PHONE ZONE<>
092015<><>

AIMP 1.02, Equalizer + Pro Music Player, BlackPlayer 2.08, Poweramp Music Player, Stellio Music Player 4.10

Muzika iz džepa

Muzički plejeri za Android

Telefon sposoban za reprodukovanje velikog broja muzičkih datoteka ima skoro svako, izbor slušalica je nikad bolji, a aplikacija za slušanje muzike ima (što bi rekao kolega Pisodorov) kao šaše na poljančetu. Sve su šanse da potrebe pravih muzičkih fanatika neće biti zadovoljene ni aplikacijom koju donosi sâm Android ni Google Musicom. Uprošćeni plejeri (koji neodoljivo podsećaju na default aplikaciju za slušanje muzike na iOS-u) deluju kao prelazno rešenje dok ne skinete neki drugi plejer, koji će lepezom opcija i mogućnosti biti bliži Android filozofiji. E, ovde se već javlja problem – šta skinuti? Posegnuti za besplatnim rešenjima na uštrb mogućnosti ili možda postoji nešto što ne traži ni dinara, a „radi sve”? Mnogo je aplikacija čiji se autori nisu trudili da budu kreativni pa tako imamo brdo appsa koji se bukvalno zovu samo „Music player” ili koji u velikoj meri kopiraju Googleovu aplikaciju. Većini fali mogućnost ekvilajzera (sa telefonima srednje klase, ovo je neophodna stavka, barem radi stvaranja iluzije o „boljem zvuku”), za manipulaciju folderima 90 odsto plejera odbija i da čuje, a da ne pričamo o tome što gomila besplatnih ostvarenja sa sobom nosi dosadne reklame. Kada se radi o komercijalnim programima, sume uglavnom ne prelaze 3-4 dolara, a za taj novac umeju i te kako da posluže. Predstavljamo vam pet muzičkih plejera za Android, pet alternativa za default aplikacije na koje ćete lako naleteti na Google Playu, uz nadu da će vam na kraju teksta izbor biti daleko lakši.

AIMP 1.02 (2,7 MB, besplatno)

 
Prvi na listi je AIMP, naš stari tovariš iz Rusije. Interfejs se na svakom koraku trudi da podseća na kompjuterskog brata. Za razliku od većine telefonskih plejera, glavnu reč u mobilnom AIMP-u ne vodi library vaše muzike, već folderi koje ste ručno organizovali na skladišnom prostoru. Iako će nekome ovo delovati kao šturo i arhaično, sistem je daleko intuitivniji nego što se čini (ukoliko dobro organizujete svoju muziku, that is). Aplikacija čita preko dvadeset formata, uključujući i cue sheet plejliste. Ekvilajzer koji mobilni AIMP nudi lepo obrađuje muziku sa vašeg uređaja, mada se, u odnosu na neka ostvarenja koja ćemo pomenuti nešto kasnije, čini malo šturim. Pored preseta, tu je, naravno, i čisto pojačavanje zvuka iz ekvilajzera (tzv. Pre-amp), ali ako vam je stalo do sluha/slušalica, valja paziti na to kako ga koristite. Interfejs je jako prijatan i lako se „uči”, a Settings traka menja ponudu u zavisnosti od toga da li ste na now playing ekranu, plejlisti ili ekvilajzeru. AIMP uspešno potvrđuje onaj kliše da je sve što Rusi prave šturo, jednostavno, stabilno, radi svoj posao i radiće ga beskonačno. Bagove sa stabilnošću nismo našli, ali bismo voleli da u sledećoj verziji aplikacije vidimo malo bolje rešenu automatizaciju reprodukcije posle telefonskih poziva koji su prekinuli pesmu. Kao i na „stonoj” verziji, postoji opcija da začinite muzičko uživanje sa laganim crossfade efektom između pesama. Sve ovo dobijate za bukvalno nula dinara. Divota!

Equalizer + Pro Music Player (besplatna osnovna verzija /3,32 USD)

Aplikacija nezgrapnog imena zamišljena je, pre svega, kao ekvilajzer koji bi trebalo da učini mobilno uživanje u muzici boljim. Program od dodatnih opcija nudi, naravno, ekvilajzer, bass boost, vizuelizacije (kome to treba na mobilnom telefonu?) i crossfade između pesama. Neko od vas će pomisliti da je ovo super, ali će vas odbiti činjenica da autori aplikacije sve osim ekvilajzera (koji se ne može pohvaliti nekim rezultatima) i slušanja muzike, naplaćuju. Problem naravno nije u ceni, već u smislu plaćanja za vizuelne efekte i precenjeni bass boost. Bilo kako bilo, u probnoj varijanti nismo našli previše zamerki, osim možda te da se plejer ni po čemu ne izdvaja iz mora sličnih (osim po pomenutom ekvilajzeru koji je, na kraju, ispao meh). Ekvilajzer je prosečan, nudi nekoliko preseta, dok će njihovo čuvanje pokušati da vam naplati. Ako progledamo kroz prste gramzivim autorima, moramo priznati da je Equalizer + Pro sasvim OK muzički plejer, namenjen onima koji se ne zamlaćuju raznim sitnicama koje život znače kad je muzika u pitanju. Interfejs (u kome baratate bibliotekom muzike) intuitivan je i lagan za korišćenje, a simpatičan gimmick je i animacija u vidu CD-a (ili ako ste baš hipster, muzičke ploče) koja se vrti tokom trajanja pesme, a pritom „nosi” artwork datog albuma. I dalje nam nije jasno zbog čega jedan muzički plejer, koji u 90 odsto slučajeva pogledate jednom ili dva puta u toku dana ima ovoliko vizuelnih zezalica, ali moramo da priznamo da ovaj efekat dodaje aplikaciji na šmeku. Bar se ne plaća, kao 70 odsto funkcionalnosti ovog plejera.

BlackPlayer 2.08 (0,82 USD)

 
Ovaj plejer se ponosno proglašava ultimativnim minimalističkim plejerom za Android. Kako mu ime nagoveštava, BlackPlayer je crn, a lepo dizajnirani minimalistički interfejs može da se pohvali i lakoćom korišćenja, mada nam se čini da ume da baguje (što je posebno interesantno kad se autori prvo hvale interfejsom pa tek onda sâmim plejerom). Tu je standardna paleta opcija koja krasi većinu naprednijih muzičkih plejera za Android. Pohvalili bismo opciju za isključivanje aplikacije iz liste notifikacija, što u slučaju muzičkih plejera može biti posebno zgodno. Od opcija koje utiču na zvučnu sliku, tu su ekvilajzer i razni efekti, od kojih dodatno pojačavanje jačine zvuka nije htelo da radi na test telefonu (LG Spirit 4G, Lollipop 5.0.1). Efekti poput crossfadea se u ovoj aplikaciji plaćaju, ali je jasno da je u pitanju tim koji sa puno entuzijazma radi na svom čedu, a i cena koja je manja od jednog dolara svakako nije preterana. Efekti ekvilajzera su sasvim solidni i plejer sve zvučne zadatke obavlja korektno (treba biti svestan činjenice da je softver u slučaju zvuka tek na četvrtom mestu po važnosti, posle hardvera, slušalica/zvučnika i fajla). BlackPlayer nije najbolje ostvarenje u klasi, ali će svoju publiku svakako naći među poklonicima minimalizma.

Poweramp Music Player (besplatno prvih 15 dana /3,99 USD)

Četvrti u našem prikazu, Poweramp Music Player, poznati je teškaš među Android muzičkim plejerima. Iako Poweramp možda nema potrebe detaljno predstavljati, valja istaći da vredi ta četiri dolara koji autori traže za njega. Čak i tokom probnih dana, pred nama je puna funkcionalnost jednog od najboljih plejera na tržištu. Odličan rad sa zvukom, intuitivno sortiranje muzike u još intuitivnijem interfejsu, podrška za reči pesama koje slušate, dvojna podrška za vašu biblioteku muzike (klasičan library sistem egzistira zajedno sa podrškom za foldere), prikupljanje informacija o tagovima, napredne opcije u vezi sa reprodukcijom i još naprednija kontrola ponašanja aplikacije samo su vrh ledenog brega u ovom slučaju. U pitanju je aplikacija koja vredi mnogo više nego što za nju autori traže. Ako kojim slučajem zavirite u detaljnija podešavanja programa, možete lako da zaboravite da se nalazite u muzičkom plejeru. U poređenju sa, recimo, Google Musicom, podešavanja u Powerampu deluju kao uključen developer mode na Androidu u odnosu na podešavanja koja nudi, recimo, iOS. Od nas dobijate nedvosmislenu preporuku za kupovinu ovog programa, u pitanju je gospodar u klasi, suvereni vladar Android muzičkih plejera.

Stellio Music Player 4.10 (besplatno prvih 10 dana) /1,06 USD)

 
Ako je Poweramp suvereni vladar plejera, onda je Stellio Music Player mladi vitez koji će mu razbucati kraljevstvo, oteti žensku čeljad i ugasiti lozu. U pitanju je ostvarenje beloruskog tima koji, po svemu sudeći, ima prilično inteligentan i isplaniran pristup problematici. U trenutku pisanja ovog teksta ne postoji bolji, kompletniji i ispeglaniji muzički plejer za Android. Krenimo od samog dizajna – jako pregledan interfejs kome možete menjati teme, a onda ga dodatno oplemeniti opcijama poput one za poprimanje kolorita omota albuma koji trenutno „ide” (što se može naći u još nekim ostvarenjima, prim. aut). Sve ovo funkcioniše bez gličeva i kočenja, čak i na mid-range telefonu. Pretpostavićete, ovaj plejer podržava i foldere i library režim. Kada posle svega dođete do ekvilajzera, biće vam jasno da ekipa koja stoji iza ovog programa nije your average tim developera – na meniju se nalazi veliki broj preseta, detaljisanje sa custom podešavanjima, naglašavanje određenog opsega, ubrzavanje/usporavanje pesme, promena „intonacije”, phaser, delay (echo), reverb i wah efekti, virtuelizacija i još mnogo toga. Na raspolaganju su i zanimljivi efekti/preseti koje aplikacija preporučuje uz psihodelične žanrove i način na koji oni funkcionišu sugeriše da su autori ljudi koji razumeju načine konzumiranja muzike kod mladih. Plejer je tokom testiranja (uz jako malu pomoć ekvilajzera) bio dovoljno glasan i jasan i sa MP3 fajlovima bitrejta 320 kbps i sa WAV/FLAC fajlovima sa bitrejtom 1411 kbps (CD kvalitet). Ekvilajzer se potrudio da neželjene distorzije ne bude, za razliku od AIMP-a, gde se neprijatno krckanje lako postiže. Treba napomenuti i veliku „modabilnost” plejera zbog koje možete da prilagodite ovaj plejer čak i najluđim prohtevima. U probnom periodu od deset dana, sve opcije su vam dostupne, a nakon toga, autori traže da platite nešto više od dolara (sada je, sa 30% popusta, cena 1,06 dolara), što je bezobrazno. Bezobrazno jeftino za ovo softversko čudo, naravno.

• • •

Svi opisani programi mogu zadovoljiti, čak i oduševiti prosečnog slušaoca muzike na telefonu jer nude daleko više od default rešenja „za džabe” ili za jako malu cenu. Sve ih vežu (u najgorem slučaju) vrlo dobar softver za procesiranje zvuka, okretnost, intuitivna rešenja za interfejs, ali i po koji bag (ovo ne važi za dva plejera koji su opisani poslednji). Većina njih podržava razne audio formate i to će obradovati megalomane koji obožavaju da talože muziku bez razmišljanja o formatu. Zanimljive opcije koje krase Poweramp i Stellio dovoljne su za našu apsolutnu preporuku, a ako vas privlači činjenica da je AIMP besplatan ili ga već koristite na računaru, onda znate šta vam je činiti. Što se tiče BlackPlayera i Equalizera, njihovo vreme će, po svemu sudeći, tek doći, ali se za srca (i novčanike) publike nikad neće boriti ni izbliza dobro kao Poweramp i fenomenalni Stellio Player.

Miloš CVETKOVIĆ

 
Tesla Smartphone 6
Asus ZenFone 2
Nokia Lumia 640 XL Dual SIM
LG Joy
AIMP 1.02, Equalizer + Pro Music Player, BlackPlayer 2.08, Poweramp Music Player, Stellio Music Player 4.10
Šta mislite o ovom tekstu?
Halo Channel
Drupe contacts & dialer
Hooks
Tindog
Doodle
Root Booster
WifiMapper – Free Wifi Map
Adobe Photoshop Mix
Home / Novi brojArhiva • Opšte temeInternetTest driveTest runPD kutakCeDetekaWWW vodič • Svet igara
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontaktSaradnjaOglasiPretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opšte teme
Internet
Test Drive
Test Run
PD kutak
CeDeteka
WWW vodič
Svet igara



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera