TEST DRIVE<>
062006<><>

Samsung ML-2250

SOHO laser

Samsung ML-2250
Samsung ML-2250
Kupovina laserskog monohromatskog štampača za korisnike koji isključivo štampaju tekstualne dokumente predstavlja jedino i pravo rešenje. Visok kvalitet otiska, a uz to i veoma povoljna cena eksploatacije predstavljaju pravi „lepak” za one koji planiraju kupovinu perifernog ljubimca. Svedoci smo da Samsung poslednjih nekoliko godina ulaže ogromnu količinu energije i resursa u proizvodnju crno-belih laserskih štampača i kao rezultat dobili smo izuzetne proizvode po ceni pristupačnoj za svačiji džep. ML serija crno-belih laserskih štampača definitivno je poznata većini ljudi, a svojstveno za ovu seriju jeste jednostavan dizajn, lakoća rukovanja samim uređajem, velika brzina i izuzetan kvalitet štampe. U ovom broju isprobali smo nešto gabaritniji model od dosadašnjih, ML-2250.

Samsung je tržištu predstavio tri modela iz serije ML-225x (2250, 2251N, 2252W). ML-2250 predstavlja budžetsko rešenje sa osnovnim funkcijama, ali treba napomenuti da ovaj model može lako postati jedan od druga dva modela prostom nadogradnjom komponenti uz određenu doplatu. Naime, 2251N ima dodatni tray za još 250 listova papira i opremljen je i mrežnom kartom, dok 2252W pored svega pomenutog ima i mogućnost za bežično povezivanje štampača sa drugim uređajima.

ML-2250 je jednostavnog dizajna i izrađen je od veoma kvalitetne bele plastike izuzetnog sjaja. Jedino što možemo zameriti kada je reč o samoj izradi jesu nosači prednjeg poklopca koji su izrađeni od providne plastike i nikako ne ulivaju pouzdanje. Dimenzije (358 x 452 x 278 mm), kao i težina od preko deset kilograma svrstavaju ovaj model među masivnije crno-bele laserske štampače. Rad s ovim štampačem je izuzetno lak i predstavlja pravo zadovoljstvo. Sa zadnje strane štampača se pored standardne USB 2.0 veze nalazi i paralelni port za komunikaciju sa računarom. U višenamensku kasetu staje 50, a u kasetu koja je na dnu štampača može se smestiti 250 listova papira. Moguće je povećati kapacitet listova papira tako što ćete instalirati dodatni tray za papir. Uključivanjem kabla, koji je sastavni deo te dodatne fioke za papir, u konektor koji se nalazi odmah do USB porta vaš ML-2250 može da primi još 250 listova papira.

ML-2250 je opremljen sa 16 MB interne memorije sa mogućnošću proširenja pomoću DIMM modula. Pored slota za proširenje memorije nalazi se slot za ubacivanje PostScript 3 emulatora u obliku DIMM modula veličine 4 MB sa 136 fontova. U kontroleru štampača su integrisani PCL6, IBM ProPrinter i EPSON emulatori. Na ovom modelu štampača upotrebljen je nešto brži procesor od 166 MHz. Vreme zagrevanja štampača je odličnih sedam sekundi pri rezoluciji štampe od 600 x 600 tpi, dok je prva strana gotova za 10,5 sekundi. Za svaku sledeću je potrebno sačekati oko četiri sekunde. Ako štampate u rezoluciji od 1200 x 1200 tpi, zagrevanje traje 11, a prva strana je gotova za 15 sekundi. Kvalitet otiska teksta je besprekoran. Međutim, ML-2250 se ne može pohvaliti kvalitetnom štampom grafike jer se javljaju štrafte na jednoličnim površinama. Kertridž koji dolazi uz štampač može da odštampa 5000 stranica. Preporuka proizvođača je da posle oštampanih 60.000 stranica menjate transfer roler, a grejač (fuser unit) nakon 80.000 stranica. Softver koji dolazi uz štampač je potpuno isti kao i kod prethodnih modela iz serije ML. Nažalost, ovaj model nema deo duplex štampu, ali ga je moguće nadograditi. Podržani su skoro svi formati i tipovi medija. U radu ovaj štampač nije naročito tih, a ventilator koji je ugrađen unutar štampača i koji topao vazduh izvlači napolje još dodatno povećava buku.

ML-2250 je štampač atraktivnog izgleda i sa svojim nadogradivim mogućnostima i opcijama predstavlja idealno rešenje za SOHO okruženje. Mnogi će ovaj model poželeti i u svom stanu, ali ono što bi u tom slučaju trebalo uzeti u obzir jeste buka, potreba za većim prostorom i poseban stočić za štampač. Takođe, ovo nije dobar izbor za štampanje grafike. Kome to ne predstavlja problem, a potreban mu je štampač za štampanje isključivo velike količine teksta, zbog svoje brzine i kvaliteta odštampanog teksta, po ceni od oko 230 evra – ovo je uređaj za preporuku.

Dejan GLIGORIĆ

 
Athlon 64 X2 4400+ AM2
ATi Crossfire Xpress 3200, Asus A8R32-MVP Deluxe i Sapphire PC-A9RD580ADV
ATI Crossfire
Asus EAX1900XTX/2DHTV/512M, MSI RX1900XTX-VT2D512E
Western Digital WD1500AHFD i WD1500ADFD
Hyundai ImageQuest N71S i N91S, BenQ FP71G X i FP93G X
Asus MyPal A632 i Asus MyPal A636
Canon PowerShot A530 i A540
Samsung ML-2250
Šta mislite o ovom tekstu?
Canon LiDE 25
BenQ PB6240 Digital Projector
Prestigio Media Player PMP-301
Omega Flash Genie Multi-Pro Card Reader USB 2.0
Media-Tech MT 4202 C@ller Lite, MT 4200 T@lk, MT 4203 C@ller, MT 4204 C@ller Gate
Canyon CN-CP1, CN-GMUP1, CN-GP1 i CN-NP1
Vivax DVD Recorder DV-R300
Genius Ergo 520 i Ergo 525
Viking USB Drive 1GB, Toshiba TransMemory 1GB

Rezolucija:
1200 x 1200 tpi
Ostalo:
USB 2.0, paralelni port, 300 listova + 250 (opcija), toner 5000 stranica, kuler, opciona dupleks štampa
Proizvođač:
Samsung
Kontakt:
ERC Commerce
Home / Novi brojArhiva • Opšte temeInternetTest driveTest runPD kutakCeDetekaWWW vodič • Svet igara
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontaktSaradnjaOglasiPretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opšte teme
Internet
Test Drive
Test Run
PD kutak
CeDeteka
WWW vodič
Svet igara



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera