PHONE ZONE<>
012017<><>

Lenovo Moto Z + MotoMods

Mobilna modularnost, redefinisana

Modularni plug and play jeste koncept s kojim u svetu PC-a živimo odvajkada: upravo je mogućnost lake i brze zamene komponenti pomogla prastarim PC računarima da potope konkurenciju i postanu dominantna sila na korporativnoj i „civilnoj” sceni. Polovična modularnost postoji i kod prenosnih računara, to jest onoga što se podrazumeva pod pojmom laptop ili notebook. A šta ćemo s mobilnim telefonom? Po definiciji, i to je prenosni računar čija je osnovna distinkcija u odnosu na etablirani pojam PC prenosnika drugačiji korisnički interfejs i interna arhitektura.

Godine eksperimentisanja ove sezone donele su prve ozbiljne plodove na planu modularnih mobilnih telefona. LG G5, koji je proletos predstavljen na sajmu u Barseloni, bio je prvi komercijalni proizvod ovog tipa, ali se tržišno nije primio iz više razloga, pre svega usled rogobatno rešene modularnosti koja je zahtevala gašenje telefona, vađenje baterije, priključivanje modularnog dodatka i ponovno uključivanje telefona, što ne zvuči udobno ni kad se stavi na papir, a kamoli kad se proba u praksi. Tržišnom neuspehu tog telefona dodatno je doprineo nedostatak smislenih dodataka osim tri koji su inicijalno predstavljeni s njim. Koncept mobilne modularnosti pretio je da implodira pre nego što se čestito ispilio iz jajeta...

Da je ovo strip umesto teksta, sada bi vas zabljesnula slika telefona Lenovo Moto Z u pripijenom kostimu superheroja koji iz nabujale reke vadi lepoticu, personifikovanu mobilnu modularnost, i u naručju je prenosi na suvo... Moto Z je sve ono što LG G5 nije: elegantan je i podržava trenutnu, hot swap plug and play modularnost. Prosto rečeno, kad se stave jedan pored drugog i uporede u sferi integracije opcionih dodataka, južnokorejski telefon izgleda kao nešto što je kukom na štapu izvađeno iz močvare u koju je upalo 1874.

U svojoj „goloj” formi, Lenovo Moto Z je trenutno najtanji smartfon na svetu, sa debljinom od svega 5,19 mm. Skladno metalno kućište na poleđini krije elemente koji omogućavaju lako i brzo postavljanje i skidanje dodataka, takozvanih MotoMods elemenata. Trenutno postoje četiri takva dodatka: Hasselblad True Zoom foto-aparat, Insta-Share projektor, JBL SoundBoost eksterni zvučnik i Incipio offGRID Power Pack, to jest elegantna eksterna baterija. Svaki od ovih dodataka magnetski se „lepi” na poleđinu telefona (telefon je magnetizovan) i sistemski automatski integriše pomoću 16 pozlaćenih konektora u donjem delu uređaja. Ceo proces je trenutan i apsolutno brainless: približite dodatak telefonu i uz jedno „flop” možete odmah da ga koristite, bez gašenja, resetovanja, vađenja ili bilo čega drugog.

Detaljniji opis svakog pojedinačnog dodatka potražite u zasebnim sekcijama u okviru teksta, a sada sledi kraći opis osnovnog uređaja. Hardverska creva telefona ista su kao kod konkurentskih flegšipova poput LG G5 i Samsung Galaxy S7/S7 edge: Qualcomm Snapdragon 820, 4 GB RAM i Android 7.0 (Nougat) funkcionišu kao skladna, brza i glatka celina kojoj se u normalnom radu ili igranju najzahtevnijih igara ne može zameriti ama baš ništa. Odlični AMOLED ekran u qHD rezoluciji (1440p) dopunjuje superiorni utisak koji ovaj telefon odaje na prvi pogled, koji će vam malo splasnuti kad shvatite da je metalno kućište najefikasniji magnet za otiske prstiju koji ste do sada imali prilike da probate. Delimičnu prevenciju toga može da predstavlja tzv. Style Shield, dodatak koji se kači na gola leđa telefona kad na njega nije priključen nijedan od MotoMod dodataka. Osnovni Style Shield, koji skladno zaobljava telefon, besplatno se dobija u osnovnom paketu, a njegove drvene, kožne i plastične varijante s različitim dezenima kupuju se zasebno.

Kamera od 13 Mpx ostavlja malu izbočinu na poleđini uređaja i ni po čemu se ne izdvaja od nekog proseka za ovu klasu uređaja. Vredi istaći da pravi odlične slike u uslovima dobrog svetla, ali u polumraku ne radi tako dobro kao ona na Samsungovim flegšipovima. Sposobna za snimanje 4K videa u 30 fps (i 1080p u 60 fps), HDR, ima laserski autofokus, optičku stabilizaciju i sve drugo u skladu sa cenovnom klasom uređaja. Prednja kamera je takođe solidna, a 5 Mpx je prava mera za ono čemu je namenjena.

Lenovo Moto Z je telefon koji nema 3,5 mm konektor za slušalice, što pokazuje da je Appleov debilizam prilično virulentan. U osnovnom pakovanju dobijate konvertor sa USB-C na 3,5 mm audio, ali, kao i u slučaju Apple iPhonea 7, ne možete istovremeno da slušate muziku i punite telefon osim ukoliko ne koristite Bluetooth slušalice. Baterija se, naravno, ne vadi, a zbog jurcanja za tankim profilom, nije mogla da bude nešto preterano jaka: 2600 mAh je slabije od konkurentskog proseka i potrajaće vam ceo dan samo ako ne arčite telefon. Doduše, Moto Z podržava brzo punjenje, tako da je ova manjkavost time delimično kompenzovana.

Lenovo Moto Z je srednji model nove Z serije: MotoMods dodaci mogu da se koriste i na modelima Moto Z Play i Moto Z Force, o kojima ćemo detaljnije pisati u narednim brojevima. Cena Lenovo Moto Z telefona bez dodataka na našem tržištu iznosi 81.123 dinara kad se uzima u prodavnici bez ugovorne obaveze, a izgleda da će moći da se kupi i kod mobilnih provajdera.

Hasselblad True Zoom

Najimpresivniji MotoMod nastao je u saradnji s renomiranim švedskim Hasselbladom. Kompanija koja je slala svoj foto-aparat na Mesec uvek je igrala na kartu kvaliteta uz minimalno obaziranje na cenu koju takav kvalitet podrazumeva. Njihovi foto-aparati su sinonim za vrhunsku profesionalnu fotografiju: takozvani srednji format aparata sa senzorima koji su mnogo veći od Nikonovih i Canonovih. U poslednje vreme dosta eksperimentišu i sa manjim foto-aparatima, pa su na tržište izbacili i svoj prvi kompaktni aparat bez ogledala, X1D. Cijena – prava sitnica, 9000 evra samo za telo...

Koliko je nama poznato, True Zoom je njihov prvi eksperiment s malim senzorom. Kao i drugi MotoMod dodaci, i ovaj je u potpunosti plug and play – priključen na mobilni radi s istim softverom kao i kamera na samom mobilnom i nema prilagođavanja novim opcijama. Osećaj pri korišćenju je odličan zbog dobrog gripa i standardnih komandi za zumiranje i slikanje, baš kao kod bilo kog kompaktnog foto-aparata više klase. 10x optički zum omogućava mnogo oštrije slike nego bilo koji digitalni zum, ali prilikom većeg zumiranja ili slabijeg osvetljenja primećuje se smanjena brzina fokusiranja.

U odnosu na osnovnu kameru telefona, True Zoom donosi nekoliko krupnih ograničenja: iako, recimo, ima mogućnost slikanja RAW slika, ne podržava HDR koji postoji na osnovnoj kameri. Primetno je automatsko procesiranje šuma u jpg fajlovima čak i na malim ISO vrednostima, a kod videa ne postoji mogućnost snimanja u 4K rezoluciji (ponovo, osnovna kamera ima tu opciju)... Sve u svemu, ima dosta prostora da se nekim budućim softverskim apdejtom dodaju opcije koje trenutno nedostaju i isprave prisutni bagovi.

Zaključak je da ovaj dodatak predstavlja dobar foto-aparat za korišćenje na dnevnom svetlu koji, nažalost, pati od svih standardnih mana malog senzora koje čak ni slavni Hasselblad nije mogao da ispravi. Poput čuvenih (i skupih) Leica foto-aparata, True Zoom će biti modni dodatak onima koji prosto moraju da imaju Hasselblad u svom džepu i da slikaju njime: veliko i upadljivo H na najvidljivijem delu uređaja sugeriše na to da su ciljni klijenti oni kojima je utilitarni fenseraj primarna stavka. Hasselblad True Zoom bi trebalo da košta 300 evra.

Insta-Share projector

Ovo je portabl projektor za amatersku primenu, zapravo, za zezanje s prijateljima ili zabavljanje grupe dece uz Youtube klipove. Rezolucija je skromna (480p), svetlina od 50 lumena očekivana za dimenzije uređaja, a ugrađena baterija od 1100 mAh obezbeđuje 1 dodatni sat projekcije (može da se dopunjava preko USB-C konektora na samom projektoru). Lampa je deklarisana na 10.000 sati, a cena projektora bi trebalo da iznosi 300 evra.

