PHONE ZONE<>
112013<><>

LG G2

Lucky Goldstar

Kompanija LG nikada nije privukla toliko pažnje koliko premijerom G2 smartfona. Okićen lentom jednog od najiščekivanijih smartfona 2013. LG ništa nije prepustio slučaju, zbog čega je G2 potpuno spreman da se ravnopravno bori u ringu sa flegšipovima drugih kompanija, okršaju u kome svake godine neko završi na kolenima, bez zuba.

Najveća inovacija ovog telefona nisu nove usluge i mogućnosti nego njegov dizajn. Displej dijagonale 5,2 inča stapa se sa ivicama telefona, bez previše okolnog prostora, a telefon na bokovima nema nijedan taster! Sve što se klikće smešteno je na zadnji deo telefona, u obliku Rear Keya, na koji kažiprst leve ili desne ruke pada prirodno i bez opterećenja. Na ovaj način LG je značajno smanjio mogućnost ispadanja telefona iz ruke, ali i pojednostavio upotrebu kontrola smartfona. Rear key je smešten odmah ispod kamere, ima dva polja-tastera, koji funkciju dobijaju u zavisnosti od menija do menija i centralni taster, koji, takođe ima više funkcija. Može se koristiti i za otključavanje i zaključavanje displeja, ali je mnogo zanimljiviji dvostruki tap na centralni deo displeja, koji će, takođe, zaključati ili otključati displej.

Što se dizajna tiče, praksa proizvodnje četvrtastih telefona u potpunosti je napuštena, pa je G2 zaobljen, sa više oblina i daleko atraktivniji. Na prednjem delu nema klasičnih tastera, a plastični poklopac na poleđini obogaćen je reljefastom završnom obradom. Nažalost, LG G2 je magnet za otiske prstiju, pa će često biti musav, ali na to ćete jednostavno morati da se naviknete. Mnogo je važnije to što je telefon kvalitetno izrađen i još bolje sklopljen, pa ćete činjenicu da je kompletno izrađen od plastike lako zaboraviti.

Prednjim delom dominira displej dijagonale 5,2 inča, True-HD IPS Plus matrice, Full HD rezolucije, sa Gorilla Glass 3 zaštitom od grebanja. Sa gustinom piksela od oko 424 ppi prikaz je vrlo oštar, uglovi gledanja su sjajni, a sadržaji ostaju dobro čitljivi i napolju. G2 koristi i grafički RAM (Graphic RAM – GRAM) za veću energetsku efikasnost, što smanjuje potrošnju energije ekrana i do 26 odsto i istovremeno produžava trajanje baterije za 10 odsto.

Uz G2 će se nuditi i Flip futrola, koja služi istovremeno kao zaštita za displej, ali i kao modni dodatak. Da bi displej uvek ostao čitljiv, LG je na flipu ostavio prozor, kroz koji se prikazuju sve potrebne informacije o telefonu, mreži, a služi i za serviranje notifikacija dok je telefon preklopljen.

LG G2 dolazi sa Androidom Jelly Bean 4.2.2, koji je dopunjen Optimus korisničkim okruženjem, koje omogućava korišćenje uređaja i sa ćiriličnim pismom. Iako je delimično preveden interfejs još problem, lepo je videti da LG radi na prilagođavanju svojih uređaja srpskom tržištu. LG Optimus UI zalazi duboko u Android, ali sve radi brzo i bez većih problema. LG je sa ovim modelom, pored KnockON funkcije za otključavanje i zaključavanje displeja dvostrukim tapom uveo još neke zanimljive softverske dodatke, pa tako G2 nudi niz praktičnih funkcija koje se fokusiraju na najpopularnije opcije. Answer Me automatski odgovara na poziv kada se telefon prisloni na uvo; Plug & Pop preporučuje moguće opcije koje se mogu izabrati kada su slušalice ili USB kabl detektovani; Text Link omogućava da se informacije iz tekstualnih poruka lako sačuvaju i uvrste u kalendar ili pretraže na internetu; QuickRemote opcija može da upravlja uređajima za kućnu zabavu, a može se koristiti i kao univerzalni daljinski upravljač za više uređaja istovremeno; Slide Aside omogućava lakši multitasking jednostavnim prevlačenjem otvorenih aplikacija na stranu pomoću tri prsta, dok Guest Mode štiti privatnost vlasnika telefona kroz prikazivanje samo predodređenih aplikacija uz pomoć sekundarnog sistema zaključavanja. Dužim pritiskom na Rear taster za podešavanje zvuka, automatski se aktivira QuickMemo aplikacija ili kamera, što olakšava pravljenje brzih beleški i fotografija.

LG je u G2 upakovao najjači hardver, koji je lako pretrčao, čak za nekoliko koraka, obe verzije Samsungovog Galaxyja S4, a jedini dorastao konkurent trenutno mu je Sony Xperia Z1. LG G2 je zasnovan na Qualcomm Snapdragon 800 čipsetu, koji se sastoji od Quad-core 2,26 GHz Krait 400 procesora i Adreno 330 GPU-a, poseduje 2 GB RAM (OK, očekivali smo možda i tri), što će zadovoljiti apsolutno najzahtevniju publiku.

Što se multimedije tiče, koji god odeljak da pogledate, LG G2 odrađuje sjajan posao. Ima odličan audio-plejer, kristalno čistog zvuka, koji je, ipak, mogao biti malo glasniji. Tu je i FM radio sa RDS funkcijom, odličan program za snimanje glasa i Voice Mate, koji je pandan Siriju i drugim aplikacijama za upravljanje telefonom pomoću glasa. Mate radi solidno, mada mu je upotrebljivost svedena u odnosu na Siri.

Što se kamera tiče, LG tek tu nije omanuo. Prednja ima rezoluciju od 2,1 MPx, dok je pozadinska narasla do 13. Obe snimaju Full HD video, s tim što poleđinska pravi snimke u 30 ili 60 (realno 58) fps. Tu je stereo snimanje zvuka, fotkanje dok je snimanje videa u toku (samo u rezoluciji do jednog megapiksela), kao i niz softverskih unapređenja, od kojih nam je najzanimljiviji Audio Zoom. Opcija je osmišljena tako da se zumira osoba ili više njih tokom razgovora uz snimanje zvuka zumiranih osoba, dok se ostali zvukovi u okruženju isključuju. Iako zvuči kul, u praksi ova funkcija ne „ubode” baš svaki put kako bi trebalo. Kvalitet fotki i video-snimaka je vrhunski. Od svih aktuelnih telefona na tržištu od G2 su bolji samo Lumija 1020, Note 3 i Xperia Z Ultra. Svi ostali, uključujući S4 i iPhone 5S gledaju mu u leđa.

I u pogledu trajanja baterije G2 je jedan od najboljih. Iako njeno trajanje najviše zavisi od gledanja videa ili surfovanja netom, možete računati da ćete je puniti jednom na dan i po ili samo noću.

Po ceni koja je već sada konkurentnija od flegšipa drugih proizvođača, G2 se nameće kao logičan izbor kojim ćete biti zadovoljni duže vreme. Da je LG u G2 nekako uspeo da ugura i microSD slot ovo bi lako bio savršen telefon. Ovako je jedan od najboljih, sa 16 ili 32 GB interne memorije, od kojih je korisniku dostupno oko 13 ili 29 GB. Da bi ostao konkurentan u budućnosti, LG će morati da poradi na manjim softverskim propustima, recimo da doradi Audio Zoom opciju, ali i da brzo, ili makar malo brže od konkurenata isporučuje Android nadogradnje.

Marko ČAVIĆ

 
Samsung Galaxy Note 3 N9005
LG G2
Šta mislite o ovom tekstu?
Sony Xperia Z1 i Z Ultra
Nokia Lumia 925
Share Where
UsceSC
PlayerX Pro Video Player
Edge: Quick Actions
Mobile Observatory – Astronomy
aTools
Homestyler interior design
Mini Tasker
I’m Expecting
My Diet Coach
WritePad
Inifinite Painter
AndroiTS GPS Test Pro

Operativni sistem:
Android 4.2.2
Dimenzije:
138 x 70 x 8,9 mm / 143 g
Ostalo:
Qualcomm Snapdragon 800 (Quad-Core Krait 400 2,26 GHz CPU+ Adreno 330 GPU), 2 GB RAM, 16/32 GB interne memorije, 5,2” True-HD IPS Plus (1920 x 1080, 424 ppi), Bluetooth v4.0 A2DP, WiFi 802.11 a/b/g/n/ac/hotspot/direct/DLNA, quad band GSM/quad band HSDPA do 42 Mbps, LTE, microUSB, 3,5-mm audio-konektor, 13 MPx kamera (LED blic, auto-fokus, 1080p 60/30 fps video), Full HD prednja kamera rezolucije 2,1 MPx, Li-Po baterija 3000 mAh
Proizvođač:
LG
Kontakt:
Vip Mobile
Home / Novi brojArhiva • Opšte temeInternetTest driveTest runPD kutakCeDetekaWWW vodič • Svet igara
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontaktSaradnjaOglasiPretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opšte teme
Internet
Test Drive
Test Run
PD kutak
CeDeteka
WWW vodič
Svet igara



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera