PHONE ZONE<>
062012<><>

E-FUN Nextbook Premium 7, Premium 7se, Premium 8se

Pristupačni ICS tableti

Kanadski E-FUN, usled poslovne politike koja podrazumeva fokusiranje na tržište Severne Amerike i Kanade, prilično je nepoznati brend na našim prostorima. Oni koji detaljnije prate IT scenu van Srbije svakako su čuli za njihovu seriju tablet računara Nextbook, za koju se može reći da je prilično popularna, a neki će se možda prisetiti da je i Prestigio prodavao nekoliko modela Nextbook pod svojim brendom. S obzirom na to da je Appleov iPad, glavnu konkurenciju na američkom tlu, teško prestići, glavni prodajni adut Nextbooka je njegova cena, kao i vezivanje za neke od popularnijih online prodavnica elektronskih knjiga. Iz ugla korisnika, konkurencija je uvek dobrodošla, a tri nova modela, koliko će ih zasad biti dostupno u našim prodavnicama, više su nego dovoljni da se upoznamo sa familijom Nextbook.

Nextbook Premium 7 je vizuelno prilično zanimljiv model – takozvani „klavir-finiš”, koji podrazumeva glatku i svetlucavu plastiku, svakako privlači pažnju, a interesantno je i to što su leđa takođe izrađena u sjajnoj varijanti. Naravno, ovaj model je magnet za otiske prstiju, a kako mu je namena da među prstima uglavnom i bude, oni koji žele da im tablet bude čist provešće dosta vremena sa krpom u ruci. Situacija je donekle olakšana mikrofiber torbicom za nošenje tableta, koja ujedno može da posluži i za održavanje njegovog izgleda. Dimenzije ovog modela nešto su veće od onoga na šta smo navikli kada su u pitanju sedmoinčni tableti, ili bi se moglo reći da je ekran mali za tablet ove veličine zbog prilično velike margine okvira ekrana. Pozitivna stvar kod ovakvog dizajna je veći prostor za držanje, pa su situacije u kojima prsti zaklanjaju ekran gotovo nemoguće. Izbor hardverskih tastera je pomalo čudan, navigacioni tasteri, koje viđamo sve ređe usled njihove implementacije u sam operativni sistem, prisutni su, ali tastera za podešavanje nivoa zvuka nema iako je njihova upotrebna vrednost daleko veća. Na kutiji, kao i na sajtu proizvođača, naišli smo na informaciju da uređaj koristi operativni sistem Android 2.3 Gingebread, pa nas je poprilično iznenadilo to što smo na njemu zatekli potpuno funkcionalan Android 4.0 ICS. Iako ICS zvanično ne postoji za ovaj tablet, u pitanju je punokrvna verzija zasnovana na Linux 3.0 kernelu. Kako prelazak na kernel 3.0 zahteva ponovno pisanje drajvera gotovo za sve komponente unutar tableta, mnogi proizvođači koji su izbacili ICS update poslednjih meseci zapravo su ostali na starom 2.6 kernelu, čime su svoje korisnike uskratili za pojedine funkcije novog operativnog sistema, poput hardverske GUI akceleracije. Jednojezgarni Rockchipov procesor Cortex A8 radnog takta 1 GHz sada je već standard za jeftinije tablet računare, ali nas je specifikacija RAM memorije, koja navodi 2 x 256 MB, pomalo zbunila. U praksi, ova kombinacija sasvim je zadovoljavajuća za udoban surf i reprodukciju 720p video materijala, kao i za manje zahtevne 3D igre. Naravno, nisku cenu nije moguće postići bez većih ustupaka, a kako to obično biva, ušteda je postignuta korišćenjem ekrana niže rezolucije – 800 x 480 piksela, što jeste standard u toj cenovnoj kategoriji. Ipak, iako je slika daleko od loše, manja oštrina primetna je svakom ko je probao neki od skupljih uređaja. Interna memorija od 4 GB može se proširiti putem SD kartice, što je pomalo nesvakidašnje rešenje u eri microSD varijante, ali je podjednako funkcionalno.

Nešto skuplji Nextbook Premium 7se karakteriše klasičan dizajn modernog 7” tableta, uski obod oko ekrana bez sjajne plastike i navigacionih tastera, ali uz hardversku kontrolu jačine zvuka. Podrška za Android 4.0 primetno je naznačena na kutiji, tako da ovde većih iznenađenja nema. Baziran je na nešto novijoj verziji jednojezgarne Rockchipove A8 arhitekture RK2918 (uz 512 MB DDR3 memorije), pa iako nema veće razlike u sirovim peformansama, 7se je sposoban da reprodukuje 1080p HD video materijal, što će mnogim filmofilima uštedeti muke oko konvertovanja kolekcije. Iako je novije generacije, zanimljivo je pomenuti to da 7se ima za nijansu lošije rezultate u 3D testovima u odnosu na prethodni model. Video mogućnosti ne završavaju se na reprodukciji – video je moguće i snimati kamerom rezolucije 0,3 MPx smeštenom spreda, a našlo se mesta i za mikrofon. Snimak je niskog kvaliteta, ali je to sasvim dovoljno za video čet. Android verzija Skypea radila je besprekorno, i to kako na prijemnoj tako i na predajnoj strani. I ovaj model je, kao i prethodni, opremljen sa 4 GB integrisane memorije proširive micro SD karticom. Nažalost, sa prethodnikom deli i rezoluciju ekrana 800 x 480 piksela, ali to je i očekivano.

Najskuplji Nextbook Premium 8se s nešto debljim profilom, gumiranim leđima, po opštim dizajnu najviše nas je podsetio na umanjenu verziju Toshibinog tableta AT-100 Thrive. Kao i 7se, njegovu osnovu čini platforma Rockchip RK2918 sa jednojezgarnim procesorom A8 takta 1 GHz, tako da su performanse identične, tj. sasvim pristojne za tablet ovog cenovnog ranga. Ono što ga svakako izdvaja od konkurencije na našem tržištu jeste krajnje netipičan ekran dijagonale 8” sa odnosom stranica 4:3 i rezolucijom 800 x 600 piksela. Iako daleko veća površina u ovom odnosu stranica ne dolazi do izražaja kada je gledanje filmova u pitanju, Stiv Džobs nije uzalud baš taj odnos stranica iskoristio za iPad – surf, čitanje i svakodnevna upotreba daleko su komforniji od „širokih” modela.

Možda je najveća mana koju dele sva tri modela neopostojanje Google Play Android Marketa, umesto kojeg se na uređajima nalazi aplikacijama daleko siromašniji GetJar. Naravno, rutovanje i naknadno instaliranje Googleovog Marketa je moguće, ali to ipak nije posao koji može baš svaki korisnik da obavi. S druge stane, pozitivno je prisustvo Android aplikacije Barns&Nooble Nook za čitanje elektronskih knjiga, kao i 25 besplatnih klasika na engleskom jeziku koji dolaze uz njih.

Nextbook Premium 7 u našim radnjama košta manje od 110 evra, model 7se sa kamerom je desetak evra skuplji, dok se najveći, osmoinčni model može nabaviti za 135 evropskih monetarnih jedinica. Nema 3G modema, nema GPS-a i bluetooth veze, ali i bez toga su sva tri tableta i te kako interesantni svima onima koji ne žele da izdvoje veliku sumu novca za pristojno napravljen tablet računar.

Mario PAVIĆEVIĆ

 
HTC One S & V
Nokia Purity HD Stereo Headset, Nokia Play 360° Wireless Speaker
BlueBerry NetCat M-04 & M-05
E-FUN Nextbook Premium 7, Premium 7se, Premium 8se
Šta mislite o ovom tekstu?
Documents To Go, QuickOffice Pro, OfficeSuite Pro 6, ThinkFree Mobile
WritePad
Cool Reader
Avira
Perfect AppLock! (Perfect App Protector)
FriendCaster
Relax & Sleep (Nature Sounds)
Viber: Free Calls & Messages
GarageBand

Nextbook Premium 7
Operativni sistem:
Android 4.0
Ostalo:
Rockchip Cortex A8/1 GHz, 7” kapacitivni TFT LCD (800 x 480), 4 GB + microSD slot, 3,5 mm audio, micro USB, zvučnici

Nextbook Premium 7se
Operativni sistem:
Android 4.0
Ostalo:
Rockchip Cortex A8/1 GHz, 7” kapacitivni TFT LCD (800 x 480), 4 GB + microSD slot, 3,5 mm audio, micro USB, kamera, zvučnici, mikrofon

Nextbook Premium 8se
Operativni sistem:
Android 4.0
Ostalo:
Rockchip Cortex A8/1 GHz, 8” kapacitivni TFT LCD (800 x 600), 4 GB + microSD slot, 3,5 mm audio, micro USB, kamera, zvučnici, mikrofon
Proizvođač:
E-Fun
Kontakt:
Computer Dream
Home / Novi brojArhiva • Opšte temeInternetTest driveTest runPD kutakCeDetekaWWW vodič • Svet igara
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontaktSaradnjaOglasiPretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opšte teme
Internet
Test Drive
Test Run
PD kutak
CeDeteka
WWW vodič
Svet igara



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera