LAKI PINGVINI<>
102011<><>

Steam na GNU/Linuxu

Pingvinova parna igraonica

Vodič za instalaciju programa Steam na operativnom sistemu GNU/Linux

Jedno od prvih pitanja koje početnici postavljaju iskusnijim GNU/Linux korisnicima jeste da li na tom sistemu mogu da se igraju igre. Odgovor je naizgled jednostavan. Postoji više od 200 naslova namenski napisanih za GNU/Linux (rade u „native” režimu), među kojima su i Braid, Eschalon, World of Goo, Machinarium i slični biseri. Veoma iscrpnu listu sa važnim informacijama i slikama iz igara možete naći na Internetu, na adresi bit.ly/psHM4Z.

Međutim, početnici zapravo ne misle na igre uopšte, već najčešće pitaju da li njihova omiljena igra, koja je napisana za operativni sistem Windows, može da se igra na nekoj od GNU/Linux distribucija. Odgovor na to pitanje već je složeniji i zavisi od same igre i tehnologije koju su autori koristili u njenoj izradi. Najveću prepreku predstavljaju dodatni programi poput Games For Windows Livea, bez kojih pojedine igre odbijaju da rade. Dok za GFWL zasad nema nade, klijentska aplikacija za mrežu Steam bez problema može da radi pod bilo kojom GNU/Linux distribucijom. Korisnici GNU/Linux sistema godinama se nadaju nativnoj verziji ovog programa, međutim zasad moraju da se zadovolje instalacijom i pokretanjem kroz Wine.

Wine (SK 2/2008) predstavlja skup programa i biblioteka koji omogućavaju sistemu GNU/Linux da bude više ili manje kompatibilan sa Windows okruženjem prilikom pokretanja programa. Nije reč o klasičnoj emulaciji, ali svejedno može doći do određenih usporavanja u radu; brojne aplikacije će odbiti da prorade bez dodatnih podešavanja, a poneka neće uopšte hteti da radi. Klijentska aplikacija za mrežu Steam, te veći broj podržanih igara mogu da se instaliraju, ali zahtevaju brojna dodatna podešavanja i dobro poznavanje okruženja. Naime, potrebno je instalirati nekoliko fontova koji dolaze samo uz Windows, C++ x86 i DirectX biblioteke... Kod svake pojedinačne stavke može da iskrsne poneki problem. Net Framework često stvara probleme i na Windowsu za koji je napisan! Treba li da nas čudi to što početnici često odustaju od igranja baš na ovom koraku, a neretko i od samog GNU/Linuxa? Međutim, postoji više od jednog načina da se Steam i sve potrebne biblioteke instaliraju jednostavno i brzo.

Za početak je potrebno da instaliramo odgovarajuće drajvere za grafički adapter, te da isključimo 3D mogućnosti okruženja. Unity (SK 1/2011) ili Compiz mogu da uspore određene igre, ili onemoguće korišćenje određenih usluga koje nudi Steam, poput ćaskanja ili snimanja slika ekrana. Ukoliko, kao većina početnika, koristite distribuciju Ubuntu ili neki od njenih derivata, potrebno je da u meniju okruženja pronađete System/Administration/Additional drivers i omogućite upotrebu preporučenog, ako to već niste ranije učinili. 3D efekte možete isključiti posetom meniju System/Preferences/Appearance. U kartici Visual Effects izaberite „None”. Ukoliko koristite poslednju verziju distribucije Ubuntu, onda je neophodno da isključite nesrećno okruženje Unity. Najbolje je da ga se trajno rešite tako što ćete kliknuti na All Applications/System/Login Screen, te odabrati Ubuntu Classic (No effects). Poslednja stvar jeste da se uverimo da particija /home ima dovoljno prostora za sve igre koje želimo da instaliramo. Računajte da npr. Left 4 Dead 2 zauzima oko 10 GB, dok Dragon Age Origins GOTY proždire više od 20 GB na disku.

Počinjemo sa instalacijom programa Wine i Winetricks. Dostupni su iz internet skladištâ svih distribucija, ali je moguće i preuzeti izvorne datoteke sa adrese www.winehq.org/download. Ukoliko koristimo Wine 1.3.14 ili noviji, Winetricks će automatski biti instaliran (a ukoliko prvo odaberemo njega u internet skladištu distribucije, sam će preporučiti da instaliramo i odgovarajući Wine). Napredniji korisnici koji žele da koriste stariju verziju programa Wine ili jednostavno da eksperimentišu, mogu da instaliraju Wintetricks koristeći terminal:

rm –f winetricks

wget http://winetricks.org/winetricks

sudo cp winetricks /usr/bin

sudo chmod +x /usr/bin/winetricks

Za instalaciju Steam klijenta dovoljno je da se pokrene Winetricks iz menija Applications/Wine, izabere „install an app”, pa označi „Steam” i klikne na „OK”. Winetricks će odraditi sav posao, uključujući i instalaciju .Net Frameworka, DirectX biblioteka i potrebnih fontova. Ukoliko više volite da radite sa terminalom umesto da klikćete po okruženju, uvek možete da iskoristite jednostavnu komandu:

winetricks steam

Ostaje da sačekamo da se Steam instalira i da se prijavimo svojim jedinstvenim korisničkim imenom i lozinkom. Posle osvežavanja verzije, na radnoj površini pojaviće se povod ovog članka – crni prozor Steam klijenta. Dalje je lako. Program se poziva dvoklikom na ikonu na radnoj površini ili iz menija Wine/Programs/Steam, a igre instaliramo kao i na sistemu Windows – označavanjem željenog naslova i izborom opcije Install iz pomoćnog menija. Međutim, šta ako smo neke igre ranije sačuvali na optičkim medijima ili lokalnom disku, pa ne želimo da ih skidamo sa Interneta? Potrebno je željene komprimovane arhive, napravljene pomoću opcije Backup/Restore u samom Steam programu, prebaciti ručno u direktorijum Steam/Backups. Ali, gde se on nalazi na sistemu GNU/Linux?

Winetricks ne radi mnogo više od stvaranja posebnih prefiksa i podešavanja za Wine. S obzirom na to, virtuelni direktorijum „Program Files/Steam” možemo da pronađemo u svom korisničkom direktorijumu. Svi prefiksi nalaze se na adresi ~/.local/share/wineprefixes, pa je putanja koju mi tražimo ~/.local/share/wineprefixes/steam/drive_c/Program Files/Steam. Direktorijumi sa tačkom ispred imena su nevidljivi, pa je neophodno uključiti prikaz skrivenih datoteka u Nautilusu. Unutra se nalazi fascikla Backups, u koju možemo da smestimo komprimovane arhive i da ih pokrenemo iz samog klijenta (File > Backup/Restore Games). Drugi način za dolazak do ovog mesta jeste kroz sam Winetricks GUI, izbirom prefiksa „steam” i izborom opcije Browse Files.

Ukoliko naše sigurnosne kopije nisu komprimovane, već su jednostavno kopirane iz izvornog direktorijuma steamapps, na istom mestu pronaći ćemo i novi odgovarajući steamapps i njegov poddirektorijum common, u koji možemo da ih smestimo. Ovako kopirane igre neće biti prikazane kao instalirane, već je neophodno u Steam klijentu započeti instalaciju, pauzirati je, a zatim uraditi verifikaciju podataka za datu igru kako bi Steam uvideo da su svi tu i da ne mora da ih dovlači sa Interneta.

Većina igara radiće bez dodatnih podešavanja. To, nažalost, ne znači da će svaki naslov moći da se igra, pa čak i pokrene. Winetricks omogućava lako rešavanje većine problema jer dozvoljava instalaciju brojnih pomoćnih biblioteka, jednostavan pregled svih parametara, promenu prefiksa i slično. Na Internetu postoji više adresa na kojima možete da nađete uvek ažurne liste isprobanih naslova, kao i da zatražite pomoć ukoliko naiđete na probleme. Mi vam preporučujemo posetu stranici appdb.winehq.org ili našem forumu, gde vredni korisnici redovno isprobavaju nove i klasične igre i objavljuju rezultate. Međutim, tu nije kraj, već tek početak. Winetricks može da se koristi i za instalaciju igara koje nisu vezane za mrežu Steam, te brojnih drugih programa. Vaše je da isprobate sve što vas zanima i da tako učite. Dok udarite dlanom o dlan, niste više početnik.

Nikola BULJ

10 najpopularnijih igara na mreži Steam ovog meseca
NazivRadi na Linuxu
Team Fortress 2Da
Counter Strike: SourceDa
Counter StrikeDa
Deus Ex: Human RevolutionNepoznato
Civilization 5Da
Football manager 2011Da
CoD Black OpsDa
TerrariaDa
Left 4 Dead 2Da
 
Bash za početnike (2)
Steam na GNU/Linuxu
Šta mislite o ovom tekstu?
Sonata 1.6.2.1
Mandriva 2011

Reč-dve o Steamu
Steam je svojevrstan spoj prodavnice i društvene mreže na Internetu. Jedina roba koju je moguće kupiti jesu digitalni (download) primerci igara za Windows i Mac platforme. Svaka kupljena igra vezuje se za korisnički nalog, koji je opet jednoznačno određen email adresom i lozinkom kupca. To znači da igrač/kupac može da pristupi svojoj biblioteci igara sa bilo kog računara u svetu, ali ne može da pokrene nijednu od tih igara bez prethodnog pokretanja klijentske aplikacije za pristup mreži, te predstavljanja svojom lozinkom. Taj program služi kao vid zaštite, ali zapravo je mnogo više od toga. Omogućava glasovnu i tekstualnu komunikaciju između korisnika, povezivanje u interesne grupe, snimanje slika ekrana i njihovo postavljanje na profil na Internetu, preporučivanje igara poznanicima i mnogo toga drugog. Steam ima više od 35 miliona korisnika širom sveta, a poslednjih godina sve veću popularnost stiče i u našim krajevima. Povod za to su rasprodaje koje se organizuju više puta godišnje, gde svako sa Visa Internet ili sličnom platnom karticom može sebi i prijateljima da kupi sjajne igre po zaista pristupačnim cenama. Štaviše, u arhivi se nalaze i desetine potpuno besplatnih naslova dostupnih za sve zainteresovane igrače. Jedan od njih je i izrazito popularna internet pucačina Team Fortress 2.
Home / Novi brojArhiva • Opšte temeInternetTest driveTest runPD kutakCeDetekaWWW vodič • Svet igara
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontaktSaradnjaOglasiPretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opšte teme
Internet
Test Drive
Test Run
PD kutak
CeDeteka
WWW vodič
Svet igara



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera