TEST RUN
ALLBenchmark Catzilla 1.11
Vladimir PISODOROV
1. mart 2014.

Merenje performansi računarskog sklopa na globalnom nivou stvar je koju tek poneki program iz klase obavlja. Koliki je protok memorijskih modula, kako se sa podacima snalazi hard disk i slične trivijalne stvari korisnike naprosto ne zanima. Fokus je na „stresiranju” grafičkog podsistema koji je u lancu ishrane tipičnog gamera i dalje najbitnija stavka. Obično se usput meri i snaga procesora, ali se dobijeni rezultat baca u zapećak i čisto je tu reda radi.

Nova benchmark zvezda

Benchmark programi imaju još jednu začkoljicu (barem oni najpoznatiji) - javna je tajna da nastaju uz svesrdnu pomoć proizvođača grafičkih kartica čime su rezultati ozbiljno dovedeni u pitanje. Nije redak slučaj da čujemo kako je određeni test „nasviran” da radi brže sa jednom ili drugom vrstom kartica, pa čak i sa pojedinim modelima (tek izbačenim flagshipovima, na primer). Običnom korisniku ovakve stvari umeju da promaknu, ali oni napredniji svesni su situacije pa testiranje često obavljaju merenjem performansi u realnom radu ili korišćenjem alternativnih programa.

Zvezda koja je nedavno zasijala na benchmark nebu je Catzilla. Program dolazi rasterećen pritiska proizvođača hardvera, nudi sasvim pristojan dijapazon testova koji će dobrano stresirati grafički podsistem (i procesor), pa čak i ukazati na to kako se testirani sistem kotira u poređenju sa drugim mašinama iz narastajuće komune. Za to je zaslužna online baza rezultata na koju se korisnik usmerava odmah po kompletiranju testova. Na prvi pogled može da se učini da manevarski prostor nije velik i da ste prilično limitirani kada je podešavanje radnih parametara u pitanu. Catzilla nudi izbor predefinisanih rezolucija: 576p, 720p, 1080p i 1440p, bez mogućnosti svojeručnog podešavanja iste „u piksel”. Sistem je osmišljen tako da ponudi test platformu kako moćnim desktop mašinama, tako i laptopovima, ultrabukovima i ostalim prenosnim gedžetima. Naravno, sve to bez preteranog angažovanja korisnika. Ono na šta može da se utiče jeste kvalitet prikaza. Može da se aktivira MSAA Sample Count (1, 2, 4 i 8), Shadow Map Size (1 i 2), Ambient Occlusion Quality (1 i 2), te kvalitet post procesinga (1 i 2). Test se može vršiti sa ili bez V-Synca, a omogućeno je i pokretanje u takozvanom Loop režimu kada se testiranje obavlja sve dok korisnik ne izda naredbu za prekidanje (dobro za stresiranje komponenti nakon overklokinga ili u situacijama kada sumnjate da nešto ne radi kako treba). Već smo rekli da Catzilla testira i grafički podsistem i procesor. U tu svrhu (mislimo na baznu verziju programa) na raspolaganju je šest testova među kojima je simulacija fluida, geometrija shadera, aritmetički test, Physics test i slično.

Posebna sekcija programa nudi merenje performansi sistema u odnosu na aktuelne igre. U zavisnosti od izabrane igre sa spiska (u trenutku pisanja teksta na raspolaganju je bilo preko 200 naslova) dobićete podatke o minimalnim i preporučenim hardverskim specifikacijama, ali ćete moći da vidite (grafički, putem naročite skale) i gde se vaš sistem nalazi u odnosu na date podatke. Veoma zgodno.

Rezultat testa predstavljen je zbirnom ocenom - nešto slično kao u slučaju 3DMarka. Ona se može „rastočiti” tako da prikazuje dostignuća u pojedinačnim testovima, odmah je vidljiva i Top 10 lista najbržih mašina testiranih aktivnim skupom radnih parametara, a na raspolaganju je i opcija za upload rezultata, odnosno njihovo snimanje na hard disk. Međutim, to nije sve pošto Catzilla nudi i jednu krajnje neubičajenu mogućnost kada su ostvarenja iz klase u pitanju. Naime, program na osnovu postignutih rezultata vrši procenu činioca sistema i predlaže mere za unapređivanje performansi. Posebno se nadgleda softverski, a posebno hardverski deo. U prvom slučaju, Catzilla će proveriti da li je instaliran odgovarajući operativni sistem (kao i pripadajući servisni paketi), da li je na raspolaganju dovoljno RAM-a, ima li dovoljno prostora na hard diskovima, kako radna rezolucija utiče na performanse, kakvo je stanje sa virtuelnom memorijom i slično. Pored svake kritične stavke stajaće link ka podešavanjima tako da se na jednostavan način (često i automatski) može izvršiti izmena. Kada je hardver u pitanju, situacija je nešto drugačija jer Catzilla ovde daje nešto drugačije podatke. Biće vam ponuđen svojevrsni spisak komponenti na koje bi trebalo da obratite pažnju ukoliko želite da dođete do boljih performansi. Za svaki ponuđeni unos dobija se vrednost u poenima koji će akvizicija doneti bržem radu sistema. Čak imate i cene komponenti izražene u dolarima.

Program se korisnicima nudi u čak četiri varijante. Besplatna verzija koju smo mi imali na testu nudi isključivo testiranje u 576p rezoluciji i to je prema rečima autora namenjeno gradiranju note/ultrabookova. Ukoliko izvršite besplatnu registraciju na raspolaganju je i rezolucija 720p, ali i dalje bez mogućnosti podešavanja kvaliteta prikaza. Isto nije prisutno ni u Basic verziji programa (košta dva dolara) koja donosi full HD rezoluciju i mogućnost uploada rezultata na Facebook (potpuno beskorisno i nepotrebno). Kupovinom Advanced licence (pet dolara) otključavaju se sve rezolucije, a dobijate i mogućnost snimanja rezultata na hard disk. Ovo je zapravo verzija namenjena kućnim korisnicima i nudi sve što vam treba za testiranje hardverskog sklopa, čak i mogućnost customizovanja testova tweakovanjem kvaliteta prikaza. Konačno, tu je i verzija Professional koja se može koristiti u komercijalne svrhe, a nudi i rad iz komande linije.


Potrebno:
Windows
Veličina:
499,3 MB, 395,9 MB na HD-u
Cena:
Program je besplatan
Adresa:
www .catzilla .com
PRETHODNI TEKST
SLEDEĆI TEKST
Najčitanije
Igre
Telefoni
Hardver
Softver
Nauka
Aktuelno štampano izdanje
MAJ 2025
Microsoft Majorana 1
Kvantna topologija
Topološki kvantni računar otporan je na uticaj kosmičkog zračenja, ali i dalje mora da se ohladi skoro do apsolutne nule...
AMD Ryzen 9 9950X3D
Jedan, da svima vlada
Ako vam je potreban najbrži procesor, i za igranje, i za ozbiljnije zadatke, Ryzen 9 9950X3D nema konkurenciju...
Gigabyte GeForce RTX 5070 Ti Aero OC 16G i GeForce RTX 5070 Ti Gaming OC 16G
I za kreativce, i za igrače
Sasvim sposoban da se nosi sa 4K rezolucijom u svim igrama i pruži sasvim pristojne performanse, dok u 1440p apsolutno blista...
Asus ROG Strix Scar 18 (G835LX)
Fantastična zver i kako je kupiti (3)
Laptop namenjen onima koji „ne žale pare” da imaju ono što je trenutno najbolje i najbrže...
Deset najboljih Microsoft PowerToys alatki
Najbolji od najboljih
PowerToys Run je alatka kojoj treba da se okrenete ukoliko vam sistemska rutina za pretragu ne odgovara...
Apple iPhone 16e
Malo muzike za mnogo para
Problem nije samo cena i slabiji grafički podsistem, već i trajanje baterije...
Cemu 2.6
Wii U emulacija
Cemu omogućava pokretanje i privođenje kraju oko 57 procenata igara „napisanih” za Wii U...
.rs: nove usluge eUprave - novi propisi - najava 5G
Mnogo eNoviteta
U novom esDnevniku roditelji će dobijati notifikacije za ocene i izostanke...
Trgovinski rat Istoka i Zapada
Velika igra, nesagledive posledice
Kao u igri „kukavice”, dve supersile kreću se velikom brzinom jedna prema drugoj, izazivajući drugu da prva skrene...
Blue Prince
Jedinstveni dijamant i jedna od najoriginalnijih igara u poslednjih nekoliko godina...
Tempest Rising
Skupa i ambiciozna fotokopija legendarnog RTS klasika Command & Conquer...
South of Midnight
Magična igra koja izgleda kao živa bajka, animirana u stilu filmskog serijala „Spiderverse”...
© 2025 Svet kompjutera. Sva prava zadrzana.
Novi broj - Arhiva - Forum - O nama