PD KUTAK<>
102004<><>

Audio DVD Creator 1.75

Izrada DVD audio kompilacija

Sve veća popularnost DVD medija kao savremenog nosača podataka nameće logično pitanje dostupnosti različitih načina za skladištenje multimedijalnog materijala. Većina najpoznatijih (čitaj: najkorišćenijih) programa za narezivanje odavno u paleti svojih opcija sadrži funkcije za uspešno baratanje svekolikim DVD sadržajem. Bilo da se radi o programskim kolekcijama, igrama, MP3 muzici, filmovima ili kolekciji slika, ako nameravate da narežete željeni sadržaj, sigurno ćete uspeti iz prvog pokušaja. Međutim, jedan segment u ovoj oblasti još uvek je nedovoljno razvijen, a tiče se narezivanja audio sadržaja radi kasnije reprodukcije u klasičnim (kućnim) DVD plejerima. Ako se s pravom budete zapitali kome uopšte treba ovako nešto kada se zna da gotovo svi moderni uređaji podržavaju reprodukciju Audio i diskova sa MP3 muzikom po defaultu, odgovor se sastoji od samo šest reči – kvalitet, komfor i ušteda u prostoru. Konačno, upotrebom ovakvog načina skladištenja muzike, na klasičnom DVD-5 mediju kapaciteta 4,7 GB može se smestiti do šest sati materijala u PCM formatu odnosno čak 45 sati u AC3 formatu.

Audio DVD Creator je jednostavan i jedan je od retkih programa koji se bavi ovom tematikom, te za sada nudi ograničen dijapazon mogućnosti. Prevashodna namena mu je procesiranje (konverzija) audio materijala klasičnog formata zapisa (WAV, MP3, ASF, WMV, WMA, RM, OGG, AC3), vizuelno oblikovanje pristupnih menija i potom narezivanje novonastalih kompilacija u obliku DVD-Video materijala (mogu se iskoristiti i DVD–R(W) i DVD+R(W) mediji). Na taj način se dobijaju diskovi sa audio sadržajem kojima se pristupa konvencionalnim putem, uz ispisivanje osnovnih informacija o pesmama i samim izvođačima na ekranu tokom reprodukcije. Iako se pomenuti podaci uglavnom svode na nazive albuma, imena izvođača i pesama, to je, za sada, sasvim dovoljno da zameni dosadašnji neinventivni sistem reprodukcije klasičnih Audio CD-ova ili MP3 diskova (kućni plejeri listom ne podržavaju iščitavanje ID3 tagova, a uz to su ograničeni na ispisivanje svega nekoliko početnih znakova iz naziva fajlova). Potrebne podatke program samostalno „izvlači” iz ID3 tagova, kada su MP3 numere u pitanju, ili „dovlači” po korisnikovoj želji s Interneta (CDDB servera) u slučaju Audio CD-ova i automatski ih inkorporira u meni liste.

S obzirom na to da je reč o tzv. dumb-free ostvarenju, postupak stizanja do krajnjih rešenja u Audio DVD Creatoru je prilično ustrojen i ne ostavlja puno prostora za improvizacije. Nakon obaveznog definisanja novog projekta ili učitavanja ranije snimljenog, korisnik prvo treba da se opredeli za kvalitet i vrstu izlaznog audio formata (PCM ili AC3), tip video formata (NTSC ili PAL) i definiše izgled komandnih menija izborom jedne od četiri predefinisane teme odnosno učitavanjem grafičkih pozadina po želji (podržani su BMP i JPG formati zapisa). Kada je u pitanju PCM format, numere mogu biti zabeležene u 16-bitnom ili 24-bitnom formatu uz radnu frekvenciju od 48 odnosno 96 kHz, dok se u slučaju AC3 zapisa može birati „dubina” u rasponu od 96 pa sve do celih 640 Kbit/s. Što se tiče izrade pratećih menija, važno je napomenuti da je njihovo definisanje manje-više automatizovano, te da se sem promene pozadine jedino još može uticati na boju fonta i okvira ispisa. Napredne funkcije poput animiranih menija, komandnih dugmića, pozadinske muzičke pratnje i sličnog nisu podržane, a čak nije dozvoljeno ni svojeručno raspoređivanje materijala po ekranu (pesme se automatski grupišu po tzv. skupovima naslova – titleset – odakle im se kasnije pristupa sa uniformisane liste).

 
Naredni korak je i najvažniji s obzirom na to da se u njemu vrši odabir materijala koji želite da uključite u kompilaciju, kao i njegovo raspoređivanje po skupovima naslova, čime se automatski određuje položaj i dostupnost iz menija. Korisniku je ovde na raspolaganju nekoliko zanimljivih opcija koje se prvenstveno odnose na kreiranje redosleda materijala koji želi da uključi u kompilaciju. Prilikom učitavanja, on se automatski može rasporediti u osnovni skup naslova, numere iz istog albuma mogu činiti jedan skup naslova ili to može biti svaka pesma pojedinačno. Naravno, nakon učitavanja numera, redosled po pojedinačnim skupovima naslova moguće je korigovati i ručno – upotrebom drag & drop principa. Pored mogućnosti učitavanja nabrojanih multimedijalnih (audio) formata zapisa iz ove sekcije, moguće je izvršiti „uvoženje” numera koje se nalaze na standardnim Audio CD-ovima. Postupak rada je identičan prethodno opisanom, uz napomenu da se označene pesme prvo prebacuju u privremeni direktorijum na hard disku u WAV formatu odakle im se kasnije pristupa u procesu formiranja diska. Kako se u ovoj sekciji barata izuzetnom količinom fajlova, lepa stvar je što su autori omogućili automatsko izračunavanje zauzetog prostora na DVD mediju, a podaci su prikazani u preglednom „torta” dijagramu.

Na kraju, ostaje samo da se uz pomoć opcije Preview (koja je uzgred potpuno nebulozna i sem beneficije preslušavanja numera neće pomoći puno) „baci” pogled na pripremljeni materijal i pristupi finalizaciji izrade audio kompilacije. Naime, ovde su ostavljene dve mogućnosti: snimanje materijala u direktorijum na hard disku radi kasnijeg narezivanja iz omiljenog programa za tu svrhu ili direktno narezivanje iz Audio DVD Creatora na DVD medij uz upotrebu jednog od ponuđenih burning enginea (da bi se pojedini iskoristili, na sistemu moraju da budu instalirani dotični programski paketi). Nakon obaveznog vremena za konverziju materijala u odabrani audio format (za PCM format na prosečnim mašinama posao traje oko pola sata, dok je u slučaju AC3 formata znao da potraje i nekoliko časova), ostaje samo da se sačeka potrebno vreme za narezivanje diska, posle čega se može uživati u satima dobre muzike.

Ma koliko se upotreba Audio DVD Creatora činila jednostavnom i logičnom, njegovo korišćenje ipak nije oslobođeno klasičnih trzavica i neizbežnih bagova. Tokom testiranja uočili smo nekoliko nepravilnosti koje umnogome mogu uticati na konačnu odluku potencijalnog korisnika o nabavci programa (nije jednostavno odreći se 40 zelenih novčanica za registraciju). Pre svega, to se odnosi na povremenu nestabilnost programa u radu sa MP3 numerama koja kulminira prekidanjem funkcionisanja programa i „izletanjem” u Windows bez vidljivog razloga. Isto tako, usled nekompatibilnosti i neusaglašenosti formata zapisa, prilikom preuzimanja informacija sa CDDB servera pojedine audio diskove nije bilo moguće procesirati pa ne bi bilo loše da autori u narednim verzijama ostave mogućnost ručnog upisa informacija ili njihove izmene neposredno po preuzimanju sa servera. Inače, probna verzija programa dozvoljava kreiranje samo pet skupova naslova koji mogu sadržati po pet pesama, što je taman dovoljno da vam zagolica i razgali maštu.

Vladimir PISODOROV

 
Audio DVD Creator 1.75
Šta mislite o ovom tekstu?
KDE 3.3
Provera Pošte 1.3
Tefter 2.0
Eset NOD32 AntiVirus System 2.12.1
PAL Spyware Remover 1.1
Digital Physiognomy 1.281
Picasa 1.6

Potrebno:
Windows, Pentium 3 500 MHz, 128 MB RAM
Veličina:
2,06 MB (trial), 10,51 MB na HD
Cena:
40 dolara, proba 30 dana.
Adresa:
www .audio -dvd -creator .com
Home / Novi brojArhiva • Opšte temeInternetTest driveTest runPD kutakCeDetekaWWW vodič • Svet igara
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontaktSaradnjaOglasiPretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opšte teme
Internet
Test Drive
Test Run
PD kutak
CeDeteka
WWW vodič
Svet igara



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera