PHONE ZONE<>
092015<><>

Tesla Smartphone 6

Wang Tesla Xing

Kompanija Comtrade, jedan od najvećih srpskih IT entiteta, prošle godine predstavila je svoj novi brend pod nazivom Tesla. Uprkos vezivanju za ime našeg čuvenog naučnika koje je trebalo da probudi duh solidarnosti i ovu liniju proizvoda učini „domaćom”, veoma brzo je postalo jasno da je poslednja stvar pod Tesla imenom koja je zaista napravljena u Srbiji bila sijalica iz davno ugašene Pančevačke fabrike.

U zemlji koja ne može da održi sopstvenu proizvodnju najobičnije sijalice apsurdno je i uzimati u obzir pravljenje visokotehnološkog hardvera za koji niti imamo resurse, niti dovoljno jeftine i kvalifikovane radne snage koja bi taj uređaj proizvela po konkurentnoj ceni. Osim par modela laptop računara čiju je proizvodnju Apple vratio na američko tlo kao vid solidarnosti, gotovo sva tehnika koju danas koristimo potiče iz Kine, bilo da se radi o dnu ponude, ili novom iPhone 6 telefonu. To samo po sebi ne predstavlja problem, surovi zakoni ekonomije su jasni: najveća nalazišta litijuma su u Kini, najveći broj radnika koji radi za malu naknadu bez mogućnosti sindikalnog organizovanja takođe, te je, sveukupno gledano, najlakše uređaj proizvesti tamo, a zatim ga samo otpremiti u prodavnice i pokupiti kajmak – danas je dovoljno osmisliti, dizajnirati i plasirati uređaj kako bi ga neko nazvao svojim, ruke koje su ga sklopile su najmanje bitne. Jasno je da ideja kojom se Comtrade vodi nije nimalo originalna, čak i na našim prostorima, ali reklo bi se da je njihovo marketinško odeljenje ovom prilikom bilo bolje potkovano i upućeno u potrebe potrošača. Prisvajanjem zvučnog imena najvećeg svetskog (a našeg) naučnika, kao i dizajniranjem uređaja koji gađaju srednji segment, uspeli su da privuku popriličnu pažnju na svoje proizvode. Posle relativno dobrog uspeha serije tablet računara, Comtrade već mesecima unazad najavljuje prvi „srpski” pametni telefon – slušali smo najave da će Intel proizvesti 50.000 telefona u Srbiji pod Tesla imenom, gledali smo sastanke na najvišem nivou... Sve u svemu, nastala je velika furtutma koja je postigla cilj koji svaki prodavac želi – privlačenje velike medijske pažnje. Završni potez je došao u vidu „ograničene” količine koja se pojavila na tržištu u prvom, što je bilo dovoljno da u narodu podigne hajp na još viši nivo i stvori utisak zaista posebnog proizvoda.

Tesla Smartphone 6 na prvi pogled zaista ne deluje loše – dizajn koji svojim oštrim ivicama ponajviše podseća na Sony Xperia Z liniju telefona deluje moderno, ozbiljno i poslovno. Iako je ovakav stil možda privlačniji muškoj populaciji, ne može se poreći da telefon deluje elegantno. Pored crne proizvodi se i u nešto smelijoj beloj boji, a tu je i lep detalj u vidu metalnih bočnih ivica i tastera za uključivanje uređaja. Dijagonala ekrana od 5” je danas podrazumevana za telefon srednje klase, a takav je slučaj i ovde – ono što ga odvaja od konkurencije je debljina manja od 7 milimetara kao i činjenica da telefon teži skromnih 128 grama, što sve zajedno čini da prilično udobno leži u ruci. Prilično tanka zadnja leđa su predviđena za skidanje, a ispod njih se nalazi prosečna baterija kapaciteta 2100 mAh, kao i 2 SIM slota pored standardnog ulaza za memorijsku karticu. Prvo startovanje telefona nas je donekle razočaralo jer, iako ekran 720p rezolucije IPS tipa na papiru zvuči dobro, primetna je solidna količina probijanja pozadinskog osvetljenja na crnom splash ekranu koji prati podizanje operativnog sistema. Kada je ekran došao do prikaza pravog sadržaja utisak se donekle popravio, te, iako boje nisu verodostojne, relativno su prijatne na oko. Vidljivi uglovi su dobri, i što je najbitnije, ekran je dovoljno osvetljen za prihvatljivo korišćenje na direktnoj sunčevoj svetlosti. Interesantno je da Tesla telefon dolazi sa već zalepljenom zaštitnom folijom preko stakla, kao i silikonskom oblogom u paketu, što je potez koji pozdravljamo, iako je korišćenje pomenutih vidova zaštita često više psihološko nego što je zapravo sposobno da zaštiti telefon.

Od Intela, na žalost, u ovom telefonu nema ni traga ni glasa – osnovu hardverskog sistema koji pokreće Tesla pametni telefon predstavlja već vremešni četvorojezgarni MediaTek MT6582M SoC koji je popularno rešenje na telefonima nižeg srednjeg segmenta. Kada je procesorski deo u pitanju, brzinom je približan Snapdragon 400 čipsetu, a 2 GB RAM i solidnih 16 GB skladišnog prostora garantuju udoban rad. Svakodnevne operacije su sasvim zadovoljavajuće brzine za većinu korisnika, a veliki plus je relativno čista varijanta Android 4.4 operativnog sistema koji osim vizuelnog koncepta ikonica nema puno izmena na sebi. Grafički deo je sa druge strane poprilično podbacio – matori Mali 400MP2 grafički čip se guši sa većinom modernih naslova koji su ozbiljniji od Temple Runa, a i baterija od 2100 mAh, koja je dovoljna za dan normalne upotrebe, sastavlja oko 3 sata gejminga. Multimedijalna strana je već daleko bolje odrađena pa se Tesla odlično snalazi sa puštanjem 1080p video materijala, kao i bežičnim „bacanjem” slike na pametni televizor. Kamera zasnovana na Sony Eximor senzoru rezolucije 13 Mpx pokazala se, kao i na drugim uređajima sa istim čipom, nadasve mušičavo: po vedrom danu daje veoma lepe fotografije, ali je izuzetno promenljivog kvaliteta i oštrine kada svetla nema dovoljno. Video zapis je oštar zahvaljujući 1080p rezoluciji snimanja, ali mu fali glatkoća prikaza da bi se mogao nazvati zaista dobrim, te je kamera neki prosek za ovaj cenovni rang telefona. Zvuk slušalice je razgovetan, ali glasnoća bi mogla biti jača, dok će ljubitelje muzike sačekati pristojan, ali pomalo oštar, nedovoljno mastan zvuk u slušalicama.

Sveukupno gledano, ovo je solidan uređaj niže srednje klase, osim činjenice da košta 210 evra u maloprodaji. Tu se vraćamo na priču sa početka teksta, marketing Comtradea koji plasira priču o uređaju „dizajniranom od strane srpskih inženjera shodno potrebama našeg tržišta”. Priča o ručno testiranim primercima, detaljnom odabiru proizvođača svake komponente i sličnim detaljima koji bi trebalo da impresioniranju kupca pada u vodu kada se uzme u obzir to da je na kineskom tržištu dostupan identičan uređaj za duplo manje novca (iNew V7, u Hrvatskoj takođe prisutan pod brendom Noa H4). Pominju se i optimizacije softvera, a osim razlike u nedostatku Kineskih, i prisustvu Google aplikacija, realne razlike zapravo i nema jer je iskorišćena identična verzija Androida i vizuelno prekopirani interfejs. Naravno, svima je jasno da se ovde ipak plaća više od samog uređaja koji možemo naručiti iz Kine, tu je carina, tu je porez, i pre svega tu je dvogodišnja garancija koja daje sigurnost koju sa uređajem naručenim iz Kine nemate.

Tesla Smartphone 6 zapravo nije loš telefon – kvalitet izrade je dobar a brzina i udobnost rada solidni, ali esencijalno ne dobijate ništa bolji uređaj od npr. Lenovo S860 ili Acer Liquid Jade, koji se kod nas mogu pazariti za slične i manje novce.

Mario PAVIĆEVIĆ

 
Tesla Smartphone 6
Šta mislite o ovom tekstu?
Asus ZenFone 2
Nokia Lumia 640 XL Dual SIM
LG Joy
AIMP 1.02, Equalizer + Pro Music Player, BlackPlayer 2.08, Poweramp Music Player, Stellio Music Player 4.10
Halo Channel
Drupe contacts & dialer
Hooks
Tindog
Doodle
Root Booster
WifiMapper – Free Wifi Map
Adobe Photoshop Mix

Operativni sistem:
Android 4.4.2
Dimenzije:
72,2 x 143 x 6,5 mm / 128 g
Ostalo:
Quad-core MediaTek MT6582M čipset (Cortex A7/1,3 GHz CPU + Mali-400MP2 GPU), 2 GB RAM, 5” IPS LCD (1280 x 720, 294 ppi), 16 GB interne memorije, Wi-Fi 802.11 b/g/n, dual-SIM, MicroSD, microUSB, Miracast, A-GPS, Bluetooth 4.0, NFC, FM radio, 3,5-mm audio, 13 Mpx AF zadnja kamera, 2 Mpx prednja kamera, Li-ion 2100 mAh baterija
Proizvođač:
Tesla
Home / Novi brojArhiva • Opšte temeInternetTest driveTest runPD kutakCeDetekaWWW vodič • Svet igara
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontaktSaradnjaOglasiPretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opšte teme
Internet
Test Drive
Test Run
PD kutak
CeDeteka
WWW vodič
Svet igara



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera