PHONE ZONE<>
102015<><>

Samsung Galaxy Tab S2 8.0

Ekstremno tanak

Iako Apple možda više ne podnosi tužbe protiv Samsunga za kopiranje uređaja i narušavanje patenata, nemoguće je ne pomisliti na Apple iPad Air kada ugledate novi Samsung Galaxy Tab S2. Većina će se složiti da zapravo svaki tablet liči na neki drugi tablet i da tu prosto nema previše prostora za originalnost i upečatljivost, ali u ovom slučaju je jasno da Samsung cilja upravo na tradicionalne kupce Apple proizvoda dizajnom i oblikom koji je njima prepoznatljiv. Upravo je oblik ono što Galaxy Tab S2 izdvaja od svih ostalih tableta koji su sišli sa proizvodnih traka korejskog giganta – ovo je prvi Samsung tablet izveden sa 4:3 odnosom stranica koji je svojstven Apple tabletima.

Mimo priče o kopiranju dizajna i originalnosti proizvoda, Galaxy Tab S2 vizuelno deluje jako primamljivo – uglačani metalni ram koji uokviruje uređaj i jednostavne konture čine da deluje čisto, jednostavno a opet sa dovoljno finesa da odmah privuče pažnju. Model na testu karakteriše displej dijagonale 8 inča, a na tržištu će biti prisutna i veća 9,7” verzija, obe dostupne kako u Wi-Fi izdanju tako i u 4G LTE varijanti, tj. u preslikanim veličinama i opcijama u kojima Apple prodaje svoje tablet računare. Iako 8 inča na papiru ne zvuči puno, ta dijagonala zapravo predstavlja idealan spoj mobilnosti i veličine ekrana, 4:3 odnos čini ukupnu efektivnu površinu ekrana osetno većom od 7” verzija, a sam uređaj je dovoljno mali da se i dalje može smatrati „mobilnim” u poređenju sa svojom većom braćom.

Iako kod gledanja filmova praktično dobijamo samo veće crne štrafte oko slike, surfovanje internetom, čitanje knjiga i rad sa tekstom generalno su daleko udobniji sa 4:3 odnosom stranica. Zahvaljujući veoma dobrom odnosu veličine ekrana i samog kućišta, tj. maloj neiskorišćenoj površini, Galaxy Tab S2 ne deluje drastično veće od većine 7” modela na tržištu, a sa debljinom od samo 5,6 milimetara ponosno nosi titulu najtanjeg tablet računara na svetu. I ne samo što je neverovatno tanak, osmoinčni model teži samo 265 grama (272 u 4G izdanju), tako da ga je moguće satima koristiti bez većeg zamaranja držeći ga jednom rukom, čime se ni mnogi manji uređaji ne mogu pohvaliti. Estetski prijatan spoj metala i stakla donekle narušavaju leđa od plastike, ali ovom prilikom nema pokušaja imitacije teksture kože, tako da uređaj deluje skladno, a sama plastika, iako donekle privlači otiske prstiju, pruža siguran hvat bez bojazni da će uređaj iskliznuti iz ruke. Ergonomski gledano, jedina stvar koja narušava fenomenalni utisak koji smo stekli je Samsungovo insistiranje na fizičkim tasterima za navigaciju – iako su oni sada pozicionirani na užoj strani uređaja (za razliku do prošlogodišnjeg modela), i dalje je česta jurnjava za tasterom za vraćanje korak unazad kada rotirate tablet pri korišćenju. Jednostavno rečeno, za razliku od softverske varijante koja je uvek na istom mestu, ovde treba malo truda i navikavanja.

Displej je očekivano izrađen u AMOLED tehnologiji tako da su boje jarke, za nečiji ukus i prenaglašene, uz dobre vidljive uglove i odličan kontrast. Interesantno je da Samsung koristi adaptivnu tehnologiju prilagođavanja ekrana spoljnim uslovima, tako da se u zavisnosti od jačine spoljnog osvetljenja koriguju čak i zasićenje boja i gama vrednost ekrana. Rezolucija ekrana je za nijansu manja nego na prošlogodišnjem modelu, ali u 320ppi slika i dalje deluje fenomenalno oštro i razliku golim okom nije moguće zapaziti.

Iako je Galaxy Tab S2 smešten u najviši segment tablet računara koje Samsung ima u ponudi, ne može se pohvaliti najnovijim Exynos 7420 procesorom izrađenim u 14-nm tehnologiji koji je dika njihovih flagship telefona – ovde je iskorišćena nešto starija Exynos Octa 5433 varijanta. Reč je o SoC-u izrađenom u 20-nm proizvodnom procesu, koji se može pohvaliti 4 + 4 konfiguracijom, 4 brža Cortex A-57 jezgra za zahtevne aplikacije i 4 sporija Cortex A-53 kada ta snaga nije potrebna i treba čuvati bateriju. Uz ovaj dupli četvorojezgarni procesor dolazi 3 GB LDDR3 memorije (novi Exynos koristi LDDR4), kao i Mali T-760 grafički čip sa šest jezgara. Iako nije u pitanju vrhunac onoga što je trenutno u ponudi, dovoljno je blizu da se, osim u sintetičkim testovima, razlika teško i primeti. Snage ima dovoljno, bilo da je reč o surfovanju internetom ili igranju zahtevnih 3D igara, koje teku glatko uprkos relativno visokoj rezoluciji ekrana. Kamera je unapređena mogućnošću snimanja 1440p video materijala pri 30 FPS, ali na naše iznenađenje više nema LED lampice koja je služila kao blic na prethodnoj verziji. Kvalitet video snimaka i fotografija jako je dobar za jedan tablet, pod uslovom da je osvetljenje dobro, dok u mraku i lošim uslovima možete očekivati zamućenja i velike količine šuma. Iako je tablet svež, operativni sistem ipak nije najnoviji, reč je o Android Lollipop 5.0.1 verziji presvučenoj Samsung TouchWiz interfejsom, i to, interesantno, u 32-bitnoj verziji iako tablet radi na 64 bitnom procesoru. Kao i uvek, prisutno je dosta šareniša i bespotrebnih aplikacija koje se ne mogu ukloniti, a ovoga puta je tu čak i kompletan Microsoft Office za Android koji dolazi preinstaliran na uređaj. Na sreću, najmanji dostupni model ima 32 GB skladišne memorije, tako da nešto više beskorisnih aplikacija u krajnju ruku ne predstavlja veći problem jer prostora ima dovoljno.

Za razliku od skladišnih mogućnosti, baterija je smanjena i njen kapacitet iznosi 4000 mAh, što je dovoljno za oko 7 sati korišćenja, tj. gotovo 2 sata kraće nego kod prethodne generacije. Ipak, iako redukovana baterija deluje kao preveliki kompromis, postignuta mala težina i odlična ergonomija tableta su, po našem mišljenju, vredne žrtvovanja dela autonomije – svako „ozbiljno” domaćinstvo ima po par punjača sa microUSB konektorom tako da je tablet veoma lako dopuniti, što ne možete tako jednostavno uraditi sa premorenim zglobovima.

Sveukupno gledano, osim ergonomije i 4:3 ekrana, nova S serija Galaxy tablet računara zapravo ne donosi puno toga novog. Uređaj ostavlja gotovo identičan osećaj kao i prošlogodišnji model, te ukoliko ga već posedujete, ne vidimo previše razloga za zamenu. Ukoliko se tek odlučujete za nabavku tablet uređaja, Galaxy Tab S2 vam može biti zanimljiv zahvaljujući odličnoj ergonomiji i veoma dobrim performansama, ali samo ukoliko ste spremni da to i pošteno platite – cena nove serije kreće od 400 evra za najjeftiniji Wi-Fi model pa 550 evra za model sa više memorije i 4G modemom, dok su 9,7” verzije za oko 100 evra skuplje.

Mario PAVIĆEVIĆ

 
Samsung Galaxy S6 edge+
Meizu MX5
Asus ZenFone Selfie
Samsung Galaxy Tab S2 8.0
Šta mislite o ovom tekstu?
Shoot
Kids Place – parental control
Tuner & Metronome
Accomplish: To-Do list reborn
Numerous
Microsoft Hyperlapse Mobile
Microsoft Translator
Focus
Boxer Calendar
Smart Screen On Off
Pintasking
Webmaker

Operativni sistem:
Android 5.0.1
Dimenzije:
198,6 x 134,8 x 5,6 mm / 265 g
Ostalo:
Exynos 7 Octa 5433 čipset (Quad-core ARM Cortex A-57/1,9 GHz CPU + quad core ARM Cortex A-53/1,3 GHz CPU + Mali T-760 MP6 GPU), 8” Super AMOLED (2048 x 1536, 320 ppi), 3 GB RAM, 32/64 GB interne memorije, Micro SD, dual-band Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, Bluetooth 4.1, A-GPS, senzor otiska prsta, microUSB, 3,5-mm audio konektor, 8 Mpx AF primarna kamera, 2,1 Mpx prednja kamera, Li-ion baterija 4000 mAh
Proizvođač:
Samsung
Home / Novi brojArhiva • Opšte temeInternetTest driveTest runPD kutakCeDetekaWWW vodič • Svet igara
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontaktSaradnjaOglasiPretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opšte teme
Internet
Test Drive
Test Run
PD kutak
CeDeteka
WWW vodič
Svet igara



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera