TEST DRIVE<>
052011<><>

AirLive X.USB

Anđeo bez krila

AirLive X.USB
AirLive X.USB
Iza dobro poznatog brenda AirLive, predstavljenog 2001. godine, stoji firma OvisLink. Ona je osnovana 1993. godine i bavi se razvojem i proizvodnjom uređaja za uspostavljanje računarskih mreža i telekomunikacije. Ovog puta na test nam od njih stiže jedna bežična mrežna karta u obliku USB donglića. Iako na prvi pogled ne izgleda tako, ima opcije koje su na našem tržištu retkost. Radi se o bežičnoj kartici koja podržava standarde 802.11 a/b/g/n, a može raditi na opsezima od 2,4 i 5 GHz sa maksimalnim protokom informacija 300 Mbit/s.

U pakovanju ovog modela, pored dongla, stižu još i CD (uputstva i drajver) i kratko štampano uputstvo. Donglić je izrađen od crne sjajne plastike (gornja maska) i sive mat plastike (donja strana) vrlo dobrog kvaliteta. Na gornjoj masci nalazi se jedna signalna LED plave boje, koja uređaju lepog dizajna daje dodatni šmek. Utisak kvare dva R-SMA konektora koja vire na kraju uređaja s leve i desne strane. Oni su namenjeni za priključenje eksternih antena, koje pak nisu predviđene za isporuku sa ovim modelom, te su samim tim suvišni (barem kada je reč o izgledu).

Što se softverskog dela tiče, na propratnom CD-u stiže samo drajver koji je potrebno instalirati čak i na najnovijoj verziji Windowsa (čak i sa pokušajem traženja drajvera putem apdejta). Instalacija je brza i laka, čak nije potreban ni restart računara da bi karta proradila.

Test dometa dao je loše rezultate, što se moglo i očekivati (zbog nedostatka antena). Karticom smo uspevali da uhvatimo signal samo na jednom spratu, dok se signal gubio već na sledećem (iznad i ispod). Ovo se može promeniti nabavkom i povezivanjem eksternih antena na jedan ili oba R-SMA konektora koja se nalaze na uređaju. Takođe, bitno je istaći to da postoji model ove karte koji se isporučuje sa dve antene i koji nosi oznaku X.USB-3 (ali i dalje radi po USB 2.0 standardu).

Test protoka informacija prošao je nešto bolje od testa dometa, ali ne i sjajno. Brzine su išle do 2,8 MB/s za slanje i do 6,28 MB/s za preuzimanje informacija. S obzirom na to da je ovaj test rađen na 2,4 GHz, izvesno je da bi test protoka prošao bolje sa opremom na 5 GHz.

Iz činjenice da uz ovaj model ne stižu antene, kao i da postoji model sa antenama, možemo zaključiti da je predviđen za radne stanice koje se nalaze u blizini pristupnih tačaka. Primamljivim ga čini opcija ostvarivanja veze sa pristupnom tačkom na frekvenciji od 2,4 ili 5 GHz.

Petar LONČAREVIĆ

 
nVidia GeForce GTX 590 3 GB GDDR5
AMD Radeon HD 6790, Gainward GeForce GTX 550 Ti 1024MB, Gainward GeForce GTX 550 Ti 1024MB Golden Sample
Asus K53BY
Acer V193HQL, Benq G925HDAe, Dell IN1920, LG W1943S, LG E1940, LG W1946
Riello Win Dialog Plus 80U
Razer Black Widow
D-Link DPR-1020 i DPR-2000
Toshiba i GoodRAM microSDHC i SDHC kartice
Elecom Egg Mouse
Vivanco DM20, DM30 i DM60
Messless Universal Charger
AirLive X.USB
Šta mislite o ovom tekstu?
Eacan E-505, E-510, QQ-003 i T-010
T’nB Cubix, Flextyle, Rubby
Saitek Cyborg R.A.T. 7

Standard:
802.11 a/b/g/n
Ostalo:
opseg 2,4 i 5 GHz, protok 300 Mbit/s, 2 x R-SMA konektor, plava signalna LED
Proizvođač:
AirLive
Home / Novi brojArhiva • Opšte temeInternetTest driveTest runPD kutakCeDetekaWWW vodič • Svet igara
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontaktSaradnjaOglasiPretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opšte teme
Internet
Test Drive
Test Run
PD kutak
CeDeteka
WWW vodič
Svet igara



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera