TEST DRIVE<>
072007<><>

Antec Performance One P182SE

Samo za odlikaše

Antec Performance One P182SE
Antec Performance One P182SE
Kada se u razgovoru spomenu kvalitetna kućišta, šta vam prvo pada na pamet? Chieftec? Naravno. CoolerMaster? Složićemo se s vama... Kič i šund (Thermaltake)? Iako su diskutabilnog izgleda, spadaju u klasu boljih kućišta.

Naravno da postoji još kvalitetnih proizvođača, ali je njihova zastupljenost na našem tržištu jednaka nuli ili je približna tom broju. Ipak, nije sve tako crno. Odskora se i kod nas mogu naći „limeni kompjuterski oklopi” koje potpisuje Antec.

Priča o firmi Antec počinje 1986. godine u garaži u Kaliforniji, i u stilu pravog američkog sna, vremenom se razvija u storiju o velikoj kompaniji sa desetinama zaposlenih. Ništa od toga nije se odigralo preko noći, u Antecu se neprekidno radilo na poboljšanju proizvoda u odnosu na konkurenciju. Tako je kompanija dogurala do samog vrha, među najveća svetska imena.

„Oklop” koji vam danas predstavljamo nosi oznaku Performance One P182SE i naslednik je modela P180. Antecovi inženjeri, pri dizajniranju P180, u pomoć su pozvali Majka Čina, glavnog čoveka sajta SilentPCreview. Majk je ovim sajtom davno postavio standarde utišavanja kompjutera, čemu je dosta doprinelo njegovo višegodišnje iskustvo iz polja akustike. Stoga je i jasno zašto su se u Antecu odlučili upravo za njega.

Pri samom dizajniranju kućišta postavljeni su osnovni zahtevi od kojih se nije smelo odstupiti – veoma nizak nivo buke (oko 20 dBA/1m), efikasan protok vazduha, odvajanje zona zagrevanja radi lakšeg odvlačenja toplote van kućišta, izolovanje i ublažavanje svih vidova vibracija koje bi mogle da prenose zvuk duž kućišta. Od toga se počelo, a kako se završilo?

Posle približno godinu dana rada na razvoju ovog kućišta, u drugoj polovini 2005. godine sa proizvodne trake silaze prvi modeli. Ni po čemu se, spolja, ne bi moglo reći da su specifični. Naime, izgledaju jednostavno, kao prerasla kutija za cipele. Da nije otkrivenih konektora za USB, Firewire, slušalice i mikrofon s prednje strane i pod uslovom da ne zagledate otpozadi, sigurno biste se pitali šta će ikome limena kutija u sobi.

Izreku da odelo ne čini čoveka možemo primeniti i u ovom slučaju, pošto bi se retko ko okrenuo za ovim „običnim” kućištem (gledajući modele P180/182).

Model koji se našao pred nama ima sufiks SE – Special Edition. Razlika između njega i „besufiksnog” modela se ogleda... bukvalno. Kod SE-a stranice i vrata urađeni su u tzv. mirror finish stilu, odnosno po naški – sa završnom obradom visokog sjaja i refleksije.

Ogledalo najbolje opisuje stranice ovog kućišta. Deformacije „u prikazu” su minimalne tako da možete videti sve detalje. Impresivno, nema šta, naročito ako volite da se ogledate. Sada imate još jedan razlog da sedite pored kompjutera.

Vratanca drže dva magneta, iznad i ispod tastera power, od kojih smo jedan našli na pogrešnoj strani pa smo ga vratili na mesto. Ovo je uticalo na umanjivanje kompletnog „vau” efekta koje su na nas ostavili ambalaža i izgled kućišta.

Otvarajući vratanca do maksimalnog ugla od 270 stepeni, pomoću dve šarke od kojih je drugu prvih nekoliko puta bilo potrebno malo nategnuti kako bi izašla iz svog položaja, sve smo bliži unutrašnjosti.

Ispred nas se sada nalaze četiri mesta za 5,25” uređaje, dva proreza za ventilatore dijagonale 120 mm, a između njih se nalazi mesto za 3,5” uređaj. Još se mogu primetiti i tasteri power i reset.

Daljim zagledanjem uviđamo da su prorezi za ventilatore zapravo vratanca koja kriju pristup filterima za prašinu. Prorezi koji se nalaze na stranicama vrata imaju svrhu da olakšaju usisavanje vazduha s prednje strane kućišta, uz pravljenje što manje buke.

Topao vazduh lakši je od hladnog, zbog čega teži da ide u visinu, i iz tog razloga na vrh kućišta je smešten „dimnjak” prečnika 120 mm koji sprečava nagomilavanje toplog vazduha.

Dosad je većina kućišta stajala čvrstim nogama na zemlji. Dosad... P182SE stoji na gumenim i veoma mekim nožicama kako bi maksimalno ublažio prenos vibracija na okolinu.

Kao što smo nekoliko redova iznad rekli – nije sve u spoljnom izgledu, bitno je ono što je unutra. Skidanjem leve stranice uviđamo da ona nije samo od metala već je obložena i plastikom, opet zbog veće krutosti materijala, a samim tim i smanjivanja mogućnosti da zveči.

Unutrašnjost je mat crne boje, podeljena u zone, tako da razvijanje toplote u jednoj ne utiče osetno na drugu, a samim tim se i hlađenje olakšava.

Kavez za napajanje nalazi se na dnu, naspram njega je već postavljen ventilator od 12 cm sa regulacijom broja obrtaja koji usisava spoljni, hladniji vazduh preko hard diskova. Kavez za hard diskove nalazi se ispred ventilatora. U njega mogu stati četiri hard diska, a vadi se odšrafljivanjem nekoliko šrafova i povlačenjem alke. HDD-ovi se postavljaju na „sanke” koje se zatim uvlače u kavez, a oslonci su im gumeni nosači. Sigurno već pogađate zašto su gumeni.

Iznad ventilatora se sa obe strane nalaze otvori kroz koje se provlače kablovi. Tu nas je nešto zbunilo. Vodilo se računa o toliko detalja, a napojni kablovi za ploču treba da idu posred kućišta? Uklanjanje desne stranice rešava sve nedoumice.

Na desnoj strani, sa suprotne strane lima na koji se postavlja matična ploča, nalaze se tri vezice. Njihova svrha je da drže napojni kabl koji je tuda provučen da slučajno ne bi napravio prepreku u pravilnom strujanju vazduha. Sa ove strane mogu se videti i kablovi za povezivanje prednjih komandi i konektora.

Pogled pomeramo naviše, gde se nalazi još jedan kavez sa dva mesta za hard diskove, a ispod njega usamljeno „parking mesto” za eksterni 3,5” uređaj. Hardovi se u ovaj kavez postavljaju horizontalno na gumene odbojnike u fiokama, te ih onda gurate na njihovo mesto.

Zašrafljena na desnu stranu ovog kaveza stoji i mala crna kutija koja služi za odlaganje malog alata i šrafova, gumica... šta vam već zatreba.

Kada su 5,25” uređaji u pitanju, tu nema nikakve inovacije. Kao i kod Chiefteca, postoje šine koje se postavljaju na fiksne nosače, bez ikakve izolacije. Možda su u Antecu smatrali da optički uređaji ne proizvode dovoljno buke i vibracija da bi na njih obratili pažnju, ali mi nismo tog mišljenja.

Još jedna od pikanterija koje se mogu naći u unutrašnjosti je mala lampa, koju smo doduše morali da zašrafimo jer se otkačila kada smo probali da joj pomerimo položaj. Ona je tu da olakša čeprkanje po kompjuteru u slabo osvetljenim prostorijama, a i sami znate koliko ste se puta zavlačili i čkiljili u nedostatku svetla dok niste uboli šta ste hteli.

U blizini lampe nalaze se dva ventilatora. „Dimnjak” smo pomenuli ranije, a tu je i „klasičan” ventilator za izbacivanje vazduha pozadi. Oba imaju regulaciju brzine koja se nalazi na poleđini kućišta sa spoljne strane.

Poboljšanja u odnosu na prethodnika, P180, dovoljna su da on ispadne iz konkurencije. Izrada svih delova Kućišta (s velikim K jer ovo nije tek običan primerak hardvera) na visokom je nivou. Čak ni nekoliko falinki na koje smo naišli nije uspelo da pokvari utisak koji kućište ostavlja od trenutka kad ga raspakujete. Uz to, refleksivna podloga stranica dodaje na ekskluzivnosti, ali je malo previše „bling-bling” za naš ukus...

Konačna ocena? Čista devetka.

Vojislav VUJANIĆ

 
LaCie d2 Blu-Ray Drive
Pentium Dual E2140 i E2160
DDR2 memorije
NEC AccuSync LCD73V, NEC AccuSync LCD93V, Belinea 2025 S1 i Samsung 940NW
Antec Performance One P182SE
Šta mislite o ovom tekstu?
BenQ DC T700
Super Talent USB Flash Drive i USB 2.0 Flash Hard Drive
LaCie Hub
Freecom Tough Drive Pro 160 GB
Saitek Obsidian
Blueberry Tomcat
JVC Everio GZ-MG135
PQI Cool Drive U310
Logitech Cordless Mediaboard For Playstation 3
Gigabyte GP-S5500, GP-S6500 i GP-S7500
Genius HP-04 Live, Trust 4080, Altec Lansing AHP-524
Mustek MP76E Portable DVD Player
Genius ColorPage CP-SF600

Antec Performance One P182SE
Osnovno:
4 x 5,25” i 1 x 3,5” FDD, 6 x 3,5” HDD, konektori za mikrofon i slušalice, 2 x USB, 1 x Firewire
Proizvođač:
Antec
Kontakt:
KimTec
Home / Novi brojArhiva • Opšte temeInternetTest driveTest runPD kutakCeDetekaWWW vodič • Svet igara
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontaktSaradnjaOglasiPretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opšte teme
Internet
Test Drive
Test Run
PD kutak
CeDeteka
WWW vodič
Svet igara



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera