TEST RUN<>
082014<><>

Anvi Smart Defender 2.2

Malo poznati antivirus sa potencijalom

Antivirusna rešenja spadaju u kategoriju programa kod koje korisnici ne eksperimentišu previše. Obično se opredeljuju za poznata rešenja, bilo da se radi o besplatnim ili komercijalnim paketima. Kriterijum za odabir obično je preporuka nekog poznanika ili prijatelja, ili neki od opšte poznatih zaštitnih programa. U takvoj postavci stvari je veoma teško da se do korisnika probije neki novi antivirusni paket, ali to ne znači da im ne treba dati priliku.

Anvi Smart Defender je jedan od takvih programa. Postoji u dve verzije – besplatnoj (koju smo probali) i komercijalnoj, koja predstavlja nadogradnju besplatne. Osnovna karakteristika ovog antivirusa je jasan i pregledan interfejs koji praktično ne ostavlja prostor za dvoumljenje. Koristi dupli sistem detekcije, kao i lokalni i cloud antivirus engine. Na taj način, bar tako autori tvrde, obezbeđuje bolju zaštitu i kvalitetniju detekciju malicioznih objekata.

Program je očigledno napravljen tako da ga je lako koristiti i na Windows tablet računarima. Velike ikone i jasno definisane opcije ne ostavljaju prostor za greške prilikom „pipkanja” ekrana. Bilo kakva upozoravajuća ili alarmantna situacija vidljiva je „iz aviona”. Naravno, to ga ne sprečava da bude efikasan i na klasičnim desktop ili laptop računarima.

Kao i većina drugih antivirusnih paketa i Anvi Smart Defender dozvoljava tri načina skeniranja računara. Quick Scan obraća pažnju samo na kritične objekte i najugroženije delove sistema i pri tom proverava sistemske servise, stanje u memoriji, maliciozne ekstenzije, startup sekciju Windowsa i lokacije na računaru koje su od posebne važnosti za rad sistema. Full sistemsko skeniranje se razlikuje samo u poslednjoj stavci, jer se tu vrši detaljno skeniranje kompletnog sistema (svi fajlovi koji postoje na hard disku). I konačno, Custom Scan služi za ciljano skeniranje određenih foldera na hard disku.

Anvi Smart Defender, osim što skenira, može i da preventivno čuva sistem na kome je instaliran. Ovde se uočava razlika između besplatne i komercijalne verzije, jer su u besplatnoj verziji isključene neke opcije. Tako, na primer, besplatna verzija dozvoljava zaštitu fajlova, registracione baze, startup dela sistema, zaštitu od napada sa weba, obezbeđenje privatnosti i proveru fajlova koji se preuzimaju. Kupovinom programa stičete pravo na dodatne opcije koje se tiču automatske provere USB diskova odmah nakon priključenja na računar, analize ponašanja programa (heuristika), zaštite od adware komponenti i dodatne zaštite prilikom kupovine na internetu. A samo u komercijalnoj verziji ekskluzivno su dostupne Anti-Hacker opcije koje se odnose na mogućnost sigurnog pristupa računaru sa udaljene lokacije, kao i Anti-Exploit mere zaštite. Da ne budemo prestrogi, neke od Anti-Hacker opcija je moguće obaviti i u besplatnoj verziji, ali to su uglavnom stvari koje bi ionako trebalo da budu aktivirane, kao što je recimo uključivanje auto-update opcije u Windowsu.

Što se tiče funkcionisanja programa nismo primetili lažne uzbune, a na test računaru je pronašao dosta skrivenih adware i drugih malicioznih komponenti. Proces skeniranja nije brz, ali smatramo da je to nužna stvar na koju moramo da se naviknemo. S druge strane, u real-time modu ne opterećuje mašinu i ne zauzima mnogo resursa.

U ovom trenutku postoje dve stvari koje mogu negativno da utiču na izbor ovog programa kao osnovnog antivirusa. Prva je subjektivne prirode i ne mora da bude svakom od važnosti. Naime, Anvi Smart Defender se još uvek ne nalazi na listi testiranih antivirusnih rešenja na AVtest sajtu na kome se prikazuju rezultati testova koje sprovodi The Independent IT-Security Institute, najpoznatija nezavisna organizacija koja se bavi proverom sigurnosnih rešenja. To znači da je tržišni udeo Anvi Smart Defendera još uvek beznačajan. Druga negativna stvar je objektivna i odnosi se na period ažuriranja baze potpisa malicioznih programa. Dok je kod najpoznatijih programa interval ažuriranja jedan sat, ovde se ažuriranje obavlja jednom dnevno. Taj interval je u svetu antivirusne zaštite ogroman, jer se infekcija računara danas obavlja gotovo brzinom svetlosti.

Branislav BUBANJA

 
Hamster PDF Reader, Evince 2.32, Nitro Reader 3.5.6.5, Foxit Reader 6.2, PDF-XChange Viewer 2.5, MartView 2.5.2, STDU Viewer 1.6.313, Sumatra PDF 2.5.2
Abbyy Fine Reader 12 Professional
3D PageFlip Pro 1.7.7
Anvi Smart Defender 2.2
Šta mislite o ovom tekstu?
Evalaze 2.2
Victoria 4.47
ISO Workshop 5.5
Images2PDF 0.9.7
Comodo IceDragon 26
B1 Free Archiver 1.5.86
Easy Video Reverser 3.9.1
MakeMe3D 1.2.14
Bolide Slideshow Creator 2.2
Xlideit Image Viewer
Chrono Download Manager 0.2.3
Appetizer 1.4.7
Butterfly on Desktop
Link Alert 1.0.2
Max Tabs 0.2
HotKey Resolution Changer 2.1
ReplaceKeys
new metroTab 1.0.6

Potrebno:
Windows
Veličina:
36,03 MB, 76,91 MB na HD-u
Cena:
Besplatno
Adresa:
www .anvisoft .com /smart -defender .html
Home / Novi brojArhiva • Opšte temeInternetTest driveTest runPD kutakCeDetekaWWW vodič • Svet igara
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontaktSaradnjaOglasiPretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opšte teme
Internet
Test Drive
Test Run
PD kutak
CeDeteka
WWW vodič
Svet igara



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera