PHONE ZONE<>
112016<><>

Asus Zenfone 3

Treća sreća

Začeti sa idejom da oplemene tržišta u razvoju, originalni Asusovi Zenfone telefoni, koji obuhvataju modele niže i srednje klase sa Intelovim Atom procesorima, napravili su te 2014. godine vrlo dobar posao za tajvansku kompaniju. Sa drugom generacijom priča nije bila toliko uspešna, kako zbog jače konkurencije tako i zbog objektivnih nedostataka prvih modela (loša autonomija, konfuzan interfejs, zagrevanje...), koji su ovom prilikom uglavnom bili otklonjeni. Ove sezone, kada su nižim i srednjim segmentom zagospodarili neki novi klinci, Asus svoje parče kolača traži u taboru u kome glavnu reč vode Apple, Samsung i ostatak svite koja perspektivnoj srednjoj klasi prilazi s posebnom pažnjom. Skorašnji „zapaljivi” događaji u suparničkom taboru jesu u liniji sa novom strategijom, ali put do novih kupaca treba asfaltirati kvalitetnim proizvodima, kojih Asus ovoga puta ima dovoljno.

Na estetskom planu postoje znatne dizajnerske promene koje prave diskontinuitet sa starijim modelima. Zenfone 3 je bez sumnje najlepši Asusov telefon do sada, o čemu svedoči i Good Design Award 2016, priznanje kojim se ovenčao početkom prošlog meseca. Zaobljeno kućište crne (odnosno zlatne ili plave) boje sa metalnom osnovom i staklenom površinom koja se po modernom „2,5D” šablonu „preliva” preko bočnih ivica i na prednjoj i na zadnjoj strani odiše elegancijom i bogatom aromom luksuza. Utisak neznatno splašnjava kada se uvidi da staklena površina skida masnoću s prstiju bolje od „Veniša” i klizi u ruci kao sapun, pa nije teško zamisliti scenario u kome se posle padova pojavljuju pukotine na staklu; Gorilla Glass 3 zaštita uliva izvesno poverenje, ali i pored nje ostaje preporuka za nabavku zaštitne maske (Asus proizvodi preklopnu masku za ovaj model). Metalni okvir u safirno crnoj boji se praktično lepi za kožu i tako smanjuje mogućnost ispadanja, no ipak nije na odmet biti stalno na oprezu.

Na prednjoj strani najviše prostora zauzima ekran sa relativno uzanim trakama uz bočne ivice; iznad ekrana raspoređeni su senzori, zvučnik slušalice i signalni LED, a ispod njega tri kapacitivna tastera, nažalost bez pozadinskog osvetljenja. Na donjoj ivici su USB Type-C konektor, mikrofon i zvučnik, na desnoj su mehanički tasteri, a na gornjoj samo 3,5-milimetarski audio priključak. Fijoka za SIM i microSD kartice je ugrađena u levu ivicu kućišta i vadi se pomoću iglice. Na zadnjoj strani, koja je takođe prekrivena staklom, nalazi se ružnjikavo četvrtasto ispupčenje sa prozorom za sočivo kamere, koje je zaštićeno safirnim staklom otpornim na grebanje (uprkos zaštiti, bolje bismo se osećali da kamera ne štrči toliko). Pored sočiva je dvobojni LED blic, a neposredno ispod kamere čitač otiska prsta, u udubljenju oivičenom srebrnim prstenom.

Mere u kojoj kvalitet ekrana utiče na ukupni utisak o telefonu u Asusu su i te kako svesni, tako da po tom pitanju nema većih kompromisa. Super IPS+ panel je mudar izbor, jer obezbeđuje sve što je potrebno da korisnika obuzme utisak da u ruci drži aparat možda i vredniji od uloženog novca: slika ima besprekornu oštrinu, osvetljenje na nivou najskupljih modele, uz prikaz boja koji ne zaostaje za AMOLED ekranima. Tokom testiranja nije bilo prilike u kojoj bismo se požalili na kvalitet slike, čak ni tokom šetnje po vedrom oktobarskom danu, a uz odličnu vidljivost pod sunčevim svetlom obezbeđeni su i široki uglovi gledanja, kao i filter koji prijatno prigušuje osvetljenje tokom rada u potpunom mraku. Podešavanje parametara slike, kao što su temperatura, filteri, boje i druge karakteristike, obavlja se putem aplikacije Splendid. Valja primetiti i to da ekran detektuje kontakt s prstima i preko običnih rukavica.

Hardverska konfiguracija uključuje odličan osmojezgarni Snapdragon 625 sa klokom od dva gigaherca, Adreno 506 grafiku i četiri gigabajta LPDDR3 RAM. Ugrađenih 64 gigabajta interne memorije može se proširiti microSD karticama maksimalnog kapaciteta do dva terabajta, a Asus u saradnji s Guglom nudi još i 100 gigabajta besplatnog cloud prostora na period od dve godine. Standardni hibridni SIM slot prima jednu nano SIM i jednu microSIM ili microSD karticu, pri čemu obe SIM kartice podržavaju 3G/4G mreže, ali ne u isto vreme (izbor primarne kartice vrši se softverski). Telefon energijom snabdeva litijumska baterija od 3000 mAh, sa podrškom za brzo punjenje: uz odgovarajući punjač potrebno je oko 90 minuta da se napuni, sa standardnim punjačem dvostruko više. Autonomija je svakako iznad proseka, tako da smo radni dan obično završavali sa 30 do 40 odsto preostalog kapaciteta. Što se zvuka tiče, novi zvučnik sa pet magneta obezbeđuje, kako tvrdi proizvođač, i do 40 odsto bolje performanse u odnosu na starije Zenfone uređaje. Svakako možemo da potvrdimo da je glasan toliko da ćete ga čuti i uz krešendo simfonijskog orkestra, ali nismo stekli utisak o nekom vanserijskom kvalitetu zvuka. Što se tiče brzine, Zenfone 3 više nego korektno obavlja sve zadatke, od bunarenja po internetu do zahtevnijih igara. Vrednosti sa testova slabije su u odnosu na Snapdragon 820 i slične high-end platforme, ali u realnim uslovima ta razlika se praktično ne primećuje.

Ozbiljnost s kojom se prišlo izradi novog Zenfonea ilustruju i nove kamere, prilagođene zahtevima više klase. Asus se oslonio na Sonyjev senzor IMX298 rezolucije 16 megapiksela (osam megapiksela na prednjoj kameri), Largan sočivo sa otvorom f/2.0 i novu TriTech tehnologiju za automatsko fokusiranje koja se može opisati kao kombinacija laserskog, faznog i kontinuiranog režima. Prostije rečeno, kada „uhvati” objekat – a to čini veoma brzo – kamera se „zalepi” za njega i ne dozvoljava da se fokus izgubi dok se telefon vrpolji u ruci. U praksi ovo mnogo olakšava rad i korišćenje kamere čini pravim uživanjem, naročito u poređenju sa nervoznim fokusiranjem kod većine drugih telefona u ovoj klasi. Aplikacija za rad s kamerom je upeglana do tančina, a odličnom kvalitetu fotografija i video snimaka kumuju i optička i elektronska stabilizacija slike. Performansama kamere smo veoma zadovoljni, uz jedinu zamerku na rezultate pod slabijim osvetljenjem, zbog kojih Zenfone 3 verovatno nije najbolja opcija za fotografisanje u mraku. Veliki plus za multimedijalno orijentisane korisnike biće i mogućnost snimanja videa u 4K rezoluciji.

Korisnički interfejs ZenUI 3.0 je takođe prošao ozbiljan fejslifting i sada izgleda, ali i funkcioniše bolje nego ikad. Pored lepšeg dizajna, bogatog izbora raznovrsnih tema i fluidnih animacija, postoje i realtime animirani efekti časovnika i aktuelnih meteoroloških prilika, efekti paralaksnog skrolovanja tapeta koji radnoj površini pruža osećaj dubine i nova funkcija ZenMotion, koja na velika vrata uvodi gestove u upravljački interfejs (uključena je i opcija za smanjenje radne površine, radi lakšeg korišćenja pomoću jedne ruke). U izvesnoj meri iskorišćene su mogućnosti senzora otiska prsta, ali ostaje prostor da se ovaj dodatak još bolje iskoristi.

Zenfone 3 ima pregršt aduta u rukavu i spreman je da se suoči i sa najozbiljnijim konkurentima. Lep dizajn koji prati odličan kvalitet izrade, sjajne performanse, fantastičan ekran i optimizovan softver valja još samo ispratiti adekvatnom cenom, za koju se iskreno nadamo da neće biti previsoka.

Gradimir JOKSIMOVIĆ

 
Apple iPhone 7 i iPhone 7 Plus
Alcatel Pixi 4 (4 i 5)
Asus Zenfone 3
Šta mislite o ovom tekstu?
Google Allo
NeuroNation
Vučilo
Google Trips
Night Mode
Widgetsoid
Flash On Call and SMS
SMS Auto Reply Text Message
Solo Locker
Cute Note

Operativni sistem:
Android 6.0.1
Dimenzije:
152,6 x 77,4 x 7,7 mm / 155 g
Ostalo:
Qualcomm MSM8953 Snapdragon 625 čipset (octa-core 8 x 2 GHz Cortex-A53 CPU + Adreno 506 GPU), 5,5” Super IPS+ (1080 x 1920, 401 ppi), 4 GB RAM, 64 GB interne memorije, microSD do 256 GB, Corning Gorilla Glass 3, Bluetooth v4.2 A2DP/EDR/LE, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/hotspot/Direct, FM radio, GSM/HSPA, microUSB v2.0 Type-C, 16 Mpx 1080p@30 fps / 8 Mpx, micro-SIM + nano-SIM, Li-Ion baterija 3000 mAh
Performanse:
AnTuTu 62594, Geekbench 838 (Single-Core), 4067 (Multi-Core)
Proizvođač:
Asus
Home / Novi brojArhiva • Opšte temeInternetTest driveTest runPD kutakCeDetekaWWW vodič • Svet igara
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontaktSaradnjaOglasiPretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opšte teme
Internet
Test Drive
Test Run
PD kutak
CeDeteka
WWW vodič
Svet igara



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera