TEST DRIVE<>
082016<><>

Asus ZenBook UX360CA

Novi Zen-prevrtač

Konvergencija dva računarska koncepta uvek zvuči kao dobra i primamljiva ideja za korisnike koji su blizu granice, sa bilo koje strane. Realizacija takvog novog, ukrštenog koncepta je, međutim, nešto što po pravilu ima „dečije bolesti” i što se susreće sa preprekama kako na idejnom, tako i na tehnološkom planu. Pošto proizvođači već duže vreme pokušavaju da „pogode” tu, na momente, pokretnu metu, većinu nabora su uspeli da ispeglaju. Zbog toga je Asus pomislio da je vreme da još jednom okuša sreću sa svojim ZenBook konceptom. Ovoga puta u pitanju je flip varijanta ZenBook serije, a kolege iz Asusa su nam na test poslale maksimalno opremljen model.

Poput nekih prethodnih modela iz ove serije, UX360CA, kako glasi puna oznaka novog modela, smešten je u tzv. unibody kućište od brušenog aluminijuma. Čim uzmete novi ZenBook u ruke, jasno vam je po čvrstini kućišta, njegovoj težini i kvalitetu završne obrade da je reč o kvalitetno izrađenom računaru. U isto vreme debljina ovog kućišta je svega 13,9 milimetara, pa mu ne manjka ni elegancije.

Pošto je u pitanju model sa ekranom od 13,3 inča tastatura nema numerički deo, ali su zato tasteri pune širine. Otpor koji tasteri pružaju prilikom kucanja je izuzetno dobro naštimovan, a pošto tasteri imaju hod od 1,5 milimetara, osećaj pri kucanju je vrhunski. Tačped ispod ove tastature je veličine onih koji se ugrađuju na mnogo veće laptope, ali nije baš najsrećnije pozicioniran. Konstruktori su očigledno dali prednost spoljnjem izgledu tastature u odnosu na praktičnost, pa se tako tačped našao na geometrijskoj sredini oslonca za dlanove. Zbog prirodnog položaja šaka za slepo kucanje na tastaturi, ovo nije idealan položaj za tačped, pa se može dogoditi da ga slučajno aktivirate (najčešće desnim dlanom) pri kucanju. Tačped je veoma osetljiv i lako se kontroliše jer Asus koristi tehnologiju sa mobilnih telefona. Takođe, minimalni aktivacioni pokret za ovaj tačped je svega 0,51 mm. Ukoliko izuzmemo položaj tačpeda, u svemu ostalom on je veoma funkcionalan i omogućava duži komforan rad. Asus je ovaj tačped dodatno „oplemenio” sa gestovima koji se lagano usvajaju i olakšavaju svakodnevni život na tačpedu. Za sve zadatke koji su van domašaja ovog odličnog tačpeda, uključujući i kreativne zahvate, možete posegnuti za ekranom koji je osetljiv na dodir.

Ekran je sa donjim delom kućišta povezan parom veoma kvalitetnih metalnih šarki. Ove šarke u sebi imaju zupčanike koji kontrolišu rotaciju ekrana, a rezultati su sjajni. Hod ekrana oko donjeg dela kućišta je veoma precizan i praktično bez efekta opruge. U isto vreme, sila kojom je potrebno gurati ekran da bi se okretao je toliko mala da se sve može raditi jednom rukom, bez opasnosti da donji deo kućišta krene za ekranom. Pri tome treba imati u vidu da ovaj laptop ima svega 1300 grama, pa to Asusov uspeh sa ovim šarkama čini još spektakularnijim. Pošto je u pitanju flip model, ekran rotira za celih 360 stepeni, kada se laptop pretvara u tablet računar. Naravno, u tablet položaju, tastatura i tačped se automatski isključuju i Windows prelazi iz laptop u tablet mod. Ukoliko ekran vratite nazad u laptop položaj, operativni sistem će i tu akciju ispratiti dijalogom za potvrdu aktiviranja tastature i tačpeda.

Ekran je inače, sam za sebe, malo remek delo moderne tehnologije. Gustina od 276 ppi je zaista ogromna i nismo sigurni da je rezolucija od 3200 x 1800 px neophodna za ekran od 13,3 inča. Integrisani Intel HD 515 GPU je dovoljno brz da desktop zadatke u ovoj rezoluciji sprovodi bez vidljivih usporenja, ali zato u nekim drugim zadacima ova rezolucija limitira upotrebu UX360CA. Sa druge strane, slika na ovom IPS panelu je predivna, a uz upotrebu Asus Splendid tehnologije možete je dodatno prilagoditi svojim potrebama ili trenutnom raspoloženju. Širina ugla gledanja je preko 178 stepeni, a pad osvetljenosti i kontrasta u odnosu na ugao gledanja je zaista minimalan. Ekran ima reflektivnu završnu obradu preko panela, što u enterijernim svetlosnim uslovima poboljšava kvalitet prikaza, međutim na dnevnom svetlu ćete morati da tražite senku ili neki zgodan ugao ako nameravate da radite duže pod tim osvetljenjem.

Integrisani Intel HD 515 GPU nije snažan adut za zahtevne grafičke operacije. Igranje modernih 3D igara na ovom laptopu/tabletu svakako neće biti nezaboravan užitak, ali je sasvim moguće komforno igranje starijih naslova ili tzv. „kežual” hitova. Pregled i bazična obrada fotografija takođe spadaju u poslove koje novi flip može da odradi bez napora, baš kao i sve tipične kancelarijske poslove, a može poslužiti odlično i za gledanje filmova, slušanje muzike ili kao vrlo zgodan, portabilni Internet terminal.

Intel HD 515 dolazi integrisan u Core m7-6Y75 (predstavljen u trećem kvartalu 2015. godine). Ovaj CPU rađen na 14-nanometarskoj litografiji ima dva jezgra čija je standardna toplotna disipacija neverovatna 4,5 vata. To objašnjava zbog čega ovaj interesantni mali laptop ima kućište bez ventilatora, što ga čini izuzetno tihim (i tankim). Iako je standardna radna frekvencija 1,2 gigaherca, operativni sistem i naši test programi su tvrdili da Core m7-6Y75 radi na 1,5 gigaherca, što bi moglo da objasni i nešto bolje rezultate od očekivanih. U turbo režimu ovaj CPU dostiže čak 3,1 gigaherca, ali taj režim nije moguće držati dugo, uprkos tome što procesor može da izdrži maksimalnu temperaturu od čak 100 stepeni celzijusa. Sa svoja dva ultraštedljiva jezgra i Hyper-Threadingom performanse ovog računarčića su sasvim prihvatljive i osetno iznad tipičnih tablet uređaja. U dužem radu temperatura kućišta je sve vreme bila ispod temperature ljudskog tela, a to je vrlo važno u bliskom kontaktu sa uređajem koji koristite u tablet režimu, naročito u ovim letnjim mesecima.

Dodatne performanse UX360CA crpi iz osam gigabajta LPDDR3 memorije koja će, uz minimalni porast cene, učiniti da se potrebe za virtuelnom memorijom značajno smanje na Windowsu. Potreba za virtuelnom memorijom na Windowsu se vrlo teško eliminiše, a oni koji su to pokušali znaju da se to radi isključivo na uštrb stabilnosti sistema. Ipak, Asus i na tom polju ima svoje adute pošto je skladištenje podataka povereno odličnom Micron M600 SSD-u od „oko” 512 gigabajta (zapravo 488.386 megabajta, što je 476,9 gigabajta). Brzina čitanja ovog odličnog SSD-a u M.2 formatu ide i do 500 MB/s, dok brzina pisanja prelazi 410 MB/s. Sa ovim brzinama, smanjene potrebe za virtuelnom memorijom Windowsa (u odnosu na modele sa četiri gigabajta RAM-a) se rešavaju praktično trenutno, što samo doprinosi ukupnom utisku o premijernosti i luksuzu ovog modela.

Vrlo slično je i sa audio-sistemom sačinjenim od oprobane hardversko-softverske kombinacije SonicMaster obrade zvuka i para odličnih Bang & Olufsen zvučnika, koji zajedno rezultiraju vrlo verovatno maksimumom koji ima smisla očekivati od zvuka na laptopu/tabletu ovih dimenzija.

Za kraj smo ostavili par zapažanja vezanih za autonomiju ovog računara. Na našem standardnom testu autonomije troćelijska litijum-polimer baterija od 54 vat-časa je izdržala tri sata i dvadeset minuta, što samo po sebi uopšte nije loš rezultat imajući u vidu rezultate drugih portabilnih računara sa mnogo jačim baterijama. Ipak, ovaj rezultat se veoma razlikuje od brojke koju daje proizvođač, a on tvrdi da UX360CA može da izdrži i celih 12 sati bez punjača. Da bismo bili potpuno fer, treba reći da je naš test dizajniran pre svega za laptope koji po svojoj funkciji i snazi mogu da zamene desktop računar, a to svakako nije namena novog flipa. To je rezultovalo da ovaj model tokom testa bude opterećen iznad proseka, što je zauzvrat imalo i dalje vrlo respektabilan rezultat, ali daleko manji od onoga što je naveo Asus. U realnom radu i na realnim zadacima na kojima će se ovaj ZenBook najčešće nalaziti, naše iskustvo kaže da će laptop lagano premašivati osam sati autonomije. Uz standardne napomene da Windows nije OS koji je od starta prilagođen tablet interfejsu, kao i da svi moramo biti mnogo svesniji narušavanja naše privatnosti i korisničkih prava koje narušava njegov tvorac, ovaj ZenBook možemo samo toplo da preporučimo.

Stevan JOSIMOVIĆ

3DMark
IceStorm22353
Cloud Gate2918
PCMark 8
Home1794
Creative1743
Work3205
Cinebench R15
OpenGL [fps]22.42
CPU [pts]170
CPU (samo jedna nit) [pts]84
MP Ratio [x]2.03
Fritz Chess Benchmark
Relativna brzina7.83
Knodes/s3757
AS SSD Benchmark
Sequential read / write [MB/s]494.9 / 410.8
Trajanje baterije
Maksim. osvetljenje, prosečno opterećenje3:20:00
 
AMD Radeon RX 480 8 GB
Kingston SSDNow UV400 480GB
Intel Core i7-6950X (Broadwell-E) i Gigabyte GA-X99-Ultra Gaming
Tuncmatik Lite II 650VA i Digitech Pro 1000VA
DeepCool Gamer Storm Maelstrom 120T, 240T; LC-Power LC-CC-240-LiCo i LC-CC-360-LiCo
HP Spectre 13
Asus ZenBook UX360CA
Šta mislite o ovom tekstu?
Dell Vostro 3558 i 3559
Dell P2217H, P2317H, P2417H, P2717H
LG 43UH6507
Divoom Voombox Travel, Voombox Outdoors, AuraBulb, AuraBox
Deepcool N2
Epson EB-U32
TP-Link TL-PA8030P (komplet)
Gembird WNP-RP-002-W
LG Minibeam PH550G
Samsung Gear Fit2

Procesor:
Intel Core m7-6Y75, 2 jezgra, 4 niti, 1,2 GHz (3,1 GHz)
Memorija:
8 GB, LPDDR3
Ekran:
13,3 inča, 3200 x 1800 px, LG Philips IPS, osetljiv na dodir
Grafika:
Intel HD Graphics 515
Skladište:
Micron M600 M.2 SSD, 512 GB (488.386 MB)
Mreža:
Wi-Fi Intel Dual Band Wireless AC 8260; Bluetooth 4.1
Priključci:
Micro HDMI, 2 x USB 3.0 Type A, 1 x USB 3.0 Type C, 3,5 mm kombo audio, čitač SD kartica
Kamera:
HD Web Camera
Zvuk:
stereo mikrofon, zvučnici 2 x 2 W, Bang & Olufsen, SonicMaster
Baterija:
litijum-polimer, 3-ćelijska, 54 Wh
Operativni sistem:
Windows 10 Home 64-bit
Dimenzije i masa:
323 x 220 x 13,9 mm, 1,3 kg
Proizvođač:
Asus
Home / Novi brojArhiva • Opšte temeInternetTest driveTest runPD kutakCeDetekaWWW vodič • Svet igara
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontaktSaradnjaOglasiPretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opšte teme
Internet
Test Drive
Test Run
PD kutak
CeDeteka
WWW vodič
Svet igara



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera