TEST DRIVE<>
092019<><>

DJI Ronin-S

Staloženi samuraj

Tehnološka strana kreativne industrije prosto cveta. Sve je više rešenja koja omogućavaju individuama da same kreiraju foto ili video sadržaj za koji je nekada bilo potrebno više (desetina) ljudi. „Ručni stabilizatori” (eng. handheld gimbal) spadaju u „Top 10” stavki na toj listi. Sa predstavljanjem DJI Ronin-S modela, kineska kompanija poznata po dronovima, na velika vrata je ušla na tržište „lako prenosivih” gimbal rešenja. Dok čekamo da do nam stigne najnoviji model Ronin-SC, probali smo Ronin-S.

DJI Ronin-S gimbal načelno je namenjen za upotrebu jednom rukom – ali nije. To se indirektno može zaključiti iz njihove objave za štampu u kojoj naglašavaju da je opremljen najjačim motorima za stabilizaciju, kao i da može bez ikakvih problema da stabilizuje profesionalne dSLR aparate ranga Canon 1DX mk2 ili Nikon D5. Ako ste se ikada sa njima susreli, sve vam je jasno. Ako niste, probajte da držite jedno dvadesetak minuta podignutu veliku flašu koka-kole. Jasnije? Sa maksimalnom nosivošću od 3,6 kilograma i sa ukupnom težinom uređaja od 1,8 kilograma, morali biste da u svom životu nacepate ozbiljnu količinu drva kako biste ovim uređajima mogli da rukujete samo pomoću jednog ekstremiteta.

Velika masa „samuraja” nije bezrazložna. Visok nivo izrade je odmah uočljiv, pa pipkanje ovog uređaja predstavlja pravo zadovoljstvo za čulo dodira. Delovi su masivni, čvrsti, integrisana baterija je velikog kapaciteta (obećavaju do 12 sati autonomije), drška oslonca je gumirana, džojstik pruža dovoljnu količinu otpora, a rad sa njim je fluidan, tasteri klikću na (nama) željeni način, tu su i polugice za zaključavanje... Na njega je moguće dodati nosače za mikrofon, LED rasvetu i eksterne monitore. Subjektivni utisak je da može da stabilizuje avion pri uzletanju, a ne veći foto-aparat ili kameru. Tu su i dva tastera, jedan ’Record’, a drugi za pozivanje funkcije memorije (1, 2 i 3) za predefinisane položaje, tj. poteze koje ste kreirali unutar aplikacije. Sve je raspoređeno na dohvat prsta za maksimalan komfor pri korišćenju, s obzirom na dimenzije.

Ako ste upoznati sa načinom funkcionisanja gimbala, onda već znate da je za svaki aparat ili svaku promenu objektiva uređaj potrebno ponovo kalibrisati. U suprotnom, najbolje što vam se može desiti je da bateriju potrošite brzo, druge posledice su trzaji u toku snimanja ili konstantni mikropotresi. Ni jedno ni drugo se ne može popraviti u postprodukciji. Sam čin balansiranja je nešto čime se lako ovlada, ali zna da bude zamoran, jer morate svaku od tri ose da balansirate nezavisno. Zbog veličine uređaja, mala je verovatnoća da će se foto-aparat češati o neku od „ruka” gimbala, što je redovna pojava kod manjih uređaja i o čemu se isto mora voditi računa pri balansiranju. Ako često koriste jedan uređaj ili kombinaciju aparata i objektiva, pozicije pravilnog balansa možete zapamtiti na osnovu ugraviranih oznaka dužine ili ih označiti na neki drugi način, jer da bi se uređaj spakovao, on se mora rastaviti i sav uloženi trud nestaje sa zatvaranjem tvrdog kofera koji dobijate u kompletu.

Jaki motori u kombinaciji sa algoritmom za stabilizaciju odrađuju posao na visokom nivou, a pogotovo jer smo uređaj testirali sa Nikon D850 i 24-120mm F4 objektivom, što je kombinacija koja se nikako ne može nazvati laganom. Impresivnija je činjenica da smo zum objektiv mogli da koristimo na različitim fokalnim distancama (zumiranje od 24 do 120mm), bez ponovnog balansiranja. DJI Ronin-S se sa tim zadatkom nosio kao od šale i kompenzovao je našu lenjost, bez negativnih efekata koje smo pomenuli u prethodnom pasusu. Stabilizacija ostavlja jednako dobar utisak, jer smo u momentima mahali gimbalom kao štapom koji se upravo spremamo da bacimo psu, a on je uspevao da umiri pokrete, što iznova govori o kvalitetu uređaja.

U generalnoj upotrebi Ronin-S možete da koristite na tri načina: normalan, „baterija” i naopako, pružajući superiornu fleksibilnost u korišćenju u svakoj situaciji, bilo da vam treba snimak iz više ili izuzetno niske perspektive. Aparat se sve vreme pomera tako da prati poteze gimbala: uperili ste ga na gore, levo, desno ili na dole, kamera će se pomeriti glatko u tom smeru olakšavajući praćenje subjekta. Ako želite da zaključate u kom smeru je kamera orijentisana, dovoljno je da pritisnete „okidač” i ona postaje fiksirana, a vi i dalje možete da pomerate gimbal kako vam odgovara. Stiskanje okidača dva puta centrira aparat, a tri pritiska aktiviraju selfi mod i aparat se okreće ka vama. Pristup sportskom modu, kada su potrebne trenutne i brze reakcije gimbala, realizuje se dugim pritiskanjem tastera ’M’. Džojstik na poleđini služi za precizniju kontrolu pomeranja glave gimbala, ako ne uspete da dobijete željeni potez koristeći samo potez rukom.

Potrošnja baterije se činila da je u ravni sa onim što proizvođač tvrdi, mada nikada nismo čekali da potrošimo poslednju od četiri „crtice”. Baterija se puni oko dva sata, putem USB-C konektora.

Sa Ronin-S gimbalom dobijamo i MCC kabl sa kojim povezujemo foto-aparat, kako bismo pristupili funkcijama za pokretanje snimanja, okidanje fotografije, elektronsko fokusiranje i inicijalizaciju autofokusa. Možda izgleda trivijalno, ali sa nekim modelima aparata ni ove funkcije nisu podržane. To je još jedna opcija koja ga izdvaja od konkurencije, jer se kontrola oba uređaja vrši sa jednog mesta, umesto da malo-malo drugom rukom stiskate neki taster na foto-aparatu.

Kako smo navikli, pored hardvera postoji aplikacija koja olakšava rukovanje i istovremeno proširuje mogućnosti koji uređaj nudi. Akt balansiranja možete proveriti putem nje kako bi ste se uverili da je sve optimalno podešeno, kao i da podesite performanse uređaja. Tu su i kreativni modovi koji vam omogućavaju da kreirate time lapse, pokretni time lapse, Active Track (praćenje subjekta) i panoramske fotografija. Moguće je i kontrolisanje gimbala sa distance, bilo da ga neko drugi drži ili se nalazi na stativu. Aplikaciju krasi jednostavan i pregledan dizajn, koji osnovne komande stavlja u prvi red, ali nisu ostali uskraćeni ni oni koji vole da „kastomizuju”, pošto je skoro sve parametre moguće „tvikovati”.

Savršenstvo bez mane? Nikako. Kao i svaki proizvod, ima svojih nedostataka koje uočavate što ga duže koristite. U ovom slučaju to su njegovi gabariti i težina, koje nikako nije moguće zanemariti. S druge strane, višestruko je kompaktniji i lakši za prenos od drugog DJI-evog uređaja koji može da izađe na kraj sa veličinom dSLR aparata... Treba više drva za zimu da spremamo...

DJI Ronin-S je gimbal koji stabilizuje u tri ose, kvalitetno je izrađen, može da nosi dSLR, omogućava vam da sami kreirate sadržaj visokog kvaliteta i nosi cenu koja je u skladu sa onim što nudi. Korisnik koji samo povremeno treba ovako nešto, teško da će naći mesta u budžetu za ovaj uređaj, a ako nemate dSLR, pitanje je da li vam treba ovako napredan uređaj ili svoje potrebe možete rešiti sa nekim drugim gimbalom koji je manjih dimenzija, lakši i najverovatnije jeftiniji. Ipak, ako želiš najbolje – „Vježbaj, ... !”, kako kaže dekica iz YT klipa).

Vojislav VUJANIĆ

 
XFX Radeon RX 5700 XT, MSI Radeon RX 5700 i Sapphire Pulse Radeon RX 5700
AMD Ryzen 5 3600X, Gigabyte X570 Aorus Master i Biostar Racing X570GT8
Antec VSK10 i FSP CST310
Gigabyte Aorus NVMe Gen4 SSD 1TB
Asus TUF Gaming GT501
FSP Twins 500W
FSP Eco 600 UPS
Asus ROG Ryuo 240 i ThermalTake Water 3.0 240 ARGB
LG 27UL500
AOC 24P1
Dell Vostro 14 5481
Just Link USB-C Hub with RJ45 (JL-CHL03B)
Hisense H43B7500
Syrp 3-Axis Indie Kit
DJI Ronin-S
Šta mislite o ovom tekstu?
Just Link 1 to 4 HDMI Splitter (JL-0104M)
Energy Sistem Outdoor Box Bike
D-Link GO-SW-8E

Osnovno:
dimenzije 202 × 185 × 486 mm, masa gimbala 1,8 kg, maksimalna nosivost 3,6 kg, vek baterije 12 sati, Bluetooth, tvrdi plastični kofer
Proizvođač:
DJI
Home / Novi brojArhiva • Opšte temeInternetTest driveTest runPD kutakCeDetekaWWW vodič • Svet igara
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontaktSaradnjaOglasiPretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opšte teme
Internet
Test Drive
Test Run
PD kutak
CeDeteka
WWW vodič
Svet igara



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera