TEST RUN<>
022006<><>

Quark Xpress 7

Trka se nastavlja

Od pojave Adobeovog paketa CS2 prošlo je nekoliko meseci. Bilo je pitanje trenutka kada će Quark izbaciti novu verziju popularnog Xpressa kao svoj odgovor. Pitanje u ovom trenutku jeste ko kosi, a ko vodu nosi. Da bismo dobili odgovor, ipak ćemo morati da sačekamo izlazak pune verzije Xpressa jer sadašnja beta ne prikazuje „sedmicu” u punom sjaju. Neke opcije koje će kasnije biti dostupne trenutno su isključene jer se još uvek dorađuju, a program je pomalo spor. Oprostićemo autorima na nedostacima, u nadi da će oni biti ispravljeni u konačnoj verziji. Pomenućemo sve novitete nadajući se da će proizvođač ispuniti sve ono što najavljuje i da će sve raditi besprekorno kao i do sada.

Izazov In Designu

Prve novine na koje nailazimo jesu providnost, senke i alfa-maske. Transparencija, to jest nivo providnosti, jeste nešto što Photoshop, Illustrator i In Design odavno imaju. Quark ih je tek sada implementirao pošto je nesumnjivo da je ponekad daleko jednostavnije uraditi sve na jednom mestu nego kombinovati više programa. Iz ovoga se jasno vidi želja da se korisnici opredele za Quark i da manje koriste Adobeov softver. Svi objekti koji se mogu kreirati u Xpressu (frejmovi, tekst, linije, blende, slike) mogu da budu providni, i to u koracima od 0,1%. Čak je moguće odvojeno podešavati nivo providnosti za frejm, njegov sadržaj i njegov okvir. Ferlaufi (gradijenti) sada mogu, kao i u Photoshopu, da idu od pune boje do providnog, a ne samo do belog kao ranije.

Konačno su ubačene i senke objekata, i to sa featherom – to jest punom kontrolom debljine, umekšavanja, boje i providnosti. Takođe je moguće „zaključati” pozicije senki na jednoj strani tako da se dobije utisak da sve senke potiču od istog izvora svetla.

Urađena su velika poboljšanja alfa-kanala – Quark KONAČNO podržava providne PSD fajlove i TIFF slike sa lejerima tako da je sada daleko jednostavnije ubaciti sliku koja nema pozadinu i mešati je sa ostalim objektima na strani, bez potrebe za alfa-kanalima, pathovima i ostalim umotvorinama koje ionako nisu radile kako treba jer se dešavalo da ispadnu veoma neprecizne.

Ubačeni su i novi, prošireni efekti sa slikama. Od verzije 6.5 uz Xpress besplatno dolaze i QuarkVista ekstenzije. One omogućavaju neke korekcije slika bez potrebe za drugim grafičkim alatima kao što je Photoshop. Moguće je korigovati svetlinu/kontrast, balans boja, hue/saturation, kao i dodavati efekte kao što su gaussian blur i unsharp mask. Zašto je ovo dobra kombinacija? Zato što vam dozvoljava da imate jednu originalnu sliku koja ostaje netaknuta, a u samom Xpressu joj možete raditi šta hoćete na različite načine. Da li ste ikada imali potrebu da jednu istu sliku koristite kao podlogu, ali sa varijacijama u boji ili efektima zavisno od, recimo, poglavlja koje treba da predstavlja?

Rad više korisnika

Kao Adobe, i Quark je rešio da ubaci opcije za rad više korisnika na dokumentima. U tu svrhu je dodata alatka Composition Zone koja omogućava izradu lejauta strane i njegovo deljenje između više korisnika radi jednoobraznosti projekta. To je izuzetno korisno prilikom rada na časopisima, katalozima ili knjigama koje su prevelike za jednog operatera.

Još jedna opcija predviđena da predupredi greške prilikom finalizacije projekta (osvetljavanje filmova ili ploča ili digitalna štampa) jeste Job Jackets. Suštinski, to je menadžer u kojem je moguće uraditi nekoliko prepress profila i koristiti ih po potrebi, zavisno od toga kako ćete finalizovati svoj rad. On vodi računa o tome da format strane, stilovi, trapping i ostala podešavanja koja važe za neki prepress studio uvek budu u redu.

 
Quark je rešio da u verziju 7 ubaci toliko noviteta da ona više ne liči ni na jednu prethodnu, a ako niste imali „šesticu” u rukama, biće vam potrebno dosta vremena da se priviknete na sve. Veoma bitna stvar jeste i podrška za standarde OpenType i Unicode. Za one koji ne znaju, OpenType fontovi su cross-platforma između Windowsa i Mac OS-a. Podržavaju standard Unicode za kodiranje znakova i u sebi sadrže proširen skup karaktera sa standardnim i specijalnim znacima među koje spada, recimo, i naša ćirilica. OpenType su zajednički razvili Adobe i Microsoft. Prvi put je moguće, kada je Xpress u pitanju, koristiti identične fontove i razmenjivati dokumente sa korisnicima Macintosha. Ovo je veoma bitna opcija jer većina ozbiljnijih studija za pripremu štampe radi na „Mekovima”, a većina kućnih korisnika koji s njima sarađuju koriste Windows. Razmena Quarkovih dokumenata uvek je bila problem. In Design je to rešio u svom CS izdanju.

Prvi korak na kojem se srećete sa Unicode podrškom jeste, naravno, opcija Text Import (nekada Get Text). Tu možete podesiti format teksta koji se unosi i Quark će pravilno ubaciti sve karaktere, a ako koristite font koji nema neki od karaktera, Quark će na tom mestu sam zameniti font onim koji može da prikaže željeni karakter (to se naziva Font Fallback). Takođe je, radi još lakšeg pristupa specijalnim karakterima, malo izmenjena Glyph paleta, tako da sada postoje Favorite Glyphs, to jest karakteri koje često koristite biće izdvojeni radi lakšeg pronalaženja. Kad smo kod specijalnih karaktera, tu spadaju i uslovni diviz (optional hyphen), em-space i ostali non-printable karakteri koje Quark oduvek može da prikaže. Sada više ne morate da pamtite skraćenice sa tastature da biste dobili te karaktere jer je ubačena paleta Insert Character u meniju pod stavkom Utility.

Pogledi, palete, zaključavanje, atributi

Interesantna novina je opcija Multiple Layout Views. Do sada ste svoj dokument mogli da vidite samo na jedan način i to je bilo sve. Sada možete, koristeći opciju Split Window, podeliti dokument na više prozora i u svakom podesiti drugačiji pogled (uvećanje, vidljiva pozicija dokumenta). Ovo će vam svakako olakšati praćenje promena na kritičnim mestima na strani, ako recimo dodate ili oduzmete deo teksta.

Ni palete nisu pošteđene promena. Najzad je omogućeno da rasporedite palete koje često koristite onako kako vam odgovara, da ih grupišete i pozivate ili isključujete jednim tasterom i tako uvek oslobodite radnu površinu za vaš dokument. Da bi to ostalo baš kako ste zamislili, raspored paleta možete snimiti komandom Save Pallete Set. Jasno je da vam neće uvek biti potrebna ista postavka paleta jer neke opcije koje koristite prilikom rada na knjizi, kao što su recimo indeksi, nećete koristiti ako pravite oglas ili radite časopis.

Proširena opcija Lock pomoći će vam da zaista „zaključate” željeni objekat. Ranije zaključavanje se odnosilo samo na onemogućavanje slučajnog pomeranja mišem, ali je isecanje (Cut) bilo moguće, kao i promena sadržaja frejma ili njegovih atributa. Sada možete onemogućiti sve to ili, recimo, selektivno zaključati poziciju i sadržaj frejma sa slikom, a zaključati samo poziciju tekst frejma i omogućiti editovanje teksta koji ide oko slike.

Zadržaćemo se još samo na jednom detalju. Frejmu za sliku sada je moguće dodati određene atrubute kao što su procenat uvećanja odnosno umanjenja slike, njena pozicija i ugao rotacije unutar frejma, kao i QuarkVista efekti. Prilikom zamene slike drugom, frejm zadržava dodate atribute i oni bivaju primenjeni na novu sliku. Ovo je izvanredna opcija koju će pozdraviti svi oni koji su imali potrebe da često menjaju slike i da, nažalost, svaki put iznova podešavaju jednu te istu stvar.

Još neke promene su dobrodošle, na primer: poboljšana sinhronizacija, bolji layout menadžment, prilično unapređen kolor menadžment i njegova veza s opcijom Job Jackets, display simulation (simulacija kolorita zavisno od željenog izlaznog uređaja), proširene opcije za output, boja boksa koja prati boju aktivnog lejera, embeddovanje (ugrađivanje) fontova u EPS fajl prilikom snimanja cele strane i, na kraju, proširena paleta measurement.

• • •

Kao što vidimo, Quark se potrudio da unese masu odličnih i veoma korisnih promena i opasno se primakao najopasnijem rivalu – In Designu. Ili ga je možda prestigao? Nažalost, ni traga ni glasa od rada s fusnotama koje je Adobe implementirao u In Design CS2.

To bi za sada, osim cene, bila jedina zamerka. Vreme će pokazati za koga će se tržište opredeliti i ko će odneti pobedu. Ili će nas Quark opet ovako prijatno iznenaditi gomilom promena u nekoj narednoj verziji? Videćemo.

Branko JEKOVIĆ

 
Alias Maya 7
3D Headings 2.0.14
Quark Xpress 7
Šta mislite o ovom tekstu?
Magix Audio Studio 2005 9.01
Procyon IV Quiz Builder 3.50
GentleGames GentleDraw 1.40
CSE HTML Validator Pro 7.0
PocoMail 4
Uniblue Systems SpeedUpMyPC 2.04
Home / Novi brojArhiva • Opšte temeInternetTest driveTest runPD kutakCeDetekaWWW vodič • Svet igara
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontaktSaradnjaOglasiPretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opšte teme
Internet
Test Drive
Test Run
PD kutak
CeDeteka
WWW vodič
Svet igara



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera