TEST RUN
HotShots 1.2.0 beta 3
Vladimir PISODOROV
1. avgust 2013.

Do screenshotova dolazi se bez puno pametovanja
Grebovanje sadržaja ekrana pod operativnim sistemom Windows stvar je koja se prilično lako obavlja. U željenom momentu pritisnete taster ’PrintScreen’, potom odete u bilo koji program za obradu slika (pa čak i Paint), otvorite novo „platno” i putem opcije Paste na njega nalepite uhvaćeni sadržaj. Stvar radi s klasičnim programima, igrama, emulatorima, multimedijalnim plejerima... sve dok vam ne dosadi da se stalno „šaltate” između pomenutih koraka.

Besplatno grebovanje sadržaja ekrana

Postavlja se pitanje čemu onda, zapravo, služe specijalno pisani alati za „čupanje” sadržaja ekrana, kad već sve može da se obavi ručno? Odgovor je, služe za automatizaciju posla, ali i grupisanje obradnih alata na jednom mestu. Tako, recimo, screenshotove možete da hvatate u serijama (razmak između dva „okidanja” sami podešavate), uhvaćeni materijal odmah se snima u formatu koji sami odaberete, a na raspolaganju je i mnoštvo obradnih alata putem kojih ubacujete tekst, crtate geometrijske simbole, pa čak sliku provlačite kroz grafičke filtere. Dozvoljeno je i hvatanje samo delova ekrana, rad u multimonitorskom okruženju i tako dalje. Svojevrsna sinergija zvuči primamljivo, pogotovo ako je dobro sprovedena u praksi i besplatno je iskustvo za krajnjeg korisnika. Sve što smo maločas napisali, kao da je pisano po merama programa HotShots...

Iz sekcije Preferances aktiviraju se dodatne mogućnosti - grafički filteri, formati zapisa, rotacija, skaliranje...
Ovaj program posla se hvata poštujući sve moderne standarde. Prvo što primećujemo jeste jednostavan upravljački interfejs koji koristi sićušnu radnu formu gde se od korisnika odmah traži da definiše parametre grebovanja. Sve se obavlja krajnje jednostavno izborom ponuđenih vrednosti iz naročitih dijaloga. Program vas pita gde želite da snimite materijal, šta želite da „uhvatite” (ceo ekran, sve ekrane ako radite u multimonitorskom okruženju, određenu regiju, naznačeni prozor), da li se „škljocanje” obavlja momentalno po pritiskanju dugmeta ili odloženo (delay se meri sekundama), odnosno šta želite da program uradi nakon obavljenog posla. Na meniju je automatsko snimanje slike, otvaranje Save As dijaloga, te pokretanje ugrađenog editora.

Po defaultu, HotShots materijal snima u PNG formatu, međutim posetom sekcije s podešavanjima to može da se promeni. Malo smo se iznenadili lineupom podržanih formata koji je sve samo ne uobičajen - podržani su još BMP, PBM, PGM, PPM, XBM i XPM formati, što je prilično neortodoksno kada su programi ove namene u pitanju. U principu, jedino što zaista čudi jeste izostanak formata JPEG, mada ćete uz BMP i PNG posao završiti bez problema. Prvi koristite kada želite da izbegnete gubitak kvaliteta, a drugi kada vam je na umu ušteda prostora na hard disku. Iz sekcije s podešavanjima mogu se postaviti još neke zanimljive stvari. Na primer, može se definisati naziv fajlova (tačnije, njegov prefiks - podrazumevano je snapshot), odrediti da li će se u sufiksu imena postaviti datum i vreme kreiranja, da li će se slika rotirati (i pod kojim uglom), koji će se grafički filter koristiti kao podrazumevani (torn edge, opacity ili drop shadow), da li je slike potrebno skalirati (uvećavati ili smanjivati), koji će se tasteri koristiti za pokretanje akcije „čupanja” sadržaja ekrana (svaka podržana akcija koristi drugu kombinaciju tastera) i slično.

Ugrađeni grafički editor prilično je moćan
HotShots ima ugrađen prilično moćan grafički editor koji može da se pokrene odmah po hvatanju screenshota ili naknadno. Ova sekcija programa idealna je za ubacivanje komentara, obeležavanje bitnih delova slike, pa čak i skrivanje segmenata blurovanjem koji ne treba da budu u fokusu posmatrača. Na meniju su još upotreba markera, mogućnost ubacivanja dodatnih slika, automatsko crtanje strelica, encircle funkcija, automatsko ubacivanje brojčanih tagova, crtanje poligona, linija, kropovanje i još mnogo toga. Kreacije mogu da se eksportuju ili snime u internom HOT formatu pogodnom za naknadnu obradu.

Program je u intezivnoj fazi razvoja i zato se neke stvari čine nedorađene i promašene. Recimo, nama nikako nije pošlo za rukom da uhvatimo seriju screenshotova iako ova funkcija „lebdi” u vazduhu na spisku mogućnosti. Dalje, na tom istom spisku pominje se snimanje u formatu JPEG koje ipak ne postoji i tako dalje. Valja napomenuti i to da autor radi na integraciji programa sa servisima za upload slika, kao što su: FreeImageHosting, CanardPC, Imageshack, Imgur, pa čak i „guranje” materijala preko FTP-a. Mogućnost je svakako dobrodošla, ali nije od esencijalne važnosti kada je osnovni posao u pitanju. Ipak, nemamo značajnijih primedbi u tom departmentu, osim pomenutog nedostatka oko grebovanja serije slika. Još nešto, autor je izradio lep ilustrovan help koji pokazuje osnovne funkcije programa. Bilo bi korisno da se premesti s oficijelnog sajta u klasičnu datoteku kojoj će korisnik moći da pristupa lokalno, bez potrebe za otvaranjem browsera.


Potrebno:
Windows XP/Vista/7, Linux
Veličina:
10,5 MB, 26,7 MB na HD-u
Cena:
Program je besplatan
Adresa:
goo .gl /TQjLt
PRETHODNI TEKST
SLEDEĆI TEKST
Najčitanije
Igre
Telefoni
Hardver
Softver
Nauka
Aktuelno štampano izdanje
MAJ 2025
Microsoft Majorana 1
Kvantna topologija
Topološki kvantni računar otporan je na uticaj kosmičkog zračenja, ali i dalje mora da se ohladi skoro do apsolutne nule...
AMD Ryzen 9 9950X3D
Jedan, da svima vlada
Ako vam je potreban najbrži procesor, i za igranje, i za ozbiljnije zadatke, Ryzen 9 9950X3D nema konkurenciju...
Gigabyte GeForce RTX 5070 Ti Aero OC 16G i GeForce RTX 5070 Ti Gaming OC 16G
I za kreativce, i za igrače
Sasvim sposoban da se nosi sa 4K rezolucijom u svim igrama i pruži sasvim pristojne performanse, dok u 1440p apsolutno blista...
Asus ROG Strix Scar 18 (G835LX)
Fantastična zver i kako je kupiti (3)
Laptop namenjen onima koji „ne žale pare” da imaju ono što je trenutno najbolje i najbrže...
Deset najboljih Microsoft PowerToys alatki
Najbolji od najboljih
PowerToys Run je alatka kojoj treba da se okrenete ukoliko vam sistemska rutina za pretragu ne odgovara...
Apple iPhone 16e
Malo muzike za mnogo para
Problem nije samo cena i slabiji grafički podsistem, već i trajanje baterije...
Cemu 2.6
Wii U emulacija
Cemu omogućava pokretanje i privođenje kraju oko 57 procenata igara „napisanih” za Wii U...
.rs: nove usluge eUprave - novi propisi - najava 5G
Mnogo eNoviteta
U novom esDnevniku roditelji će dobijati notifikacije za ocene i izostanke...
Trgovinski rat Istoka i Zapada
Velika igra, nesagledive posledice
Kao u igri „kukavice”, dve supersile kreću se velikom brzinom jedna prema drugoj, izazivajući drugu da prva skrene...
Blue Prince
Jedinstveni dijamant i jedna od najoriginalnijih igara u poslednjih nekoliko godina...
Tempest Rising
Skupa i ambiciozna fotokopija legendarnog RTS klasika Command & Conquer...
South of Midnight
Magična igra koja izgleda kao živa bajka, animirana u stilu filmskog serijala „Spiderverse”...
© 2025 Svet kompjutera. Sva prava zadrzana.
Novi broj - Arhiva - Forum - O nama