INTERNET<>
112010<><>

Internet pretraživači

Specijalizovana pretraga

Predstavljamo vam neke specijalizovane pretraživače

U oktobarskom broju pisali smo o različitim pristupima pretrazi Interneta i vrstama algoritama koji su iz njih nastali. U ovom tekstu donekle ćemo se nadovezati na tu priču, ali iz malo drugačijeg ugla. Nećemo posmatrati koncept pretraživanja i tehnike kojima određeni tragači dolaze do informacija već ćemo poći suprotnim pravcem. Predstavićemo pretraživače specijalizovane za određene tipove podataka (muzika, video zapisi, datoteke itd.) čija je glavna uloga u tome da nadoknade nedostatke opštih pretraživača i korisniku skrate put do željenih informacija. Ti nedostaci uglavnom se ogledaju u mogućem propagiranju nerelevantnih reklamnih linkova i pretrpanosti informacijama za pojedine vrste upita. S druge strane, usko specijalizovani pretraživači predstavljaju relativno male igrače na velikoj sceni i njihovi indeksi svakako nisu bogati kao indeksi opštih pretraživača. Rešenje leži u traženju ravnoteže i kombinaciji jednih i drugih.

Audio i video

 
Potraga za muzikom i određenim video zapisima na Webu ranije je umela da bude zaista bolna. Povećavanje brzine protoka informacija dovelo je do pojave streamovanih audio i video zapisa koji su umnogome promenili izgled Mreže. YouTube je postao gigant sa ogromnom količinom sadržaja, ali zbog ograničenja dužine materijala nije bio plodno tle za pohranjivanje filmova, a preuzimanje muzike sa njega svakako nije najpraktičnije rešenje. Zbog toga su se pojavili specijalizovani multimedijalni pretraživači. (Mala napomena: neki pretraživači koje pominjemo pretražuju sadržaj koji je možda zaštićen autorskim pravima, međutim ta radnja nije protivzakonita zbog toga što dela zaštićena autorskim pravima nisu skladištena na serverima pretraživača već na spoljnim serverima koje je algoritam indeksirao.)

MP3Realm (www.mp3realm.org) je sajt koji trenutno indeksira više od 14 miliona pesama u MP3 formatu. Pretragu vrši veoma efikasno, a nudi i mogućnost naprednih podešavanja, gde možete uneti dodatne parametre i time još bolje filtrirati rezultate upita. Takođe, pesme se mogu streamovati, što može da bude praktično ako želite da preslušate pesmu pre preuzimanja. Servis je radio i kada smo mu kao upite prosleđivali imena domaćih autora, ali je rezultata bilo znatno manje nego kada su strani autori u pitanju. Što se tiče pretraživanja video materijala, konkretno igranih filmova i serija, trenutno se najviše ističe Blinkx (www.blinkx.com). Ovaj sajt nudi 35 miliona sati materijala za pretraživanje i taj broj konstantno raste. Isto kao i kod pretraživanja muzike, rezultati upita su linkovi ka spoljnim serverima koji nude video streaming. Na kom plejeru će materijal biti streamovan zavisi od samog sajta na kome je postavljen, ali smo zapazili da je Megavideo prilično zastupljen. Čelnici Blinkxa su pre dve godine uvideli da su napravili moćan alat, pa su odlučili da sortiraju indeksirane linkove po ostvarenjima. Na taj način stvorili su servis pod nazivom Remote koji nudi izvore kompletnih serija i filmova sa američkog i britanskog podneblja.

Datoteke

 
Pretraživanje konkretnih datoteka nije tako jednostavno kao pretraživanje muzike ili videa iz prostog razloga što datoteke mogu imati različitu sadržinu a isto ime ili obrnuto. Zbog toga i veličine datoteka variraju, pa algoritmi pretraživanja uglavnom moraju da se oslanjaju na nazive fajlova. FilesTube (www.filestube.com) jeste pretraživač koji pokušava da reši ovaj problem tako što korisniku omogućava da izabere tip datoteke koji želi kao rezultat upita (rar, avi, mpeg, wma...) i okvirnu veličinu. Nakon toga rezultati se mogu dodatno filtrirati po sajtovima na kojima su hostovani (Megaupload, Rapidshare, Hotfile i mnogi drugi). Postoji i veoma korisna opcija sortiranja rezultata po popularnosti, koja umanjuje rizik od toga da je datoteka za kojom tragate lažna ili zaražena virusom. Ako nemate inspiraciju za ključne reči pretrage, uvek možete ručno pogledati neku od ponuđenih kategorija koje nudi ovaj sajt. Reklamni linkovi mogu da vam zasmetaju, ali kada naučite njihovu poziciju i kako da ih ignorišete, FilesTube će dobiti još veću upotrebnu vrednost. Broj indeksiranih stranica je veliki, kao i potencijal samog servisa. Ovaj način pretraživanja je, ipak, mač sa dve oštrice zato što nikada ne možete znati šta vam je zapakovano na nekom linku dok ne preuzmete sadržaj, a paketić ponekad može da bude prilično opak po vaš računar.

Recepti i kuvanje

Iako su knjige sa kuvarskim receptima uglavnom prilično opširne, one sigurno ne mogu da sadrže toliku količinu recepata koliko ih ima postoji na Webu. Možda je vreme da se police sa knjigama malo rasterete, a umesto toga pribavi tehnologija koja će Mrežu pretraživati za novim slasnim specijalitetima kuhinja sa raznih podneblja. Sajtovi Food.com (www.food.com) i Cookstr (www.cookstr.com) nude uslugu pretrage recepata, određenih sastojaka ili poznatih kuvara. Portali su lepo dizajniran, čisti i pregledni. Sadrže sve potrebne informacije o jelima za koje tražite recepte kao što su nutritivna vrednost sastojaka, vreme pripreme i utisci korisnika. Međutim, stranice ovih sajtova ne indeksiraju se sa spoljnih servera već sajtovi imaju svoju bazu podataka iz koje „vuku” rezultate upita. Upravo zbog toga nismo dobili nikakve rezultate na ključne reči „pasulj”, „sarma” ili „pljeskavica”, pa ove sajtove ne možemo nazvati internet pretraživačima. Foodie View (www.foodieview.com), s druge strane, jeste pretraživač, i to prilično dobar. Iako nema indeksirano mnogo srpskih recepata (a i ono što ima uglavnom je na engleskom jeziku), postoji napredna opcija filtriranja rezultata samo za dijabetičare, vegetarijance, ljude sa povišenim krvnim pritiskom i slično, što je ogroman plus.

I još mnogo štošta

 
Internet je previše bogat sadržajem da bismo u jedan tekst mogli da stavimo sve pretraživače koji se bave njegovim pojedinim delovima, ali ćemo navesti još neke interesantne i korisne za koje možda niste čuli. Neizostavno je pomenuti Technorati (www.technorati.com), sajt koji se bavi pretragom blogova. Trenutno u svom indeksu sadrži više od sto miliona blogova, što ga čini neprikosnovenim na tom polju. Ovaj sajt ima sekciju u kojoj prati top 100 blogova na svetu koji se rangiraju po autoritetu. Autoritet se određuje na osnovu broja linkova sa drugih blogova u proteklih šest meseci. EarthCam (www.earthcam.com) je pretraživač koji ima još uže polje delovanja. Njegov glavni zadatak je pronalaženje sajtova koji sadrže live stream snimaka gradskih kamera. Iznenadili smo se kako dobro radi, pa smo skoknuli do Njujorka i Londona, a pronašao je čak i nekoliko beogradskih kamera. Ako volite da menjate izgled operativnog sistema, onda će vam pretraživač FindIcons (www.findicons.com) prilično dobro doći jer se bavi nalaženjem ikonica u svim standardnim formatima. Pretraga je veoma uredna i pregledna, uz mnoštvo opcija i podešavanja. Endžin sajta zasad je pronašao oko 300 hiljada fajlova ovog tipa. Sem pojedinačnih ikonica, mogu se naći i tematski kompleti.

• • •

Neka pitanja sama se nameću. Koliko su dobri i pouzdani specijalizovani pretraživači? Mogu li da zamene Google u nekim situacijama? Univerzalni odgovor ne postoji. Mnogo toga zavisi od karakteristika samog pretraživača koji posmatramo. Većina alata koje smo testirali može bez problema da zameni opšti pretraživač kada se radi o oblasti za koju su specijalizovani. Možda rezultati pretrage neće biti toliko veliki kao kod Googlea, ali možete biti sigurni da će oblast pretrage biti dobro izolovana.

Uroš ZORIĆ

 
.rs
Supervirus Stuxnet
Internet pretraživači
Šta mislite o ovom tekstu?
Kratka forma dobija vizuelizaciju
Web navike
WWW vodič
Home / Novi brojArhiva • Opšte temeInternetTest driveTest runPD kutakCeDetekaWWW vodič • Svet igara
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontaktSaradnjaOglasiPretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opšte teme
Internet
Test Drive
Test Run
PD kutak
CeDeteka
WWW vodič
Svet igara



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera