TEST DRIVE<>
042007<><>

Xwave Uno i Due

Je’n, dva...

Zvučno okruženje ili 5.1 surround standard uveliko je rasprostranjen i prisutan kod velikog broja korisnika računara. To je još jedan u nizu razloga da se i ovoga puta pozabavimo testiranjem 5.1 zvučnih sistema. U ovom broju na testu su se našla dva modela dobro poznatog domaćeg brenda Xwave koji nose ime Uno i Due. U pitanju su 5.1 sistemi namenjeni kućnim korisnicima personalnih računara.

Xwave Uno
Xwave Uno 
Xwave Uno se sastoji od pet satelitskih zvučnika jednakih dimenzija i snage od 8 W koji su izrađeni od sive plastike sa sivim ukrasnim mrežicama. Priključci za kablove su kao na kućnim Hi-Fi sistemima (štipaljkica). Uz ovaj sistem dolazi i FM/AM tuner. On je smešten u kućište subwoofera koji je ujedno i centrala celog sistema. Izrađen je od sivog drveta, a snaga mu je 15 W. Na njegovoj prednjoj strani se nalazi svetlosni displej od dioda koji u svakom trenutku prikazuje koji izvor slušamo (AM, FM, Aux ili 5.1 ulaz), kao i indikaciju u kom režimu se koriste zvučnici, u 2.1 ili šestokanalnom. Ovaj drugi režim je koristan kada želite da slušate FM radio ili neki drugi stereo izvor zvuka, ali na svih pet zvučnika i subwooferu. Sa zadnje strane subwoofera nailazimo na ulaze izvedene u vidu činčeva za stereo zvučni izvor (Aux), kao i individualne priključke za 5.1 izvor. Kablovi kojima bi se ovakav sistem mogao na njih povezati nisu isporučeni. Tu su, naravno, i izlazi za zvučnike na koje je potrebno povezati satelite golim žičicama koje su dovoljne dužine i omogućavaju pozicioniranje zvučnika na dovoljnoj udaljenosti kako bismo u potpunosti iskoristili ovaj sistem. Postoji takođe i priključak za FM antenu, kao i dva priključka za AM Loop antenu koja je kao i prethodna isporučena u paketu. Sa zadnje strane se nalazi i osigurač koji štiti sistem od elektro-šoka. Povezivanje ovog sistema je vrlo jednostavno i ni po čemu drugačije od uobičajenog. Potrebno je sve kablove povezati na pojačalo na zadnjoj strani subwoofera, a ulaz na subwooferu na zvučni izvor (stereo ili 5.1) i zatim aktivirati ceo sistem na prekidaču.

Proizvođač je omogućio upravljanje ovim sistemom isključivo sa daljinskog upravljača, ali nije isporučio baterije za njega (2 x AAA od 1,5 V) tako da čim nabavite baterije, možete očekivati da čujete i zvuk. Na daljinskom upravljaču je moguće aktivirati ceo sistem, isključiti mu zvuk, podešavati individualne jačine zvučnika u grupi (prednji, zadnji, centralni, subwoofer), podešavati celokupnu jačinu sistema, izabrati koji zvučni izvor slušamo i u kom režimu, kao i pretraživati stanice.

Što se zvuka tiče, moramo priznati da nije u pitanju nikakvo oduševljenje u vidu „kristalno jasnih visokih”, „kontrolisanih srednjih” i „stabilnih basova” koji odmah napune prostoriju, ali nije ni sve tako loše. Ovo je tipičan zvuk koji se očekuje od jeftinijih kompjuterskih zvučnih sistema koji prilično dobro stvara zvučnu sliku oko vas, ali nema dovoljnu jačinu da zadovolji ambicioznije korisnike. U stereo-modu svira slično malim Hi-Fi sistemima, dok u 5.1 modu sve dobije malo veću širinu i nešto ozbiljniju jačinu. FM tuner nije u mogućnosti da „uhvati” sve stanice na skali, ali je one snažnije „hvatao” bez problema.

Xwave Due
Xwave Due
Drugi sistem na testu je model Due istog proizvođača. U pitanju je ozbiljniji 5.1 sistem, većih dimenzija, čiji su sateliti deklarisani na 15 W, dok subwoofer pokreće zvučnik od 30 W. Sateliti su izrađeni od crne plastike, sa crnim zaštitnim mrežicama, a subwoofer je izrađen od crnog drveta.

Ni u okviru ovog pakovanja nisu isporučeni kablovi za povezivanje sistema na 5.1 zvučni izvor, kao ni baterije za daljinski upravljač. I u ovom sistemu se nalazi FM/AM tuner istog kvaliteta kao i kod prethodnog modela. Kablovi za povezivanje satelita na pojačalo u subwooferu su veće dužine nego kod prethodnog modela tako da ih je moguće jednostavno pozicionirati u radnom okuženju.

Zvuk ovog modela je kvalitetniji, sa više basa (što je i logično zbog većih dimenzija subwoofera), sa kvalitetnijim visokim tonovima, ali se ni on ne može pohvaliti velikom jačinom i širinom zvuka. Ovo je običan 5.1 zvučni sistem koji je namenjen korisnicima koji od zvuka na računaru ne očekuju previše, a žele da „jednim udarcem ubiju dve muve” te da u paketu dobiju 5.1 zvučnike i FM/AM tuner koji će solidno zadovoljiti njihove potrebe, i to sve po povoljnoj ceni od 4000 dinara za Uno i 5000 dinara za Due.

Bojan DRAGOJEVIĆ

 
nVidia nForce 600 serija
Asus P5N32-E SLI
Microstar NX8800GTS-T2D320E-HD-OC
Pioneer DVR-112D i LG GSA-H42N
ViewSonic VX2025Wm i VG2021m, LG Flatron L204WT i L2000C
LG Flatron L1900J Fantasy Series
Chieftec CS-01B-B i AE-01B-B-OP
Olympus SP-550 UZ
Logitech Alto
Genius PenSketch 9x12
Extrememory U3 Smart Drive 4GB
Targus Wireless Keypad and Mouse Combo
Genius Look 316, Logitech QuickCam Communicate STX Plus, Logitech QuickCam Sphere MP
TwinMOS Mobile Disk X4
Graphtec Craft Robo CC200-20
Xwave Uno i Due
Šta mislite o ovom tekstu?
Yukai PF-A700B
ShockWave DW440
Logitech QuickCall USB Speakerphone

Xwave Uno
Realna snaga:
sateliti 5 x 8 W, subwoofer 15 W
Ostalo:
FM/AM tuner, daljinski upravljač, 5.1 režim za stereo izvor, stereo i 5.1 ulazi
Proizvođač:
Xwave
Kontakt:
NT Company

Xwave Due
Realna snaga:
sateliti 5 x 15 W, subwoofer 30 W
Ostalo:
FM/AM tuner, daljinski upravljač, 5.1 režim za stereo izvor, stereo i 5.1 ulazi
Proizvođač:
Xwave
Kontakt:
NT Company
Home / Novi brojArhiva • Opšte temeInternetTest driveTest runPD kutakCeDetekaWWW vodič • Svet igara
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontaktSaradnjaOglasiPretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opšte teme
Internet
Test Drive
Test Run
PD kutak
CeDeteka
WWW vodič
Svet igara



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera