedna prema drugoj, izazivajući drugu da prva skrene...
Blue Prince
Jedinstveni dijamant i jedna od najoriginalnijih igara u poslednjih nekoliko godina...
Tempest Rising
Skupa i ambiciozna fotokopija legendarnog RTS klasika Command & Conquer...
South of Midnight
Magična igra koja izgleda kao živa bajka, animirana u stilu filmskog serijala „Spiderverse”...
© 2025 Svet kompjutera. Sva prava zadrzana.
Novi broj - Arhiva - Forum - O nama