Intel je na tajvanskom sajmu Computex krajem maja ove godine predstavio svoj najnoviji eksperiment – ultrabookove. Njihov zadatak je veoma težak – treba nadomestiti jaz između „klasičnih” prenosnika i netbookova i uzeti najbolje od oba sveta – performanse, dugu autonomiju i izrazitu mobilnost. Kreirana je nova linija štedljivih, ali i snažnih CULV Core i5/i7, a Intel je obećao i autonomiju od minimum pet sati, impresivne dimenzije uređaja i, što je najvažnije, mainstream cene (prosek oko 1000 dolara). Američki gigant je takođe izjavio da očekuje da do kraja 2012. godine 40 odsto tržišta prenosnih računara zauzmu ultrabookovi, što je poprilično optimistično predviđanje. Apple je pre više od tri godine veoma uspešno začeo ovaj trend sa laptopom MacBook Air, dok se Dell propisno obrukao sa Adamom, čija je proizvodnja ubrzo i obustavljena. Došlo je vreme da prvi put vidimo dostojne protivnike „vazdušne jabuke”. Prvi koji ima priliku da stane na crtu Appleovom čedu jeste Acer, sa modelom Aspire S3.
Acerov Aspire S3 koji je dospeo u naše ruke predstavlja prvi ali i najjeftiniji model iz lepeze ultrabookova ove tajvanske kompanije. Skuplji modeli će se u prodaji naći nakon ovog prvenca, a doneće snažniji procesor Core i7 i brže/veće hard diskove. Prema našem mišljenju, sjajan potez tajvanske kompanije bio je da startuje sa pristupačnijim modelom, imajući u vidu to da bi oni sa četvorocifrenom cenom izraženom u dolarima na američkom tržištu ili u evrima u Evropi, imali veoma težak zadatak da ubede kupce da se odluče baš za njih, pored neprikosnovenog MacBook Aira.
Intel je za potrebe ultrabookova predstavio i novi čipset oznake UM67, mada je u pitanju samo „smanjeni” HM67 koji smo više puta sretali na našim testovima. Ultrabook procesori moći će da budu opremljeni sa maksimalno 8 GB radne memorije, što će sigurno iskoristiti proizvođači kod svojih skupljih modela, iako vam duplo veća količina možda i nije potrebna. Mesta za diskretnu grafiku, naravno, nije bilo i jasno je da ovaj tip prenosnih računara nikako nije namenjen igranju. Stoga nije ni čudo što je Intelovintegralac HD 3000 nešto manjeg takta u odnosu na „punokrvne” mobilne Core procesore. Uzgred, Acer je osmislio prilično zanimljivo rešenje kako bi ovaj ultrabook bio po što nižoj ceni, a opet imao i zavidne performanse i slobodan prostor. Reč je o hibridnom drajvu koji kombinuje SSD od 20 GB na kojem se nalazi operativni sistem, sa Hitachijevim SATA diskom od 320 GB gde korisnik smešta svoje podatke. SSD nije vidljiv krajnjem korisniku, pa ako se ikad odlučite za reinstalaciju sistema, jasno je da morate ispratiti Acerovo uputstvo koje kaže da je korišćenjeskrivene recovery particije obavezno. Butovanje je izuzetno brzo, ali se ponekad oseti i usporenje – kada se koristi standardni magnetni disk, koji nije šampion po performansama. Ipak, bolje išta nego ništa.
Prikazom 13,3-inčnog displeja u globalu smo bili zadovoljni. Kontrast je dobar, kao i osvetljenje, prikaz boja je više nego zadovoljavajući, dok su podbacili samo uglovi gledanja. Zbog debljine od svega 17,5 mm nije bilo mesta za optički uređaj i ethernet port, ali nam je zasmetalo to što Aspire S3 nema nijedan USB 3.0 konektor, koji je gotovo obavezan u današnje vreme. Zanimljivo je da je tajvanski gigant opremio ovaj prenosnik BT modulom u najnovijoj reviziji 4.0. Izgleda da su dizajneri tajvanske kompanije detaljno proučavali MacBook Air, pošto Aspire S3 poprilično liči na svog kolegu iz Appleovog tabora. Zajednički su im sivi aluminijumski poklopac, unutrašnjost iste boje i crni zadnji deo koji spaja ekran i ostatak prenosnika. Da baš ne bude sve sto odsto isto kao i kod „Jabuke”, tastatura je sive boje, ali je to detalj koji se teže primećuje. Kopiranje u IT industriji česta je pojava, ali smatramo da je Acer otišao predaleko. S3 je lep, ali po nama previše liči na MacBook Air. Kada je reč o izradi, tu su nam mišljenja podeljena. Kao što smo već rekli, poklopac je urađen od aluminijuma i deluje veoma robusno, ali je kućište od plastike i na nekoliko mesta, kada ga jače pritisnete, deluje šuplje. Ipak, ovakva situacija mogla se i očekivati – dakle, ako želite „metalni” ultrabook, moraćete kod konkurencije da odvojite znatno više novca. Tastaturom smo zadovoljni. ’Enter’, levi ’Shift’ i popularne „strelice” manjih su dimenzija, ali ćete se i na njih brzo naviknuti. Touchpad je veoma precizan, podržava multitouch komande, a veoma su nam se svideli njegovi tasteri koji se, kada su u upotrebi, blago ulegnu na unutra. Zagrevanje i buka su stvarno svedeni na minimum, te ako je na laptopu ugašen ekran, bukvalno ćete se, kao i mi, zapitati da li je uopšte uključen. Ipak, ovde više pohvala zaslužuje Intel zbog svoje štedljive i tihe platforme nego Acer. Sa težinom od 1,4 kg, Acerov Aspire S3 veoma je mobilan – deluje kao da sa sobom nosite svesku, a ne računar sposoban da se ozbiljno upusti u vaše svakodnevneposlove.
Testirani primerak došao je opremljen Home Premium edicijom sedmice. Drago nam je bilo što Acer ovaj prenosnik nije pretrpao nepotrebnim softverom. Pored Officea za početnike, tu su još svega dva-tri dodatna programa, kao i nekoliko Acerovih uslužnih programa. Windows se od „nule” do radne površine loaduje za 45–50 sekundi. Čak ni pri veoma složenom svakodnevnom multitaskingu (surf sa 15–20 tabova, od kojih se u nekima vrti YouTube, četovanje u nekoliko IM programa, dva-tri otvorena Office dokumenta i slušanje muzike) ne oseća ni najmanje opterećenje, što je stvarno za svaku pohvalu. Upravo tu i leži svrha ultrabookova, jer za razliku od Atom powered uređaja, oni imaju sirovu snagu dovoljnu da isteraju sve što im zadate. Video u obe (720p i 1080p) HD rezolucije za ovaj ultrabook takođe ne predstavlja nikakav problem, pa smo bili više nego zadovoljni performansama najnovije Intelove platforme. Aspire S3 nije briljirao na polju autonomije, a Intelovo obećanje od pet sati neprekidnog rada na bateriji tajvanski proizvođač nije ispunio. Ipak, još jednom napominjemo da je ovo entry ultrabook koji će nesumnjivo biti među najjeftinijima, pa su neki kompromisi morali da se naprave.
Naš prvi susret sa ultrabookovima prošao je veoma uspešno. Intel je još jednom dokazao da zna šta radi, te ne sumnjamo da će ultrabookovi postići odličan uspeh. Acer je pronašao dobru formulu kako da ovu novu generaciju uređaja približi širokim narodnim masama i na pravi je način uplovio u ultrabook vode. Jedva čekamo da vidimo šta su nam spremili i drugi giganti, a pred nama je sigurno veoma uzbudljiv period u sasvim novom segmentu IT industrije.
Procesor: Intel Core i5-2467M Čipset: Intel UM67 Memorija: 4 GB DDR3-10700 HDD: SSD 20 GB + Hitachi 320 GB 5400 rpm 8 MB Grafika: Intel HD 3000 Optika: nema Displej: 13,3” 1366 x 768 Zvuk: Realtek High Definition Audio Ethernet: nema Wireless/bluetooth: Atheros (802.11b/g/n) / ima (4.0) Konektori (položaj): SPK/MIC (levo) 2 x USB 2.0, HDMI (pozadi) Dimenzije/masa: 323 x 219 x 17,5 mm / 1,4 kg Baterija: 3-cell 11,1 V 3260 mAh Software: Microsft Windows 7 Home Premium x64 SP1, Norton Internet Backup, probna verzija McAfee Internet Security u trajanju od 60 dana, Acer uslužni programi Dodatno: 1,3 MPx web kamera, 2 u 1 (MMC/SD) čitač kartica Proizvođač: Acer (www.acer.com) Kontakt: CT Computers (www.comtrade.rs)
Ukratko
• Svaka sličnost sa prenosnikom Apple MacBook Air je (ne)namerna. Acer Aspire S3 i te kako podseća na skupi i prestižni Mac – sive je boje, sa aluminijumskim poklopcem i crnom pozadinom.
• Svi konektori se nalaze sa zadnje strane, što će vam možda zasmetati ako često kačite periferne uređaje. Takođe, samo dva USB porta neće biti dovoljna onima s velikim brojem dodatnih gedžeta.
• Sa debljinom od svega 17,5 mm i masom od 1,4 kg, Acer Aspire S3 je trenutno jedan od najmobilnijih prenosnika dijagonale 13,3 inča. Ipak, njegov status biće ugrožen kad se kod nas pojave i drugi ultrabookovi.
• Tastatura i touchpad su, uprkos manjim zamerkama koje možda i nećete primetiti, veoma dobri. Dok će vas kod tastature u početku pomalo iritirati plitak hod, touchpad zaslužuje čistu desetku jer je odlično osmišljen.
• Acer Aspire S3, kao i buduće ultrabookove drugih proizvođača, pokreće nova Intelova platforma CULV koja obećava dobre performanse, dugu autonomiju i, što je veoma bitno, garantuje veoma tanke i lake računare.