TEST RUN<>
012004<><>

ACDSee 6.02

Brže, veće, bolje, skuplje

Nakon izlaska najnovije verzije popularnog programa za pregled grafičkih datoteka ACDSee, slobodno možemo reći da oblast ovog tipa softverskih rešenja nikad više neće biti ista. Tokom godina razvoja programeri ACD Systemsa su svoj najpopularniji proizvod obogaćivali dodatnim (često nepotrebnim) mogućnostima tako da je dotični davno prerastao svakodnevne potrebe prosečnog korisnika. Revizija šest koja se pojavila na tržištu pre nekoliko meseci (i njena zakrpa 6.02 s početka decembra) uverila nas je da je ACDSee zauvek izašao iz okvira „običnog” programa za pregled grafičkih datoteka i da ga više ne treba ni posmatrati na taj način.

Kao i prošlogodišnja verzija, ACDSee 6 dolazi u obliku dva tematska paketa koji se međusobno razlikuju po količini zastupljenih pratećih programskih rešenja, ali i po ceni koja nije nimalo zanemarujući faktor (standardna verzija košta 50, dok za PowerPack izdanje treba izdvojiti 80 dolara). Probna verzija koja nam se našla na testu predstavlja ogoljeno izdanje (bez FotoCanvasa i FotoSlatea) koje pored osnovnog programa donosi jedino pomoćni program Device Detector za automatizovan pristup materijalu na digitalnim kamerama, USB uređajima ili drugim medijima koji sadrže grafički materijal.

Već na prvi pogled se primećuje da je program preživeo manje kozmetičke izmene komandnog interfejsa, ali da je prepoznatljiva struktura i dalje zadržana. Ekran je ovog puta podeljen na pet celina, a novinu predstavlja Image Basket sekcija koja služi za „odlaganje” slika (mogu da budu i iz različitih direktorijuma) radi bržeg pristupa i izbegavanja ponavljanja akcija u procesu njihovog pronalaženja. Pored toga, ova sekcija sadrži i paletu najkorišćenijih komandi i akcija koje se preduzimaju u radu sa grafičkim datotekama. Promena veličine slike, implementiranje grafičkih efekata, konvertovanje u drugi format, štampanje i sl. sada se nalaze praktično na samo dva-tri klika mišem, pa verujemo da će ovu novinu odlično primiti svi koji svakodnevno barataju grafičkim datotekama. Međutim, to nije sve kada su novine u samom procesu pregleda slika u pitanju. Naime, vrlo zgodnu funkciju predstavlja mogućnost listanja slika iz nekoliko direktorijuma odjednom, koja se postiže označavanjem željenih u Folder sekciji, u levom delu ekrana. Ako ste do sada bar jednom koristili ACDSee, primetićete da su u ovoj sekciji, u odnosu na prethodne verzije, pored imena direktorijuma dodati komandni kvadratići čijim se čekiranjem ova funkcija ostvaruje. Novine su primenjene i kod prikaza slika u View sekciji gde je sada moguće „pozvati” tzv. Magnifying Glass Pane koji služi za uveličavanje prikaza oko kursora miša u posebnom prozoru (nešto slično smo videli i u DIMIN Image Vieweru čiji opis takođe možete da pročitate u ovom broju). Zum opcija u ovom slučaju dozvoljava uveličavanje od čak dvadeset puta (u koracima od 0,1) uz mogućnost uključivanja opcije za zamućivanje prikaza radi poništavanja neprijatnog „kockastog” prikaza pri velikom uvećanju.

Iako nije svetski šampion u broju podržanih formata, ACDSee 6.02 čita sasvim zadovoljavajućih 108 različitih formata. Naravno, formati se ne odnose samo na podršku za prikaz statičnih grafičkih datoteka (slika) već i na reprodukciju MP3 muzike (podržan je i WMA, ASF, WAV i MID format dok Ogg Vorbis podrška nedostaje) ili puštanje širokog dijapazona video zapisa (AVI, MPEG, MOV...). Da bi se poslednje rečeno u potpunosti ostvarilo, na sistemu je potrebno imati instaliran DirectX 9.0 i QuickTime 6.0 ili novije verzije. Tu je i podrška za automatsko arhiviranje označenih fajlova/direktorijuma u jedan od devet popularnih formata (BZIP2, GZIP, LZH, LZW, TAR, TBZ, TGZ, Z i ZIP), a čudi izostanak podrške za JPEG2000 standard. S obzirom na šarolikost podržanih multimedijalnih zapisa, zanimalo nas je kako će se program snaći u iščitavanju direktorijuma sa mnoštvom raznorodnog materijala. Moramo priznati da i pored uveravanja autora o pristojnoj brzini nismo u potpunosti bili zadovoljni dobijenim rezultatima. Svaki put kad bi se pristupalo novom direktorijumu koji sadrži i audio odnosno video materijal, program je čitavu večnost vršio procenu ponuđenog sadržaja (naknadnim ulaskom u ranije posećene direktorijume zbog sistema keširanja podataka pojava je nestajala). U pojedinim slučajevima proces je išao čak do granice „zakucavanja” programa i mašine. Zanimljivost predstavlja način prikazivanja video fajlova u Browser prozoru kojima se pridružuju nasumično odabrani kadrovi iz njih, na taj način pobliže dočaravajući o kojim se fajlovima radi. Kada su slike u pitanju, situacija je daleko povoljnija, ali nam se čini da su prethodne verzije posao ipak obavljale efikasnije, pa konstatacija iz podnaslova teksta baš i „ne drži vodu”. Ruku na srce, program je iskazao zavidnu uspešnost brzog prikazivanja fajlova u Preview prozoru, čak i za vreme „otvaranja” glomaznih direktorijuma, ali prethodna konstatacija ostaje.

Još jedna novina odnosi se na mogućnost izrade kvalitetnih foto skrin-sejvera uz upotrebu 12 tranzicionih efekata (Fade, ZigZag, Slide, Strech...). Pored slika, skrin-sejver mogu da čine tekstualne poruke pri vrhu i dnu ekrana odnosno zvučne datoteke pridružene grafičkim fajlovima. Novina u odnosu na neka slična ostvarenja jeste i podatak da je tranzicione efekte u pojedinačnoj kreaciji moguće koristiti sve, s tim što će njihova upotreba (redosled pozivanja) zavisiti od slučajnog izbora. Jedina mana se odnosi na činjenicu da se skrin-sejveri mogu koristiti isključivo ako je ACDSee instaliran na sistemu (komandni fajl može da se transferuje, ali se konfiguracija vrši iz samog programa). Pored ovoga, konačno je ubačena i podrška za izradu HTML albuma fotografija koji mogu slobodno da se distribuiraju, a izvršavaju se nezavisno od toga da li je ACDSee instaliran na odredišnom sistemu ili ne. Rad je olakšan intuitivnim Wizardom koji uz određivanje izgleda i rasporeda elemenata na stranicama omogućava kontrolu veličine thumbnailsa i kvaliteta fotografija. Nikakvo iznenađenje nije ni podrška za automatsko narezivanje CD-ova sa omiljenim fotkama, uz opcionu automatsku izradu HTML slajd-šoua i kataloga sa informacijama iz baze podataka. Sitnije ispravke načinjene su u sekcijama za štampanje (podržano je nekoliko standardnih formata fotografija) i obradu fotografija (komande su grupisane po oblastima radi lakšeg odabira, a podržana paleta alata i grafičkih filtera za „peglanje” prikaza mnogo je primerenija specijalizovanim programima za tu namenu nego grafičkom vieweru).

Kako su autori mislili i na kolekcionare slika/fotografija, ACDSee 6.02 poseduje sjajan menadžment sistem za katalogizaciju i bolju organizaciju fajlova. Pored toga, implementiran je jedinstven sistem za ocenjivanje kvaliteta fotografija uz pomoć kojeg korisnik svojevoljno na skali od jedan do pet klasifikuje svoje fotografije, omogućavajući i na taj način lakši pristup i brže pronalaženje. Prilikom listanja direktorijuma, na thumbnailsima ocenjenih fotografija prikazuje se odgovarajuća brojka, potvrđujući izvršenu gradaciju. Isto tako, ostavljena je i mogućnost karantinizacije odabranih datoteka (neispravnih recimo) i njihovo smeštanje u poseban odeljak.

Posledice koje je stalan razvoj dodatnih mogućnosti doneo korisnici su uvek mogli da posmatraju na dva načina. Prvi, ujedno dobronamerniji, podrazumeva pozdravljanje novina od strane korisnika uz divljenje prema programerima koji su se potrudili da implementiraju 95 posto funkcija koje prosečan korisnik nikad ne iskoristi. Drugi način se više vezuje za frustraciju naprednog korisnika, svesnog svojih potreba, koji nema potrebu za svim ponuđenim novotarijama i koga daleko više brine stalno uvećavanje programa uz nezaobilaznu komplikaciju komandnog interfejsa i usporavanje rada. Poznajući talasanja na tržištu, tvorci ACDSeea rešili su da stave tačku na sve nedoumice i raskrste sa prošlošću, koncipirajući verziju šest kao multifunkcionalan alat namenjen svim ljubiteljima fotografija, umesto kao prosto pomagalo za pregled grafičkih datoteka. Po našem mišljenju, ne samo da su u tome uspeli nego su nam podarili višefunkcionalan program kojim će biti zadovoljni svi, a čiji broj funkcija znatno prevazilazi onaj sadržan u našem prikazu. Jedini problem predstavlja njegova cena koja ljude sa ovih prostora trenutno još uvek najviše zanima kad je nabavka legalnog softvera u pitanju.

Vladimir PISODOROV

 
Microsoft Office System 2003
ACDSee 6.02
Šta mislite o ovom tekstu?
DVD Architect 1.0
JGSoft PowerGREP 2.01
Xara Webstyle 4
AutoTask 2000 Scheduler 3.11

Potrebno:
Windows 98/ME/2000/XP, Pentium 3 500 MHz, 64 MB RAM, Internet Explorer 5.0, DirectX 9.0, QuickTime 6.0
Veličina:
9,9 MB (trial), 6,3 MB na HD
Cena:
50 dolara, proba 30 dana.
Adresa:
www .acdsystems .com
Home / Novi brojArhiva • Opšte temeInternetTest driveTest runPD kutakCeDetekaWWW vodič • Svet igara
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontaktSaradnjaOglasiPretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opšte teme
Internet
Test Drive
Test Run
PD kutak
CeDeteka
WWW vodič
Svet igara



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera