PHONE ZONE<>
032012<><>

Samsung Galaxy Nexus

Unimatrix Zero

Dugo očekivani Galaxy Nexus, prvi telefon opremljen četvrtom generacijom operativnog sistema Android, konačno je u našim rukama. Šta nam to donosi Android 4.0 i da li je treći pripadnik Googleove serije Nexus, kako neki tvrde, zaista najnapredniji Android gedžet?

Nakon uređaja Nexus One, koji je dizajnirao HTC, Google se za potrebe drugog Nexusa obratio Samsungu, kod kojeg je broj dva zamenilo slovo S. Korejci su taj posao više nego dobro obavili i time stekli pravo na proizvodnju i trećeg Nexusa, verovatno dizajnerski najsmelijeg. Galaxy Nexus nastavio je trend svog prethodnika sa zakrivljenim ekranom, koji, pored toga što bolje prianja uz lice, ima i estetsku ulogu. Prednja strana je prilično minimalistička, jer na njoj nema ničeg osim velikog 4,65-inčnog ekrana, zvučnika i frontalne kamere. Fizičkih tastera nema, jer ih Android od verzije 4.0 više ne koristi. Dopadljivo deluje i zadnja strana, koja je teksturisana i zajedno sa oblim ivicama uređaja doprinosi tome da telefon odlično leži u ruci uprkos svojim nešto većim dimenzijama, koje su morale da isprate veliki displej. Telefon, iako je ceo od plastike, može da se pohvali odličnom izradom, kao što smo i navikli kada je u pitanju Samsung. Jedina mana koju moramo da zabeležimo u kategoriji look and feel jeste prilično tanak poklopac koji se teže vraća u svoj položaj nakon skidanja, te ćete imati utisak da će se svake sekunde polomiti. Ne verujemo da će se to i desiti, ali smatramo da je korejski proizvođač ovde ipak trebalo da obrati malo više pažnje.

U hardverskom smislu ne možemo reći da Galaxy Nexus donosi revoluciju među telefonima. Modele sa dvojezgarnim procesorima već smo videli, pa procesor TI OMAP 4460 na 1,2 GHz u ovom uređaju nikako nije novost. On na benchmark testovima postiže nešto lošije rezultate od nVidijine Tegre 2, odnosno Samsugovog Exynosa, ali to uopšte nećete osetiti, čak ni u naprednim 3D igrama. 1 GB radne i 16 GB interne takođe nisu strani Android telefonima, a treba napomenuti to da i novi Nexus, kao i njegov prethodnik, nema slot za microSD kartice. Najveća novina je fenomenalni 4,65-inčni displej rezolucije 1280 x 720 piksela, što znači čak 316 piksela po inču! Ekran nas je potpuno oduševio, od kristalno jasne slike, neverovatno vernog prikaza boja, do odličnih uglova gledanja. Takođe, osetljivost je za čistu desetku, kao i vidljivost na dnevnom svetlu, a treba napomenuti i to da je velika rezolucija savršena za surfovanje i čitanje PDF-ova. Pored ekrana, najviše buke se podiglo i oko 5 MPx kamere, koja pored toga što pravi dobre fotke, to radi gotovo momentalno, bez ikakvog čekanja! Panorama mod i snimanje videa u rezoluciji 1080p sa 30 frejmova u sekundi takođe su njene dobre strane, i drago nam je što Google konačno više pažnje u Androidu posvećuje softveru koji upravlja kamerom. Baterijom nismo bili oduševljeni – ona će uz intenzivno korišćenje izdržati nešto manje od jednog dana, a ako telefon ne dirate često i umereno upotrebljavate bežične konekcije, doguraćete do nekih 35 časova korišćenja, što nije najsjajniji rezultat.

Google je spremio čitav niz inovacija za četvrtu reviziju svog mobilnog OS-a, kodnog naziva Ice Cream Sandwich. Prvo, mobilni telefoni i tableti od sada su objedinjeni u jednu celinu, te programeri bez bojazni mogu paralelno razvijati aplikacije za obe platforme. Hardverski tasteri su prošlost, jer novi Android ima tri nova softverska buttona u traci ispod ekrana. Pored standardnih ’Home’ i ’Back’, treći je pozajmljen sa HoneyComba i prikazuje listu aplikacija koje ste poslednje koristili. Stari ’Menu’ sada je prekomandovan iz „osnovne” trake, pozicija mu se razlikuje od aplikacije do aplikacije, a neke ga čak i nemaju. Prisutni su i novi UI i font, nazvani jednim imenom Roboto, sa izrazitom dominacijom plave boje. Nama se novo korisničko okruženje veoma svidelo jer deluje dopadljivo, originalno i ergonomično. Naravno, ako se odlučite za neki drugi telefon osim Nexusa, koji jedini pruža pravi „Google Experience”, verovatno je da će Roboto biti dosta izmenjen raznim Sense ili TouchWiz „poboljšanjima”, kao i dodatnim bloatware aplikacijama. Galaxy Nexus je ograničen na pet radnih površina, na koje možete smestiti neke od velikog broja novih widgeta. Sitnica koja nam je zasmetala jeste što se transparetni Google Search bar, pozicioniran uz traku za notifikacije, nalazi na svakom „desktopu” i što se ne nikako ne može ukloniti. Skrolovanje unutar glavnog menija sada se vrši pomeranjem levo-desno, a kad „prođete” sve instalirane aplikacije, možete da pretražuje widgete, što je već viđeno kod HoneyComb tableta. „Core” aplikacije poput Gmaila, Browsera, kalendara ili kontakta znatno su unapređene i ceo spisak njihovih novotarija ne bi stao u ovaj tekst. Jednom rečju, sve deluje tečnije, brže i dostupnije nego ranije, sa sitnicama koje su vam nedostajale u prethodnim verzijama Androida. Surf je daleko udobniji, nema usporenja čak ni sa otvorenih desetak tabova, prilikom dužeg skrolovanja ne oseća se ni najmanji lag – stvarno impozantno i vredno divljenja. Od bitnijih novina izdvajamo opciju praćenja potrošnje za 3G konekcije, gde svoje zahteve možete definisati do detalja, a zanimljiv je i novi task menadžer koji do perfekcije vodi računa o potrošenoj memoriji.

Samsungov Galaxy Nexus i Android 4.0, posmatrani zajedno ili kao odvojene celine, predstavljaju pun pogodak. Samsung je proizveo fantastičan telefon koji bi čak i da ga pokreće Gingerbread bio odlična spravica zahvaljujući ekstravagantnom dizajnu, odličnoj izradi, besprekornom ekranu i savremenom hardveru. Kad se na sve te pozitivne stvari doda i najnoviji Android, jasno je da je pred nama trenutno najbolji mobilni telefon koji pokreće Googleov mobilni OS, a usuđujemo se da kažemo i najbolji smartfon današnjice. Konkurencijo, na posao!

Petar MARINKOVIĆ

 
LG P690, C660, E730
Samsung Galaxy Nexus
Šta mislite o ovom tekstu?
Samsung I9001 Galaxy S Plus
Sony Ericsson Neo V
Sony Ericsson Live with Walkman WT19i
Vodafone Smart Tab 10
Prestigio Multipad PMP3384B
ViPutnik
VLC Remote
Autodesk Sketchbook Pro
Car Home Ultra
RunKeeper
SMS Backup & Restore
Whatsapp Messenger

Ukratko
4,65-inčni Super AMOLED displej rezolucije 1280 x 720 piksela ima prikaz za čistu desetku – verne boje (crna je stvarno crna!), kristalno jasna slika, odlični uglovi gledanja i, što je najvažnije, odziv koji reaguje na najmanji dodir.
Snažan hardver – Dual Core procesor na 1,2 GHz, 1 GB radne memorije, 16 GB internog storidža i sve moguće bežične konekcije, uključujući tu i treću generaciju BT-a i šerovanje fajlova putem NFC veze (tehnologija Android Beam ).
Prvi Android 4.0 smartfon. Pored toga što Ice Cream Sandwitch objedinjuje telefone i tablete, on donosi i novi izgled, unapređene aplikacije, kao i neverovatnu brzinu i fluidnost pri korišćenju.
Iako na papiru možda ima „manje” (5.0) megapiksela, kamera je veoma dobra. Slike „hvata” momentalno, a može da snima i Full HD video sa 30 FPS, kao i panorame.

Specifikacija
Operativni sistem: Android 4.0.2
Dimenzije: 136 x 68 x 9 mm / 135 g
Ostalo: TI OMAP 4460 dual-core 1,2 GHz, 1 GB RAM-a, 16 GB interne memorije , 4,65” kapacitivni Super AMOLED (1280 x 720, 16 M) displej, bluetooth 3.0, WiFi 802.11b/g/n, DLNA, quad band GSM, NFC, microUSB, 3,5 mm audio konektor, 5.0 MPx kamera (LED blic, autofokus, panorama, snimanje videa u 1080p), Li-ion baterija 1750 mAh, akcelerometar
Proizvođač: Samsung (www.samsung.com)
Kontakt: VIP Mobile (www.vipmobile.rs)
Home / Novi brojArhiva • Opšte temeInternetTest driveTest runPD kutakCeDetekaWWW vodič • Svet igara
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontaktSaradnjaOglasiPretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opšte teme
Internet
Test Drive
Test Run
PD kutak
CeDeteka
WWW vodič
Svet igara



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera