TEST OF TIME<>
072008<><>

Emuliranje Atari ST računara

U svetu računara godinu dana je dug period, nekoliko godina predstavlja istoriju, a dvadeset godina može se poistovetiti sa biblijskim „i bi svetlost”. Početak osamdesetih godina dvadesetog veka doneo je veliki preokret u svetu računara jer su tada postale dostupne razne kućne verzije računara. Skromnih hardverskih mogućnosti, svet su ugledale brojne 8-bitne „igračke”. Brzina, ali ni ostalo što bi se moglo nazvati kvalitetom, nije im bila vrlina. Računarski svet tog vremena bio je na nivou koji bi čak i za današnje mobilne telefone bio neupotrebljiv. Memorija od 1, 16 ili 64 KB predstavljala je standard, zapisi na diskete bili su visoka tehnologija, a kapacitet tadašnjih skladišnih medijuma bio je više nego smešan. Diskete, koje su bile velike poput današnjih monitora, imale su kapacitet stotinak kilobajta, što je u poređenju sa tadašnjom veličinom memorije računara bilo više nego dovoljno. Za profesionalne potrebe bili su skoro neupotrebljivi, ali za zabavu vrlo interesantni. Naravno, pitanje je šta je zapravo bio preokret i kada su kućne „igračke” postale i profesionalno upotrebljive?

Mnogi misle da je odgovor na postavljno pitanje Atari ST (ST – Sixteen/Thirtytwo), koji je doneo astronomski skok na polju performansi, kao i pomak od skoro neupotrebljivih kućnih računara do nečega što se, ponegde, i dan-danas uspešno koristi. „Zver” je puštena s lanca septembra 1985. godine, i u svojim nedrima čuvala je procesor koji je 32-bitno obrađivao podatke i 16-bitnu magistralu za komunikaciju sa dodatnim uređajima. Srce sistema predstavljao je Motorolin procesor 68000 na 8 MHz u grafičkom okruženju firme Digital Research, a tu su bili ugrađeni i MIDI portovi, kao i memorija od celih 512 KB. Konkurenciju je predstavljao Apple Macintosh, ali za razliku od tog računara, Atari ST je bio jeftiniji, brži, a i njegova grafika je bila u boji. Commodore Amiga izašla je nekoliko meseci kasnije, i trebalo je da prođe neko vreme da bi postala konkurencija Atariju. Zanimljivo je to da je grafičko okruženje za Atari ponudila i firma Microsoft, ali je zahtevala dve godine da bi ga usavršila. Visoka rezolucija i solidna brzina odgovarala je za CAD upotrebu, a MIDI konektori za profesionalno „muziciranje”. Operativni sistem bio je ugrađen u ROM, a vremenom su izlazile i nove verzije. Poslednja verzija TOS-a (The Operating System) izašla je 14. novembra 1991. godine (2.06), a razvoj Atari ST računara prestao je 1993 godine. Naravno, mnoge verzije izašle su u tom periodu, i nakon 1993. godine nastavilo se sa razvojem konzole Jaguar i Atari TT računara. Preko 75 procenata od celokupne prodaje Atari je imao u Evropi, i to većinom u Nemačkoj, gde su ga mnoge firme koristile za CAD i DTP. Nekoliko veoma poznatih muzičara poput Mikea Oldfielda, Jean-Michaela Jarrea i Fatboy Slima koristili su Atari ST u svojim studijima i na koncertima. Da ne bude zabune, Atari ST izašao je u verzijama ST, STF, STM, STFM, Mega ST, STE, Mega STE, STacy, ST Book, STylus i STPad.

A sada nešto za šta verujemo da prvenstveno interesuje čitaoce ovog teksta – hleba i igara, tj. Igara (sa velikim slovom „I”). Mora se priznati da je Amiga dominirala u ovoj klasi računara, ali dosta svetlih trenutaka (naravno i novca) pokupio je i Atari ST. Naslovi poput Dungeon Master, Xenon 2, Test Drive, Vroom, Midi Maze 1/2, Panza Kickboxing, International Karate Plus, Esprit, Oxyd, Ballerburg, Falcon 3.0 i drugih, ostaće u neizbrisivom sećanju vlasnicima ST-a. Neke od nabrojanih igara jedno vreme su postojale isključivo u verzijama za Atari ST, neke su stigle sa nekog drugog računara, ali su u svakom slučaju ostale nezaboravne za sve vlasnike Atarija. Midi Maze je, na primer, igra koja je prva omogućila multiplayer (računari su se povezivali u mrežu preko MIDI kabla). Ujedno, ovo je i prva first person 3D pucačina u istoriji. Pomenuti Falcon 3.0 kompatibilan je sa Amiga verzijom, pa je moguće ta dva računara povezati serijskim kablom i igrati u mreži.

 
Emulatori su brojni (po ovome se vidi da je Atari ST bio, i ostao, vrlo popularan) i uz malo sreće omiljena igra radiće vam na bilo kom od njih. Naravno, nismo u mogućnosti da vam prikažemo baš sve emulatore, ali ćemo pomenuti one najvažnije. Bez obzira na to koji emulator koristite, biće vam neophodan TOS koji možete naći na www.theoldcomputer.com ili na nekoj od stranica sa emulatorima. Ukoliko volite da eksperimentišete, pokušajte da preuzmete EmuTOS (sourceforge.net/projects/emutos, 206 KB). U pitanju je besplatna (open source) i dovoljno kopmpatibilna zamena za originalni operativni sistem.

WinSTon 0.5 (www.emuxhaven.net/emuxhaven/pc/atarist/winston_v5.zip, 650 KB) je, prema našem mišljenju, najbolji Atari ST emulator. Sve što smo pod njegovim okriljem probali radilo je bez ikakvih problema. Opcije su brojne, jasne i pregledne. Program se pre korišćenja mora instalirati i nakon pokretanja pokazuje dobro poznati zeleni desktop. Možda će to biti pomalo nezgodno onima koji nisu nikada radili sa ovim računarom, ali verujemo da neće biti preterano teško za snalaženje. Takođe, u okviru ovog emulatora možete pogledati i veliku bazu (tadašnjih) scene release grupa i njihovih diskova.

 
STew (www.emuxhaven.net/emuxhaven/pc/atarist/stew_v1.zip, 248 KB) je skoro identična kopija WinSTona, ali se ne mora instalirati, i nešto je skromnijih mogućnosti.

Za kraj smo ostavili nešto sasvim drugačije. Projekat ARAnyM (Atari Running on Any Machine), gde možete preuzeti AFROS (Atari FRee Operating System) Live CD (aranym.org, 45 MB), pomoću kojeg možete pokrenuti emulator, bez obzira na to koji operativni sistem imate, čak i na računaru koji nema operativni sistem (naravno, podrazumeva se da je PC kompatibilan).

Inače, sve emulatore na jednom mestu, kao i nekoliko verzija TOS-a, možete potražiti na adresi www.atari-shrine.co.uk.

Igor VASILJEVIĆ

 
Emuliranje Atari ST računara
Šta mislite o ovom tekstu?
Serijal Wonder Boy
Weird Dreams
Home / Novi brojArhiva  •  Opisi igaraKorak po korakŠta dalje?NetgamesOpšte teme  •  Svet kompjutera
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontakt | Saradnja | Oglasi | Pretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opisi igara
Netgames
Opšte teme
Test Fun
Korak po korak
Šta dalje
Svet kompjutera



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera