Prošlo je više od dve godine od razlaza japanskog Fujitsua i nemačkog Siemensa. Gigant iz Zemlje izlazećeg sunca preuzeo je na sebe tešku obavezu da nastavi putem prilično uspešnog dueta i zasad se, prema našem mišljenju, snalazi veoma dobro. Prenosnici iz Fujitsua polako osvajaju Srbiju, a i na svetskom planu vredni Japanci ne zaostaju. Ovog proleća Fujitsu je predstavio prvi laptop sa piko projektorom, namenjen poslovnim ljudima koji su stalno u pokretu. Još tada nas je zanimalo kako jedan ovakav gedžet funkcioniše u stvarnosti, a nekoliko meseci nakon svetske premijere imali smo prilike da to i utvrdimo. Dame i gospodo, pred vama je Fujitsuov Lifebook S761, prvi laptop-projektor u svetu.
Primerak Lifebook S761 koji je nama stigao na test pokretao je Intelov procesor Core i5-2410M, sa kojim smo se sretali nebrojano puta u ovoj rubrici. On će biti više nego dovoljan za sve poslovne zadatke, ali ako ste željni sirove snage, u ponudi bi trebalo da bude i modela sa četvorojezgarnim procesorima Core i7. Prema našem mišljenju, takav dodatni trošak je nepotreban, jer ako imate novca, bilo bi bolje uložiti ga u brži hard disk, jer ugrađeni Hitachi HDD kapaciteta 320 GB nije šampion brzine. Radna memorija se sa postojećih 4 GB može nadograditi maksimalno na 8 GB, a kako serija Lifebook S761 nema mogućnost odabira diskretnog grafičkog čipa, igranje nikako nije moguće. Jasno je da toi nije primarna svrha jednog poslovnog laptopa, ali bi moderna grafika iz ATI-jevog tabora dobro došla u ovom slučaju ako želite da prenosnik povežete na tri eksterna displeja (pomoću tehnologije Eyefinity). Ekran dijagonale 13,3 inča i maksimalne rezolucije 1366 x 768 nije nas ostavio bez daha zbog nešto slabijih uglova gledanja i neravnomernog osvetljenja. Istina, na njegov kontrast i prikaz boja ne možemo se požaliti, ali smo generalno očekivali više. Oni koji ne preferiraju sjajne ekrane biće obradovani činjenicom da Fujitsu u modele serije Lifebook S761 ugrađuje mat displeje. Piko projektor se instalira umesto optičkog uređaja, pa ove dve spravice možete menjati prema potrebi, kad god vam neka od njih zatreba. Projektor se uključuje tako što se izvuče iz unutrašnjosti laptopa i postavi u željeni položaj, vodoravno ili uspravno (u drugom položaju slika se prikazuje na plafonu). On postiže osvetljaj od 40 ANSI lumena pri rezoluciji 800 x 600 piksela. Iako sigurno ne može da se meri sa klasičnim projektorima, prednost mu je to što ćete ga stalno imati sa sobom, a poslovni ljudi, koji mnogo putuju i drže prezentacije na najrazličitijim mestima, i te kako će znati da cene ovu spravicu. Pored jednog USB 3.0 porta i mogućnosti korišćenja docking stationa, ističemo i brojne opcije za zaštitu sistema koje uključuju senzor za otiske prstiju, Kensington Lock i softver CompuTrace koji se integriše u BIOS. U pakovanju dolazi i torba za nošenje, pa ćete uštedeti koji dinar na kupovinu dodatne opreme.
Model Lifebook S761, kada je reč o izgledu, spada u red onih nezanimljivih i dosadnih poslovnih laptopova. Više puta viđena kombinacija sive i crne boje ovde je prilično neubedljivo iskorišćena, te računar deluje obično. Istina je da su njegova ciljna grupa ozbiljni korisnici koji uglavnom ne mare za izgled uređaja na kojem rade, ali mi smatramo da su dizajneri japanskog giganta morali bolje od ovoga. Koliko smo možda bili razočarani izgledom, toliko smo bili oduševljeni izradom. Korišćenje magnezijuma i kvalitetne plastike i te kako se isplatilo – nigde nismo primetili ugibanja, a prenosnik deluje veoma čvrsto i kompaktno. Tastatura je kod nas takođe pobrala simpatije, najviše zbog dobro odmerenog hoda (3 mm) i velikog tastera ’Enter’, a treba napomenuti i to da je otporna i na manje količine prosute tečnosti. Touchpad je dobar, sa izuzetkom njegovih tastera, koji su svakako mogli da budu tvrđi. Sa masom od svega 1,6 kg, ovaj laptop je izuzetno mobilan i po težini je veoma blizu nekih netbookova. Zagrevanje i buka su svedeni na minimum, mada je to i očekivano od laptopa malih dimenzija bez diskretne grafike.
Kad se pojave u prodaji kod nas, laptopovi Lifebook S761 trebalo bi da budu opremljeni Professional edicijom Windowsa sedam koja može da radi u domenskom okruženju. Dodatnog softvera ima dosta, od Starter verzije Office paketa, preko programa za rezanje diskova (Roxio Creator) do multimedijalnog paketa kompanije Cyberlink. Fujitsuovi uslužni programi ne guše preterano računar i pomoći će vam kod podešavanja brojnih sigurnosnih opcija, kao i kod rada na bateriji.
Testirani primerak nismo isprobavali u igrama, jer nije bilo svrhe mučiti Intelovu integrisanu grafiku. Najbitnija nam je bila autonomija, i tu se Fujitsuov Lifebook S761 pokazao više nego dobro. Rezultati su među najboljima ikad dobijenim na našim testovima, pa upućujemo pohvale japanskom gigantu.
Ako vaš posao zahteva da bilo gde, pa čak i u avionu ili vozu možete da održite prezentaciju, teško da ćete naći bolje rešenje od laptopa koji smo vam upravo predstavili. S druge strane, ako nemate nikakve potrebe za piko projektorom, a želite pouzdan biznis prenosnik, Lifebook S761 može da uđe u vaš uži izbor. Razlog je jednostavan – on je odličan u obe glavne kategorije bitne za ultraportabilne poslovne prenosnike: veoma je mobilan zbog svojih dimenzija i male težine, a ima i zavidnu autonomiju. Ipak, on se tu ne nameće kao apsolutni šampion, jer je to teren na kome dominira HP, a svoje adute imaju i mnogi drugi proizvođači poput Della, Toshibe, pa čak u poslednje vreme i Asusa. Mi čestitamo kompaniji Fujitsu na uspešnoj inovaciji i nadamo se tome da će nastaviti da nam nude modele koji odskaču od uobičajenog i već viđenog.