TEST RUN
MediaCoder 0.8.34
Vladimir PISODOROV
1. jun 2015.

Iako se razvija već punih 10 godina, MediaCoder je prilično mlad projekat koji još uvek nije doživeo digitalno punoletstvo i u etar otišao noseći sufiks 1.x u imenu. Autori programa imaju smislen odgovor zašto je to baš tako - nije im cilj da izrade program koji će biti najjednostavniji za upotrebu u praksi, već im je mnogo više stalo do izlaznog kvaliteta i broja uključenih funkcija. Opcije se, tako, zidaju ciglu po ciglu, poboljšanja se dobijaju često i na nedeljnom nivou, ali sve to dešava se (u većini slučajeva) ispod haube i bez agresivnog uplitanja korisnika.

Kutija sa alatom za transkodovanje

Zaista, po prvom pokretanju programa bićete prilično zatečeni jer primenjeni upravljački interfejs ne nagoveštava na najbolji način koje korake treba preduzeti. Iz menija Options on se može prebaciti u Easy, Normal ili Expert radni režim, ali ćete time uglavnom dobiti manje funkcija na ekranu, ne i jednostavnije korišćenje. Autori su, barem na papiru, obezbedili i korišćenje naročitog „čarobnjaka” koji će vas korak po korak voditi kroz proces transkodovanja.

Program podržava batch procesiranje i nakon što na listu poubacujete fajlove koje želite da procesirate, vreme je da se prebacite na sekciju sa komandnim karticama (odmah ispod radne liste) odakle se vrši podešavanje radnih parametara. Opcije su uredno sortirane po oblastima i već po njihovom nazivu zaključujete koji im je domen primene, a ono što će vas izbezumiti je broj dostupnih mogućnosti. Čak ako sebe smatrate naprednim korisnikom, ovde ćete naći funkcije koje se ne sreću po defaultu u programima iz klase. Sve je načičkano opcijama i trebaće vam dani dok ne pohvatate šta čemu služi i koji su krajnji dometi programa. Prethodno rečeno uopšte ne smatramo kao negativnu stvar - da, u prvi mah biće teško obaviti i najjednostavnije poslove, ali kada ovladate mogućnostima programa verujte nam da ćete se teško odlučiti na neko drugo ostvarenje iz klase.

Šta zapravo MediaCoder može da uradi? Kada je „pretabavanje” formata u pitanju, gotovo da nema posla za koji nije opremljen u fullu. Podržani su praktično svi važni audio-video formati i ne verujemo da ćete naći onaj koji MediaCoder nije sposoban da procesira. Program jasno razdvaja rad sa audio, odnosno video komponentama i nudi sve znane oblike žongliranja sa njima. Datotekama je moguće menjati noseći format, kodek kojim je izvršeno „pakovanje” materijala, obavljati trimovanje, kropovanje, demultipleksiranje, ubacivanje titlova, promenu radne rezolucije, fino podešavanje audio-komponente... Program omogućava čak i „čupanje” sadržaja optičkih medijuma (od CD-ova, pa sve do Blu-ray diskova), implementiranje naročitih grafičkih filtera za „peglanje” prikaza, procesiranje URL-ova, čitavih direktorijuma sa materijalom i još mnogo toga. Podržan je i novoustanovljeni H.265 standard, posao se može ubrzati upošljavanjem svih procesorskih jezgara, odnosno grafičkih kartica i gotovo da ne možemo naći posao koji MediaCoder ne može da obavi. Ne morate brinuti ni o kodecima, jer oni ne moraju postojati u sistemu pošto program koristi sopstvenu bazu alatki i pomagala među kojima su uvek i najnoviji kodeci.

Vratimo se na početak priče. Program ni posle 10 godina razvoja još uvek nije stigao do prve zvanične verzije i to mu je, ipak, najveća mana. Hardcore korisnici sada će odlučno početi da odmahuju glavom, ali zaboravljaju jednu činjenicu. Na softverskoj pijaci trenutno se nalazi sijaset sličnih programa koji nude znatno prijemčivije radno okruženje i ne zahtevaju diplomu ETF-a kako bi se koristili. Slažemo se, MediaCoder nudi daleko veći manevarski prostor i jednostavno vas zove da uronite u more opcija koje nudi, a takvo radno okruženje ipak nije za svakog.


Potrebno:
Windows
Veličina:
67,2 MB, 227,2 MB na HD-u
Cena:
besplatno
Adresa:
www .mediacoderhq .com
PRETHODNI TEKST
SLEDEĆI TEKST
Najčitanije
Igre
Telefoni
Hardver
Softver
Nauka
Aktuelno štampano izdanje
MAJ 2025
Microsoft Majorana 1
Kvantna topologija
Topološki kvantni računar otporan je na uticaj kosmičkog zračenja, ali i dalje mora da se ohladi skoro do apsolutne nule...
AMD Ryzen 9 9950X3D
Jedan, da svima vlada
Ako vam je potreban najbrži procesor, i za igranje, i za ozbiljnije zadatke, Ryzen 9 9950X3D nema konkurenciju...
Gigabyte GeForce RTX 5070 Ti Aero OC 16G i GeForce RTX 5070 Ti Gaming OC 16G
I za kreativce, i za igrače
Sasvim sposoban da se nosi sa 4K rezolucijom u svim igrama i pruži sasvim pristojne performanse, dok u 1440p apsolutno blista...
Asus ROG Strix Scar 18 (G835LX)
Fantastična zver i kako je kupiti (3)
Laptop namenjen onima koji „ne žale pare” da imaju ono što je trenutno najbolje i najbrže...
Deset najboljih Microsoft PowerToys alatki
Najbolji od najboljih
PowerToys Run je alatka kojoj treba da se okrenete ukoliko vam sistemska rutina za pretragu ne odgovara...
Apple iPhone 16e
Malo muzike za mnogo para
Problem nije samo cena i slabiji grafički podsistem, već i trajanje baterije...
Cemu 2.6
Wii U emulacija
Cemu omogućava pokretanje i privođenje kraju oko 57 procenata igara „napisanih” za Wii U...
.rs: nove usluge eUprave - novi propisi - najava 5G
Mnogo eNoviteta
U novom esDnevniku roditelji će dobijati notifikacije za ocene i izostanke...
Trgovinski rat Istoka i Zapada
Velika igra, nesagledive posledice
Kao u igri „kukavice”, dve supersile kreću se velikom brzinom jedna prema drugoj, izazivajući drugu da prva skrene...
Blue Prince
Jedinstveni dijamant i jedna od najoriginalnijih igara u poslednjih nekoliko godina...
Tempest Rising
Skupa i ambiciozna fotokopija legendarnog RTS klasika Command & Conquer...
South of Midnight
Magična igra koja izgleda kao živa bajka, animirana u stilu filmskog serijala „Spiderverse”...
© 2025 Svet kompjutera. Sva prava zadrzana.
Novi broj - Arhiva - Forum - O nama