JBL SoundBoost

Eksterni stereo modul sa dva zvučnika od po 3 W obezbeđuje dodatnu dozu audio „paprike” kad se nađete na roštilju, kampovanju, putovanju ili, šta ja znam, u zatvoru. Ugrađena baterija od 1000 mAh obezbeđuje 10 sati muzike, a možete je zasebno puniti putem USB-C konektora koji postoji na samom modulu. Cena JBL Soundboosta iznosi 80 evra, što je OK s obzirom na brend uređaja, mada smo probali mnoge Bluetooth zvučnike koji se slično čuju, a koštaju duplo manje para.

Incipio offGRID Power Pack

U pitanju je eksterna baterija koja elegantno prijanja uz zadnju stranu telefona: iako ga čini debljim, ovo rešenje je svetlosnim godinama bolje od power ciglice s koje vam telefon landara na kablu. Postoje dve verzije ovog dodatka: jeftinija (60 evra) i skuplja (70 evra) koja podržava bežično punjenje.

• • •

Summa summarum, akvizicija od strane Lenova ispala je najbolja stvar koja je mogla da se desi legendarnom američkom tech brendu koji je Google kupio radi patenata i ostavio da tavori godinama. Moto Z telefon ostaće upamćen kao „drugi pravi, ali realno prvi pravi” modularac u istoriji mobilnih telefona koji će kompaniji Lenovo obezbediti još dublji prodor na tržište.

Miodrag KUZMANOVIĆ

 
Lenovo Moto Z + MotoMods
Šta mislite o ovom tekstu?
LG G5 SE
Wiko U Feel
Huawei Mate 9
MuscleMatics
ChronoSpin
Story of Life
iMigraine
Silk Paints
ALIVE Movie Maker
Adobe Photoshop Fix
Adobe Photoshop Sketch
PhotoScan by Google Photos
Noisli
Contextual App Folder
Fingerprint Gestures

Lenovo Moto Z
Operativni sistem:
Android 7.0
Dimenzije:
153,3 x 75,3 x 5,2 mm/136 g
Ostalo:
Qualcomm Snapdragon 820 čip-set (Quad-core, 2 x 2, 15 GHz CPU + 2 x 1,6 GHz CPU + Adreno 530 GPU), 5,5” AMOLED (1440 x 2560, 535 ppi), 4 GB RAM, 32/64 GB interne memorije, nano SIM, Corning Gorilla Glass 4, microSD, Bluetooth 4.1, A2DP, LE, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, WiFi Direct, hotspot, FM radio, A-GPS + GLONASS, NFC, GSM/HSPA/LTE, USB-C 1.0, 13 Mpx primarna kamera (f/1,8, laserski autofokus, OIS, dual-LED, dual-tone blic, 2160p@30 fps, 1080p@60 fps video), 5 Mpx sekundarna kamera (f/2,2, LED blic, 1080p), Li-Ion baterija 2600 mAh
Performanse:
AnTuTu 133992; Geekbench 1763 (Single-Core), 5160 (Multi-Core)
Proizvođač:
Lenovo/Motorola

Hasselblad True Zoom
Dimenzije:
152,3 x 72,9 x 9,0 – 15,1 mm (max zoom)/145 g
Ostalo:
senzor 12 Mpx (BSI CMOS, 1/2,3 inča, f3,5-6,5), 10x optički, 4x digitalni zum, makro 5 cm @1x – 1,5 m @10x, Xenon blic, OIS, ISO Auto, 100, 200, 400, 800, 1600, 3200, JPG/RAW/MPEG4, 1080p video.

Insta-Share projector
Dimenzije:
153 x 74 x 11 mm/125 g
Ostalo:
Rezolucija 854 x 480 WVGA (480p), DLP tehnologija, 50 lumena, kontrast 400:1, 16:9, 1100 mAh ugrađena baterija, nožica (kickstand)

JBL SoundBoost
Dimenzije:
152 x 73 x 13 mm/145 g
Ostalo:
Stereo zvučnici 6 W (2 x 3 W), 80 dBSPL @ 0,5 m, USB-C, 1000 mAh ugrađena baterija, nožica (kickstand)

Incipio offGRID Power Pack
Dimenzije:
152,7 x 73,5 x 6,2 mm/79 g
Ostalo:
2220 mAh, postoji i verzija za bežično punjenje
Home / Novi brojArhiva • Opšte temeInternetTest driveTest runPD kutakCeDetekaWWW vodič • Svet igara
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontaktSaradnjaOglasiPretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opšte teme
Internet
Test Drive
Test Run
PD kutak
CeDeteka
WWW vodič
Svet igara



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera