TEST RUN
CCleaner 5.0 Professional
Vladimir PISODOROV
1. januar 2015.

Nakon podužeg čekanja gde su korisnike maltene doveli do tačke ključanja, kompanija Piriform je krajem novembra konačno izdala petu reviziju svog čuvenog alata za održavanje sistema - CCleaner. Ne treba posebno isticati koliko je ovaj program omiljen među korisnicima, s obzirom na to da nudi jednostavan upravljački interfejs, automatizovan sistem upotrebe i vidljive rezultate delovanja. Nakon što on propusti operativni sistem kroz šake, pojaviće se višak slobodnog prostora, računar će se ubrzati, a bićete počašćeni i sređenom registry bazom.

Nova verzija, stara pravila

Zato se od autora očekivalo mnogo, barem na polju podržanih sistemskih i third-party aplikacija. Međutim, prvim pokretanjem programa jedna sasvim druga, sporedna stvar iskače u prvi plan. Petica ima novi upravljački interfejs urađen u famoznom Modern UI maniru! „Sravnjeni” elementi prozora, tanke ikonice i ostale džidža-bidže govore da su u Piriformu na umu imali korisnike Windowsa 8/8.1/10. Pri tome, raspored komandi ostao je identičan i ni za milimetar nije promenjen, tako da ćete se u programu osećati kao riba u vodi. U prilog tvrdnji da se Piriform okrenuo novim Windowsima ide i podatak da je CCleaner 5 optimizovan za rad sa operativnim sistemima nove generacije i to se u prvoj meri odnosi na 64-bitna izdanja Microsoftovog OS-a. To ne znači da program neće raditi i pod starijom OS-ima ove kompanije, naprotiv - CCleaner sasvim lepo fercera i pod, korisnicima toliko dragim, XP-om.

Ispod haube nalazi se tweakovana arhitektura koja doprinosi bržem i efikasnijem radu programa. CCleaner definitivno radi brže i u našem slučaju, na primer, osetili smo višestruko obaranje broja sekundi potrebnih da se uradi analiza okruženja. Dalje, Petica se posebno nameračila na Googleov internet pretraživač - Chrome, koji zauzima posebno mesto u njenoj to-do listi. Napadaju se plug-inovi i startup itemi, a sve to može da se obavi automatski, bez ikakvog učešća korisnika, ili kad CCleaner „oseti” da ste zatvorili browser. Što se tiče third party aplikacija situacija je ostala manje-više identična, pa ako vam na ovom polju zafali manevarskog prostora možete da posegnete za CCEnhancerom o kojem smo nedavno pisali. Od ostalih poboljšanja valja pomenuti naprednu System Restore detekciju, optimizovan automatski Update i nekoliko dorađenih prevoda interfejsa.

Kao i ranije, CCleaner 5 nudi se u tri različitih verzija - Free verzija se ne plaća, donosi zaštitu privatnosti i poboljšava performanse računara. Apdejti se rade ručno i u principu to je to! Professional verzija donosi mogućnost kompletnog skeniranja sistema (sa svim uključenim opcijama), a u vatru baca nadgledanje sistema u realnom vremenu i automatske apdejete. Plus verzija košta 40 dolara (trenutno), bavi se i defragmentacijom, povraćajem datoteka i nadgledanjem hardverskih komponenti. Inače, u skorijoj budućnosti valja očekivati jednu novu funkciju u obliku alata za analiziranje sadržaja hard-diskova (Disk Analyze). Ona će se koristiti za otkrivanje i otklanjanje datoteka koje zauzimaju puno slobodnog prostora a odavno nisu u upotrebi. I nije baš tako novo, zar ne?

CCleaner 5 je malo razočarenje. Očekivali smo promene na upravljačkom interfejsu, ali ne i da to postane highlight cele verzije. S druge strane, jedina prava novina je „napadanje” Googleovog internet pretraživača, a baš takvih stvari smo očekivali u izobilju. Tweakovi ispod haube više su za neku međuverziju, a ne za evolutivni skok. Sve u svemu, CCleaner ostaje najbolji, ali svojim korisnicima zadaje opasan domaći zadatak - da nađu i opravdaju razloge zbog čega bi trebalo da pređu sa verzije 4 na verziju 5.


Potrebno:
Windows
Veličina:
4,9 MB, 15,2 MB na HD-u
Cena:
25 dolara
Adresa:
www .piriform .com /ccleaner
PRETHODNI TEKST
SLEDEĆI TEKST
Najčitanije
Igre
Telefoni
Hardver
Softver
Nauka
Aktuelno štampano izdanje
MAJ 2025
Microsoft Majorana 1
Kvantna topologija
Topološki kvantni računar otporan je na uticaj kosmičkog zračenja, ali i dalje mora da se ohladi skoro do apsolutne nule...
AMD Ryzen 9 9950X3D
Jedan, da svima vlada
Ako vam je potreban najbrži procesor, i za igranje, i za ozbiljnije zadatke, Ryzen 9 9950X3D nema konkurenciju...
Gigabyte GeForce RTX 5070 Ti Aero OC 16G i GeForce RTX 5070 Ti Gaming OC 16G
I za kreativce, i za igrače
Sasvim sposoban da se nosi sa 4K rezolucijom u svim igrama i pruži sasvim pristojne performanse, dok u 1440p apsolutno blista...
Asus ROG Strix Scar 18 (G835LX)
Fantastična zver i kako je kupiti (3)
Laptop namenjen onima koji „ne žale pare” da imaju ono što je trenutno najbolje i najbrže...
Deset najboljih Microsoft PowerToys alatki
Najbolji od najboljih
PowerToys Run je alatka kojoj treba da se okrenete ukoliko vam sistemska rutina za pretragu ne odgovara...
Apple iPhone 16e
Malo muzike za mnogo para
Problem nije samo cena i slabiji grafički podsistem, već i trajanje baterije...
Cemu 2.6
Wii U emulacija
Cemu omogućava pokretanje i privođenje kraju oko 57 procenata igara „napisanih” za Wii U...
.rs: nove usluge eUprave - novi propisi - najava 5G
Mnogo eNoviteta
U novom esDnevniku roditelji će dobijati notifikacije za ocene i izostanke...
Trgovinski rat Istoka i Zapada
Velika igra, nesagledive posledice
Kao u igri „kukavice”, dve supersile kreću se velikom brzinom jedna prema drugoj, izazivajući drugu da prva skrene...
Blue Prince
Jedinstveni dijamant i jedna od najoriginalnijih igara u poslednjih nekoliko godina...
Tempest Rising
Skupa i ambiciozna fotokopija legendarnog RTS klasika Command & Conquer...
South of Midnight
Magična igra koja izgleda kao živa bajka, animirana u stilu filmskog serijala „Spiderverse”...
© 2025 Svet kompjutera. Sva prava zadrzana.
Novi broj - Arhiva - Forum - O nama