TEST FUN<>
022011<><>

Bejeweled 3

Bejeweled je kao Tetris! Neka neko proba da prebroji koliko na tržištu postoji klonova i igara inspirisanih originalnim ostvarenjem pa će mu biti jasno zašto tako tvrdimo. Računajući samo glavni serijal i oficijalne spin-offove (Bejeweled Twist i Bejeweled Blitz), Bejeweled 3 je peta zvanična inkarnacija igre koja dolazi iz PopCap Gamesa. S obzirom na to da su autori imali gotovo šest godina (od izdavanja dvojke) da razmišljaju o unapređenjima, s pravom smo očekivali mnoštvo novotarija. Ipak, umesto razornog vinera po paraleli, PopCap Games je lansirao safe lumbalon prema igračima. Najbolje od svega je to što će im ovaj pasing šot proći...

Bejeweled 3 je naizgled samo našminkana verzija prethodnog nastavka. Pravila igranja gotovo da se nisu promenila, izgled kristala je ostao isti, pa čak i čika spiker koji vas obaveštava o dostignućima ima istu boju glasa. Naravno, HD grafiku i ispolirane specijalne efekte ne možete a da ne primetite, ali snažan osećaj već viđenog preovlađuje tokom prvog susreta.

Igra donosi četiri radna režima i još četiri skrivena, koji se otključavaju nakon što obavite zacrtane zadatke u naznačenim oblastima. Pored toga, igrač može da prati napredak putem zbirnog skora poena osvojenih u bilo kom režimu, odnosno titule koja mu se pri tom dodeljuje. Nagrade dolaze u vidu bedževa koji se mogu „podići” do platinastog nivoa, ali ćete dobrano morati da se pomučite da biste ispunili zadatke za svaki od 20 postojećih. Nažalost, online lista najboljih rezultata ne postoji, što je prava šteta s obzirom na to da se igrači tada ne bi takmičili sami protiv sebe nego bi u vatru bila bačena ne tako mala komuna ljubitelja Bejeweleda. Ne treba posebno podvlačiti to da igra ne donosi multiplayer režime i da je osmišljena isključivo za igranje u lokalu.

Classic će najverovatnije biti prvi mod u kom ćete se oprobati. Kao što mu ime kaže, čeka vas klasično pravljenje nizova od tri ili više istobojnih kristalčića, a sve u cilju postizanja što većeg rezultata. Gabaritni nizovi bacaju na polje specijalne kristale koji mogu da eksplodiraju, laserom unište horizontalnu i vertikalnu liniju kristala, pa čak i da sa ekrana uklone sve elemente iste boje. Svaki uspešan potez dovodi do punjenja skale koja označava koliko još ima do kraja nivoa. Zanimljivo je to što se kompletiranjem nivoa kristali prebacuju na sledeći, uz obavezno mešanje redosleda postavljanja. Igra traje dok ne ostanete bez poteza, nije vremenski ograničena i ne podrazumeva opciju Undo.

Zen mod je pandan Endless režimu iz Bejeweleda 2. Međutim, ovde ima jedna (tačnije, više) začkoljica. Naime, pored toga što nikada ne možete ostati bez poteza i samim tim se iznervirati, Zen će dodatno doprineti održavanju veselog raspoloženja i povećavanju pozitivne energije. Tako, umesto muzike u pozadini mogu da se čuju ambijentalni zvuci (šuma, more, kiša, vodopad...), audio-vizuelnim putem možete biti obaveštavani o pravilnom ritmu disanja, čak se na ekranu mogu puštati subliminalne (ili obične mantra) poruke koje pomažu u buildovanju samopouzdanja, ostavljanju štetnih navika, gubljenju težine i slično. Inače, sama mehanika igre je identična, tu su nivoi koji se prelaze, bodovi...

 
Lightning mod u jednačinu ubacuje vreme i tera vas da poteze odigravate brzo. Na raspolaganju imate samo 60 sekundi, a cilj je osvojiti što je moguće više bodova. Pomoć dolazi u vidu vremenskih kristalčića koji produžavaju vreme igranja, ali i podatka da u Bejeweledu 3 niste ograničeni na izradu samo jednog niza kristala istovremeno (ko je igrao Blitz znaće o čemu pričamo). To praktično znači da ne morate čekati da se završi uklanjanje već izrađenog niza sa ekrana kako biste preduzeli naredni potez. Sada je to moguće simultano, a važi i za ostale režime igranja.

Zvezda Bejeweleda 3 je mod Quest. On je sastavljen od 40 mini-igara koje su podeljene u pet oblasti (istovremeno označavaju i težinu). Ovde se pojavljuju igre iz dodatnih, skrivenih režima (o njima nešto kasnije), ali i sedam potpuno novih (ukupno ih je 11) koje su dostupne samo na ovom mestu. Pomenućemo one najzanimljivije. U Gold Rushu morate uklanjati zemlju i kamenje kako biste došli do zlatnih grumenova, Sandstorm zahteva da gradnjom nizova uklanjate pesak ispod kog su zakopani artefakti i tako ih se dočepate, Time Bomb postavlja na ekran bombe različitih boja koje morate ukloniti u predviđenom vremenu, u Scracamaxu se traži da za određen broj poteza uklonite naznačen broj kristala itd. Pojedine igre u ovom režimu užasno su teške i čine se nerešivim, ali njihova raznolikost čini da Quest bude ubedljivo najzanimljiviji deo Bejeweleda 3.

Konačno, da nešto kažemo i o skrivenim igrama/režimima. U pitanju su Poker, Butterflies, Ice Storm i Diamond Mines. Ono što je Quest među „velikim” režimima to je Poker među mini-igrama. Cilj je da napravite pet kristalnih nizova i pri tom uparite što više istih boja. Na raspolaganju su klasične poker kombinacije – jedan/dva para, tri/četiri iste, ful i fleš. Ako baš nemate šta da iskombinujete, nizovi mogu da budu i različitih boja i nazivaju se spektrum. Caka je u tome što AI povremeno stavlja zabranu na odigravanje određenih kombinacija (kreće se od jednog para pa naviše). Kreiranjem nizova popunjavate naročitu skalu i na taj način ukidate zabranu. Ukoliko odigrate zabranjenu kombinaciju, baca se novčić da se vidi ostajete li i dalje u igri ili sledi poruka Game Over. Butterflies je takođe užasno zanimljiv. Tu je potrebno spasti što je više moguće leptirića od pauka koji vreba s vrha ekrana. Svaki odigrani potez pomera leptire za po jedno polje naviše, dok ih uklapanje u istobojni niz uklanja sa ekrana. U Ice Stormu ledene sante sa dna kreću ka vrhu ekrana i ako ga dostignu, prete da zamrznu celo igračko polje. Vraćate ih kombinovanjem nizova, po mogućstvu u koloni gde se nalazi santa najbliža vrhu ekrana. Diamond Mine podseća na pomenuti Gold Rush, s tim što su stvari nešto komplikovanije. Pre nego što istekne vreme morate dosegnuti predviđenu liniju, odnosno prokopati put kroz pesak, zemlju i kamenje. Usput kupite zlato i vredne predmete, a vreme nadoknađujete samim prelaskom linije.

Bejeweled 3 samo na prvi pogled ne donosi novine i ne opravdava prilično visoku cenu. Kada se zagrebe ispod površine, uviđa se da je u pitanju najbolja igra u serijalu i naslov koji ne smete propustiti ako volite ovaj tip logičkih igara.

Vladimir PISODOROV

 
Bejeweled 3
Šta mislite o ovom tekstu?
Nimbus
Fortis 1.1

Potrebno:
Windows XP/Vista/7, Mac OS X, Pentium 3 / 1,2 GHz, 1 GB RAM-a
Veličina:
83,3 MB (trial), 255 MB na HD-u
Cena:
20 dolara, proba 60 minuta
Adresa:
www .popcap .com /games /bejeweled3
Home / Novi brojArhiva  •  Opisi igaraKorak po korakŠta dalje?NetgamesOpšte teme  •  Svet kompjutera
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontakt | Saradnja | Oglasi | Pretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opisi igara
Netgames
Opšte teme
Test Fun
Korak po korak
Šta dalje
Svet kompjutera



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera