PRIMENA<>
112011<><>

Robotska invazija Marsa

Svemirske agencije širom sveta punom parom nastavljaju istraživanje Crvene planete

Istraživanje svemira nastavlja da bude jedan od vrhunaca ljudskih dostignuća, kao i jedna od savremenih disciplina u kojima je svaki korak gotovo nemoguć bez opsežne upotrebe računara. Mars je, zbog boje i upadljivog prisustva na noćnom nebu, oduvek fascinirao ljude i budio maštu kako istraživača tako i umetnika. Svemirski programi za aktivno istraživanje Marsa „izbliza” počeli su ranih šezdesetih godina minulog veka. Nakon 50 godina i 42 misije (što uspešne, što neuspešne), Mars je posle Zemlje planeta o kojoj najviše znamo. Kako svako novo saznanje dodatno budi znatiželju, brojne zemlje imaju programe za istraživanje Crvene planete. Trenutno je naglasak na pronalaženju uslova za stvaranje života, odnosno dokaza da je ikakav oblik života postojao i uticao na površinu Marsa. Sada se na svaku misiju gleda kao na pripremu za sledeći korak. U ovom trenutku, to je vraćanje uzoraka s Marsa na Zemlju.

Znatiželja na Marsu

NASA je svemirska agencija koja i dalje prednjači u istraživanju Marsa, i pored povećanja saradnje sa drugim svemirskim agencijama. Poletanje novog marsovskog rovera, krštenog Curiosity (engl. znatiželja), planira se za 25. novembar ove godine. Stvoren u okviru misije Mars Science Laboratory, Curiosity je baš to – pokretna laboratorija dizajnirana za rad na Crvenoj planeti. Ovaj rover predstavlja treću generaciju Nasinih samostalnih lutalica i pravi je kvantni skok u odnosu na svoje slavne prethodnike Spirit i Opportunity. Sa tri metra dužine i 900 kg težine, Curiosity je veliki otprilike kao auto „mini kuper”. Ovaj novi rover gotovo je pet puta veći nego njegova starija braća, a na sebi nosi deset puta težu naučnu opremu od njih. Pošto je tako veliki, Curiosity troši mnogo više energije nego njegovi prethodnici (skoro pet puta više), pa za napajanje ne koristi solarne panele, već najnoviju generaciju RTG agregata dizajniranog u kompaniji Boeing. S druge strane, veličina i snaga Curiosityja omogućiće mu brže kretanje (do 90 m/h), kao i prelaženje preko većih i strmijih prepreka. Može direktno da pređe preko većine prepreka visine do 75 cm.

Nakon što ga van Zemljine orbite lansira raketa Atlas V, Curiosity će osam i po meseci putovati do Marsa. Potom sledi najkomplikovanije daljinsko sletanje u istoriji Nase. Početne faze prizemljenja biće obavljene kao i pre – ulazak u atmosferu, otvaranje padobrana i odvajanje toplotnog štita. No, tada sledi nešto novo. Zbog velike mase novog rovera više nije moguće pasivno prizemljenje kao kod ranijih lendera, već se koristi novi sistem nazvan Skycrane. Na oko 1,8 km od površine Marsa, pri brzini od 100 m/s, odbacuju se zaštitna ljuska i padobran, a aktivira se Skycrane, držač rovera opremljen sa osam raketnih mlaznica, koji započinje aktivno usporavanje. Sistem je programiran tako da se zaustavi na 7,5 metara od površine i ostane da lebdi u vazduhu, odakle će sajlama spustiti rover na površinu, a zatim odleteti na bezbednu udaljenost (i srušiti se).

Planirana zona za prizemljenje Curiosityja je krater Gejl (nazvan po astronomu Volteru Fredriku Gejlu), prečnika 154 km. Ta zona je izabrana zbog mogućnosti proučavanja kamenja sa rubova kratera, kao i planine u njegovom središtu koja je visoka 5 km. U blizini zone sletanja su i dva kanjona. Naučnici se nadaju tome da će se ispitivanjem ovih kanjona steći uvid u brojne geološke slojeve Marsa.

Tri u jednom

Tokom vremenskog okvira planiranog za lansiranje letelica ka Marsu, sa kosmodroma u Bajkonuru biće lansirana još jedna raketa koja nosi teret za čak tri svemirske misije. U pitanju su ruski Fobos-Grunt, kineski Yinghuo-1 i LIFE (Living Interplanetary Flight Experiment) američke nezavisne organizacije Planetary Society.

Osnovni podaci
Ime: Mars, po rimskom bogu rata
Veličina: prečnik 6792 km (upola manji od Zemlje)
Masa: 6,418 x 1023 kg (desetina mase Zemlje)
Površina: 144.798.500 km2 (petina površine Zemlje)
Jezgro: gvožđe i sumpor
Kora: bazaltne stene bogate silicijumom
Boja: crvena, zbog prašine bogate gvožđe-oksidom koja prekriva površinu
Temperatura: od –87 do +20 °C (prosečno –63 °C)
Pritisak: 0,1 bar (stoti deo pritiska na Zemlji)
Gravitacija: 3,7 m/s2 (trećina Zemljine gravitacije)
Atmosfera: 95,3% ugljenik, 2,7% azot, 1,6% argon (kiseonik, voda, ugljen-monoksid i metan u tragovima)
Sol (marsovski dan): 24 časa i 37 minuta
Marsovska godina: 668 sola (687 zemaljskih dana)
Meseci: Fobos i Demios – mali, nepravilnog oblika
Udaljenost od Zemlje: minimalna 55.700.000 km, maksimalna 401.700.000 km
Udaljenost od Sunca: minimalna 207.000.000 km, maksimalna 249.000.000 km
 
Fobos-Grunt (rus. tlo) prva je ruska međuplanetarna misija još od neuspelog poduhvata Mars ’96. Kao što joj ime govori, cilj misije je Marsov mesec Fobos i uzimanje uzoraka tla sa njega. Nosač Fregat će sa svojim teretom putovati do Marsa deset meseci. Fobos-Grunt će zatim provesti četiri i po meseca u Marsovoj orbiti i odatle proučavati planetu i njene satelite. Prizemljenje na Fobos planirano je za februar 2013. godine. Sakupljanje uzoraka na površini Fobosa trajaće najviše sedam dana, nakon čega će približno 160 grama uzoraka biti upućeno nazad ka Zemlji. Ateriranje je planirano za avgust 2014. godine.

Uzorci tla sa Fobosa nisu jedina stvar čiji će povratak biti iščekivan sa nestrpljenjem. U raketi će se sve vreme misije nalaziti i specijalni cilindar koji sadrži 10 kolonija jednoćelijskih organizama smeštenih u 30 cevčica. Zastupljene su tri osnovne grupe: eukariote, bakterije i arehee (vrsta prokariota). Planetary Society je organizovao ovaj eksperiment u saradnji sa ruskim, američkim i nemačkim institucijama, a sa ciljem testiranja uticaja interplanetarnog zračenja na mikroorganizme, koje je drugačije nego prilikom „običnog” orbitiranja oko Zemlje.

Yinghuo-1 (kin. svitac) takođe putuje sa Fregatom do Marsa. Nakon odvajanja od nosača, ova sonda će ući u Marsovu sinhronu orbitu i vršiće merenja jonosfere, magnetnog polja i plazme u okruženju. Svitac je opremljen i kamerom za praćenje peščanih oluja na površini planete.

Dalji planovi

Trenutno je u planu još nekoliko misija. Finski Meteorološki institut osmislio je program MetNet. Cilj tog programa je da na površini Marsa postavi doslovno desetine statičnih meteoroloških stanica koje će pratiti atmosferske prilike na celoj površini planete. Lansiranje prvih lendera treba da počne 2014. godine, a velika novost u vezi sa njima su komponente na naduvavanje, što bi trebalo uveliko da olakša konstrukciju i smanji zapreminu sondi.

Još jedan sistem za istraživanje Marsove atmosfere je Nasin MAVEN, koji treba da bude lansiran krajem 2013. godine. Ovaj orbiter istraživaće gornje slojeve atmosfere, jonosferu i njihovu interakciju sa solarnim vetrovima. Pokušaće da utvrdi i odnose stabilnih izotopa u Marsovoj atmosferi, kao i stepen gubitka jona i gasova iz atmosfere.

Najdalje u budućnosti predstoji i najambicioznija misija. ExoMars je višegodišnji program koji predvodi ESA u saradnji sa Nasom. Program koji je trebalo da započne ove godine odužio se, pa je trenutno u planu lansiranje orbitera sa statičnim test lenderom 2016. godine. Dve godine kasnije, na osnovu podataka koje sakupe ova dva uređaja, predviđa se slanje kompleksnijeg rovera, čija je najveća razlika u odnosu na prethodnike bušilica koja će moći da uzme uzorke sa dubine veće od dva metra.

Dugoročniji planovi već zalaze u domen naučne fantastike. Zajednička misija Nase i Ese trebalo bi da na Mars pošalje rover koji će od 2019. godine skupljati uzorke i skladištiti ih, da bi oko 2025. godine sleteo lender sa raketom u koju će rover ubaciti sakupljene uzorke i lansirati ih prvo u Marsovu orbitu, a odatle na Zemlju. No, od tih misija deli nas još mnogo godina, a njihovi parametri uveliko zavise od uspeha sadašnjih projekata. Nadamo se da će Curiosity na svom putu imati bar onoliko sreće koliko su imala njegova dva prethodnika, i da će u godinama koje dolaze zadovoljiti našu znatiželju za Marsom.

Dragan KOSOVAC

SojournerSpiritOpportunity
Lansiran u okviru misije Mars Pathfinder
Sleteo na Mars 4.7.1997. godine; funkcionisao dva i po meseca.
Napravio 550 slika, analizirao 15 uzoraka tla, pratio vremenske uslove.
Masa mu je 10,5 kg.
Ima integrisan kompjuter s procesorom Intel 80C85 na 100 kHz, 512 KB RAM-a i 176 KB solid-state flash memorije.
Sleteo na Mars 4.1.2004. godine.
Planirano vreme misije 90 sola; funkcionisao 2695 dana.
Masa mu je 185 kg (oko 6 kg naučne opreme)
Ima integrisan kompjuter s procesorim IBM RAD6000 na20 MHz, sa 128 MB RAM-a i 256 MB solid-state flash memorije.
Od 779. sola kretao se unazad (zbog kvara prednjeg desnog točka)
„Mlađi” blizanac Spirita, sleteo na Mars 25.1.2004. godine.
Još je u upotrebi – 2732 dana nakon planiranog isteka misije.
Do sada prešao više od 30 km (50 puta više od planiranog).
Nadgradnja softvera – u januaru 2007. godine u Opportunity i Spirit je sa Zemlje uploadovan novi navigacioni softver.
 
 TRŽIŠTE
Silicijumska dolina

 PRIMENA
Robotska invazija Marsa
Šta mislite o ovom tekstu?

 NA LICU MESTA
Canyon X-Ray prezentacija
TelePresence konferencija – Dejv Evans
CE&HA sajam
Microsoft Sinergija 11
OpenIT
Prvo Strawberry drvo u Beogradu
Doček nove verzije Ubuntua
Ostali događaji, ukratko

 KOMPJUTERI I FILM
Cinemania
Besmrtnici
Filmovi, ukratko

 SITNA CREVCA
Sve o hakerima

 SERVIS
Svestrani fleš

 VREMENSKA MAŠINA
Računarske preteče i druge priče

 PRST NA ČELO
Od Marsovaca do nobelovaca

Oprema na roveru
RCE – Rover Computer Element. Curiosity ima dva istovetna redundantna računara zasnovana na procesorima IBM RAD750 na 200 MHz. Svaki od njih ima i 256 KB EEPROM-a, 256 MB RAM-a i 2 MB solid-state flash memorije. Sva elektronika je naročito otporna na radijaciju, ali i dodatno zaštićena za svaki slučaj.
Naučnu opremu čini još deset uređaja američke, ruske, nemačke i španske proizvodnje. Tu su spektrometri (rendgenski, maseni, laserski), zatim gasni hromatograf, sistem za meteorološku analizu, te detektor UV zračenja. Roverovi analizatori izlagaće uzorke infracrvenom laseru, kao i alfa i neutronskom zračenju. Curosity nosi i deset kamera: tri „glavne” sa kolor CCD čipom rezolucije 1600 x 1200 piksela, šest crno-belih za 3D sliku povezanih sa kompjuterskim sistemom za „pametno” kretanje, i jednu za mapiranje koja će biti aktivna prilikom ateriranja.

RTG
Radioizotopski termoelektrični generatori prave struju zahvaljujući raspadu nefisionog izotopa plutonijuma (238). Zbog dugog radnog veka, mnoge Nasine misije koriste ovakve generatore kao, na primer, stariji marsovski lenderi Viking 1 i 2. Iako je planirano da misija Curiosityja traje godinu dana, reaktor napravljen naročito za njega ima radni vek od četrnaest godina.

Pedeset godina istraživanja
1960. Sovjetska svemirska agencija i NASA počinju razvoj misija ka Marsu. NASA pravi jednu, a Sovjeti čak šest neuspelih sondi, od kojih najbolji rezultat postiže Mars 1, sa kojom se gubi kontakt na 107.600.000 km od Zemlje.
1965. Mariner 4 proleće 14. jula pored Marsa i pravi prve slike neke druge planete načinjene iz neposredne blizine. Četiri godine kasnije, Mariner 6 i 7 takođe uspevaju da pošalju kvalitetnije fotografije i osnovna merenja iz orbite.
1971. U kratkom vremenskom razmaku Nasin Mariner 9 i sovjetski Mars 2 i Mars 3 uspešno ulaze u Marsovu orbitu. Lender sonde Mars 2 ne uspeva da aterira; Mars 3 uspeva, ali gubi kontakt sa orbiterom nedugo nakon sletanja.

1976. Viking 1 i 2, dva identična orbitera, uspešno lansiraju svoje lendere koji vrše analizu minerala i traže moguće tragove života na površini Marsa. Lender Vikinga 1 radi nesvakidašnje dugo – šest godina i 116 dana.
1989. Phobos 2 uspešno ulazi u orbitu, ali gubi kontakt pre lansiranja lendera. Ovo je poslednja misija ka Marsu Sovjetske svemirske agencije.
1996. Mars Global Surveyor uspešno stiže u orbitu i pravi najdetaljniju mapu Marsa do danas. Prva misija ka marsu Ruske svemirske agencije propada zbog greške prilikom lansiranja.
1997. Mars Pathfinder je prva misija u kojoj je rover uspešno aktiviran na površini Marsa.
1999. Mars Climate Orbiter ne uspeva da uđe u orbitu, već se ruši na površinu planete. Postaje čuven kada se otkriva da je razlog greške bio propust u preračunavanju imperijalnih u metričke jedinice.
2001. do danas. Trenutno su aktivna tri orbitera oko Marsa: Nasini Mars Odyssey i Mars Reconnaissance Orbiter, kao i Esin Mars Express. Rover Opportunity na površini planete i dalje obavlja svoju misiju.

Pravi trenutak
Slanje paketa s jedne planete na drugu (uz minimalan utrošak energije) nije jednostavan poduhvat. S obzirom na to da se obe planete neprestano kreću, treba lansirati sondu u trenutku kada je Zemlja najbliža tački u kojoj će se Mars nalaziti za 6–10 meseci, koliko put može da traje. Vremenski period kada je položaj Zemlje najpovoljniji za slanje sondi zove se lansirni prozor. U slučaju Marsa, ovogodišnji lansirni prozor traje od 25. novembra do 19. decembra.

Ciljevi misije
• otkrivanje i sastavljanje kataloga organskih supstanci na bazi ugljenika;
• utvrđivanje količine osnovnih elemenata potrebnih za život (ugljenik, vodonik, kiseonik, azot, fosfor i sumpor);
• otkrivanje svega što može da bude proizvod metabolizma, odnosno bioznakova;
• istraživanje hemijskog, mineraloškog i izotopskog sastava geoloških uzoraka sa površine ili u blizini površine;
• identifikacija procesa koji su oblikovali zemljište;
• dugoročna procena evolucije atmosfere Marsa;
• otkrivanje trenutnog odnosa, kretanja i raspodele vode i ugljen-dioksida;
• utvrđivanje spektra površinskih radijacija (galaktičke radijacije, kosmičke radijacije, Sunčeve protonske radijacije i sekundarnih neutrona).
Home / Novi brojArhiva • Opšte temeInternetTest driveTest runPD kutakCeDetekaWWW vodič • Svet igara
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontaktSaradnjaOglasiPretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opšte teme
Internet
Test Drive
Test Run
PD kutak
CeDeteka
WWW vodič
Svet igara



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera