PHONE ZONE<>
082014<><>

LG G3

Skakač na G3

Tihi rat koji godinama tinja između dva giganta s južnog dela Korejskog poluostrva danas je jedan od glavnih pokretača tehnološkog razvoja u industriji mobilnih uređaja. Komšijsko nadmetanje, kome su Samsung i LG duboko posvećeni, redovno snabdeva tržište inovativnim uređajima i tehnološkim rešenjima koja po pravilu postaju industrijski standard. Tako je LG prošle godine pogodio u centar svojim Android modelom G2, koji se i danas više nego uspešno nosi s konkurentima iz više klase. S vetrom uspeha u leđima, Koreanci su nedavno predstavili svoju viziju vrhunskog smartfona, naslednika još uvek vitalnog G2, koji stiže s malim zakašnjenjem u odnosu na konkurente, ali sa čitavim špilom aduta u rukavu.

Veliki uspeh modela G2 i pozamašan budžet koji je LG odvojio za promociju njegovog naslednika dali su dobre rezultate. Domaća publika prosto je progutala prvi kontigent, tako da je potražnja u Južnoj Koreji tokom prvih nekoliko nedelja bila čak trostruko veća u odnosu na onu koji je zabeležio Samsungov Galaxy S5. Slično interesovanje sada pokazuje i zapadno tržište, gde su kritika i kupci G3 dočekali raširenih ruku, proglašavajući ga unapred „naj kupovinom” godine. Teren za ovako dobar prijem svakako je pripremio G2, ali i činjenica da novi model odiše smelim inovacijama i modifikacijama koje će korisnicima pametnih telefona nadražiti sve tehnomanske receptore. Neke od njih su QHD ekran, briljantan fotoaparat sa laserskim fokusiranjem, redizajnirano kućište sa izmenjivom baterijom i microSD slotom, optimizovan korisnički interfejs...

Što se dizajna tiče, G3 je uglavnom zasnovan na dobro prihvaćenom modelu koji je uobličio njegov prethodnik. Lako zaobljeno kućište s ispupčenom zadnjom stranom i tankim okvirom oko ekrana lepo leži u ruci, uprkos pozamašnim gabaritima; ove godine više pohvala ide na račun poklopca koji se lako skida i omogućuje jednostavan pristup bateriji, a koji nimalo nije narušio unibody konstrukciju koja odlikuje modele s integrisanim baterijama. Glatka plastična poleđina zamenjena je nešto „žilavijom” plastikom, obrađenom tako da neodoljivo podseća na brušeni aluminijum – zapravo, telefon u ruci ostavlja utisak kao da je zaista napravljen od metala, a takav osećaj potiče od tankog zaštitnog sloja metalne legure. S druge strane, mali minus na račun izrade pišemo zbog izostanka materijala kojim je obložen ekran modela G Flex, a koji ima sposobnost „samozaceljivanja”, tj. popravke sitnijih oštećenja (nije da se bez toga ne može, ali bi se od top modela ipak očekivalo da uključi i taj fancy dodatak). Sve u svemu, G3 ima kvalitetnije kućište od direktnog rivala, Galaksije S5, ali po čvrstoći i opštem utisku ipak zaostaje za HTC-ovim pulenom One M8.

Prema zvaničnim specifikacijama, LG G3 nije otporan na vodu niti prašinu, tj. nema IP sertifikate kojima se šepure Xperia Z2 i Galaxy S5. Međutim, posle višednevnog intenzivnog korišćenja i mnogo „opasnih” situacija uverili smo se u izrazitu robusnost kućišta (na Jutjubu ćete videti snimke koji jasno ilustruju otpornost na potapanje u vodu, ali ipak savetujemo da se uzdržite od sličnih testiranja). Dugme za uključivanje ekrana i tasteri za podešavanje jačine zvuka postavljeni su, kao kod prethodnog modela, na zadnju stranu kućišta, i lako se raspoznaju pod prstima zahvaljujući lepo teksturiranoj površini koja se razlikuje od okolne plastike. Neposredno iznad ovih tastera je sočivo kamere, a sa njegove leve strane nalazi se otvor koji propušta laserski snop infracrvenog spektra koji omogućuje precizno merenje udaljenosti objekta, što dodatno ubrzava automatsko fokusiranje.

Najveći deo prednje strane telefona zauzima raskošan 5,5-inčni ekran sa do sada neviđenom gustinom od 538 piksela po inču, koja potiče od QHD matrice na koju je spakovano čitavih 1440 x 2560 piksela. No, kako ljudsko oko ne razaznaje ni približno toliku rezoluciju, bez instrumenta za uvećanje nije moguće uočiti jasnu razliku između slike na ovom i nekom full HD ekranu, osim možda kada se na ekranu nalazi ekstremno sitan tekst. U svakom slučaju, ne treba zanemariti ni značaj psihološkog efekta velikih cifara, koji će sigurno doprineti utisku da G3 ima ekran sa najoštrijom slikom na tržištu. Druge karakteristike koje izdvajaju ovaj displej su izvanredan kvalitet reprodukcije boja, odličan kontrast (u rangu najkvalitetnijih OLED ekrana), široki uglovi gledanja i iznenađujuće dobra vidljivost na dnevnom svetlu. Iznad ekrana nalazi se otvor sočiva prednje kamere sasvim pristojne rezolucije od 2,1 Mpx, dok je 3,5-mm audio priključak izmešten na donju ivicu kućišta, pored microUSB slota (praktično rešenje, po ugledu na iPhone uređaje).

Fotoaparat je opremljen senzorom rezolucije 13 MPx, koji je zahvaljujući višku procesorske snage, ali i pomenutom laserskom fokusiranju, jedan od najbržih koje smo testirali. Aparat je brz na okidaču na dnevnom svetlu, ali i u uslovima slabijeg osvetljenja, gde laser dodatno doprinosi bržem fokusiranju, barem kada su statični objekti u pitanju (za objekte u pokretu važi neka druga matematika). U mračnom ambijentu do izražaja dolazi i veoma snažan dvostruki LED blic, koji svetlo raspoređuje ravnomerno i na veću udaljenost nego što to čini blic kod modela Galaxy S5. Za selfi generaciju prednja kamera će biti prava blagodet, jer pored sasvim pristojne rezolucije i još bolje optike nudi dva režima za kreiranje autoportreta: u prvom slučaju tajmer se pokreće prostim dodirivanjem ekrana, a u drugom tako što se otvorena šaka postavljena ispred objektiva stisne u pesnicu (zgodno za grupne portrete, kada je telefon van domašaja ruke). Kvalitet fotografija i video snimaka je odličan, pri čemu glavna kamera podržava snimanje u rezolucijama 1080p i 4K Ultra HD.

Sa softverskog aspekta, G3 takođe nudi više nego što smo očekivali, ukusno prerađen Android v4.4 KitKat interfejs koji je čist i pregledan, sa dominantno ravnim površinama i minimalno našminkanim ikonicama. Kompletan grafički interfejs je pedantno ispoliran do najsitnijih detalja, funkcionalno i estetski izgleda veoma privlačno, a vide se i neka rešenja koja su preuzeta od konkurencije, ali i dovoljno modifikovana da niko ne može da tvrdi da su dizajneri prepisivali na času. Minimalističkoj realizaciji nisu utekle ni fabrički instalirane aplikacije, među kojima praktično nema nijednog „uljeza” – svaki program koji smo probali ima neku smislenu funkciju, pa o nekim preterivanjima nema ni govora (doduše, neki programi su vojnički podšišani, tako da npr. softver za upravljanje kamerom umesto 16 sada nudi samo četiri režima). U nove opcije spada i Smart Notice, funkcija koja korisnika obaveštava o svim aktuelnim događajima i podseća na propuštene pozive, zalutale poruke, a kada je potrebno, podsetiće vas da ponesete kišobran jer se napolju sprema kijamet.

Trendu fitnes aplikacija nije odoleo gotovo nijedan novi telefon, pa nije ni G3. Sve softverske alatke za „zdrav život” grupisane su unutar paketa LG Health, koji omogućuje merenja koraka, proračun kalorijskog balansa, beleženje izveštaja posle fizičkih aktivnosti itd. Tu su i mnogo hvaljene KnockOn i Knock Code funkcije za zaštitu privatnosti, koje se zasnivaju na prepoznavanju ritmičnog „kuckanja” prstima po ekranu, prema definisanom šablonu (kako bi se sprečilo neželjeno aktiviranje ekrana, bolje je koristiti Knock Code, budući da se KnockOn – aktiviranje dvostrukim dodirivanjem ekrana lako aktivira pri dodiru sa sadržajem džepa ili torbice). Izvesne modifikacije pretrpela je i tastatura, koja je sada potpuno prilagodljiva: moguće je promeniti površinu koju zauzima na ekranu, odnosno raspored i veličinu tastera, a najzad je uvrštena i opcija za unos teksta bez podizanja prsta sa ekrana (swype). Posebno nam se dopala mogućnost aranžiranja softverskih tastera na dnu ekrana, kao i novi taster za aktiviranje multitasking režima, koji omogućuje da se na podeljenom ekranu istovremeno pokrenu dva programa. Mogućnost simultanog pokretanja programa na istom ekranu je zgodna u situacijama kada aplikacija zahteva izvršavanje u aktivnom prozoru (npr. moguće je reprodukovati neki Youtube video i pretraživati veb-stranice u isto vreme).

Sa hardverskog aspekta, Qualcomm Snapdragon 801 platforma s procesorom koji je „nasviran” na 2,5 GHz nije podbacila ni na jednom planu, mada neki od sintetičkih testova (Antutu) prijavljuje sumnjivo niske rezultate (Quadrant i drugi testovi ne pokazuju ovakve zaostatke i svrstavaju G3 rame uz rame sa Galaxy S5). Zebnja da će ekran s tolikim brdom piksela neizbežno negativno uticati na autonomiju pokazala se delimično tačnom, tako uz respektabilnu energetsku zalihu od 3.000 mAh, baterija neće izgurati više od jednog dana bez dopune. Srećom, baterija može lako da se zameni svežom u bilo kom trenutku, pa slabija autonomija ne mora da bude toliki problem. Činjenica da telefon tokom intenzivnijeg korišćenja može poprilično da se ugreje ide u prilog konstataciji da je moglo još da se poradi na optimizaciji potrošnje, i nadamo se da će ovaj problem biti rešen u nekoj od sledećih softverskih iteracija.

LG G3 je zaista impresivan aparat kome neće biti teško da zadrži svoju poziciju u društvu najboljih smartfona. Privlačan dizajn, brz i funkcionalan korisnički interfejs, fantastična kamera i ekran sa QHD rezolucijom pružaju sasvim adekvatan izgovor za razbijanje kasice-prasice.

Gradimir JOKSIMOVIĆ

 
LG G3
Šta mislite o ovom tekstu?
LG G Pad 7.0
HTC One mini 2
Nokia Lumia 930
Huawei Ascend P7
Asus MeMo Pad 7 ME176CX
Exsate Golden Hour
iForest
Balto Speed Reading
Versus
Sleep Timer
The Love Book
Writing Challenge
Wise Drinking
Office Calculator Pro
Spendee

Ukratko
1. Treba vam dobar razlog za kupovinu? Neka to bude 5,5-inčni QHD (1440 x 2560 px) TrueHD-IPS LCD ekran sa 534 ppi i Gorilla Glass 3 zaštitom
2. I fotografi imaju čemu da se raduju: senzor od 13 MP sa laserskim autofokusiranjem, dual tone LED blicem, optičkom stabilizacijom i 2160p video podrškom
3. Tanak metalni film koji prekriva poklopac baterije omogućuje bežično napajanje (wireless charging), ali za ovu pogodnost potreban je specijalan punjač
4. Premda po dimenzijama više odgovara fabletu nego telefonu, G3 je udoban za korišćenje i nošenje u džepu, zahvaljujući zaobljenim linijama kućišta
5. Korisnički interfejs nagoveštava neka rešenja iz sledeće verzije Androida (L), a G3 će svakako biti jedan od prvih uređaja koji će dobiti ovu nadogradnju

Operativni sistem:
Android 4.4.2
Dimenzije:
146,3 x 74,6 x 8,9 mm / 149 g
Ostalo:
Qualcomm MSM8975AC Snapdragon 801 čipset (Quad-core 2,5 GHz Krait 400 CPU + Adreno 330 GPU), 2/3 GB RAM, 16/32 GB interne memorije, 5,5” TrueHD-IPS + LCD (1440 x 2560, 534 ppi), Bluetooth v4.0 A2DP LE, Wi-Fi 802.11 a/ac/b/g/n/Direct/DLNA/hotspot, NFC, IC, quad-band GSM/HSDPA, microUSB, microSIM, Li-Ion baterija 3000 mAh
Proizvođač:
LG
Home / Novi brojArhiva • Opšte temeInternetTest driveTest runPD kutakCeDetekaWWW vodič • Svet igara
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontaktSaradnjaOglasiPretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opšte teme
Internet
Test Drive
Test Run
PD kutak
CeDeteka
WWW vodič
Svet igara



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera