TEST RUN<>
082013<><>

Pandora Recovery 2.2.1, Puran File Recovery, Recuva 1.47.948, Lazesoft Data Recovery Home 3.3, PC Inspector File Recovery 4.0, R.saver 2.0

Besplatni programi za spasavanje podataka

Alati za „ne daj bože”

Svi mi jednog dana, pre ili kasnije, dolazimo u situaciju da izgubimo najdragocenije što postoji na našim memorijskim nosačima – podatke. To može da se dogodi kao posledica nemarnosti ili neznanja, ali nije isključeno da do problema dođe i bez našeg angažovanja.

Različiti su scenariji koji prouzrokuju ovakve digitalne katastrofe. Najčešće se dešava da neke fajlove i foldere bacamo u famozni Recycle Bin i nakon izvesnog vremena shvatamo da smo učinili glupost. Ovaj tip grešaka sanira se procesom zvanim Undelete i jedan je od najjednostavnijih za otklanjanje od svih predstavljenih. Drugi po frekventnosti tip scenarija obuhvata gubitak svih podataka na particiji ili celom disku (memorijskoj kartici, fleš stiku i tako dalje) kao posledica nesmotrenog formatiranja od strane korisnika ili destruktivnog dejstva virusa. Treći scenario jtiče se oštećenja raznih indeksnih tablica koje čuvaju podatke o poziciji fajlova na memorijskom mediju. Četvrti scenario odnosi se na eksterne nosioce memorije (razne kartice) koje su sklone korupciji podataka na mediju (pa moramo da obavimo njihov oporavak), a peti scenario na optičke medije kao što su CD/DVD diskovi i njihova karakteristika da mogu biti fizički oštećeni. Postoji i šesti scenario vezan za hard diskove kojima može da otkaže mehanika ili elektronika, ali za takve situacije softverskog leka nema, već je potrebno posetiti specijalizovane servise koji rešavaju ovakve vrste havarija.

Za upoređivanje kvaliteta prikazanih programa izabrali smo najnoviju verziju kod nas vrlo popularnog komercijalnog programa Ontrack EasyRecovery Pro 10.1.0.1, čija je cena oko 150 američkih dolara. Skeniranje je trajalo nepunih četiri minuta i za to vreme je nađeno 5348 izgubljenih fajlova kao i 207 fajlova udaljenih kroz korpu za otpatke. Da se razumemo, iako ovi rezultati zaostaju za većinom prikazanih programa, to nikako ne znači da je EasyRecovery loš proizvod. On, recimo, ima mogućnost vraćanja podataka sa RAID masiva (i oporavka istih), što profesionalci i te kako znaju da cene. Sva testiranja rađena su na particiji veličine 4 GB, koja je više puta formatirana i čije smo podatke više puta brisali.

Pandora Recovery 2.2.1

Jedan od boljih programa na testu 
Ovaj program (www.pandorarecovery.com, 2,32 MB) predstavljen je u junskom broju „Sveta kompjutera” pa ćemo ovde da spomenemo samo neke najvažnije stvari. To je aplikacija koja odaje utisak dovoljno moćnog parčeta softvera. Imamo mogućnost da kroz opcije prođemo uz pomoć „čarobnjaka” (koji bi trebao da pojednostavi korišćenje) ili da sami direktno definišemo parametre pretrage. U slučaju da to radimo preko „čarobnjaka”, na raspolaganju su tri tipa pretrage: Browse, Search i Deep Scan. Prvi tip nam daje mogućnost pronalaženja udaljenih fajlova krećući se kroz foldere. Drugi tip omogućava pretragu za fajlovima sa zadatim parametrima (ime, veličina, tip, vreme kreiranja), dok poslednji modus omogućava nalaženje fajlova u uslovima teškog narušenja integriteta alokacionih tabela.

Kao što to i dolikuje ozbiljnom programu, pruža se mogućnost oporavka mnoštva različitih tipova fajlova sa različitim atributima (sakriveni, arhivirani, kompresovani...). Isto tako, Pandora ume da oporavi takozvane Alternate Data Streams (ADS), koji spadaju u napredne NTFS mehanizme.

Za pohvaliti je i mogućnost da program sam proceni kolika je verovatnoća uspešnog oporavka podataka. Iako ovi podaci nisu uvek verodostojni, daju nam približnu sliku stanja fajlova. Snimanje sačuvanih podataka može da se obavi kako na lokalnom kompjuteru, tako i na eksternim medijima ili čak preko mrežnih resursa. Na testnom uzorku program je našao nepunih 6000 fajlova u režimu dubokog skeniranja, što se može smatrati odličnim rezultatom.

Puran File Recovery

Puran ostvaruje dobre rezultate u pronalaženju fajlova
U pitanju je jedan (www.puransoftware.com/File-Recovery.html, 2,25 MB) od dvadesetak modula od kojih je sastavljen (takođe besplatni) program Puran Utilities (u prethodnom broju smo obradili modul Puran Defrag). I ovaj put nismo razočarani s onim što smo videli od Purana. Program nudi podršku za FAT 12/16/32, kao i sve verzije NTFS fajl sistema. Podržan je oporavak fajlova koji su udaljeni brisanjem, ali i onih koji su posledica formatiranja ili oštećenja particija. Prvi režim ekstremno je brz (isključena opcija Deep Scan), dok drugi zahteva nešto više vremena (kombinacija Deep Scan, Full Scan i Find Lost Files opcija). Program vam još daje mogućnost da izaberete vrstu fajlova koje nameravate da tražite (Custom List). Rezultat od 204 nađena fajla u brzom režimu, kao i 6744 kada uključimo sve opcije je odličan. Pri tome, procedura detaljne pretrage trajala je manje od četiri minuta i to ga stavlja u rang s komercijalnim proizvodima ove vrste.

Recuva 1.47.948

Ovo je trenutno najpopularniji program za spasavanje podataka 
U poslednje vreme ovo (www.piriform.com/recuva, 3,55 MB) je zasigurno najpoznatije ime u oblasti besplatnog softvera za oporavak izgubljenih fajlova. I to naravno nije bez razloga. Nakon startovanja dočekaće nas „čarobnjak” koji je potpuno razumljiv bukvalno svakom korisniku računara. Možemo da izaberemo istovremeni oporavak svih tipova datoteka ili samo nekih od njih, kao i da odredimo da li će program obaviti takozvano „duboko skeniranje” za većim brojem izgubljenih fajlova ili će se pretraživanje ograničiti na fajlove koji su izbrisani preko kante za otpatke. Od ovih parametara zavisi količina nađenih fajlova, kao i brzina skeniranja.

U slučaju undelete pretraživanja, program nalazi 204 fajla, dok nakon dubokog skeniranja taj broj raste na 6080 fajlova, što je za respekt. I što je veoma važno, ovaj process trajao je samo nekih četrdesetak sekundi, što je sjajan rezultat. Osim režima „čarobnjaka”, program je moguće pokrenuti i u standardnom režimu koji bi trebalo omogućiti veću slobodu naprednijim korisnicima. Međutim, kada ugledamo prozor sa rezultatima pretrage, iznenadiće nas potpuno odsustvo opcija i podešavanja (što je posledica namere autora da program učini što jednostavnijim). Da bi ih aktivirali, potrebno je da kliknemo na dugme Switch to advanced mode i nekoliko naprednih podešavanja nalazimo pod dugmetom Options. Iako Recuva ne pršti od opcija, reč je o izuzetno brzom i kvalitetnom program koji zaslužuje tople preporuke.

Lazesoft Data Recovery Home 3.3

Lazesoftov proizvod nije baš poznat, ali je vrlo dobar 
Ne baš poznat, ali vrlo solidan program (www.lazesoft.com, 6,9 MB) za vraćanje izgubljenih podataka. Kao i u prethodnom slučaju, i ovde nas dočekuje „čarobnjak” koji nam omogućava izbor jednog od dva scenarija. Prvi scenario obuhvata oporavak izgubljenih ili izbrisanih fajlova, dok se po drugom scenariju vrši pretraga za izgubljenim ili preformatiranim particijama i podacima na njima. Naravno, prvi modus znatno je brži (nekoliko sekundi) od drugog (nepunih 15 minuta). Moguće je vršiti i oporavak samo jedne ili nekoliko vrsta fajlova ili vršiti oporavak samo jedne određene grupe fajlova (na primer, sve vrste fotografija ili sve vrste arhiva), što je u praksi vrlo čest slučaj.

Program nam na kraju vraća podatak da je našao 6308 fajlova, što je dokaz da iza njega stoji veoma dobar engine koji nije najbrži, ali je svakako jedan od najkvalitetnijih po pitanju pronalaženja izgubljenih podataka. Da su se programeri malo više potrudili i da su program malo više doradili kako grafički, tako i funkcionalno, dobili bi jedan od najboljih programa u klasi, ali je i ovako i te kako upotrebljiv i potpuno besplatan (postoje i komercijalne verzije istog programa, ali one nisu tema teksta).

PC Inspector File Recovery 4.0

Iako prilično vremešan, PC Inspector se dobro snalazi i pod novim Windowsima 
Reč je o nešto starijem programu (www.pcinspector.de, 3,3 MB), koji nije obnavljan još od 2005. godine, ali mu to ne smeta da se odlično nosi sa pronalaženjem izgubljenih fajlova i na najnovijim operativnim sistemima. Ukratko, upotreba u slučaju pronalaženja obrisanih fajlova vrlo je jednostavna i brza. Potrebno je odrediti logički (ili fizički disk u težim slučajevima) koji pretražujemo i rezultati su već pred nama. Nešto je komplikovanije vršiti pretragu za podacima na formatiranom disku, ali je važno da nije nemoguće. Za pohvaliti je postojanje mogućnosti blokiranja traženja fajlova na mestima gde postoje loši sektori pošto to može da dovede do zamrzavanja sistema.

Kao što se i moglo očekivati, obezbeđena je podrška za osnovne i najčešće fajl sisteme – FAT 12/16/32 i NTFS. Sve u svemu, program je još upotrebljiv, ali je zub vremena učinio svoje. Najveća zamerka ide na račun nedostatka opcije za pregled fajlova koja umnogome olakšava pronalaženje željenog fajla. Mimo svega ostalog, program ne poseduje mogućnost evidencije broja nađenih fajlova tako da nismo bili u stanju da prenesemo tačnije rezultate i da ih uporedimo sa konkurencijom.

R.saver 2.0

Svemogući baćuška – iako dolazi u ne naročito lepom pakovanju, R.saver ima mogućnosti koje nedostaju i skupim komercijalnim programima 
Razmišljali smo da li da ovim pregledom obuhvatimo i program R.saver (rlab.ru/tools/rsaver.html, 1,8 MB), pošto je isti dostupan isključivo na ruskom jeziku, ali nas je njegov nesumnjivi kvalitet naterao da to učinimo. Naime, R.saver ima mogućnosti koje se retko sreću i u skupim komercijalnim proizvodima ove namene. Za razliku od svih nabrojanih programa, R.saver može da pretražuje particije formatirane u fajl sistemima: HFS, HFS+/HFSX (Apple), FS i UFS2 (Solaris, Unix, BSD) i Ext2, Ext3, Ext4, ReiserFS, JFS i XFS (Linux), NWFS (Novell) i ISO9660, UDF (CD/DVD). Za ovo bogatstvo formata program može da zahvali starijem komercijalnom bratu iz iste kompanije pod nazivom UFS Explorer. Ukoliko dođete u situaciju (kao što je svojevremeno došao autor teksta) da vam „odu” podaci na NAS disku i da je pri tome disk formatiran u nekom „nemajkrosoftovskom” fajl sistemu, brzo ćete shvatiti neprocenjivu korist od jedne ovakve aplikacije. Iako smo prisiljeni da radimo sa interfejsom na ruskom jeziku, sve opcije su manje-više jasne svima koji su bar jedanput koristili ovakvu vrstu programa.

• • •

Prilikom gubitka podataka na kompjuteru potrebno je poštovati određena pravila. Prvo i najvažnije je da se odmah obustavi svaki dalji rad i da se što pre počne s procesom oporavka. Što više vremena prođe od momenta gubitka podataka, to su šanse za uspešan oporavak manje. Isto tako je važno da program za oporavak fajlova ne instalirate na particiju gde se nalaze izgubljeni podaci. Najidealniji slučaj je kada posedujemo portabilnu verziju programa na eksternom memorijskom mediju (kako se prave portabilne verzije programa pisali smo u aprilskom broju). Kada napokon nađemo i oporavimo izgubljene fajlove, iste je potrebno snimiti na neki od diskova koji nisu pretrpeli havariju. Najbolje je da to bude eksterni hard disk ili fleš memorija.

Važno je još znati da svi prikazani programi imaju različite algoritme po kojima pronalaze izgubljene i oštećene fajlove. U nekim slučajevima jedan algoritam pokaže se bolje od ostalih, ali u drugim slučajevima potpuno zataji. Zbog toga nije loša ideja skenirati diskove sa nekoliko programa jer se na taj način povećava verovatnoća uspešnog oporavka fajlova.

Igor S. RUŽIĆ

 
Microsoft Windows 8.1 Pro Preview
Porez+
USSU Unlimited 2.0.5.6
Yet Another Scan Wizard 0.5
Baidu Antivirus 3.4.2
Crossword Compiler 9
Pandora Recovery 2.2.1, Puran File Recovery, Recuva 1.47.948, Lazesoft Data Recovery Home 3.3, PC Inspector File Recovery 4.0, R.saver 2.0
Šta mislite o ovom tekstu?
Ratool
HotShots 1.2.0 beta 3
z33k 5.0
nomacs – Image Lounge 1.4.0
Driver Booster Beta 2.0
Home Media Center 2.0
Ambient Aurea
7+ Taskbar Numberer 5.1
12-Ants 2.22
Extended Statusbar 1.5.8
Hover Zoom 4.19
f.lux 3.4
Taskbar Pinner 1.1
Video Resumer 1.1.2
Home / Novi brojArhiva • Opšte temeInternetTest driveTest runPD kutakCeDetekaWWW vodič • Svet igara
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontaktSaradnjaOglasiPretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opšte teme
Internet
Test Drive
Test Run
PD kutak
CeDeteka
WWW vodič
Svet igara



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera