TEST RUN<>
122013<><>

Photo Pos Pro 1.89, Image Analyzer 1.36, Artweaver Free 4, Serif PhotoPlus Starter Edition X6, GIMP 2.8.8, Krita 2.8, Paint.NET 3.5.11

Besplatni grafički editori

Photoshopovim stazama revolucije

Programi za rad sa grafičkim fajlovima prešli su dugačak put u poslednjih tridesetak godina. Do prve prave eksplozije interesovanja za ovu vrstu programa dolazi pojavom Macintosh računara početkom 1984. godine. Razlog za to svakako možemo da nađemo u novom konceptu upotrebe korisničkog interfejsa sa menijima, ikonicama i prozorima. To je pokrenulo pravu revoluciju u koju su se uključili i ostali kopirajući Apple. Tako se pojavljuju programi sa prozorima i menijima i za sisteme na kojima se takve svari teško mogu zamisliti. Osmobitni sistemi Amstrad CPC, ZX Spectrum i Commodore 64 dobijaju u to vreme veoma poznati Art Studio. Uskoro se pojavljuju Amiga i Atari ST i sa njima mnogo kvalitetnija grafika koja donosi naslove kao što su Deluxe Paint ili NEOchrome. PC je u to vreme više služio kao „kancelarijska kanta” za vođenje baza podataka i slične poslove, a glavni razlog za to je bio u skupom hardveru za prikazivanje kvalitetne grafike. Ipak, pojavljuju se naslovi kao što su PCPaint i PC Paintbrush. Nekoliko godina docnije u široku upotrebu ulazi VGA grafika i Windows 3.x, što stvara uslove za pojavu kvalitetnih programa od kojih je ubedljivo najpoznatiji bio i ostao Adobe Photoshop. On je postao toliko poznat da ga spominju i domaćice u zabačenim selima koje nikada nisu sele pred monitor. Međutim, Photoshop je skup program koji ne mogu sebi svi da priušte. Na svu sreću, postoji dovoljan broj naslova koji isti posao mogu da obave približno ili jednako kvalitetno, a da pri tome koštaju mnogo jeftinije ili da su potpuno besplatni!

U poslednje vreme je vidljiv trend da se pojavljuje veliki broj web aplikacija koje služe za editovanje grafičkih fajlova. Iako su one uglavnom kvalitetne i besplatne, mi smo se ipak odlučili da predstavimo samo dobre stare desktop aplikacije koje su, ipak, praktičnije rešenje za većinu korisnika.

Photo Pos Pro 1.89

Ne tako davno, Photo Pos Pro (www.photopos.com, 46,8 MB) je bio komercijalni program za kojeg je trebalo izdvojiti osamdeset zelenih novčanica. Autori programa su iz nekog razloga odlučili da se dalji razvoj zasniva na dobrovoljnom doniranju finansijskih sredstava, što je gest dužan svakog respekta. Međutim, cenu besplatnog rada ćete morati da platite u vidu „smaranja” sa raznim reklamnim porukama na početku rada sa programom (na primer, predlog da ih pratite preko Facebooka i slično tome).

Za korisnički interfejs možemo da kažemo da je potpuno u skladu sa smernicama koje su postavljene još u eri prvih Macintosh računara. Paleta alata orijentisanih na crtanje nalazi se levo, dok se na vrhu nalazi paleta sa alatima za rotaciju slika, alati za postavljanje ramova na slike, kao i prečice na nekoliko osnovnih vrsta vizuelnih efekata. S desne strane nam se nalaze instrumenti za rad sa bojama i teksturama pored kojih se pojavljuju plutajuće palete kao što su one za zumiranje i rad sa slojevima (layers). Za razliku od „tate” Photoshopa gde se stepen zumiranja bira proizvoljno preko slajdera, ovde je to moguće samo u koracima od 100 procenata, što i nije naročito fleksibilno. Iako utisak o interfejsu nije loš, može mu se prigovoriti na nemogućnosti prilagođavanja ukusima korisnika.

Što se tiče mogućnosti osnovnih alata, treba izdvojiti ono što je specifično za Photo Pos Pro. Pre svega se ističe proširena funkcionalnost alata za selekciju delova crteža. Za to je namenjen ceo jedan padajući meni sa mnoštvom opcija. Njihovim kombinovanjem se dobija veoma moćno sredstvo čiju je snagu moguće osetiti tek u praktičnom radu. Funkcionalnost ostalih alata je na zadovoljavajućem nivou, ali bez nekih posebnih razlika u odnosu na konkurente.

Na raspolaganju nam je osam kategorija efekata i sedam kategorija filtera. Izdvojili bismo automatsko uklanjanje efekta crvenih očiju (koje se može vršiti i ručno u takozvanom naprednom modu), kao i filtere za uklanjanje tipografskih nepravilnosti sa skeniranih fotografija. Tu je i postojanje mogućnosti istovremene obrade više fotografija odjednom putem skript komandi. Pri tome je moguće dodeljivati vrednosti pojedinim parametrima obrade a izgled fotografije posle obavljenog posla možete da vidite kao minijaturu u okviru dijaloga za izvršenje skript operacija.

Jedan od najvažnijih aspekata rada ove kategorije programa je vezan za rad sa slojevima. Svaki sloj je, zapravo, jedan crtež koji se kombinuje sa drugim slojevima i daje zbirni crtež svih slojeva u zavisnosti od njihove transparencije i položaja. Photo Pos Pro se može pohvaliti kvalitetno urađenim sistemom za rad sa slojevima koji znatno prevazilazi mogućnosti konkurencije, uključujući tu i komercijalne programe.

Šta još reći o ovom programu? Kada odlučimo da kreiramo novi fajl, program daje mogućnost da biramo između praznog crteža ili da izaberemo šablon za vizit karticu, kolaž, dugme, čestitku i web stranicu. Iako ove opcije mogu nekome biti korisne, pre svega će služiti za kreativno izražavanje najmlađih članova porodice. Prilikom procesa instalacije programa nudi vam mogućnost korišćenja kao primarnog pregledača fotografija. Iako integrisani pregledač nije loš, ipak vam savetujemo da izaberete neko fleksibilnije i brže rešenje.

Image Analyzer 1.36

Program (www.logicnet.dk/Analyzer, 2,3 MB) pomalo neobične koncepcije i sa interfejsom koji odudara od standarda na koji smo navikli. Na prvi pogled bi se reklo da je u pitanju skroman program vrlo ograničenih mogućnosti jer na radnoj površini ne vidimo nikakve palete sa alatima za obradu slika, osim njih nekoliko na vrhu, ispod linije menija. Kada još uzmemo u obzir veličinu programa od samo 2 MB, naše sumnje postaju još jače. Međutim, ovo je jedan od onih slučajeva kada prvi pogled zna da prilično prevari. Ukoliko malo „prošvrljamo” po sadržaju menija, videćemo da tamo postoji priličan broj opcija koje su u prvom planu okrenute ka obradi fotografija. Ovde nailazimo na razne instrumente, počevši od osnovnih namenjenih manipulaciji radne površine, preko automatskog (ili ručnog) podešavanja parametara boje i svetlosti, pa do naprednih opcija za redukciju stepena zamućenosti fotografija ili uklanjanja efekta crvenih očiju. Podržan je i rad sa slojevima koji nije nešto naročito sofisticiran, ali nije ni neupotrebljiv. Od instrumenata za deformaciju crteža/slike tu su: Push, Wrap i Grow/Shrink. Podržano je kloniranje i instrument za otklanjanje oštećenja. Nažalost, rad sa četkicama je moguć samo na elementarnom nivou (popunjeni kružni i kvadratni oblik). Menjanje debljine četkice se ostvaruje preko posebnog dijaloga, što baš i nije praktično. Generalno govoreći, pristup mnogim kontrolama, alatima i operacijama je izvedeno vrlo traljavo i nepregledno. Jedan od retkih pozitivnih izuzetaka po tom pitanju je mogućnost istovremenog dodeljivanja različitih boja četkice za tastere i točkić miša koji emulira srednji taster. Ubedljivo najveći minus program dobija zbog postojanja samo četiri Undo koraka. To je uz izostanak user friendly interfejsa razlog zbog kojeg će ga većina korisnika hladnokrvno zaobilaziti. Međutim, nije sve tako crno. Uz postojeće (kvalitetne) efekte i filtere postoje i dodatni koji se mogu skinuti sa sajta programa. Tamo, takođe, možete da nađete i praktična uputstva za korišćenje. Jedna od vrlo zanimljivih mogućnosti programa je i definisanje 3D modela uz pomoć profila i tekstura.

Dakle, reč je o programu koji ima svoje pozitivne strane koje će stručniji korisnici i te kako znati da cene. Rezultati alata koji dolaze uz program su dobrog kvaliteta, ali su i dosta spori. Ne verujemo da je program interesantan početnicima, ali bi neke od njegovih opcija mogle da naiđu na dobar prijem kod profesionalaca. Isti naslov od istog autora postoji i za Android platformu.

Artweaver Free 4

Reč je o oslabljenoj verziji (www.artweaver.de, 10,21 MB) komercijalnog programa Artweaver Plus sa kojom se može uraditi dosta toga. Od važnijih stvari koje su ograničene u besplatnoj verziji izdvajamo smanjenje maksimalne veličine slike na „samo” 9999 x 9999 piksela, izostanak x64 podrške, ograničavanje brzine rada na jedno jezgro mikroprocesora i slabija podrška za format PSD. Osim toga, program je uskraćen za još neke stvari u koje spadaju nemogućnost prilagođavanja paleta sa alatima, nemogućnost pregleda rezultata rada filtera na slici u realnom vremenu i nemogućnost rotiranja radne površine. Ipak, sve to može nekako da se preživi.

Ne treba biti veliki stručnjak da se shvati kako je glavni uzor prilikom stvaranja ovog programa bio Photoshop. Korisnički interfejs koliko je god to moguće oponaša „tatu”, ali nećemo reći da je u dlaku identičan. Zanimljivo je videti kako su programeri uspeli da održe funkcionalnost programa koji je više desetina puta veći po obimu. Artweaver praktikuje rad sa tabovima i tab svake fotografije se smešta na vrh ekrana ispod palete sa parametrima alata. Sami alati su u domenu klasike žanra i ne odudaraju mnogo od standarda za ovakve programe. Pozitivni izuzetak je alat Brush Tool koji ima zaista veliki broj raspoloživih realističnih preseta koji će obradovati korisnike sa slikarskim talentom. Slična je stvar i sa opcijama menija gde opet ne nalazimo ništa posebno vredno pomena. Možemo zapaziti da je ponuda ponuđenih efekata nešto manja od onoga što očekujemo. Ono što mnogima može da zasmeta jeste činjenica da se okretanjem točkića na mišu postiže efekat suprotan onome kome smo navikli. Ukoliko točkić okrećemo prema sebi, fotografija se udaljava i obratno, tako da je potrebno određeno vreme da se korisnik privikne na to. Srećnici koji imaju na raspolaganju tablet računar moći će da iskoriste dodatnu notu realizma koju daje pritisak na ekran. Zanimljiva je i mogućnost da više ljudi formira radnu grupu koja će da radi na jednom crtežu. Ljudima koji uživaju u likovnoj umetnosti to potencijalno može da bude veliki izvor kreativne zabave. Ukratko, ukoliko ste radili sa Photoshopom, s ovim programom ćete biti na domaćem terenu.

Serif PhotoPlus Starter Edition X6

Prvo što moramo da kažemo u vezi s ovim programom (www.serif.com/photoplus, 112,83 MB) jeste da nas je pristojno iznervirao postupkom besplatne registracije koja je neophodna da bi se počelo s radom. Naime, potrebno je proći kroz proceduru koja traje bar pet minuta, što smatramo potpuno nepotrebnim i odbijajućim potezom.

Nakon što smo nekako preživeli registraciju, dočekalo nas je prilično lepo sređeno radno okruženje koje je urađeno po uzoru na Photoshop. Šta više, primećujemo neke instrumente koji su specifični za ovaj program a koji mogu da se pokažu i te kako korisnim. Tu, na primer, spada posebna paleta alata za rad sa slojevima koja nadopunjuje manje-više standardni modul za tu namenu. Na dnu prozora može da se primeti i posebna oblast koja prikazuje sve otvorene crteže/fotografije i koju možemo sakriti kako bi dobili veću površinu za rad. Raduje i to da su autori napravili posebnu paletu sa svim alatima za podešavanje crteža po uzoru na novije verzije Photoshopa, pa sada ne moramo da prebiramo po menijima tražeći potrebnu opciju. Za svaku pohvalu je i izuzetno bogata ponuda unapred definisanih četkica koje se dodatno mogu optimizovati po svim mogućim parametrima. To opet znači veliku slobodu u radu onima koji su više orijentisani na crtanje nego na obradu fotografija. Podržan je i rad sa makroima i sa grupnim procesiranjem fotografija. Vrlo je zanimljivo rešen rad sa tekstom gde se veličina fonta određuje tako što, držeći levi taster, pomerimo miša u stranu.

I sve bi bilo veoma lepo kada na ekranu ne bi postojali prilično brojni instrumenti obojeni ružičastom bojom. Pogađate, reč je o kontrolama koje su onemogućene u besplatnoj verziji i kada na njih kliknete, dočekaće vas reklamni prozor koji predlaže kupovinu programa. Ruku na srce, u pitanju su naprednije opcije bez kojih je moguće obaviti mnogo toga, ali ipak... Nedostupni su nam alati za rad sa grafičkim oblicima, Bezierovim krivuljama, kao i instrumenti za deformaciju crteža. Još da pomenemo da u besplatnoj verziji nemamo podršku za rad sa tablet računarima, što bi uz dobru podršku rada sa četkicama bila odlična stvar.

Kada se sve sabere i oduzme, besplatni PhotoPlus nije loš program. Štaviše, možemo reći da poseduje neke opcije koje su karakteristične za mnogo skuplje programe. Prijatno i dobro promišljeno radno okruženje čini ga privlačnim kako za početnike, tako i za napredne korisnike.

GIMP 2.8.8

Ova skraćenica označava GNU Image Manipulation Program (www.gimp.org, 86,1 MB) i vrlo je dobro poznata onima koji vole operativni sistem Linux. Dosta često ćete čuti kako je ovo „Photoshop za Linux” i u tome ima dosta istine. U pitanju je odličan program napisan od programera koji za svoj rad nisu tražili nikakvu nadoknadu, a to za sobom vuče određene probleme. Na primer, iako mnogi korisnici programa već godinama prigovaraju kako im mnogo nedostaje opcija separacije boja na CMYK komponente, ona ni do danas nije izvedena na odgovarajući način, a to automatski znači da ovaj program nema šta da traži na polju profesionalne pripreme za štampu. Na sreću, to je ujedno i najveći funkcionalni nedostatak ovog programa. Isto tako, nemojte se iznenaditi ukoliko program „pukne” u toku rada jer se zbog kompleksnosti programa dešavaju i takve stvari. Nije česta pojava, ali nije ni isključena.

Mnogi korisnici se žale na pomalo neobičan interfejs čije palete sa alatkama zauzimaju značajan deo radnog prostora. Sve to je istina, ali nakon nekoliko časova rada sa programom, čovek se potpuno prilagodi radnom okruženju. Za produktivan rad vam savetujemo da obavezno na panel sa desne strane dodate tab za kretanje po fotografiji (Navigation). Program ima još jedan minus za profesionalce koji su dugo radili sa Photoshopom a to je promenjen raspored prečica sa tastature.

Broj i kvalitet instaliranih alata omogućuje profesionalnu primenu programa (osim u navedenom slučaju). Imamo na raspolaganju veliki broj efekata, dok postoji i mogućnost korišćenja onih pisanih za Photoshop uz pomoć specijalnog wrappera. Program podržava rad sa velikim brojem grafičkih formata. Kvalitet ugrađenih tipova četkica je pristojan, ali je bez problema moguće napraviti četkicu po želji uz ugrađeni editor za tu namenu. Da stvar bude još lepša, postoji podrška za touch ekrane.

Da zaključimo, GIMP je sjajan program, ali nije idealan. Zbog svoje kompleksnosti, GIMP nije dobar izbor za početnike. Njima preporučujemo da potraže drugi program.

Krita 2.8

Šta se dešava kada profesionalni programer sa velikom strašću za crtanjem nije zadovoljan postojećim programima za crtanje? Čovek po imenu Baudevejn Rempt je rešio da stvori nešto novo, pošto mu se nije svideo koncept koji imaju Photoshop, GIMP ili CorelDraw/Paint, pa je napravio jednu mućkalicu po svom ukusu. Rezultat svega toga je program (www.krita.org, 118 MB) koji je prvenstveno okrenut crtanju, ali istovremeno delom podržava i obradu fotografija.

Prilikom počinjanja rada s programom, dočekuje nas panel za definisanje radne površine. Osim dimenzija, ovde možemo ukazati i na koloritni model (RGB, CMYK, YCbCr i tako dalje), dubinu boja i kolor profile. Za naprednije korisnike tu je i mnoštvo predefinisanih profila za razne namene. Isto tako je moguće tačno podesiti veličinu radne površine u odnosu na gustoću prikaza izraženu u DPI. Kada prihvatimo zadane parametre, pred nama se pojavljuje korisnički interfejs u tamnim tonovima. Iako takav interfejs izgleda lepo, rad sa njim je prilično neudoban zbog slabe vidljivosti opcija. Na sreću, u meniju Settings postoji opcija za menjanje tema. Na paleti alata nedostaju mnoge opcije koje se prvenstveno tiču retuširanja fotografija. Zato u zamenu dobijamo opcije koje ne postoje u sličnim programima, a vezane su za prikaz vektorske grafike. Podrška za četkice je prosto velikolepna. Po tom pitanju program nema dostojnu konkurenciju. Desnim klikom miša aktiviramo posebnu paletu sa koje biramo boju i vrstu četkica. Podržana su ukupno 44 grafička filtera, kao i rad sa makroima. Na raspolaganju nam je i mnoštvo patterna i gradijenata, a ukoliko nema onih koji nam trebaju, možemo ih sami napraviti. Podržan je rad s ekranima osetljivim na dodir.

Kao što smo videli, Krita forsira umetnički rad u odnosu na retuširanje slika. Ukoliko imate slikarski dar, volećete Kritu.

Paint.NET 3.5.11

 
Mnogima je poznata istorija ovog programa (www.getpaint.net, 3,5 MB) koji je počeo kao malo napredna verzija standardnog Windows programa Paint i kojem ono .NET govori da je pisan u programskom jeziku C# na platformi .NET. Upravo zbog toga je potrebno da na računaru imamo instaliran .NET Framework 3.5 SP1 (što ispunjavaju sve nove verzije Windowsa). Vremenom se Paint.NET razvio u kvalitetnu i funkcionalnu aplikaciju koja znatno prevazilazi prvobitnu namenu.

Interfejs programa je urađen sa upadljivim korišćenjem plutajućih prozora, koji su pri tome polutransparentni. Plutajući prozori su mač sa dve oštrice. S jedne strane su fleksibilni zbog mogućnosti pomeranja njihove pozicije, dok s druge strane njihovo premeštanje zna da oduzme dosta vremena, što je česta pojava na malim ekranima. Na raspolaganju su nam svi standardni alat, ali se primećuje izostanak relativno često korišćenih instrumenata Dodge i Burn. Kvalitet efekata i filtera nije uvek na najvišem nivou. To se najbolje vidi korišćenjem alata red eye removal koji je jedan od lošijih koje smo isprobali. Isto tako ne možemo pohvaliti ni podršku za različite tipove četkica jer su ponuđeni šabloni prilično beskorisni, a instrumenti za kreiranje novih ne postoje. Rad sa tekstom je rešen na elementarnom nivou i ne briljira funkcionalnošću. Iako podržava rad sa plug-inovima, oni su kod ovog programa bačeni u zapećak (prvenstveno zbog mnoštva bagova koji narušavaju stabilnost rada glavnog programa). Ukoliko ipak želite da proširite mogućnosti programa, potražite ih na forumu posvećenom programu na adresi goo.gl/46gHu. Paint.NET nije program za kojim će profesionalci rezati vene, ali je u pitanju solidan izbor za većinu korisnika računara sa manjim prohtevima.

• • •

Naravno, profesionalci će i dalje nastaviti da koriste Photoshop koji je već dugo de facto standard i za koji je razvijen veliki broj sjajnih dodatnih modula, ali sve to nije besplatno. Ukoliko niste profesionalac a povremeno imate potrebu za obradom grafičkih fajlova, onda će vam biti potpuno dovoljan neki od predočenih programa. Paint.NET je lepa zamena za Windowsov Paint i trebalo bi da nam uvek bude pri ruci. Artweaver Free, Serif PhotoPlus Starter Edition i Photo Pos Pro su dobri programi koji i pored nekih minusa umeju da obave mnogo poslova, prvenstveno orijentisanih na obradu fotografija. Image Analyzer je ostvarenje koje neće naći mnogo poklonika koji će ga svakodnevno koristiti, ali je u pitanju softver koji može da služi kao dodatno oruđe za naprednije korisnike. GIMP je pristojna multiplatformska alternativa Photoshopu, ali je za osvajanje rada sa njim potrebno više vremena. I na kraju, Krita, program koji težište stavlja na crtanje umesto na obradu fotografija. Stvar koja će se dopasti svima koji imaju slikarske ambicije.

Igor S. RUŽIĆ

 
Microsoft Windows 8.1 Pro
Photo Pos Pro 1.89, Image Analyzer 1.36, Artweaver Free 4, Serif PhotoPlus Starter Edition X6, GIMP 2.8.8, Krita 2.8, Paint.NET 3.5.11
Šta mislite o ovom tekstu?
Phrozen Windows File Monitor 1.1
Universal Mathematic Solver 10.0.2
d7 10.0.18
Rainmeter 3.0.2
FXiTe 0.92
Free Video Dub 2.0
DDownloads 2.04
MP3 Player 1.4.34
NoClose 1.1
Start Killer 4.0
Picture in Picture Viewer 0.4
Profile Visitors for Facebook 1.2
The Hat 3.0.7
WindowFX 5.12
Reload Plus 4.2.0
Home / Novi brojArhiva • Opšte temeInternetTest driveTest runPD kutakCeDetekaWWW vodič • Svet igara
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontaktSaradnjaOglasiPretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opšte teme
Internet
Test Drive
Test Run
PD kutak
CeDeteka
WWW vodič
Svet igara



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera