SERVIS
Kinect na PC-u
Minority Report
Uroš VELIČKOVIĆ
1. novembar 2012.

Kinect Space - razni položaji tela koji se mogu koristiti za kontrolu aplikacija
Svi su manje-više već dobro upoznati sa Microsoftovim Kinectom. Reč je o uređaju koji vam omogućava da celim telom i glasovnim komandama upravljate igrama na konzoli Xbox 360. Iako je Kinect već skoro dve godine dostupan u verziji za Xbox, varijanta za Windows pojavila se tek u februaru ove godine, i to na malom broju svetskih tržišta. Razlog je prvenstveno to što je Kinect za „prozore” namenjen pre svega razvojnim timovima, pa Microsoft uz njega ne daje nikakav „gotov” softver.

Kako da uz pomoć Kinect kontrolera upravljate PC računarom kao u filmu „Suvišni izveštaj”

Međutim, situacija nije tako loša kao što na prvi pogled izgleda. Microsoft je obezbedio pristojnu softversku platformu za razvoj svog sistema (SDK je dostupan na adresi http://www.microsoft.com/en-us/kinectforwindows/develop/overview.aspx), a open platform scena odmah se uključila u projekat i izbacila mnoštvo softverskih rešenja, koja u centar kontrole stavljaju upravo Kinect, bez obzira na to da li koristite Xbox ili Windows verziju. (Naravno, sam hardver je manje-više kompatibilan u obe verzije, razlika je u pratećem softveru.)

Pozivanje i kontrola pokazivača miša iz aplikacije Tiptep Mouse
Sam Kinect napravljen je kao oveća web kamera. U suštini, on to dobrim delom i jeste, ali je i mnogo više od toga. Postavlja se iznad ili ispod ekrana i, pojednostavljeno gledano, sastoji se od kombinacije infracrvenog lasera i kamere za određivanje dubine polja koje nadzire, jedne klasične kolor kamere, četiri mikrofona koji rade u tzv. array modu i motorizovanog postolja. Softver koji se nalazi u uređaju rađen je pod okriljem samog Microsofta i predstavlja najnovije iz oblasti computer visiona (kompjuterski vid). Dubina polja ili, jednostavnije rečeno, daljina igrača od senzora određuje se uz pomoć infracrvenog lasera i kamerâ koje prikupljaju podatke u rezoluciji 640 x 480 pri 30 frejma u sekundi. Uređaj sam prilagođava senzore u odnosu na ambijent u kojem se nalaze i vrste i jačine svetla u prostoriji, a isto to rade i mikrofoni kako bi jasno razlikovali glasovne komande od okolne buke.

Sa softverske strane, Kinect je programiran tako da prepoznaje ljudsku figuru, i to samo u stojećem stavu. Ne prepoznaje prste na šakama, već samo šake kao celinu, što takođe umanjuje upotrebnu vrednost senzora pri svakodnevnom radu na kompjuteru. Sa novijim SDK-om moguće je, doduše, pratiti skelet u 10 tačaka, što omogućava korišćenje u sedećem položaju, ali i dalje ne postoji podrška za praćenje prstiju (očekuje se uz neku od sledećih revizija SDK-a ili samog Kinecta).

Instalacija drajvera

Presenter - kontrola PowerPoint prezentacija
Postoji mnogo aplikacija koje podržavaju Kinect. Prvo što treba uraditi jeste instalacija drajvera za uređaj. Uz pomenuti SDK dolaze Microsoftovi drajveri za platformu Windows 7, mada retko koji od open platform paketa radi s njima. Da bi se to prevazišlo, potrebno je otići do adrese http://www.openni.org/ i odatle skinuti paket drajvera koji rade na velikom broju Microsoftovih platformi, počev od Windowsa XP. Po skidanju odgovarajućih drajvera iz sekcije Download (razlikuju se paketi za 32-bitnu i 64-bitnu platformu), instalacija je prilično jednostavna - potrebno je da Kinect vežete na USB port računara i na napajanje, te da instalirate tri tzv. OpenNi komponente. Nakon restarta računara, Kinect je spreman za rad i zabava može da počne.

Za zagrevanje

Bazična aplikacija je klasična zamena za miša. Idite na adresu www.tiptep.com i sa sajta preuzmite samo instalaciju softvera po imenu TipTep Mouse. Za to je potrebno da se registrujete na sajtu, što je besplatno. Ukoliko ste ranije uspešno instalirali OpenNI drajvere, instalacija se svodi na jednostavno pokretanje setapa iz odgovarajućeg direktorijuma (32 bit ili 64 bit) i praćenja uputstava na ekranu. Takođe, ako nemate instaliran .NET Framework verzije 4, treba da ga instalirate (možete ga naći na Microsoftovom sajtu). Po prvom pokretanju aplikacije, potrebno je samo sačekati da „pozeleni” device status u gornjem desnom uglu prozora. Nakon toga, dovoljno je mahnuti Kinect senzoru, čime mu stavljate do znanja da su vam potrebne njegove „usluge”. Ako je sve u redu, senzor će vam u prozoru pokazati sliku koju vidi i počeće da prati vrh vašeg prsta, što će u prozoru biti označeno crvenom bojom. Sada možete kontrolisati pointer na ekranu vrhom „trekovanog” prsta, a klik se radi običnim blagim savijanjem prsta u baznom zglobu (kao što je prikazano na ilustraciji). Aplikacija je besplatna i nije previše zahtevna - apsolutni minimum je procesor na 1 GHz i 512 MB RAM-a.

Za svakodnevicu

Kinect Lab - softversko podešavanje težine na određenim zglobovima
Softver koji svakako vredi pomenuti jeste KinEmote, dostupan na adresi www.kinemote.net. Reč je o aplikaciji koja za ciljnu grupu ima korisnike softvera za medijski centar, pa bio to Windows Media Center, XBMC ili Boxee. Ovaj softver veoma je lak za instalaciju i radi sa Microsoftovim drajverima, tako da je na vama samo da preuzmete instalaciju sa sajta. Ona sadrži potrebne fajlove za obe platforme, te vam ostaje samo da rutinski prođete kroz instalacione menije. Po završenoj instalaciji, dovoljno je samo pokrenuti program na računaru. Sem korišćenja softvera za kontrolu kursora, ovaj softver nudi i mogućnost učenja složenijih komandi. Potrebno je da savladate način na koji ovaj softver tumači vaše pokrete. Pri radu u režimu kontrole miša, pointer se kontroliše tako što softver prati vašu zatvorenu šaku. Levi klik realizuje se podizanjem kažiprsta na ruci koju sistem prati i njegovim spuštanjem pola sekunde kasnije. Pomeranje sadržaja svodi se na podizanje kažiprsta i pomicanje cele šake bez spuštanja prsta, što za posledicu ima pomeranje sadržaja na ekranu kao da ste to uradili mišem. Dvoklik je realizovan podizanjem kažiprsta i srednjeg prsta istovremeno, a desni klik podizanjem sva četiri prsta (bez palca) istovremeno. Kada sve to savladate, bez problema ćete moći da igrate i neke od svojih omiljenih igara (ko je rekao Angry Birds?), te da upravljate web browserom.

Međutim, ovaj softver zaista blista u okruženju medijskog centra i može potpuno da vam zameni daljinski upravljač. Komande su veoma jednostavne. Kretanje kroz menije realizovano je pomeranjem šake gore, dole, levo ili desno - kao da listate knjigu, potvrđivanje selekcije vrši se pomeranjem cele šake ka senzoru (kao da u vazduhu pritiskate veliko nevidljivo dugme), dok se jedan korak unazad vraćate prostim udaljavanjem šake od senzora. Aplikacija vas sve vreme nenametljivo u gornjem levom uglu obaveštava o tome koji je pokret detektovala, i shodno tome reaguje. Čim sklonite ruku van domašaja senzora, aplikacija odlazi u status mirovanja do prvog sledećeg zadatka koji joj budete dali, pa nema potrebe da računaru mašete i da manje upućenima u celu problematiku izgledate pomalo šašavo (komentari tipa: „Mlad, zdrav, prav, a već prolup’o!”). Ova gestikulacija naročito je zgodna kada gledate filmove - film motate pomeranjem dlana ulevo (premotavanje unazad) ili udesno (unapred), dok pokretima nagore ili nadole pojačavate ili utišavate zvuk.

Još jedno rešenje vredno pomena svakako je i Amulet Voice Kinect, dostupan na adresi http://www.amuletdevices.com/index.php/Features/kinect.html, koji je namenski pravljen samo za Windows Media Center. Takođe radi sa SDK drajverima, a pored gestikulacije pokretima ima i mogućnost izdavanja komandi glasom, za šta koristi podršku koja već dolazi uz Windows 7. Ono po čemu je napredniji od ostalih sličnih paketa jeste mogućnost da zadajete komande dok udobno sedite na kauču, tj. dodata je podrška za praćenje samo gornje polovine torza. Po prvom pokretanju Media Centra, Amulet je spreman za korišćenje. Primetićete da ste u donjem levom uglu ekrana dobili prozorčić, gde možete da vidite šta Amulet detektuje. Koristi se samo da računaru stavite do znanja da želite da mu izdate glasovnu komandu i podržane su samo dve gestikulacije. Prva se formira tako što obe ruke prekrstite negde u visini glave tako da formiraju znak X. Kada to prvi put uradite, Amulet će početi da sluša vaše glasovne komande i ostaće u „osluškujućem” modu sve dok ne ponovite isti gest. Ako ste sve izveli kako valja, na malom ekranu u levom uglu pojaviće se znak X, a Kinect će upaliti zelenu diodu, čekajući vašu glasovnu komandu. Druga gestikulacija je podizanje leve ruke tako da formirate znak koji liči na obrnuto slovo L. Dokle god držite ruku tako podignutu Kinect će slušati vašu komandu, a čim je spustite, vraća se u normalan režim rada. Zanimljivo je to što čim sistem detektuje L-gestikulaciju, odmah počinje da utišava muziku kako bi vas što bolje čuo, pa tako možete da se obratite sistemu i ako ste muziku pojačali više nego što treba. Od glasovnih komandi tu su play, pause, skip i stop. Ukoliko su vam ID3 tagovi u MP3 fajlovima regularno popunjeni, od sistema možete da zatražite i da pusti neki određeni žanr (glasovnom komandom Play some rock, na primer), kao i da kontrolišete jačinu zvuka.

Dobra strana svakako je to što je program besplatan i što radi izuzetno dobro. Nažalost, prepoznavanje glasovnih komandi zasad radi samo na jezicima koje Microsoft zvanično podržava, te ostaje da se nadamo da će jednog dana biti pridodat i naš jezik.

Za biznis korisnike

Vredna je pomena i mogućnost korišćenja Kinecta za kontrolu računara na kojem se prikazuje Power Point prezentacija. Za to postoji više rešenja, recimo Kinect Presenter, koji je dostupan na adresi https://www.impuls-solutions.com/Pages/1170.aspx, kod kojeg jednostavno desnom rukom „gurate” prezentaciju za po jedan slajd unapred, a levom je vraćate za po jedan korak unazad.

Aplikacija koja obećava uskoro će biti dostupna na adresi http://soft.vub.ac.be/~lhoste/dokuwiki/doku.php/blog/kinect_presenter. Kod nje ćete, pored menjanja slajdova, moći i da se koristite rukom kao laserskim pokazivačem. Ako vas takav vid prezentacije interesuje, bacite pogled na najavu koja se trenutno nalazi na pomenutoj adresi.

Za naprednije

Ukoliko spadate u ozbiljnije korisnike i ništa od pomenutog softvera ne zadovoljava vaše potrebe ili ste pak developer koji bi rado iskoristio mogućnosti Kinectovog hardvera, jedna od obaveznih lokacija je http://code.google.com/p/kineticspace/, gde ćete naći softver po imenu KinectSpace, i to u verzijama za Windows, Linux i MacOS. Reč je o softveru koji omogućava da sami definišete gestikulacije tako što ćete softver „naučiti” da prepoznaje vama interesantne pozicije tela u prostoru. Da je reč o ozbiljnom softveru potvrđuje i to što je već urađena kompletna gestikulacija jezika gluvonemih, te da je softver iskorišćen kao osnova za neke od aplikacija koje smo ovde opisali. U samom softveru, svaki od zglobova koji Kinect prati označen je i imenovan, te kada kreirate sopstvenu gestikulaciju možete precizno da podesite na koje parametre sistem treba više da obrati pažnju, a na koje manje. To se definiše „težinom” na određenom zglobu - što je težina veća, to je sistem manje prati i uključuje u razmatranje.

Ukoliko vam je nešto zagolicalo maštu, a imate Kinect ili planirate da ga nabavite, slobodno krenite u istraživanje. Iako je Microsoft napravio komercijalnu verziju platforme Kinect za Windows, ona i dalje nije previše popularna jer je više nego dvaput skuplja od Xbox verzije, a trenutno i nije dostupna na domaćem tržištu. Ako ste voljni da istražujete dalje, obavezno svratite i do lokacije http://arena.openni.org/, gde možete naći sedamdesetak raznih aplikacija i igara za Xbox Kinect, od osnovnih koncepata do vrlo zanimljivih rešenja. Zainteresovanih ima na obe strane, kako među developerima tako i među krajnjim korisnicima, pa je svetla budućnost ove i sličnih platformi zagarantovana. Jedan od ograničavajućih faktora može da bude nešto veća hardverska zavisnost nekih open source projekata, koji često traže dual core računare i 4 GB RAM-a da bi lepo funkcionisali, ali i tu se situacija popravlja iz dana u dan. Ako ste programer, bacite pogled na http://developkinect.com/, možda će vam neki od projekata zapasti za oko ili će vam dati ideju za nešto novo. Za korisnike je pak interesantnija lokacija http://www.kinecthacks.com/, gde se na dnevnoj bazi objavljuju noviteti vezani za Kinect okruženja. U međuvremenu, uživajte u kućnom naučno-fantastičnom okruženju ili barem zadivite svoje geek prijatelje.


Xbox Kinect vs Kinect for Windows
Iako obe verzije Kinect uređaja u suštini rade na istom principu, između njih postoje neke male razlike. Na primer, Kinect koji je kreiran za Windows platformu bolje „primećuje” objekte koji su bliži senzoru (bez problema vidi objekte već na 40 cm, a za Xbox verziju minimum je 90 cm). Zbog toga možete da povežete više Kinect senzora na jedan računar, što je nemoguće sa Xbox verzijom. Činjenica je i da Xbox verzija dolazi sa znatno dužim USB kablom, a što se tiče softvera, Microsoft garantuje da će podržavati samo PC platforme zasnovane na Windows verziji senzora. Tekst je baziran na besplatnom softveru, tako da svi prikazani programi rade na Xbox verziji, koja je upola jeftinija.
Da će se situacija menjati, nagoveštava i sam Microsoft, pošto se mnogo više resursa stavlja na Windows platformu. Da li će open source zajednica ispratiti isti razvojni put kao i za Xbox verziju, ostaje da se vidi.
PRETHODNI TEKST
SLEDEĆI TEKST
Najčitanije
Igre
Telefoni
Hardver
Softver
Nauka
Aktuelno štampano izdanje
MAJ 2025
Microsoft Majorana 1
Kvantna topologija
Topološki kvantni računar otporan je na uticaj kosmičkog zračenja, ali i dalje mora da se ohladi skoro do apsolutne nule...
AMD Ryzen 9 9950X3D
Jedan, da svima vlada
Ako vam je potreban najbrži procesor, i za igranje, i za ozbiljnije zadatke, Ryzen 9 9950X3D nema konkurenciju...
Gigabyte GeForce RTX 5070 Ti Aero OC 16G i GeForce RTX 5070 Ti Gaming OC 16G
I za kreativce, i za igrače
Sasvim sposoban da se nosi sa 4K rezolucijom u svim igrama i pruži sasvim pristojne performanse, dok u 1440p apsolutno blista...
Asus ROG Strix Scar 18 (G835LX)
Fantastična zver i kako je kupiti (3)
Laptop namenjen onima koji „ne žale pare” da imaju ono što je trenutno najbolje i najbrže...
Deset najboljih Microsoft PowerToys alatki
Najbolji od najboljih
PowerToys Run je alatka kojoj treba da se okrenete ukoliko vam sistemska rutina za pretragu ne odgovara...
Apple iPhone 16e
Malo muzike za mnogo para
Problem nije samo cena i slabiji grafički podsistem, već i trajanje baterije...
Cemu 2.6
Wii U emulacija
Cemu omogućava pokretanje i privođenje kraju oko 57 procenata igara „napisanih” za Wii U...
.rs: nove usluge eUprave - novi propisi - najava 5G
Mnogo eNoviteta
U novom esDnevniku roditelji će dobijati notifikacije za ocene i izostanke...
Trgovinski rat Istoka i Zapada
Velika igra, nesagledive posledice
Kao u igri „kukavice”, dve supersile kreću se velikom brzinom jedna prema drugoj, izazivajući drugu da prva skrene...
Blue Prince
Jedinstveni dijamant i jedna od najoriginalnijih igara u poslednjih nekoliko godina...
Tempest Rising
Skupa i ambiciozna fotokopija legendarnog RTS klasika Command & Conquer...
South of Midnight
Magična igra koja izgleda kao živa bajka, animirana u stilu filmskog serijala „Spiderverse”...
© 2025 Svet kompjutera. Sva prava zadrzana.
Novi broj - Arhiva - Forum - O nama