TEST DRIVE<>
032010<><>

Intel H55 i H57 čipset, Gigabyte GA-H55M-UD2H, MSI H57M-ED65

Integracija pete generacije

Gigabyte GA-H55M-UD2H
Gigabyte GA-H55M-UD2H
Dužnost da podrži integrisane grafičke kontrolere koji stižu u svim modelima Core i3 i slabijim i5 Intel je ispunio izbacivanjem tri nova čipseta. Prvi, sa naprednim poslovnim mogućnostima, ostao je sa slovom Q u imenu, dok su sledeća dva, namenjena širem krugu korisnika, umesto slova G na koje smo navikli godinama unazad dobili u svom imenu slovo H. Potpune oznake su Intel H55, H57 i Q57 Express, mada ćemo ovog poslednjeg „blago” preskočiti u ovom testu, jer su nam prva dva daleko interesantnija.

I H55 i H57 su single-chip rešenja i u principu predstavljaju naslednike southbridge čipa (kada se trenutna Intelova arhitektura poredi sa starom organizacijom „severni i južni most”). Prema onom što nude, veoma podsećaju na model P55, uz razlike koje se prvenstveno tiču grafičke podrške. P55 ne podržava integrisani Intel GMA HD, ali je sposoban da podrži do dve grafičke kartice kroz predviđenih 16 PCI-Express linija. H55 i 57 podržavaju Core „integralca”, ali podržavaju ograničen broj slotova, te je kod njih moguće dodati samo jednu grafičku karticu.

MSI H57M-ED65
MSI H57M-ED65
Razlike između čipsetova H55 i H57 su relativno male. Najznačajnije je to što H57 ima RAID mogućnosti na SATA II kontroleru. Druge dve „opipljive” prednosti su u broju USB 2.0 konektora (po dva više) i broju PCI-Express linija (osam više, ukupno četrnaest). Slabiji H55 podržava „samo” dvanaest USB 2.0 konektora i šest PCI-Express linija za dodatne kontrolere i kartice. Pored svega toga, H57 je u prednosti u odnosu na H55 i po tome što ima implementirane tehnologije Intel Braidwood i Remote PC Assist. Prva je naslednik Turbo Memory, koja je predstavljena u prethodnoj generacijiu čipsetova i koja nije ispunila očekivanja. Ovoga puta Intel veruje u to da je napravio bolji posao po pitanju brzine čitanja i pisanja sa hard diska. Naime, Braidwood omogućava da se SSD disk povezan na računar ne koristi kao klasičan disk, već kao keš za druge, veće ali klasične hard diskove. S obzirom na to da SSD diskovi još nisu dovoljno veliki da bi se koristili samostalno u računaru i da Intel najavljuje osetan skok performansi disk podsistema kada se uključi Turbo Memory 2.0 (poznat još i kao Braidwood), ovo može da bude izuzetno zanimljivo.

Poslednja „softverska” mogućnost kojom H57 raspolaže a H55 ne jeste Remote PC Assist, koji omogućava da se korisniku računar servisira i održava sa udaljene lokacije preko Interneta. Pominju se kriptovani „tuneli” za komunikaciju i lakoća korišćenja, ali je sve to teško isprobati u praksi i samo će vreme pokazati koliko je koristan dodatak u pitanju.

Ostatak specifikacija je identičan i standardan: 7.1 HD audio i Gigabitni Ethernet kontroler. Zanimljivo je to da je Intel odustao od wireless mreže – očigledno je i njima jasno da wireless na stonom računaru nema smisla.

Ploče koje su nas upoznale sa novim H čipsetovima su Gigabyte GA-H55M--UD2H i MSI H57M-ED65. Primećuje se da su oznake MSI ploča daleko bolje u ovom novom obliku, moguće zbog toga što liče na Gigabyteove, koje već duže vremena smatramo najboljim.

Gigabyteova ploča je vidno skromnija, sa slabijim čipsetom i mogućnostima, ali je sve to, naravno, praćeno i manjom cenom. Ipak, sve potrebno je tu – ploča ima i HDMI i DislayPort pored standardnih DVI i VGA, što sa optičkim SP/DIF i šest audio konektora obezbeđuje kvalitetno povezivanje sa svim audio/video komponentama. Tu je brdo USB 2.0 i SATA II konektora, te po jedan eSATA i FireWire. Podržan je softverski CrossFire zahvaljujući drugom PEG slotu koji je urađen u punoj visini, ali je vezan samo sa četiri PCI-E linije. Između PEG-ova su dva PCI slota koji su i dalje veoma upotrebljivi.

MSI H57M-ED65 je bolje opremljen, ali je i osetno skuplji. DrMos naponsku sekciju hlade hitpajpovi, a štampana ploča je nakrcana dodatnim mogućnostima za poboljšanje energetske efikasnosti i overklokovanja. Zadnji panel je gotovo identičan Gigabyteovom modelu, razlika je samo u tome što MSI ima drugi PS/2 port, dok GA ploča ima dva USB 2.0 priključka više. S druge strane, MSI nudi i jedan SATA port više (njega kontroliše dodatni Micronov kontroler), ali i RAID mogućnosti koje obezbeđuje čipset H57. Ono što nam se ne dopada jeste odsustvo PCI slotova.

BIOS-i obe matične ploče vrlo su bogati i samo bi oni najzahtevniji imali zamerke. MSI ima nešto više automatike za overklok, ali nije u pitanju veća razlika. U svakom slučaju, obe matične ploče mogu uspešno da posluže za „natezanje” taktova Core i3 i i5 procesora.

Uz ove dve ploče probali smo i kako se novi Intel GMA HD nosi sa starim grafičkim procesorom GMA 4500 koji se nalazi u Intelovom čipsetu G43. Nažalost, GPU na 733 MHz koji stiže uz gotovo sve Core i3/i5 procesore nije se pokazao ništa upotrebljivijim u 3D aplikacijama, pa o igranju bez grafičke kartice ne treba ni razmišljati. Brži je 20–30 odsto i u 3D-u i video enkodingu, pa smo skloni da zaključimo da se Intel uopšte nije trudio, već je po svemu sudeći samo prepakovao grafički procesor na deo sa procesorom i blago podigao radni takt.

Šta onda sa H55 i H57 matičnim pločama? Dok osetno ne pojeftine, ove ploče neće se baš dobro prodavati. Novi Core procesori su bolji od Core 2 prethodnika, ali razlika nije tolika da bi se opravdala velika razlika u ceni između G41/G43/G45 i H55/H57 ploča.

Dok je H55 još i prihvatljiv, modeli sa H57 čipsetom poput MSI-jevog, kojem je cena visoka zbog dodatnih mogućnosti, nisu dobra kupovina. Kupci ploča ove klase pre će potražiti dodatnu grafičku karticu, a u tom slučaju čipset P55 je bolji izbor. MSI i Gigabyte su svoj deo posla odradili sasvim dobro, ali će morati da sačekaju da LGA1156 procesori pojeftine i brojčano nadmaše stare LGA775 modele, pre nego što počnu da zarađuju i na modelima sa Intelovim H čipsetovima.

Saša UZELAC

 
Intel Core i3-530
AMD 890GX, Asus M4A89GTD PRO/USB3
AMD Phenom II X2 555 Black Edition & Athlon II X3 440
Intel H55 i H57 čipset, Gigabyte GA-H55M-UD2H, MSI H57M-ED65
Šta mislite o ovom tekstu?
Samsung HD502HI, HD502HJ, HD103SI, HD103SJ
Gigabyte GA-X58A-UD7
ATI Radeon HD 5450 i Radeon HD 5570
HP Compaq Presario CQ61-320ex
Asus UL30vt
Samsung ML-1915 i Samsung SCX-4600
Silverstone LC10-E, LC13-E, GD01
Logitech Anywhere Mouse MX i Performance Mouse MX
Verbatim eSATA/USB Combo SSD
Viewsonic VMP72
Genius SlimStar i220
Canon Powershot SX120 IS
T’nB Vintage i Music Trend Death Metal
Tenda W311U, W311R+ i W302R

Gigabyte GA-H55M-UD2H
Osnovno:
Intel H55, mATX, LGA 1156, 4 x DDR3 1333 MHz, Intel GMA HD (HDMI, DisplayPort, DVI, VGA)
Ostalo:
PCI-Express x16+x4, 2 x PCI, gigabit ethernet, Intel 7.1 HD audio, 12 x USB 2.0, 5 x SATAII, eSATA, FireWire, DualBios, DES 2
Proizvođač:
Gigabyte
Kontakt:
Direct Link

MSI H57M-ED65
Osnovno:
Intel H57, mATX, LGA 1156, DDR3 1333 MHz, PCI-Express, podrška za Intel GMA HD (HDMI, DisplayPort, DVI, VGA)
Ostalo:
PCI-Express x16+x4, 2 x PCIe x1, Gigabit Ethernet, Intel 7.1 HD audio, 14 x USB 2.0, 6 x SATAII, eSATA, RAID, FireWire, DrMOS, heatpipe hlađenje
Proizvođač:
Microstar
Kontakt:
Ewe Comp
Home / Novi brojArhiva • Opšte temeInternetTest driveTest runPD kutakCeDetekaWWW vodič • Svet igara
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontaktSaradnjaOglasiPretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opšte teme
Internet
Test Drive
Test Run
PD kutak
CeDeteka
WWW vodič
Svet igara



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera