TEST DRIVE<>
092019<><>

AMD Ryzen 5 3600X, Gigabyte X570 Aorus Master i Biostar Racing X570GT8

Uspešna sredina

Nakon inicijalnog upoznavanja sa trećom generacijom Ryzen procesora uz model 3700X, o kome smo pisali u prošlom broju, red je došao i na zlatnu sredinu. Ovoga puta pozabavili smo se modelom oznake 3600X, koji bi odnosom cene i performansi mogao da postane vrlo popularan među onima koji planiraju svoju narednu konfiguraciju. Takođe, nastavljamo i sa testovima matičnih ploča sa novim X570 čipsetom, pa smo za ovu priliku spremili dva modela, suštinski slična, ali cenovno veoma različita. Međutim, najpre koja reč o procesoru.

AMD Ryzen 5 3600X

 
Kako smo se arhitekturom treće generacije Ryzen procesora detaljno bavili u prethodnom broju, pomenućemo samo osnovno, da to više nisu uniformni čipovi kod kojih se sve komponente koje sačinjavaju procesor nalaze na jednoj fizičkoj pločici (die), već je jedan deo, nazvan IOD (skraćeno od input/output die), izdvojen na sopstvenu pločicu. On sadrži memorijski kontroler, ali je zadužen i za kontrolu M.2, USB i SATA uređaja koji su direktno povezani sa procesorom. Kako su jezgra svakog Ryzen procesora raspoređena u grupe od po četiri, od kojih svaka grupa čini jedan CCX (core complex), a dve takve grupe čine fizičku celinu nazvanu CCD (Core Chiplet Die), lako je izvući zaključak da se model 3600X sastoji upravo iz jednog takvog CCD modula i već pomenutog IOD dela. Pošto se radi o procesoru sa šest fizičkih i 12 logičkih jezgara, dolazimo do zaključka da je po jedno jezgro u svakoj od CCX grupa isključeno.

Potrošnja ovog modela deklarisana je na 95 vati, što je znatno više u odnosu na model 3700X, koji uz to ima i dva jezgra više. Ipak, inicijalno viši radni takt i agresivnije „boostovanje” svakako zahtevaju i više struje, ali i pružaju adekvatne performanse, pa tako 3600X u nekim testovima ume da bude i za nijansu brži od jačeg brata, uprkos manjem broju jezgara i prilično nižoj ceni.

Kao i svi Ryzen procesori, 3600X takođe je otključan, ali to ne znači da će biti preterano raspoložen za overklok. Fabričke boost vrednosti ionako dostižu neki realan maksimum po pitanju radne frekvencije, i automatika koja određuje koje će jezgro raditi na kom taktu u svakom trenutku odlično obavlja svoj posao, tako da su rezultati dobijeni ručnim overklokom generalno lošiji.

Kada je reč o performansama, 3600X se odlično nosi sa svime što jednom desktop procesoru može da bude servirano. U igrama ne zaostaje u odnosu na konkurenciju, a u većini ostalih zadataka je uglavnom brži. Tržišni uspeh jedino može da mu pokvari nešto slabiji „brat blizanac”, model 3600 bez sufiksa X, kod koga su vrednosti radnog takta za po 200 megaherca niže u inicijalnom i boost režimu, a čija je potrošnja deklarisana na 65 vati. Razlika u performansama ogleda se u jednocifrenom broju procenata, a u ceni je čak 25 odsto, pa ne sumnjamo da će mnogima upravo taj model biti primarni izbor.

Gigabyte X570 Aorus Master

 
Iako ovo nije najbolji Aorus model sa X570 čipsetom, Master svakako opravdava svoje zvučno ime, jer je reč o izuzetno kvalitetnoj matičnoj ploči koja iz ove platforme izvlači maksimum na svakom polju.

Naponsku sekciju čini 14 naponskih faza, čije se komponente odlikuju vrhunskim kvalitetom. Masivni hladnjaci koji ih prekrivaju i čija toplotna cev ostvaruje direktan kontakt sa svakom pojedinačnom komponentom obezbeđuju odličnu termalnu disipaciju, a što je jedan od osnovnih uslova za stabilan rad, pa će tako svaki AM4 procesor, bez obzira na broj jezgara i broj dodatnih megaherca prilikom overkloka, moći da dostigne svoje krajnje domete.

Hladnjacima su snabdeveni i M.2 slotovi, čija brzina i dostupnost nije uslovljena upotrebom PCI-E slotova, što je za svaku pohvalu. Jedino ograničenje na koje će korisnik koji želi da koristi sve M.2 i PCI-E slotove naići je automatsko isključivanje dva od ukupno šest SATA portova, što je zaista mala cena naspram tako svestrane funkcionalnosti.

Elektromagnetno izolovani i mehanički ojačani memorijski i PEG slotovi pune dužine odavno su standard na boljim Gigabyte pločama, pa su upotrebljeni i ovoga puta. Raspored PEG slotova je odličan, a velika propusna moć PCI-E 4.0 magistrale omogućava kreiranje najmoćnijih mogućih SLI/Crossfire konfiguracija, bez ograničenja koja je potencijalno nametala starija verzija magistrale.

Za mrežnu komunikaciju zadužena su dva Intel kontrolera, od kojih je jedan klasični gigabitni, dok se drugi stara za bežičnu komunikaciju i podržava IEEE 802.11ax standard, rad na 2,4 i pet gigaherca, uz Bluetooth 5.0 mogućnosti. Kao pojačanje klasične LAN mreže, tu je i Realtekov kontroler koji nudi brzine do 2,5 gigabita po sekundi.

Zvučni sistem sastoji se od Realtekovog ALC1220-VB čipa, potpomognutog Nichicon Gold audio-kondenzatorima i pozlaćenim konektorima, kao i ES9118 digitalno-analognim konverterom signala, koji će se postarati da upotpuni zvučni ugođaj.

Overklok sekcija ploče nije preterano bogata za ovu klasu, ali je sasvim dovoljna, imajući u vidu da Ryzen procesori baš i nisu raspoloženi za visoke obrtaje. Ipak, podrška dobrom hlađenju nije izostala, pa uz sedam PWM konektora za ventilatore, od kojih dva mogu da isporuče struju jačine od po dva ampera, svakako neće manjkati opcija za regulaciju radne temperature. Kada je reč o hlađenju, za pohvalu je i integrisani i, maltene nevidljivi, ventilator koji hladi čipset. Svoj zadatak je uvek obavljao bez greške, a pritom uspevao da ostane nečujan, što je prava retkost među ventilatorima tako malog prečnika, koji su po pravilu vrlo brzi i bučni kako bi uopšte uspeli da nešto i ohlade, što ovde nikako nije slučaj.

Detalji koji će se nekima dopasti, a koji će mnogima biti čist višak, pogotovo zato što utiču na ionako visoku cenu ploče su sistem LED osvetljenja, poznat pod nazivom RGB Fusion, kao i backplate ploče, koji nema nikakvu praktičnu svrhu, sem što ozbiljno utiče na masu ploče i bespotrebno joj daje na čvrstini. Kao da bi se debela štampana ploča iskrivila da nije njega, ali to je već stvar prestiža. Isto je i sa cenom, pošto ovaj model na domaćem tržištu košta gotovo 500 evra, čime se automatski svrstao u klasu rariteta.

Biostar Racing X570GT8

 
Dugi niz godina je Biostar važio za jednog od onih proizvođača za čije proizvode smo saznavali stihijski, u skladu sa uvoznom politikom lokalnih distributera. Srećom, situacija se popravila i sve češće srećemo njihove proizvode. Kako Biostarovi proizvodi nikada nisu ni pokušavali da se svrstaju u vrhunske, mnogim korisnicima su ostali „ispod radara”, što je prava šteta, jer se za uloženi novac zaista dobijalo dosta.

Racing je model ploče koji je dobar primer tog pravila, jer korisniku ne uskraćuje mnogo u odnosu na višestruko skuplju konkurenciju. Nešto skromnija naponska sekcija možda neće izvući svaki megaherc iz Ryzena sa 16 jezgara, ali to kod ove generacije zaista i nije naročito bitno. Treći M.2 i PEG slot dele linije magistrale, pa neće funkcionisati pri maksimalnim brzinama ukoliko se koriste istovremeno, a isto važi i u slučaju da se koristi neki od malih, PCI-E x1 slotova. Ipak, korisniku ostaje dovoljno prostora da bez ograničenja koristi prva dva PEG i M.2 slota, a da, ukoliko uopšte ima potrebe za time, odmeri kako će iskoristiti ostale na najbolji način. Više se od ploče ovog cenovnog ranga i ne može očekivati.

Ostatak opreme prilično je spartanski i obezbeđuje osnovnu funkcionalnost. Tako je mrežna podrška svedena na jedan, običan, gigabitni LAN kontroler, a ni zvučni procesor ne može da se pohvali pikanterijama poput namenskih audio-kondenzatora, pojačala za slušalice i dodatnih DAC čipova. Zato pravi kuriozitet predstavlja prekidač za izbor jednog od dva BIOS-a, što je nemerljivo korisna opcija u nekim situacijama. A kad već pominjemo BIOS, red je da napomenemo da je, uprkos predrasudama, prilično bogat opcijama, lepo i pregledno organizovan, te da ne zaostaje za konkurencijom ni po jednom bitnom parametru.

Jedino što donekle kvari utisak jeste ventilator hladnjaka čipseta koji ponekad ume da bude čujan, a i potpuno je otvoren i lako se može desiti da nepažnjom korisnika neki od kablova, čiji se silni konektori nalaze baš u neposrednoj blizini, bude zahvaćen njegovom elisom, što može da dovede do nezgodnih posledica.

• • •

Utisak koji je na nas ostavio model srednje klase novih Ryzena je da će ovo biti vrlo uspešna generacija. Možda je samo preterano koristiti srednju klasu procesora uz X570 čipset, jer će oni savršeno raditi i na starijim X470/B450 pločama, koje su osetno jeftinije. Ipak, ko želi blagodeti PCI-E 4.0 magistrale po svaku cenu, odlično će proći uz Biostarovu ploču, koja košta svega 120 evra na domaćem tržištu, zbog čega su joj svi nedostaci i ograničenja apsolutno oprošteni.

Vladimir TRAJKOVIĆ

PerformanseR5 3600XR7 3700XRazlika [%]
SiSoft Sandra
Floating point [GFLOPS]17323435.26
Multimedia performance [Mpx/s]5536018.68
AES256 Encrypt./decrypt. [GB/s]18.020.312.78
Asus RealBench
Image editing [score - s]184237 -29135598 - 39-26.40
H.264 Video encoding [score - s]160140 - 33212031 - 2532.40
Heavy multitasking [score - s]190222 - 40187986 - 41-1.18
Maxon Cinebench
R11.5 CPU Single [score]2.252.23-0.89
R11.5 CPU Multi [score]17.322.9532.66
R15 CPU Single [score]200198-1.00
R15 CPU Multi [score]1616209529.64
R20 CPU Single [score]495493-0.40
R20 CPU Multi [score]3631475230.87
 
XFX Radeon RX 5700 XT, MSI Radeon RX 5700 i Sapphire Pulse Radeon RX 5700
AMD Ryzen 5 3600X, Gigabyte X570 Aorus Master i Biostar Racing X570GT8
Šta mislite o ovom tekstu?
Antec VSK10 i FSP CST310
Gigabyte Aorus NVMe Gen4 SSD 1TB
Asus TUF Gaming GT501
FSP Twins 500W
FSP Eco 600 UPS
Asus ROG Ryuo 240 i ThermalTake Water 3.0 240 ARGB
LG 27UL500
AOC 24P1
Dell Vostro 14 5481
Just Link USB-C Hub with RJ45 (JL-CHL03B)
Hisense H43B7500
Syrp 3-Axis Indie Kit
DJI Ronin-S
Just Link 1 to 4 HDMI Splitter (JL-0104M)
Energy Sistem Outdoor Box Bike
D-Link GO-SW-8E

AMD Ryzen 5 3600X
Takt:
3,8 GHz (4,4 GHz Turbo)
Broj jezgara:
6/12 (fizička/logička)
Podnožje:
AM4 (1331)
Keš memorija (L2 + L3):
3 + 32 MB
Memorijski kontroler:
dual channel DDR4 3200 MHz, podrška za XMP profile
Ostalo:
7/12 nm, TDP 95 W, 24 PCI-E 4.0 linija, od toga 4 rezervisano za komunikaciju sa čipsetom
Proizvođač:
AMD

Gigabyte X570 Aorus Master
Čipset/podnožje:
AMD X570/AM4
Memorija:
DDR4, 4 slota, maks. 128 GB / 4400 MHz, dual channel
Napajanje i naponska sekcija:
1 × 24-pin ATX, 2 × 8-pin EPS 12V, 14-fazna naponska sekcija
Slotovi za proširenje:
3 × PCI-E 4.0 x16 (x16/x8/x4), podrška za dvostruke SLI i Crossfire konfiguracije, 1 × PCI-E 4.0 x1, 3 × M.2 PCIe x4, 6 × SATA 3 (6 Gbit/s)
USB:

3 + 1 USB 3.1 (tip A i C) na zadnjem panelu + 1 opcioni tip C na unutrašnjem konektoru, 2 × USB 3.0 na zadnjem panelu + 4 opciona na internim konektorima, 4 × USB 2.0 na zadnjem panelu + 4 opciona USB na internim konektorima
Mreža:
1 × Intel Gigabit LAN, 1 × Realtek 2,5 Gigabit LAN, Intel Wi-Fi 6 (802.11 a/b/g/n/ac/ax, dual band 2,4 i 5 GHz) + Bluetooth 5.0
Zvuk:
Realtek ALC1220-VB, ESS Sabre ES9118 DAC, Nichicon Fine Gold audio-kondenzatori, pozlaćeni konektori, podrška za 7.1, optički izlaz
Hlađenje:
aktivno hlađen čipset, pasivno hlađena naponska sekcija sa toplotnom cevi, pasivno hlađeni M.2 uređaji, 7 × PWM konektori za ventilatore (od toga 2 × 2 A konektora)
Overklok sekcija:
clear CMOS i Q-Flash+ tasteri na zadnjem panelu, naponski i reset taster, prekidači za izbor BIOS-a, status LED displej, naponske merne tačke
Ostalo:
premium 10K kondenzatori, Dual BIOS, RGB Fusion LED osvetljenje + podrška za eksterne RGB LED trake (dva konektora)
Dimenzije:
30,5 cm × 24,4 cm, ATX
Proizvođač:
Gigabyte

Biostar Racing X570GT8
Čipset/podnožje:
AMD X570/AM4
Memorija:
DDR4, 4 slota, maks. 128 GB / 4400 MHz, dual channel
Napajanje i naponska sekcija:
1 × 24-pin ATX, 1 × 8-pin EPS 12V + 1 × 4-pin 12V, 12-fazna naponska sekcija
Slotovi za proširenje:
3 × PCI-E 4.0 x16 (x16/x8/x4), podrška za dvostruke SLI i Crossfire konfiguracije, 3 × PCI-E 4.0 x1, 3 × M.2 PCIe x4, 6 × SATA 3 (6 Gbit/s)
USB:

1 + 1 USB 3.1 (tip A i C) na zadnjem panelu, 4 × USB 3.0 na zadnjem panelu + 4 opciona na internim konektorima, 4 opciona USB 2.0 na internim konektorima
Mreža:
1 × Intel i211AT Gigabit LAN
Zvuk:
Realtek ALC1220, pozlaćeni konektori, podrška za 7.1, optički izlaz
Hlađenje:
aktivno hlađen čipset, pasivno hlađena naponska sekcija, pasivno hlađeni M.2 uređaji, 5 × PWM konektori za ventilatore
Overklok sekcija:
clear CMOS, naponski i reset taster, prekidač za izbor BIOS-a, status LED displej
Ostalo:
premium 10K kondenzatori, podrška za eksterne RGB LED trake (dva konektora)
Dimenzije:
30,5 cm × 24,4 cm, ATX
Proizvođač:
Biostar
Kontakt:
WinWin
Home / Novi brojArhiva • Opšte temeInternetTest driveTest runPD kutakCeDetekaWWW vodič • Svet igara
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontaktSaradnjaOglasiPretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opšte teme
Internet
Test Drive
Test Run
PD kutak
CeDeteka
WWW vodič
Svet igara



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera